Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
6. máj 2009

A este ohladom toho krmenia - kedy ste prosim vas zacali davat detusikom lepok - myslim okrem peciva aj bezvajecne cestoviny ovsene vlocky krupicu atd.? Nasa dr. ze od roka - to sa mi zda celkom neskoro a ja som citala ze od 8. mesiaca to sa mi vidi zase skoro 😀 tak ja uz neviem... A jogurty pred tym ci az po tom lepku??? Vopred dakujem.

sorbona13
6. máj 2009

andulka: kluci měli ve 25+0tt jen 600g, takže na spodní hranici. Nervovat jsem se už přestala, protože pokud budou chtít kluci na svět dřív, tak to stejně neovlivním
petrach: taky si říkám, že snad kvůli cukrovce dřív neporodím, jenom nechápu, kde se u mě ta cukrovka vzala, za těhotenství jsem přibrala 5,5kg (vážím asi 56kg a měřím 163cm), v rodině cukrovku nemáme.. i sestry říkaly, že mně by cukrovku nehádaly ani omylem.

mispuli
6. máj 2009

sorbona:já měla skoro cukrovku,měla jsem to jen taktak,taky se sestra divila,já totiž skoro nejím sladký,čokoládu kvůli alerřgii nesmím,takže sispíš tělo neumělo poradit stak vysokou dávkou cukru nebo co v tom je za sajrajt 😉 ,jéé a už máš 27 na kontě,tak to je nádhera 😉

petrach
6. máj 2009

sorbona ono u toho cukru stačí,když ti na tom testu vyjde jen trošku vyšší,a už te hlídají,stači sníst den před tím víc sladkeho,teřko říct čím to je,ja ji mela na spodní hranici a potom už na testech nebyla,nebo jen málo,po porodu byla pryč
jo a uvydíš jak ti tu s nami budou naskakovat ty tydny 😉

mila01
6. máj 2009

Ahojky - tak to nechci zakřiknout,ale Kája je bez teplot a pěkně řádí.Akorát je unavenější,ale to může být i tim počasím - prší a prší a prší. 😠 😠

Sorbona - koukám,že si to pěkně užíváš,co?Ještě cukrovku k tomu. ☹ ☹ Já jsem teda ale nikdy neslyšela,že by měla cukrovka nějaký vliv na předčasný porod.Já jí teda neměla ( až se divim,já se cpu sladkym ať už jsem těhotná nebo ne - absolutně šíleně - váhově si to můžu dovolit,mám při 175cm 56kg,ale asi bych to neřešila,ikdybych měla víc - je to silnější než já 😀 )Ani si nevzpomínám,že by některá holka v nemocnici řikala,že měla cukrovku.Snad to bude dobrý a nebude to mít na to vliv.Překvapilo mě,jak málo jsi přibrala,já jsem při Andrejce přibrala 17kg a při Káje taky 17kg,ale tu jsem rodila ve 28tt,takže to největší přibírání jsem měla ještě před sebou.Doktor odhadoval,že budu mít tak 30kg nahoře. 😀

Jinak já si myslim,že bys sem měla chodit.Mě osobně teda hodně pomohlo a uklidnilo,že měli v nemocnici album s předčasně narozenýma miminkama,jak se narodili a teď tam rodiče posílají fotky,jak se jim daří.Poznala jsem z toho,že ikdyž se nám tohle přihodilo,nemusí to být taková tragédie,hodně mě to uklidnilo,dodalo mi to odvahu a začala jsem o to víc bojovat.Vždyť když se podíváš na jakékoli dítko tady,tak je to velký zázrak,jsou to ohromní bojovníci a šikulky. 😉

maattka - nevim na kolikátou vakcínu jdete,u nás to bylo tak,že na první reakce nebyla,na druhou byli horečky ( prý se to často stává,že už to pro tělo není nová látka a brání se ) a při třetí to měla doktorka poznamenané a preventivně jsem dávala kapičky - a bylo to absolutně bez reakce.Tak držim palce,ať je to u vás taky tak.Jinak jak píšeš ten jídelníček,tak musim uznat,že ti Julinka nádherně papá.Jí skoro víc než naše Kája a té už budou 2 roky a máme bez pár deka 13kilo. 😀 😀 Akorát u nás je to ještě proložené ňaminama - ty Kája miluje. 😀

mila01
6. máj 2009

jinak teď jak jsem četla ten příspěvek od Petrach,tak jsem si vzpomněla,jak mi doktor radil,ať dva dny před těma testama vynechám sladké - to je pravda.Pokud jsi den předtim něco takového jedla,tak to může být hodně ovlivněné.

