Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

berryvajt
14. okt 2011

@simicak 🙂 super si to napísala,plne s tebou súhlasím 🙂

saskah7
14. okt 2011

naozaj je to tak, ako pise @simicak je to velmi individualne... ja som u vsetkych deti zacala v 6 mesiacoch nekorigovane a traja zo styroch sa krasne chytili od zaciatku a jedna sa nechyta vobec.. nic sa nedeje, skusame po troske znovu... a ked nebude jest ani o mesiac, tak skusame dalej... kazdy je individualny naozaj 😉

leslyelee
14. okt 2011

Ahojte ak sa smiem opýtať. Kedy vám prepustili detičky domov , akú museli mať váhu?

simicak
14. okt 2011

@4a a jeste k tem porucham chovani,najdi si prvni co to je,to ze dite spatne reaguje na to,kdyz mu davas obed,breci atd.neni porucha chovani ADHD je uplne neco jineho a priciny jsou taky jine. To je akorat negativni vztah k jidlu,ale ne porucha chovani, navic u tak malych deti a to i 3 letych se porucha chovani ani nediagnistikuje,jelikoz to nejde

saskah7
14. okt 2011

@juliach do Biskupic: veci pre babo vsetky (oblecko, plienky, utierky, kremy, potreby na kupanie, osusku, latkove plienky... proste vsetko, co denne pouzivate, neviem, ci dojcis, ak nie, tak mliecko si na zaciatok vezmi aspon na 3 dni, zvlast ak ma nejake specialne, lebo nie vzdy vedia hned zohnat... a inak oni aj "skusaju" a chvilu sa tvaria, ze mlieko nezozenu, ale treba na nich tlacit.. pokial viem, tak na SK ma zatial kazdy hospitalizovany pacient pravo na stravu zdarma a to u deti je mliecko, takze si to vydobi, samozrejme potrebujes jeho flasu, cumlik, ak pouzivate, dolezity je vlastny teplomer... potom velmi dolezite su lieky, ktore denne uziva - vigantol, pyridoxin atd. to su vlastne vsetko dlhodobe lieky, co budes mat v prepustacej sprave z porodnice, potom najlepsie ked budes mat aj drvice a striekacky, davkovace... skratka vsetko, co potrebujes na podanie tychto liekov... tieto lieky budes davat sama kazde rano... sestricky budu davat iba pripadne lieky ktore vam naordinuju tam...i ked mozno ked ides prvykrat s uplne malilinkym babom, tak ti v tom pomozu, neviem.. no a na zaver mozno par hrkalok, ak chces🙂
pre teba vsetko, toaletak, dokonca aj mydlo, tam nie je v kupelni... pribor nemusis (stravu si mozes objednat pre seba, tusim je to 7 eur na den (?), ale uprimne povedane, strava je tam uboha... same mucne jedla, alebo privela masa, ziadna zelenina, iba biele pecivo, no proste hruza 😢 ), ale zide sa ti salka na kavu, caj, lyzicka, no a mozes ten caj, kavu, cukor, co zvyknes... je tam kuchynka, kde si mozes uvarit vodu, tiez tam maju aj termosky, kde mozes mat na izbe horucu vodu na robenie mliecka, chladnicka je v kuchynke, tam ked si oznacis, mozes mat cokolvek pre seba... ufff, co este? mysli aj na to, ze z nemocky sa von nedostanes, jedine ze sa tajne dohodnes so sestrickami, ak budu ochotne... ja som si tak bola kupit toaletak, lebo to bolo dost akutne... 😀 a v areali nemocky nie je ziaden obchod, len nedaleko v dedine su, da sa pesi...
keby cokolvek este, pytaj sa 😉

juliach
14. okt 2011

@saskah7 dakujem, ja sa toho normalne bojim, lebo teraz nie som s Filipkom, v MT sa to ani neda, je tu izba pre spravadzajuce mamy o poschodie resp. dve nižšie ako su deticky. Tak ani neviem, ako to zvladneme s tymi liekmi a tak, no snad mi to vsetko vysvetlia. Ja zatial odsavam mlieko, takze skor budem potrebovat mikrovlnku na sterilizator 🙂 . Strava je biedna vo vsetkych nemocniciach, ale napriklad ked som bola hospitalizovana so starsim synom v Martine, ked mal 3 roky, tak nemocnica pre rodicov stravu nezabezpecovala, si to vies predstavit - boli sme tam mesiac. Tak budem rada ze dostanem aj tu nemocnicnu stravu.

