Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petrach
29. máj 2009

ahojky,rano jsem napsala dlouhy příspevek a kykl mi počítač,nešel vubec rozjet
ted jsem to skusila znovu,mam nervy co sorbona a zatím tuky tuky jde,ovšem jak dlouho nevím,je desne zavirovany,manža ho chce dat opravit,ale co pak to jde,vas opustit??

sorbono moc na vas myslím,kluci meli krasny apgar,my meli 2-6-7,jsou to šikulky jak si dychali,neboj bude to dobre..ono to tak nebude pořad vypadat a ti doktoři říkají taky radši vše horší,kdyby neco,ale kluci to zvladnou,pobydete si tam,to bohužel jo,možna by ti prospelo par dní doma,sama uvydíš jestli te tam nechají,ted potřebujete s manželem sebe navzajem,se podpořit..u nas se uplne zmenil vztah,je to o 100 procent lepší,byli jsme na to jen my dva,protože v tomhle ti nikdo nepomuže,prožiješ si to sama,ale máš tady nas,my te podržíme,klido se chod vybrečet za nama...
me holky podrželi,bez nich bych to sama nezvladla,uvydíš že se ani nenadeješ a povezeš si je domu

drž se,hlavne si odpočin a uzdrav,at maš sílu,až te budou kluci potřebovat,,
pozdravuj je od nas,že se na ne tady moooc tešíme a na tebe taky

fajn
29. máj 2009

sorbono tak jak je? A co kluci ? Něco nám napiš jsme zvědavé ,aspoň já teda jo 😉

petrach
29. máj 2009

fajn a jaaa?? sem bušila tak dlouho do bedny,až se zželela a zase jede,tak doufam že ješte vydrží
pořad na ne myslím..

sorbona13
29. máj 2009

Ahoj holky, byla jsem se za klukama už 2x podívat, poprvé jsem odstříkala půl zkumavky mlíka, ale odpoledne už to nešlo, zkoušela jsem to po dvou hodinách a bylo to už jen pár kapek 😖 A to jsem od rána vypila už 3l čaje, musím holt přidat, aby se mělo mllíko z čeho tvořit. Nemáte nějak tip, jak se rozkojit? Mamka mi přiveze čaj pro kojící, ráno snad už dostanu meltu a jinak mě nic nenapadá. Kluci to zvládají dobře, ale jsou stále na CPAPu, mají 21% kysllíku, hladila jsem je a vyprávěla, jak to budou velký kluci a že už pro ně táta shání vozík za kolo, aby s námi mohli jezdit na výlety, až trochu povyrostou. Manža to zvládá všechno naprosto skvělě, viděl kluky hned po porodu a pak za další hodinu už je fotil v inkubátorech. Hodím fotky do alba.Já se strašně bála, že budou hubeňoučký, že z nich polezou žebra, ale vůbec to tak není, dneska jsem viděla kubíka celého rozbaleného a je to nádherný miminko, jen je malinký. Já se cítím naprosto skvělě, v noci jsem už spala asi hodinu na břiše, ráno mi vyndali cévku a šla jsem se osprchovat, za klukama chodím každé 3hod.
jecidlo: s tím odsáváním, už jsem si vybrala dopředu tu mini electric plus, tak jsem ráda, že jsi mi můj výběr potvrdila, dneska mi volala kolegyně, že mi ji firma koupí, tak jsem šťastná jako blecha. Ten CPAP znamená, že je miminko intubovaný? Já to viděla, když to sundavali a žádnou hadičku to nemá, jen to jakoby přifoukává kyslík. Já sem budu za klukama dojíždět, nemá cenu, abych tady ležela, jsme z Prahy a není to až takový problém, přijedu sem ráno na devátou a po třetí hodině asi pojedu domů, takže budu u třech krmení, přebalování atd. Možná tady vydržím ještě i do šesti hod., to by přijel manžel, ale uvidíme, jak to budeme zvládat. Jo a s tou kudrnatou LP jsem dneska mluvila, říkala, že dva dny mám vymačkávat rukou a pak zkusit odsávačku. Manža je naprosto skvělej, hned mi poslal fotky kluků, celá rodina gratulovala a říkali, jak jsou kluci krásný miminka, že to nikdo ani nečekal, že budou tak nádherný. Za chvilku hodim fotky do alba.
maatka: tady žádný leták není, ptala jsem se setřiček a prý mám mačkat bradavky, mně se ale nejvíc osvědčilo vzít prso do ruky a táhnout směrem k bradavce a pak už to mléko vytlačit jenom prstama na bradavce.
fajn: taky petrach pozdravuj a moc díky 🙂
sarinkam: moc děkuju, kluci jsou bojovníci a určitě budou v pořádku, vůbec si nepřipouštím, že by se mohlo něco stát, i když nám doktoři říkali, že nejkritičtějších je prvních 24h, pak 48h a po týdnu budou z nejhoršího venku.