vladimuraz
6. máj 2009

Ahoj holky, zdravím z upršeného jihu, tady dneska bylo hnusně, že jsme nevytáhly paty a já myslela, že mně trefí, jak Klárka šíleně zlobila. Už aby bylo teplo!!!
Mila, Vy si teda užíváte choroby, to je něco, asi jak jsou holky oslabené, tak se jich ještě něco chytlo. Tak snad už budou v pořádku, ťuk, ťuk!

Andulko, i od nás velká gratulace k Davídkovým pokrokům 😉 A Ty si pořád děláš hlavu s hypotonií, ono to asi nebude tak hrozné, když je takový šikulka. Klárka má zas pořád ve zprávě CKP 5. stupně - těžkou- a i s tímhle chození od 15. měs, jde, takže Petrach, buď v klidu ohledně té Vaší diagnózy 🙂

Sorbono, já si taky myslím, že bys sem chodit měla. Fakt jsou tu samé pěkné příklady, samé krásné a šikovné dětičky, to Tě určitě uklidní. Co bych já bývala dala za počítač v nemocnici!! Jinak já měla taky cukrovku a taky mi to nikdo nechtěl věřit (170cm a 53kg). Nedělej si s tím hlavu, v nemocnici si stejně dietu moc neohlídáš, ale bohužel Ti dají dietu č.9 a to fakt nic nepřibereš. Je to hnus. Aspoň tady u nás, třeba je to u Vás lepší, i když tomu moc nevěřím 😉

I nadále držíme palčáky Janině i Sorboně, ať jsou pořád jak Kinder vajíčka 🙂

Maatka, tohle, co jsi popsala, sní Klárka tak za 2 dny 🙂 . Těstoviny jsem dávala cca od 10. měsíců, jogurt snad až po roce, Lipánka tak ve 14. měs., ale já mám alergii na potraviny a hlavně mléko, takže jsem to Klárce raději všechno posunula. Byla jsem teď v šoku, kamarádka má o měsíc mladšího kloučka a večeřel s nimi grilované maso z krbu se zeleninovým salátem.

Fajn, Didka je fakt kus, to jsem se zas nasmála 😀 😀 😀

Argoušku, myslím na Vás s těma očima, snad to nic nebude, jen nějaký špatný zlozvyk.

vladimuraz
6. máj 2009

Ještě Sorbono, toho homeopata kldině zkus, zkus všechno. Tady u nás je jeden, ten umí třeba otočit mimi v bříšku, aby se narodilo správným směrem. Nebo napichuje prsa, aby maminy kojily, prý je velmi úspěšný.

andulka4
6. máj 2009

Vladimuraz moc tomu nerozumím co jsi tím chtěla říct :(
jo a CKP má jen 4stupně takže taky nerozumím vašemu pátému stupni

vladimuraz
6. máj 2009

Andulko, myslela jsem tím, že ses pořád strachovala, že Davídek kvůli té hypotonii bude chodit později a vidíš, začal brzy a chodí moc pěkně 😉 . Naše MUDr. napsala do zprávy 5. stupeň, tak nevím. Koukala jsem jí pod ruku, tabulka začínala 1. stupněm, u kterého stálo - lehká porucha, tak jsem vyhodnotila 5. stupeň jako nejhorší, ale konec tabulky jsem neviděla...

vladimuraz
6. máj 2009

Ach jo, já se prostě neumím vyjadřovat, omlouvám se, jestli jsem ještě nekoho svým psaním nechtíc urazila, rozhodila apod.