juliach
14. okt 2011

@leslyelee na vahe nie vzdy zalezi, ale vacsinou tak od 2,2 kg pustaju, dolezite je ze babo si dokaze udrzat teplotu, teda je uz nejaku dobu v posielke, papa, kaka a nema zdravotne problemy

saskah7
14. okt 2011

@juliach juj, drzim ti palce... zvladnete to.. a mikrovlnku maju k dispozicii v kuchynke 😉

saskah7
14. okt 2011

@juliach pockaj, pozeram, ze tvoj ma uz 4 mesiace... to je od narodenia stale v nemocke, ci uz bol doma? nespominam si, co si pisala... 😕

juliach
14. okt 2011

@saskah7 no este ze vlastnu postel si tam nemusime doniest 😉 😀 . Takze treba normalne aj bodycka, dupacky a tak? Ach jaj, to pojdeme nabaleny.

juliach
14. okt 2011

@saskah7 Filipko je stale v nomocnici od narodenia, tak preto sa obavam ako to s nim zo zaciatku zvladnem.

saskah7
14. okt 2011

@juliach ono je to tak, ked som raz deti nechala same, tak ich vyzliekli uplne do naha a obliekli im ich "erarne" veci, maju ich tam dost, dupky, body atd... a ja som sla domov .. ale ked som s nimi lezala druhykrat aj ja, tak to mi nedali nic, ze si mam z domu doniest, tak nechapem celkom ten system...
skratka, ak by si aj nemala dost veci a si zdaleka, tak myslim ze ti pozicaju, ze nebude to problem... ja som si tusim pozicala nejake dupacky posledny den, lebo mi mali zamokrili nase a uz by nemali v com ist domov... takze da sa to

leslyelee
15. okt 2011

@juliach No jasne to viem, moja malá je v postielke už 6 dní a teplotu si uržiava 🙂 Len má niakych 2100 gramov a neviem kedy mi ju pustia. Najprv hovorili že ešte túto nedelu, čiže zajtra, ale neviem kedže nemá tu váhu akú by mala mať. Je možné že by mi ju pustili aj keď nemá tých 2200 gramov ? A inak ďakujem za odpoveď 🙂

juliach
15. okt 2011

@leslyelee Urcite to mozne je, v Martine na oddeleni je taka nastenka s babetkami predcasniatkami a tam je jedno babo 2050 g s napisom že "chystame sa domov". U kazdeho babetka je to individualne, lekari najlepsie vedia zhodnotit kedy je ten spravny cas.

juliach
15. okt 2011

Filipko dnes zasa papa cez sondu, lebo ma dost vybadky v dychani ☹ . Dufam ze uz sa konecne stane nejaky zazrak a zlepsi sa to.

bocianka123
15. okt 2011

Prepacte,ze vam sem pisem,mam tiez predcasnikov,az dvoch,avsak nad 1kg ,ale mam info pre @juliach,my sme s mladsim teraz v biskupiciach uz 2.krat.

bocianka123
15. okt 2011

@juliach este doplnim zoznam veci, prines si aj ohrievac flias,vlastnu varnu kanvicu,hlavne vodu na mlíeko Lucku,Drobcek. Tu nie je ta voda z vodov.bohvieco pre detsku stravu,iba ak na kavu.

lleniak
15. okt 2011

kocky, vsetkym, ktore mate take male predcasniatka, by som chcela vyjadrit velky obdiv a podporu. drzim palce, aby sa vam vsetkym darilo co najlepsie, aby vas obchadzali komplikacie, choroby, aby ste nasli co najviac psychickej sily a podpory v rodine a okoli a aby vase deti mali vela radosti a stastia v zivote za to, cim si museli preskakat na zaciatku. su to mali hrdinovia a vy tiez!

vcera som hovorila s kamaratkou, cakala dvojicky, jedno babo zomrelo, druhe musela porodit v 26. tyzdni, mal okolo 800g. maly ma teraz 15 mesiacov. konecne sme sa mohli stretnut a porozpravala mi, cim vsetkym presli

leslyelee
15. okt 2011

@juliach To je uzasne 😀 No akurát dnes som sa rozpravala s doktorkou a povedala že tento pondelok si pre princeznicku mozme dojst , juhúú 🙂 tak uz ten den to vydržím 🙂 naozj dakujem....

