Histamínová intolerancia alergia a BKM u 20 mesačného dieťaťa

miselar
5. jún 2021

Ahojte zenusky, som uplne zúfalá z tejto situácie. Dcéra má 20mesiacov a po mesačnom vyhadzovani ako žihľavka a odberoch u alergologa mi oznámili že dcéra má histaminovu intoleranciu a alergiu na bkm ale ze prevarene mlieko teda znesie... Odkedy vieme výsledky prešla som všelijaké témy. Recepty atd.... Ale nikde som sa nedocitala ako mam vlastne postupovať. Co jej mam dávať jesť. Napríklad som jej dala bezvaječné cestoviny s batat s cuketou a panenkou. Na večer ryžu s podusenym karé. Skúšala som spaldove cestoviny nechce to. Robila som ovsenu kasu nechce to. Skúsila som mliečnu ryžu z kokosovými mliekom a jablkom nechce to. Ďalej som skúšala ani neviem co a nič nechce... Som z toho zúfalá vidím ze je hladná. Ako mám postupovať. Ma cely deň jesť napríklad mrkvovu polievku aby som videla reakciu? A ona sa vyhadze aj keď plače. Keď sa spoti. Ja uz neviem som totálne zúfalá smutná.Je kojena to znamena že aj ja nesmiem jogurt? Nikde som sa nedocitala ako vlastne zaviesť jedlo k Dr idem až 10.6.Prepáčte za chyby píšem z mobilu a prosím o radu veľmi pekne ďakujem

miselar
autor
5. jún 2021

@miselar prepáčte mrkvovu polievku som myslela. Navyše je kojena to znamena že aj ja nesmiem jogurt atd??

tianna
5. jún 2021

@miselar veľmi neporadím, ale ak má ABKM a kojis musíš komplet všetko mliečne vysadiť. Teda mlieko, syry, jogurty, pozor aj na pečivo, keksíky, mlieko a najmä srvátka je vo veľmi veľa veciach.. Mame niečo podobné aj keď chvalabohu negatívne, no ATB pobabrali (snáď) dočasne aj čo sa nedalo a keďže malého kojím všetko mám vysadené.. Pomaly zaraďujem spať akurát vajcia. Inak som mala vysadené a teda aj mám mlieko, vajcia, sóju a dočasne aj zeleninu a ovocie 🥴 10 kg šlo dole len od januára 🙇‍♀️

miselar
autor
5. jún 2021

@tianna alergologicka mi povedala ze nesmie papať surové čiže jogurty, syry atd ale ze prevarene ako kakao ci v kysnúť im kolaci môže. T že niaka zložka bilburin alebo niečo také povedala ze ukazuje vo výsledkoch že prevarene mlieko znáša.

tianna
5. jún 2021

@miselar aha tak potom ty rovnako 😉 čo jej nevadí to znesie aj od teba, teda to kľudne ďalej jedz.

elementissa
5. jún 2021

@miselar moj syn ma ABKM a mal prepisane specialne mlieko na baze aminokyselin, nie z kravskeho mlieka robene. Inak sme vegan domacnost, takze uplne super. Vsetko moze, len tam nemoze byt zivocisne mlieko. Pre mna to nie je ziadna zmena, u nas sa tak vari uz roky, stravoval by sa tak, aj keby mlieko mohol. Vsetko co sa robi z kravskeho mlieka sa da kupit aj z rastlinneho. Najvavsia povera na svete, ze vegani jedia iba zelene listy. Za vsetko zivocisne existuje nahrada. Hlavne v dnesnej dobe. Tam si nerob starosti. Budes mu varit zvlast, alebo sa budete cela rodina stravovat na baze rastlinnych mliek. Ziadna veda. Horsia je ta histaminova int., ma to svagrina a je to katastrofa... Musis si najst zoznam co vsetko antihistaminici nemozu. A je toho viac ako toho, co mozu. Jedlo nesmie byt starsie ako par hodin (vsetko stale cerstve), svagrina si kazde rano musi varit obed, aby si zobrala do prace, nemoze si ho uvarit vecer vopred a nemoze sa ist najest ani do food courtu ci restiky, lebo to nesplna vsetky antihistaminove standardy. A ked kojis, tak nic z tych zloziek nesmies zjest ani ty a takisto, ziadne jedlo, ktore zjes ty nesmie byt plne histaminu- teda starsie ako par hodin. Je na tebe ako sa rozhodnes, ale ak kojis, tak to sa musis stratovat ako by si ty sama bola histaminik a mala alergiu na mlieko. Alebo dceru odstavit. 20 mes, to uz je velka slecna. To si kazdopadne ty urci, co je pre teba prijatelnejsie a vyhodnejsie. A drzim palce. A pozor na skryte mlieko. Ziadna knedla, keksy, sladkosti (iba vegan ci raw sladkosti), ziadne zarobene omacky v ktorych je mlieko. Zmrzliny len tie, pri ktorych vies, ze su vegan (priadne ciste sorbety). Instantne kase len ak nemaju v zlozeni susene mlieko ci srvatku. Pecivo, davat pozor, aby sa nezarabalo s mliekom ci srvatkou. Vsade budes pozerat etikety. Prve dva mesiace to bude tazke, potom uz budes vediet za cim ist a comu sa vyhnut. Drzim palce 🙂

makova333
6. jún 2021

@miselar ak ma dieta alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka tak ta bielkovina tam zostava aj po prevareni, je to zlozka mlieka. Takze ak ma alerbiu tak ziadne mlieko, ziadne mliecne vyrobky, ani ty ani ona. A pozor na hovädzie mäso, to tiez nedavat, je tam ta ista bliekovina a moze robit problem. Nizkohistaminovu dietu ty drzat nemusis, histamin z jedla, ktore ty zjes neprechadza do mlieka, ak ty mas DAO (enzym) ok, tak si s tym tvoje creva poradia. Dieta by malo byt na nizkohistaminovej diete, ale to co mu robi zle si vypozorujes sama. Tu je zakladny zoznam: https://www.mastzellaktivierung.info/downloads/... Niektorym histaminikom skodi psenica/lepok a musia prejst na bezlepkovu stravu. Ak aj skodit nebude, budes musiet robit pecivo doma, lebo v kazdom kupovanom su kvasnice/kvasok, ktoru by sa pri hit nemalo, mozu robit sarapatu. Ak mas nejake otazky, pokojne napis IP, ja aj dieta sme histaminici bezmliekaci 🙂

makova333
6. jún 2021

btw alergologicka nech sa zapise este raz na atestaciu pri hit kysnute kolace a pri abkm prevarene mlieko 🙈

janushka_t
6. jún 2021

@miselar my sme bez mlieka cca mesiac, má 10 m a špeciálne mlieko predpísané. Robím jej bezmliečne kaše Nomina, rôzne druhy, ochutené ovocím, výživou, trocha oleja aby mala aj tuky. Ovsenú kašu s marhulami napríklad alebo krupica uvarená vo vode ochutená zeleninou alebo ovocím. Vy by ste už mohli ochutiť aj orechami, neviem či sa môžu pri HIT to si zisti. A potom normálne obedy, mäso + zelenina + sacharidy (zemiaky, cestoviny, ryža). Ja ešte kojím, som tiež bez mlieka, kupujem si sladké a slané vegánske, jem šaláty, mäsové nátierky, majonéza je tiež bez mlieka. Tie vegánske čokolády sú lepšie ako normalne. Neboj sa toho, zbehni do lepšej predajne, poradia. Vela produktov je z kokosu a tie sú tiež výborné.