vladimuraz
6. máj 2009

Andul, máš pravdu, stupně jsou jen 4, hledala jsem si to na netu, nenapadlo by mně, že máme ve zprávě chybu. Máme tam opravdu napsanou 5, tak to bude zřejmě tím, že 5 je na klávesnici hned vedle 4, jinak si to neumím vysvětlit 🙂 🙂 🙂

sorbona13
7. máj 2009

Ahoj holky, moc díky všem za podporu, mně opravdu pomáhá sem chodit právě z důvodu, že jste to všechny zvládly a máte krásné a šikovné děti, čím dál víc zjišťuju, že předčasný porod není žádná tragédie.
Já ani nevím, kolik tu glykémii mám, zeptám se dnes na vizitě. Mluvila jsem se svým doktorem a ten říkal, že to není vůbec na škodu, aspoň budou kluci hezky přibírat. Homeopatika mi taky povolil, prý to asi nepomůže, jeho názor je, že to funguje na principu "věř a víra tvá tě uzdraví", ale uškodit to nemůže, tak proč to nezkusit.

janina77
7. máj 2009

ahojte,
tak ja som este stale kindervajicko (klop-klop), drzime sa, aj ked som v nemocke. Nalez rovnaky, neotvaram sa ale brusko tvrdne ☹ .

Vladi, inak cislo 5 je na numerickej klavesnici pod cislom 2, tak to moze byt aj taky preklep a znie to lepsie 😉 .

mila01
7. máj 2009

Jani to je super,vydrž. 😉 Hlavně že se ten nález nehorší.Tvrdnoucí bříško je hodně nepříjemné,ale neboj,určitě to vydržíš.Dneska jsem na tebe ráno myslela,že se snad ozveš,už jsem měla strach,abys nenapsala,že už je mimísek na světě.Jen ať se ještě aspoň 5 týdnů hřeje u maminky. 🙂 😉 A s těma číslama jsi to krásně vymyslela - to mě vůbec nenapadlo a je to pravda. 😀

Vladimuraz - já myslim,že píšeš normálně a nikoho neurážíš.Aspoň mě to teda tak vůbec nepřijde.Myslim si,žes to myslela jako povzbuzení.Pravda je,že nás doktoři vždycky hodně vystrašej a když je to potom lepší,máme o to větší radost.Nám doktoři řikali ( když to řeknu zkráceně,neřekli nám to takle na rovinu ),že Kája bude možná slepý ležák.Tenkrát jsem si řekla,že to teda nebude a pořádně jsme zamakali.Oni ty jejich diagnozy strašně zní,je spousta věcí,které neovlivníme,ale plno zase jo. 😉

Keessie - kdepak jsi,je vše ok?

andulka4
7. máj 2009

Vladi neblázni neurazila jsem se jen jsem se ptala co jsi tím myslela....máš tam moc čárek a někdy nedokážu přesně pochopit co kdo čím myslel 🙂

Jo a máš pravdu strachovala jsem se maximálně a o to víc jsem překvapená že chodí 🙂

Jste moc milé že na nás myslíte 😉

Myslím že je v těch dětech víc než v nich vidíme ......ještě nám to v životě natřou!!!!!Uvidíte 😝

andulka4
7. máj 2009

Holky mám ještě malou prosbu 🙂
Snažíte se ve výchově už důrazně říc že "toto nesmíš" a plácnete i přes zadeček nebo ručku?
Davídek totiž vším hází a taky nás plácá po hlavě, nebo mě kouše :( Když mu důrazně řeknu že to nesmí....tak se na mě dívá jako že neví o čem mluvím a když ho plácnu tak buďto se směje a nebo se rozpláče :( Kdy vaše děti začaly chápat že opravdu něco nesmí....a jak jste je to učily?

vladimuraz
7. máj 2009

Andulko, jsem ráda, že jsme se pochopily 😉
U nás se plácá přes ručičku a to dost důrazně, protože lehké plácnutí opravdu nepomáhalo. Ale stejně mně Klárka občas ignoruje, spíš na ní platí tatínek a jeho zvýšení hlasu. To se jí její americký úsměv okamžitě mění na kyselou okurku a hledá, ke komu by se šla potulit. Ale to má smůlu 🙂