kili
autor
29. máj 2009

sobrona, oni ešte schudnú, pri takýchto deťoch je to bežne, že 10-15%.
a o mlieko sa neboj, však si rodila len včera, nie? Mne sa rozbehlo dosť skoro a to bolo až na tretí deň. Takže sa ničoho neboj a hlavne stimuluj, nestresuj, neplač (ja som plakala raz a na druhý deň bolo mlieka menej 😔 , tak potom som už neplakala)

kili
autor
29. máj 2009

sobrona, cpap nie je zaintubovanie, to je super, že sú len na cpapu a nepotrebujú zaintubovať. Naši boli zaintubovaní 5-6t ☹

fajn
29. máj 2009

sorbono to jsou chlapáci 😀 úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúžasny držím mooooooooooooooooooooooc pěsti ať nemáte ale vůůůůůůůůůůůůůbec ale vůůůůůůůůůůůůůůbec žádné komplikace.
Mlíko se ti rozjede fakt až tak 3 den tak vyčkej a pak už budou jenom kluci přibírat a za chvilku jste doma. Ten cpap je dobrej a ani toho kyslíku moc nemají ,jsou šikovní hned si jdu dát panáka. 😀

fajn
29. máj 2009

ježíš nemůžu se od té fotky odlepit

denisee
29. máj 2009

sorbona: ta fotka je nádherná, jsem z vás tak naměkko, moc vám fandím.
posílám to odkaz kde je vyfocená technika odstříkávání http://www.cenap.cz/k-p-odstrikavani.php
a taky dobré stránky ohledně kojení a jiných věcí, čerpám z nich i teď www.kojeni.net
Mají 21% to je super vždyť to je klasická hodnota co je ve vzduchu kolem nás, tak to ani, skoro žádný nevíc nepotřebují. Já když se si šla po 6týdnech lehnout za Vojtou( taky jsem tam jinak dojížděla)tak měl 26% a pak docela dlouho 23% a pak 21% a pak doktorka říkala, vždyť to už je nic a vypnula nám O2 úplně 🙂

maatkka
29. máj 2009

Sorbona ja asi odpadnem to su kraaasne babatka 😵 Ty to teda zvladas na jednotku s hviezdickou. Si fakt silna osobnost. Ja keby som to brala ako ty mohla som si usetrit par rokov zivota...

maatkka
29. máj 2009

Ked sa mala narodila na jednej stranke som citavala pribeh dievcatka narodeneho v 26. tt. Nemalo ziadne problemy a dnes je z neho krasne zdrave 2-rocne dievcatko. Pisem to preto ze jej mama mala tiez za nickom (stastnu) 13 - to je znamenie 😀

sorbona13
29. máj 2009

fajn: moc díky, já se na ně taky nemůžu vynadívat, jsou strašně krásný!
denisee: moc díky za ty odkazy, jdu to prostudovat. Zkusím si půjčit odsávačku v lékárně, než dostanu tu od kolegů z práce a taky si koupím homeopatika na kojení. Pan doktor říkal, že by ani kyslík nepotřebovali, ale je to pro ně takhle snazší. Při přebalování jim ten CPAP sundají a krásně kluci dýchají, jsem snad ta nejšťastnější mamina pod sluncem 🙂
maatka: snažím se být v klidu a nemyslet na to, že nejsou kluci ještě z nejhoršího venku, pořád se uklidňuju tím, že jsou to bojovníci a zatím jsou bez komplikací a určitě budou i do budoucna.

