Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

argousek
18. mar 2011

když se to pak bude líbit známým, tak si to třeba taky koupí a můžete si vyměnit karty, aby jste nemuseli všechny kupovat. Mně se taky moc líbí, že se dají ty karty podle obtížnosti kupovat až do základky, je to fakt pěkný

oktavia
18. mar 2011

Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať, kedy Vám detičky začali rozprávať prvé slová. Natálka sa narodila v 27+ 4 tt, teraz máme rok, štvornožkuje, stojí, chodí popri nábytku.Len to rozprávanie jej nejak nejde, sú tam nejaké náznaky, ako aja, hej a podobne, ale žiadne ma, ta ba. A keď chodíme po vyšetreniach tak detičky tak skoro narodené, v roku už niečo blabocú. Teraz neviem, či sa prehnane obávam a ešte sa jej do rozprávania nechce, alebo ako. Neurológ nám nezistil zatiaľ nič, vraj je všetko v poriadku. Tak teraz neviem ☹

mila01
19. mar 2011

Ahoj holky,nějak zase nestíhám - ale aspoň jsem poctivě dočetla.

Nové zprávy od nás - Kája chodí celý týden do školky - zatim v poho,jsou tu inverze,takže vůbec nechodili ven.Na jednu stranu je to dobře,ochladilo se skoro o deset stupňů,nevím co by to zas udělalo.Andrejka chodí od středy do školy,ale beru jí po obědě,nechodí do družiny,protože družina lítá venku ,ikdyž je inverze.Dneska má 2hodinový vyjímečný trénink,tak jsem zvědavá,co to s ní udělá.

Jinak jsem se toho o vás moc nedočetla,tak jste všichni zdraví.Leeenka,co prcek?

Oktavia - nechci to zlehčovat,ale z tohohle bych si hlavu určitě nedělala.Myslim si,že to rozhodně nesouvisí s nedonošeností.Naše Kája je narozená 28+0,ve dvou letech mluvila souvisle ve větách a říkala básničky - všichni valili oči,jak jí to kecalo.Starší dcera je normálně donošená a normálně se vyvíjející dítě a ve třech letech jsme z ní pomalu nedostali větu.Prostě některé dítě mluví brzo,některé ne.Dej jí čas,ona se rozmluví,až tě z toho bude hlava bolet. 😀 😀

sisstin
19. mar 2011

@andulka4 no ty zvířátka mi zrovna moc lehké nepřijdou...jsou tam docela těžké věci na zrakové rozlišování...u těch kravích "fleků",mám co dělat já 😅 😅

sisstin
19. mar 2011

jinak dost karet mám vyfocených na blogu... 😉 ono v každým tom tématu je něco, co jde líp a co jde hůř 😉

některý úkoly vypadají primitivně, ale tam je právě těžké to, že dítě musí přiřadit jednak barvu toho čudlíku...musí se zorientovat v tom úkolu...i to základní přiřazování není pro čerstvé tříletáky úplně lehké ze začátku, ač ten samotný úkol není těžký 😉

leeenka26
19. mar 2011

ahojte, my nemame zatial nic nove, stale nas trapi ten hydrocefalus, ktory sa ani nezlepsuje, ani nezhorsuje, takze aj to je podla mna celkom dobre. Uz som sa naucila, ze aj to, co sa nezhorsuje je dobre znamenie. Krvacanie sa krasne vstrebava a ziadne nove nie je. Dufam, ze si coskoro synceka zoberiem domov, viem, ze nas caka este dlha cesta ale ja tomu verim. Dnes ma 12 dni!!! takze ak sme to zatial zvladli 🙂) nie je o com, ale poznate to, aj sa utesujete, aj sa zaroven bojite.... 🙂)

oktavia
19. mar 2011

@mila01 ahoj, veď ja si moc z toho hlavu nerobím, viem, že niektoré detičky rozprávajú skôr a niektoré neskôr,len som sa chcela poradiť.Človek sa radšej uistí 🙂

denisee
19. mar 2011

sisstin: A jakou sadou je dobré začít, co bys poradila. Vojtovi budou 3r. za 2 měsíce, ale spoustu věcí si pořád plete a neumí, např. puzzle, barvy....
Dívala jsem se na tvůj blog a používáte spoustu pěkných pomůcek, kde se dají pořídit a od jakého výrobce, můžeš dát typy.
Díky 🙂