Janina, dík za tu teorii s čísly, to mně nenapadlo, já jsem holt nenapravitelný pesimista. 🙂 🙂 🙂 Stále na Vás myslíme, 33.tt to je nááádhera.

janina77
7. máj 2009

Andulka, ja si myslim, ze uz aj v Davidkovom veku treba stanovit hranice. Ja som Domca v tom veku uz zvykla capnut po ruke, na zadok- to moc nepomoha, podla mna to vobec nevie, co urobil zle. ale ked robi zle rukou a das mu po nej, tak je to jasnejsie. Na hryzenie a bitie a stipanie u nas najlepsie pomahala pozitivna motivacia, naucili sme ho robit "moja"- pohladkat, a to sa mu celkom zapacilo. On je aj teraz taky "tulkavy typ", s hrackami aj s nami sa rad mojka, stiska, hladka... Teraz na neho najlepsie plati, ked po nom ocik skrikne, ked robi nieco zle. To sa hned zhaci a prestane. Ale napr. vyberat hrnce z kuchynskej linky - to ho nevieme oducit nijak.

Uvidime, ako bude fungovat jeho spravanie k "mimiskovi", on by totiz aj malicke babatka chcel pochytat, zobrat, potiahnut za ruku, proste ako hracku. Budem musiet zrejme vymysliet nejaku klietku bezpecia - bud pre jedneho alebo pre druheho 😀 .

maatkka
7. máj 2009

Ahojte tak my uz mame po druhom prevenare. Drzte nam palce nech nema vnoci teplotu lebo sme same doma - MM ide na nocnu. Spytali sme sa dr. kde by nam prepichli uska lebo este nemame nausnicky - nechceli sme drobcovi davat kym toho mala vela - a ona ze nech prideme v utorok ze cim skor lebo uz je velka 😲 Tak teraz sa do utorka musim na to psychycky pripravit a vybrat nausnicky lebo som necakala ze to bude tak skoro. A to este vobec neviem ake - musia byt kraaasne ked ich bude mat asi minimalne desat rokov. Dr. nas ukludnovala ze prepichovala uska 6mesacnemu dievcatku a kazala jej rodicom potierat ich lydocainom a potom skoro ani neplakala ked jej to robili. Len si to dost dobre neviem predstavit lebo ze to treba styri hodiny!!! pred tym v desat minutovych intervaloch 😲 a to u nas nehrozi aby zabka styri hodiny nespinkala a ked bude spat tak ju tym budm kazdych desat min. budit...
Na jej vahe (u pediatricky) mame uz presne 7500 gramov - tak radsej verime tej 😀
Janina supeeer tak som si vydychla 😉 uz len chviiilku. Normalne sa uz na toho vasho drobca tesiiim 😀 A neviem ci sa to patri 😀 ale viete co to bude??? A mate uz meno???
Sorbona vidis tak na to treba pozerat 😀 vsetko zle je na nieco dobre 😉

petrach
7. máj 2009

vladimuraz diky,ja to pochpopila spravne 😉 ješte k te stupnici,dnes se nas na očním sešlo 8 mamin nedonošenatek a byla tam holčička v 25 tt,480g ma 5 mesícu a jeji maminka řikala že meli CKP 4-5 stupne,že jim hrozili že bude ležak a vycvičili se na 3 stupen,není ta 5 DMO? vladi ale tu vy určite nemate,klarka je šikulka velika,všechno dohnala 🙂
jiinak očni dopadlo dobře,lepší se to,kontrola zas za 14 dní a pak už možna po mesíci
mattka nahodou vaha super,bude droboučka,hlavne at nemate horečky

sedeli jsme tam přes 3 hodky a hrozne jsme si povykladali,co kdo jak ma a delá,jsou to všechno deti narozene ted kolem nas,je to uplne jine než mluvit s mamkou donošeneho ditka,ješte že chodím za vama,me by to moc chyxbelo,zjistila jsem že naši diasgnozu mají i jine deti..
jo a rehabka nam ukazovala další cvik,začnewm s ním za 14 dní,to bude des,jak ho zvlasdnem nevím,ale budem muset

fajn
7. máj 2009

ahojte.Tak jsem byla s Didkou zase přeměřit ten tlak a zase máme vyšší. Prej je to ten diastolickej má 90na 60někdy 65 tak nevím. Jinak dnes se tam chtěla i zvážit tak toho sestřička využila a má v kalhotkách 😀 11680g to je co. To i komár má víc 😀 😀 😀 .