fajn
29. máj 2009

o je dobře že se snažíš myslet pozitivně ,užívej si to a buď fakt v klidu. 65666965616625/35556l.+++++36+66-
to je pozdrav od Didky (dej za mě teto pusinky Honzíkovi a Kubíkovi)

zuzanka.123
29. máj 2009

Sorbona gratulujem mas krasne babatka,sem tam som nahliadla do vasej temy a drzala vam vsetkym palceky.Prajem vela,vela zdravicka pre tvoje pokladiky.Su nadherni 🙂 🙂 🙂

janina77
29. máj 2009

Ahojte.
Sorbona, gratulujem ku chlapcom, este na nich budes pysna, ako to vsetko pekne zvladnu! Drzim vam pasticky.

Ja som stale v nemocnici, cakam do pondelku, ze mi prestrihnu ten steh. Zajtra zacinam 38.tt, tak som z toho velmi stastna 🙂. Uvidime co sa bude potom diat, ak by sa porod nerozbiehal, tak ma mozno aj pustia domov, hoci ani sama tomu velmi neverim. Uz mi zacina byt poriadne smutno za Domcom, aj ked chodia 2-3x do tyzdna, najradsej by som uz bola s nimi doma, no a samozrejme aj s malym mimiskom.

Tak sa vsetky drzkajte.

nanya
29. máj 2009

Ahoj holky.

Jsem tady dnes poprvé. Jsem ráda, že jsem narazila na téma extrémní nedonošenci, neboť jsem se dne 6.4.2009 stala maminkou mého syna Daniela narozeného ve 28+1tt s váhou 830g a 35 cm. Dnes 29.5.2009 má váhu 1380g 🙂, stále odstříkávám mlíčko a snažíme se přikládat, jednou již z prsu vytáhl úžasných 8 ml a ze stříkačky vytáhl celou svou dávku 35 ml. Jednou jsme podstoupili transfúzi kvůli anemii, dnes jsou hodnoty hemoglobinu v pořádku, snad i zůstanou. Chtela jsem se zeptat, kolik by takové malé miminko mělo přibírat cca denně gramů? Daneček občas přibere 10g za den, někdy 30g za dne, ale slyšela jsem, že se dá i 50g na den. V nemocnici bude dne 6.6.2009 už dva měsíce a předpokládaný termín porodu jsem měla 28.6.2009, pokud by přibíral cca těch 30g denně, vyšlo by nám jít možná domů na předpokládaný termín porodu, ale pokud jen po 10g - 15g za den, domů se dostanem až v červenci ☹ Ale když já se na něj už nemůžu dočkat. Jezdím za ním ob den, máme to daleko.

fajn
29. máj 2009

nany Dianka přibírala tak g za den .Sesřičky vždycky říka li že má strach aby nestoustla 🙂 .Didka šla taky domů v . a domů jsem si ji přivezla den termínu měla jsem termín .Termín jsem měla 22.7 a domů šla 19.7 s váhou 2640g. Věřím že se nemůžeš dočkat je to dlouho ,já jsem čekala od 30.3 až do toho července já jsem to měla asi tady nejdelší. Tak tě tady taky samozřejmně vítám a doufám že tady s náma zůstaneš když nás bude víc nebudem se bát vlka nic 😉
Sice už v těch dětičkách mám drobet chaos ,ale neva zavedu si denířek se seznamem 😀

Jani tak to je parááááda ,jsem ráda žes to tak dlouho vydržela .S domčou si to určitě vynahradíš až příjdeš domů a pak společně s mimoušem.

Jdem ven na třešně sice je hnus, zima jak v ruskym filmu ale už mě tady hrabe.

fajn
29. máj 2009

mělo tam být 20g za den 😀

denisee
29. máj 2009

nanya: taky tě u nás vítám, moc gratuluju k Danielkovi, moc hezky to zvládáte. Primář nám říkal, že je to v průměru 10g denně. Vojtík mi přibíral nejčastěji 20g někdy 30g a ke konci přibíral míň, protože jsme zkoušeli okolo1500g přikládat a to je pro dětičky velká námaha a taky tolik nevypil, jako když mu to vykapalo sondičkou. Ze začátku okolo 5ml a pak to šlo 10,15,20 a domů jsme šli když jsme asi zvládli 3 dny plně kojit to tahal tak 35, 40ml 3 týdny před termínem porodu s váhou 1995g.