sisstin
19. mar 2011

@denisee my jsme měli jako první téma Ve školce, a přijde mi asi nejlepší na začátek...já jsem vám to holky nafotila 😅 😅 aby jste neřekly 😅 😅 😅

jinak tady má Tygr přesně 3 roky a dělá to úplně poprvý

https://www.youtube.com/watch?v=xMiQMbGuZqQ

tady 3 roky a čtvrt

https://www.youtube.com/watch?v=AOSWtkuIRvg
sisstin
19. mar 2011

jinak to 4,5, 10, 15 a 16 je pro nás teda relativně těžké 😉 zbytek už zvládá s přehledem 😉

denisee
19. mar 2011

sisstin: Díky moc za nafocení!!!!!! 🙂 mám teda obavy, že to bude pro Vojtu ještě težký, ale někdy si myslím, že něco nedá a on to přitom zvládne. Koukala jsem na videa a na to, že to dělá popvé je teda machr, mně samotný trvalo než jsem se zorientovala 😅
Ještě jednou dík.

sisstin
19. mar 2011

@denisee no minimálně musí umět přiřazovat barvy, aby pochopil ten princip....ono se to dost dá natrénovat, ty úkoly...něco mu jde hned..něco třeba musíme zkusit desetkrát, než se v tom zorientuje úplně...každýmu jde líp něco jinýho 😉

kikimaruska
19. mar 2011

Ahojky. Všechny zdravíme a jdu vás trochu dočíst. Malej je na víkend u táty, já mu postavila konečně velkou postýlku 🙂 a jdu vás trochu dočíst. Spíš jen přelítnu, protože pořád nemám svuj PC v pořádku a chodím mrznout dědovi do dílny 😝 . Jinak co nového. Od ledna jsem konečně uplně bez dudlíka, ze dne na den (babička nám dělala výchovné problémy, tak sem byla nucena udělat krátký proces), pleny už máme od ledna taky jen na spaní a spíš už jen na noc, poo už se taky snažíme bez. Školka je zatím pasé, jelikož tam byly nějaké problémy s návštěvností,protože nám pak už nechtěli, abych ho dala třeba ráno samotného na hodinu, ale založili mateřský klub v po od.16 hod a to je mi na nic, když ponděliky lítáme po doktorech a zařizuju, navíc do 16 malej i spí a hlavně neni mezi dětma v režimu školky, ale je to prostě jen MC,takže pujde až pak rovnou...Dala sem si přání, že jim ho dám už bez plen, což se mi od října povedlo...ale ted bych ráda, kdyby zas zkusil chodit. Jinak od té doby , co berem Multisanostol jediná závažnější choroba Kubu nesklátila, tuk tuk. Současná váha je 11,5 kg a rovných 90 cm 😵 . Na neurologii se malej líbil, další kontrolu máme v září i s EEG a pokud by bylo v pořádku, tak se přijdem podívat pak až v 6 letech před nástupem do školy...

andulka4
19. mar 2011

Sisstin moc děkuji za foto.....jsi zlatá

tak mě nejde o to že je to na něj lehké či složité-ale zvířata umí naspamět, jejich mlá´data, a názvy dinosaurů atd
je jasné že z 16ti karet mu třeba 4nepůjdou ale proto to přece nebudu už kupovat-navíc teda to co Tygr nezvládne bych nevěděla ani já 😀

objednala jsem nakonec ve školce a vnímej a povídej nebo tak něco

andulka4
19. mar 2011

jinak barvy a tvary zná David už dlouho a počítá do 10ti

sisstin
19. mar 2011

@andulka4 ono to zvířátkový jako o zvířátkách moc není...teda jsou tam zvířata, ale je to spíš zas zrakový vnímání atd.. Ono vlastně všechny ty témata obsahují všechno, není to úplně tématicky rozdělený( že by třeba jedno bylo o zvířatec, jedno barvy, jedno tvary a tak). Každý to téma obsahuje počítání, zrakový rozlišování, perspektivu a tak 😉