lentilkabj
17. okt 2011

ahojte kočky,chcela by som vás poposiť o radu ,kde kupujete také malilinké oblečenie pre vašich drobčekov. ďakujem

juliach
17. okt 2011

@lentilkabj ahoj, ja som Filipkovi pokupila veci od 50, ale asi zbytocne, lebo uz ma 3040 g, tak mu to bude male, ale u nas v Čadci sa v pohode da kupit aj mensie ako 50, myslim ze 44 a neviem ci nespominala predavacka, ze byva aj 36

juliach
17. okt 2011

@bocianka123 dakujem, to tam ani konvica nie je? Ja mam nastastie materske mlieko, tak nemusim riesit vodu ani ohrievac na flase. Zatial to vyzera tak, ze maleho prevezu vo strvtok, uvidime co sa zajtra dozviem a ako to bude so mnou.

berryvajt
17. okt 2011

@lentilkabj v KIK majú až od veľkosti č. 42,..zoženieš všetko🙂

bubu4125
17. okt 2011

maminky!!!!
pneumológ mi akurát dnes hovoril o vakcíne na tuším sa to volá RVS vírus!!! mali aj vaše detičky túto vakcínu???
vraj to teraz hradí štát, tak malá má na to nárok!!! a vraj to stojí 25 000...ale neviem či SKK alebo Euro 😒
ale asi SKK...
viete mi o tom niečo povedať???

saskah7
17. okt 2011

@bubu4125 je to vakcina Synagis, picha sa raz mesacne v jesennych a zimnych mesiacoch do prveho roku veku, ty neplatis za to nic... dietatko to ma chranit pred beznymi respiracnymi ochoreniami, ktore by pre predcasniatka mohli byt az zivotu nebezpecne... teda neviem ci chrani priamo pred tymi chorobami, alebo chrani pred tymi negativnymi reakciami z nich... moji predosli chlapci ich vybrali 5x, a neboli v zime vobec chori... 😉 tak neviem, ci to kvoli synagisu alebo boli proste sikovnici odolni 😉

pehu
17. okt 2011

@bubu4125 ahoj, Kubík to očkování měl také. Na očkování se jezdí přesně v termínu od listopadu do března. V ČR na to mají nárok děti do 2 let života a narozené asi do 26tt (to už přesně nevím). Hradí to pojišťovna a je to opravdu drahé. Když jsem se dívala do úhrad naší pojišťovny, tak první dvě vakcíny stály 20 000,- Kč a pak přes 11 OOO,- Kč. Malému to asi pomohlo, protože nebyl nemocný (ťuk, ťuk, ťuk 🙂). Letos čekáme, jestli nám to ještě bude pojišťovnou přkleplé, ale prej nejsou peníze ☹.

saskah7
17. okt 2011

my sme to mali schvalene aj v 30.tom tyzdni, a tiez veru tento rok je to neiste, cakame na pozvanie, ktovie, ci sa vobec podari...

vevericka23
18. okt 2011

@lentilkabj v KIK sa daju kupit od 42 cisla ale su dost drahe od 6 eur hore za bodicka a to si myslim ze je moc ale ja som si objednavala od jednej baby tu na Konikovy a ona mi zohnala veci ake som chcela z anglicka 42-45 cisla a napriklad bodycka boli za 1, 50 a pyzamka 2 eura su sice z bazaru ale neposkodene a bez fliacikov ako nove a tak som nakupila malemu hodne veci aj ponozky a tie su riadne malilinkate 🙂 . Dam ti nanu nik ona ti velmi rada zozenie je spolahliva a rychla no proste super maminka som bola 110% spokojna jej nick je ,, pulpetik ,, ona ma veci pre predcasne aj v inzeratoch. Dufam ze budes spokojna aj ty 🙂

martina2001
18. okt 2011

baby ktorá potrebujete také malinké ponožky pošlite adresu do IP a vám pošlem, máme ich pár a ja ich nevyužijem, budem rada ak Vám poslúžia. sú hlavne také hrubšie na teraz a zimu, my sme ich nešťastie nakoniec nepotrebovali 😉

vevericka23
18. okt 2011

@juliach bude mu to este dobre uvidis 🙂 moj prvy syn mal 3500g ked sa narodil a 50 mu bola este trocha velka sice ju mal tak na cca mesiac ale nosil to, este to vynosite neboj sa.