petrach
29. máj 2009

sorbono jsou nadherní,nemužu se vynadívat,mají krasne kulatoučke tvaříčky,šikulky maličký
s tím cpacem je to super,to dychají sami,jen jim to pohaní vzduch k nosanku,aby se neunavili,vypada to huř,než to je a ten kyslík není moc,my jsme meli i 80,budou v pořadku oba dva,moc vam fandím a držím palce

odsavačku sis vybrala dobrou,tu jsem taky mela a na mlko je dobry Leros pro kojící matky a melta tak x denne,než se udela,ale po císaři se tvoří až 3 den 😉

petrach
29. máj 2009

jani tys to krasne vydržela,zasloužíš si to,už brzo budeš mít i Domču u sebe a jen si je užívat 🙂

nanya vítam te tady v tematu, mame detičky ve stejnem tydnu tehu,s tím přibíraním je to ruzne,my jsme meli prumer 2 dkg,nekdy víc,nekdy mín,vahu dohnal rychle k propuštení mel 2380g a šli jsme 3 tydny před termínem,ale zase zlobil s dychaním,takže všude je neco jineho..
co ti říkají doktoři k tomu přibíraní? nam do mlika davala fortifikator,jsou to vitamíny a kalorie navíc k mateřine
ale zas je šikulka,když už se přikladate a vypije,to my jsme ješte bojovali na jipu 😉

fajn
29. máj 2009

holky já mám asi dost blbou otázku. Proč jsou Kubík A Honzík v tom igelitu?

petrach
29. máj 2009

fajn Šimonek byl taky hned po porodu,oni je v tom zřejme převažejí či co,mame to taky na fotce,co manža fotil

denisee
29. máj 2009

Asi to slouží jako izolace, to já viděla prďolky, až druhý den i manžel ☹
petrach nebyli jste na rehabce???
Vojtík má teď v ruce gumovou pískací hračku a má to natočený tou dírkou k sobě a fouká si ten vzduch do pusy je srandovní jak je z toho vyplesklej 😀

petrach
29. máj 2009

denise byli a dobry,cvik mi opravila,ale malí pry odpovída korigovanemu veku
Vojtík je šikulka 🙂

denisee
29. máj 2009

petrach: tak jak to, že ses nepochlubila 🙂 . Takže to zvládáte dobře. Já jdu teď na poslední dnešní cvíčo, manžel jel na víkend na oslavu, takže žádný lehy o víkendu nebudou, další víkend má zase něco, ach jo. Tak zatím.

mila01
29. máj 2009

Ahoj holky - tak jsem se konečně dostala na net a už tu zase bulim jak želva - ale tentokrát radostí - Sorbona - strašně moc ti gratuluju k synáčkům a hlavně k tomu,jak daleko jste vydrželi a že jsi je dokázala donosit tak daleko.Hned jsem koukla na fotku ( dej jich prosím prosím víc ) a kluci jsou frajeři.Držím palce,ať je vše v pohodě a je moc dobře,že jste byli jen na CPAPu ( to opravdu není intubace,je to jen asi 2mm do nosánku ).Jinak mě tenkrát doktor řekl,že dokud bude Karolínka na CPAPu,tak asi bude hubnout a je pravda,že tam byla týden a celou dobu šla váha dolu a jakmile jí sundali,tak hned první den se váha otočila a začalo to jít pomalounku nahoru.Jste borci - jen tak dál. 😉 😉

nanya - vítám tě,já mám Karolínku taky 28+0,váha byla 1,26kg,zhubla na 1,04kg.Přibírala pak deko,dvě denně,ale když dosáhla 1,40kg ( to jí byl přesně měsíc a jeden den ),tak se to přibítání zrychlilo,pak to šlo tak 5 deka denně a od té doby za 16 dní jsme šli domu - měla přesně 2kila a bez 14 dní jí byli 2 měsíce.U nás to šlo rychle ( přesněji - narodila se 17.6. a pustili nás 3.8.,termín porodu byl 4.9.).Držte se a dávej vědět. 🙂