jinak jestli Davídek rozlišuje počty do 10 (tj. na požádání donese požadovaný počet předmětů), tak to je teda kádr 😉 normální to určitě není...Tygr rozlišuje počty do 4-5, čísla (jako symbol) umí do deseti... 😕

u nás nejvíc pokulhává grafomotorika ( pokud neberu v potaz tu expresi řeči, což je ale diagnoza) a hrubá motorika 😝 tu jako fakt nevim, jak budeme cvičit, páč donutit ho dělat něco, čím by ji rozvíjel, je nadlidský úkon 😅

kikimaruska
19. mar 2011

@andulka4 Teda to je šikulka s těma barvama, tvarama, počítáním.Kamarádky klučík je 2,5 roku, ale normálně donošený a zná celou abecedu, počítá do 20, zná barvy...Já s timhle docela bojuju. Chtěla sem mu pořídit právě ten Logico, co dala Sisstin, její albíčka i celkově mě dost inspiruje...ale třeba s těma barvama, někdy je to ok a jindy má všechno červený, pak je všechno černý...dr.teda z toho vědu nedělá...ale docela sem si připadala jak blbec, když ten hošík umí celou abecedu a kamarádka se dívala docela divně, že si Kuba neumí najít ani svoje J jako Jakub. Já teda ho písmenka ještě ani neučila, jsem ráda, že se konečně dokonale rozjelo poznávání zvířat, i těch reálně namalovaných nebo vyfocených, že už není každá kačena gaga, ale je to kačenka, husa, labuť, slepice, ptáček, čáp...že už rozeznáváme, že to co má křídla není prostě jen pipí 😅 🙂 .Ty barvy musíme dopilovat, at mužem taky zkusit Logico Primo... 🙂

andulka4
19. mar 2011

holky no když mu řeknu podej mi jednu, dvě nebo tři kostky tak se nikdy nesplete a le 4 nebo 5 jsem nezkoušela
v barvách ani tvarech se neplete
zná i názvy všech dinosaurů jako triceratops, stegosaurus....a jiné
ale písmenka a čísla ho v žádném případě neučím číst a znát-to je na to sand ještě malý, né? a má čas....

hrubá motorika u nás taky pokulhává a až tedka ve 3letech si dokáže oblíknout kalhoty což je děs a velká ostuda ale zase pěkně mluví

v pátek jsem s ním byla na očním a musel umět říkat kde směřuje E a ani jednou se nespletl-nahoru, dolu, doleva doprava
no docela prča neb jsme to netrénovali

andulka4
19. mar 2011

já jsem si četla co by mělo 3-4leté dítko umět a bylo tam počítání do 3let, znát názvy pod, nad a protiklady
pak povídat pohádky atd

kikimaruska
19. mar 2011

@andulka4 je to šikula velkej 🙂 . No, já s ním třeba netrénovala povely, jako aby něco dělal s tělíčkem...co je co ví (ruka, noha, pusa...)No a neuroložka si ho dala před sebe a říká, rozpaž ručičky, ukázala mu to a pak at si dá prstíček na nos, pak at si dá druhou ruku na nos, at udělá čápa (jako klap klap rukama)...já sem valila oči,jak ji poslouchal a to jsme my netrénovali třeba 😅 . No a mi ted deláme slona...má z toho hroznou srandu (chytnout se za nos rukou, druhou prostrčit a mával a troubit...) a já ji říkám-On asi čápa neudělá, my děláme doma slona...a on ji ho hned předváděl, mával na ní a troubil... 😀 😀 😀 . Jsme měli i trochu srandy.

sisstin
19. mar 2011

@kikimaruska
@andulka4 ono každý dítě má nějaký specifický zájmy....Tygra taky baví "číst", děláme čtení globální metodou...má na tohle dobrou paměť...ale jinak běžný tříleták nemusí znát ani písmena, ani čísla 😉

Krejčířová po něm ve 3 letech nechtěla nic zvláštního, prostě klasiku...občas jsou ty nároky na děti fakt přehnané...

my to všechno trénujeme, páč má problémy s tou dysfázkou...kdyby byl "normální" dítě, tak jsem si jistá, že na takovýhle věci zřejmě peču 😉

sisstin
19. mar 2011

ještě k tý řeči, u těch extrémních nedonošenců právě hrozí bud opožděný vývoj řeči nebo i ta dysfázka... samozřejmě to není pravidlem, ale jsou v tomhle dost rizikový 😉 ale zas je fajn, že takhle předčasně narozené děti se dost hlídají a přijde se na to brzo...