Jani tak se držte já se taky těším až nám napíšeš za 6 týdnů že už jste 4.

Jak jsme dnes šli k té doktorce tak tam na chodbě seděl děda o hůlce a Didka zrovna chytla nerva a ječela jak o život a děda povídá a mával tou hůlkou no já bych ti dal ..tak jsem mu řekla že mu ju dám ať mě to ukáže jak ju zklidnit

Sorbona vy se taky držte ať to vydržíš co nejdýl aspoň do toho 35 a pak to bude v pohodě.

Mili tak už jste v pořádku už se z toho Kája trochu dostala?

vladimuraz
7. máj 2009

Fajn, váha je dobrá. Dneska byl manžel u doktora se svojí starší dcerou, tak jsem omrkla její očkovací průkaz. Podotýkám, že je donošená, porodní váha 2,8kg. V 1,5 roce měla o 5 cm a 0,5 kg méně než Klárka. Ve 3 letech váha 12 kg. V 5 letech váha 12 kg 🙂 . V 7 letech konečně posun 19 kg. Takže buď v klidu 🙂

petrach
7. máj 2009

kessie a co u tebe? doufam,že vše v pořadku

maatkka
8. máj 2009

Ahojte vcera ked sme sa vecer kupkali som si vsimla aka je uz Lili vanicka mala. Budem ju uz musiet zacat kupkat vo velkej vani. Tak ma napadlo ci by sa namohla obcas kupat vo vani so mnou??? Segra sa so synovcom kupe asi od jeho pol roka ale niekde som citala ze s dievcatkami sa odporuca kupkanie neskor ako s chlapcami. Neviete o tom nieco? Kupete sa so svojimi detickami?
Inak ked pisete o tych vahach - synovcova porodna vaha bola 3030g teraz bude mat 4 roky a 25 kg - takze zas opacny problem...

andulka4
8. máj 2009

HOLKY posílám další videoo ať vidíte jak tu chůzi za týden vypiloval

andulka4
8. máj 2009

HOLKY posílám další videoo ať vidíte jak tu chůzi za týden vypiloval

http://www.youtube.com/user/andulka4

argousek
8. máj 2009

Andulko Náááádhera 😉 Šikulka 😀 Jen tak dál 😉

maatka my jsme se také s Adámkem koupali 😉 Už si to moc nevzpomínám, ale myslím, že to bylo až když Adámek seděl. Koupal se teda hlavně s manželem a moc se mu to líbilo.
Teď je zajímavý, že se mu to už nelíbí. Když mu tam manžel vleze, tak se začne zlobit 😅

maatkka
9. máj 2009

Andulka az mi slzicka vypadla 🙂 nemozem sa vynadivat.
Dakujem argousek este teda pockame ale urcite vyskusame 😉
Fajn a co sa s tym tlakom robi u deticiek? Bude Didka uzivat nejake lieky alebo co?
Petrach aky mate druhy cvik na brusku?

petrach
9. máj 2009

andulko je to malej frajer,fakt,užasne pokroky 😉
tohle tady potřebujem vydet 🙂

maatka budem mít cvik na bříšku,jenom mi ho zatím ukazovala,ale m,usím vzit kameru a nahrat si ho,to si nezapamatuju,nejak se tam loktem drží zadek a dlaní hlava a pak neco s jednou rukou a ma zvedat rameno..
mate ho taky?

včera jsme byli u našich,mamka ho vydela poprve od te doby co jsme doma,mela rymu,tak sem nechtela jet at neco nechytí a byla z neho hotová,řikala,že proti porodnici je živejší,že už to není novorozenec jak předtím
co jsem si všimla ja,tak začína pozorovat 🙂 ješte nevydrží dlouho,ale už to tam je 😉