Jani - teda vy jste super.Myslim si,že snad nikdo nečekal,že to dotáhnete tak daleko - vždyť vy jdete do 38tt - vy máte regulérně donošený dítě.TO JE SUPER.Myslim,že budeš velké povzbuzení pro všechny,které se do toho těhotenství pustí znovu. 😉 🙂

Slibuju,že se vás pokusim dočíst,ale nevím kdy - v pondělí nám snad už konečně zprovozní počítač,tak zas budu připojená. 🙂 Já teď trávim každou volnou chvilku v knížkách,18.6. dělám rekvalifikační zkoušky z účetnictví - mám hoooodně nahnáno.Všem gratuluju k pokrokům a radostem - konkrétně dočtu později.

petrach
29. máj 2009

denisse muj manža by mel zitra začít,musím odejít na 4 hodky pryč,ale myslím,že cvičit nebude..to me celkem štve,že pak vynechame,sama jsem zvedavá..pořad kolem nej chodí po špičkach 😲

milo ted mi došlo,vy jste nemeli ani ukončeny 36 tyden,když jste šli domu???

kikimaruska
29. máj 2009

Ahojky.
Sorbonko: Moc gratulujeme ke klukům a přejeme moooc zdravíčka 😵 😵 😵 . My měli kyslík nejvíc 35 % a celkove jsme byli na kyslíku 65 dní...takže jak tu někdo psal, 21% je už kyslík ve vzduchu 😉 . My to s těmi návštěvami měli všelijaké, nesměli jsme chodit v čase krmení a přebalování...to až mnohem déle, když tam byla hodná sestřička (za tu dobu vytypováno)...ale být tam stále a často jsme nemohli a když už, tak nás pak vyprovodili. To máte dobré, že můžeš u dětiček být neustále a takhle dlouho 🙂

A jinak vítám další maminku a též přejeme hodně štěstíčka prckovi 🙂

Co se týče přibírání, tak Kubík měl 10,20,30 někdy vyjmečně třeba 80 g, ale pak zase třeba některé dny nic, nebo šel o 10,20 g dolu....to i záleží kdy ho vážili, zda po jídle nebo před...oni to nedělali pravidelně ve stejnou dobu (pokud měli třeba fofr s novým příjmem). Jinak my šli domu na 2045 g a v termínu porodu. Podmínkou bylo samostatné vypití všech porcí mlíčka po 3 dny a žádné komplikace 😉

jecidlo
29. máj 2009

no nejsu ja tele?furt klikam obnovit a rikam si ze je divne, ze nikdo nepise a vy jste uz o stranku dal. no trdlo🙂
Sorbona je super ze nejste intubovany a 21% kyslik je vyyyyborne, ale je to jeste brzo a muze se to i zmenit, ale doufam, ze jen k lepsimu. Ale meli jste velkou vyhodu a to, ze vam stihli dat ty kortikosteroidy.
To spousteni mlika je individualni, opravdu se rika, ze po cisari to muze byt i 4 dny ale obecne tak ty 2 a pak uz zacnes videt vic. Sestricky me nechavaly odsavat primo u miminek na Resu, vsak oni ti to povykladaji.
Jeste mi rekni kdyz jdes za mimcama a projdes tema dverma co se na ne bzuci mas mimca v te prvi casti resu nebo az v te druhe za tim jak jsou sestricky? Moc by me zajimalo jestli jsou tam jeste ta miminka kdyz jsme tam byli my a jak jsou na tom.
Ono to pribirani je individualni, taky jsme klesli na 1100, pak to lezlo pomalu zpatky, nejvic pribirali kdyz uz meli zpatky nad to kilo a pul a o tom pribirani doma ani psat nebudu🙂
Mozna se stavime ve stredu pozdravit sestricky, jedeme na kontrolu na neurologii.
Jo a ta jedna sestra co neni prijemna tak tu poznas, vypada jako veverka, pokazde me vitala slovy, no dobry den to jsou sttrasny hysterky, si uzijete a kdyz breceli, tak mu vrazila prst do pusy a rekla:nervi! tu druhou maminku zase kvuli vsemu buzerovala, mozna to tak nemysli, ale projevy ma nekdy hrozne. Tak se nenech rozhodit!

Petrach: prosim, kde kupujes ty probioticke kapky a na kolik to vyjde? dekuju