Tygra jsem přenášela tejden, narodil se jako zdravý dítě, takže jeho nikdo nikdy neřešil...a obávám se, že by se něco začlo řešit možná ted ve třech, kdybych to neřešila já 😒

kikimaruska
19. mar 2011

@andulka4 tak to máme čas...3 nám budou až v květnu a jinak v červenci...já hlavně sleduju, že má hrozný skoky.Třeba v létě vubec nemluvil, jen slova jednotlivý a pak hups a strašně se rozjel a ted už i dělá věty a skloňuje...je to dost nárazový. Jinak co je nad,pod, dole, nahoře atp.to chápe...ale ještě neřekne-Mami podej medvídka, je dole...jen medvídka a max.pak ukáže...Když mu řeknu, dones knížku Mašinky...jde, hledá v knihovně, tak řeknu, je tam dole, ještě níž...a najde jí...ale neříká to, zatím...

sisstin
19. mar 2011

@kikimaruska to říkání čehokoliv je až poslední stupen... 😉 důležitý je, že tomu rozumí 😉 to samý s barvama, důležitý je, když je umí názvem ( Kubík teda ještě ani nemusí), říct je, to je pak o moc složitější 😉

kikimaruska
19. mar 2011

@sisstin jak sem psala, mě ještě nenapadlo třeba ty čísla a písmena učit..jsem ráda i za ty pokroky, že začal dost rozlišovat druhy zvířat, nebo zeleninu, ovoce...velikosti, jako malý, velký...posloupnosti jako první, druhý, další...(třeba jak jedou za sebou auta...u nás hlavně kamiony a traktor). Babi je třeba nadšená, že prej tolik nekomolí a hezky říká těžký slova, jako kamion, na mě volá třeba Mařenko, na bráchu (strejda) Peťulko...jako ř,šť,ď,...takový ty dost šišlací slova. On hodně odposlouchá, prot třeba předevčírem běžel za bráchou a volal, Peťulko, počkej na Kubíka 😀 (tak mu říká občas mamka, bráchovi). No a nevím kde to vzal..tedy já vím kde...ted když třeba spím a on se probudí dřív,tak jde ke mě do postele, hladí mě a říká, Miláčku...vstávej 😕 😅 🙂

andulka4
19. mar 2011

no tak jsem si Davida posadila před pc a je to přesně jak jsem vám tu psala.....vše krom 4,15,16 hned věděl a nechápal 14ku.....to jezdil po obrazovce úplně mimo trasu

no jinak u nás je to právě naopak-on začal mluvit jako 18m takže dneska už mluví stejně jako já
ale jak říkám hrubá motorika je děs
i když střídá nohu do schodů, skáče snožmo, dělá kotoul-přesto máme ploché nohy, nedávno jsme byli udělat mu ortopedické vložky a má slabou hypotonii na celý život

andulka4
19. mar 2011

Kikimarusko a ty stále koriguješ? tak to já už od 15m kdy začal chodit přestala

andulka4
19. mar 2011

a taky jsem zapoměla že nechápal 10ku a u 2ky se dvakrát spletl

no tak tedka mne mrzí že jsem to objednala 😒 měla jsem vybrat asi něco jiného

sisstin
19. mar 2011

já doufám, že mé případné hypotetické další dítě bude nechutně tabulkové 😅 😅 😅 😅

kikimaruska
19. mar 2011

@andulka4 ne ne, já nekorigulu asi od roka...ale dr.to korigujou pořád, jako dovednosti atp...že prý do 3 let po vývojové stránce se koriguje ...ale co se týče jídelníčku a já nevim co, tak to už dávno neřeším, protože s jídlem tak jak tak jsme bojovali od začátku donedávna 😅 . Ted spíš už všude říkám, že mu jsou skoro 3 😅 😀 ,ikdyž je to až v květnu...Jen je prostě drobnej, hubenej, hypotonický syndrom má pořád, drobnej habitus...je to drobek...ale to je maličkost.