Hospitalizácia s dieťaťom kvôli ekzému

lenuska9999
21. apr 2024

Baby prosím poraďte mi. Dcérka skoro dvoj ročná má veľmi rozšírený exém na pokožke. Detská lekárka nám predpísala kortikoidy, ktoré ani nezabrali a dala nám výmenné lístky na kožné a Alergologiu so skratkou CITO, čiže mali by nás ošetriť hneď. Situácia v našom meste s lekármi, ktorí berú malé deti je dosť zlá a termín na Alergologii môžeme mať najskôr o 3 mesiace. Kožnú, ktorá berie malé deti máme len jednu, chodila som tam pred tým so synom a nepáči sa mi jej prístup. Len skúša všetky možné lieky bez riadneho vyšetrenia, odberov alebo stretov z pokožky… no ale aby som sa dostala k veci - dcéru to veľmi svrbí , dávam jej na noc fenistil kvapky a kúpila som nejaké masti na exém - no mic nezaberá. Veľmi často sa v noci budí a plače , veľmi sa škrabe.. už naozaj neviem čo robiť. Rozmýšľam ísť s ňou ležať do nemocnice, aspoň by urobili všetky vyšetrenia. Aj keď neviem ako to urobiť. Či ísť na pohotovosť , alebo ísť za lekárkou a požiadať ju nech vypíše listok na hospitalizáciu.. leží sa vôbec s takými príčinami v nemocnici ? Ďakujem za všetky rady a skúsenosti

danielahamar
21. apr 2024

Alergia na mlieko?

barbora0308
21. apr 2024

@lenuska9999 Ja osobne by som si pozrela sukromneho kozneho lekara. Vacsina z nich ma za + priplatok aj terminy ihned k dispozicii pre urgentne pripady.

danielahamar
21. apr 2024

Môj mal predpísané kortikoidy zmiešané s ichtyolom, je nato schéma natierania, povedal nám ju kožný. Samozrejme kúpanie v hypermangane, natieranie pokožky s krémom BIODERMA atoderm 3x denne mimo tých kortikoidy. Vysadiť mlieko, dat antihistaminikum a a ja som kúpila sprej proti svrbeniu eucerin, malý mal vtedy 4m.

trgypadl
21. apr 2024

@lenuska9999 ved Ti lekarka dala listky a mas na nich CITO,hned v ten den ako si ich dostala si mala ist na alergo aj na kozne nie cakat

lenuska9999
autor
21. apr 2024

@trgypadl veď som aj bola, no termín na odbery na alergologiu máme o 3 mesiace. Potom sa čaká neviem či 6 alebo 8 týždňov ešte za výsledkami

trgypadl
21. apr 2024

@lenuska9999 bola si aj s malou?a nic Vam nepredpisali?

taksomtu
21. apr 2024

@lenuska9999 a domáhala si sa na alergológii a kožnom, že máte taký urgentný stav? My sme mali/ máme veľmi podobnú situáciu, mám o rok staršiu dcéru, už skoro trištvrte roka bojujeme s ekzémom, ale je to naozaj extrém, mala to po celom telíčku, doškrábané do krvi, samozrejme, že sme sa jej snažili v škrábaní brániť, ale tomu proste nevieš na stopercent zabrániť, sú to sekundy. Ale k veci. Najskôr nás riešila pediatrička, tiež nejaká masť s kortikoidmi, ktorá sa mohla užívať len týždeň, očividne to bol riadny ekrazit, lebo akonáhle jej to ustúpilo skôr, mali sme to obratom prestať používať aj skôr. Masť pomohla, ale vždy sa jej to do pár dní vrátilo. Skúšali sme všetko možné- obmedzovali kúpanie, kúpali len v olejčekoch (vyskúšali sme viaceré), 2x denne natierali modrou indulonou, ktorú ekzematici dosť chvália (pokiaľ sme práve neboli na tej masti), ekzém po masti s kortikoidmi zmizol, opäť krásna pokožka, vydržala maximálne týždeň. Obmedzili sme najčastejšie alergény- mlieko, orechy, citrusy, med, hoci sme mali preukázané, že to jedla aj predtým a také problémy nemala. Asi po polroku, keď to už mala po celom tele a doškriabana do krvi, sme dostali antibiotickú masť, aby sa jej tie krvavé fľaky nezapálili, prvých pár dní dithiaden, potom fenistil kvapky, všetko zase max.na 7 dní, zase zmizlo, do týždňa späť, dostali sme urgentne termín na kožnom (o mesiac), ktorý bol absolútny výsmech zdravotníctva a k tej doktorke nás už v živote nikto nedostane. Začali sme riešiť inú kožnú lekárku, ale pritrafila sa nám do toho poradňa v 3 rokoch, okrem toho,že nás Dr.poslala konečne na alergológiu, ktorú nám dovtedy nikto neodporúčal kvôli veku, predpísala malej Aerius a odvtedy totálny zázrak- malej ten ekzém zmizol. Dnes sme ju kúpali (ako inak s olejčekom) a všimla som si,že zase sa jej objavili trochu červené fľaky práve po kúpaní, tak dúfam, že to ustojíme a znovu to nevypukne. Takže zatiaľ vyzerá, že pomohol Aerius, aktuálne máme stále vysadené aj orechy a citrusy, aj keď nemyslím, že to bude tým, predtým ich bežné jedávala a nebolo jej nič.

clarae
21. apr 2024

Nejdu jej zubky , u nas sa to vzdy vtedy zhorsi, kedze sa vtedy uvolnoje histamin. Ak dojcis tak vysadit docasne tiez mlieko a sladke. A ak ma loziska mokvave tak nemastit ale vysusat zinkoviu mastickou. Mokvajuce loziska sa musia zasusit a potom mazat az, ale ak je to moc zle tak mozno bude treba ATB mast. Pozri sukromne ambulancie nech spravia ster.
Alebo kontaktovat pani Veru Zikovu, jej rady pomohli naj.

lenuska9999
autor
21. apr 2024

@taksomtu no tak sme na tom veľmi podobne. Tiež s ňou nechcem ísť k už vyššie spomínanej kožnej , bola som tam pred cca dvoma rokmi so synom a skúšala mu dávať všetky možné antibiotiká, maste atd bez odberov alebo sterov. Žiaľ je v našom meste jediná, ktorá berie deti…. Inak skúšali sme tiež Kupele v tých olejcekoch a nič nepomohlo . Kúpila som aj ovseny kúpeľ v dm., skúšala som aj bepanthen špeciálne na ekzemy, bambucke maslo, leniesku mastičku atd.. nič nezabralo. Ale čo som čakala, keď ani kortikoidy nezabrali. Vysadila som kravské mlieko- kupovali sme to alpro aj jogurty vegánske. Nepomohlo. Kúpila som teraz kozie mlieko , jogurty z kozieho mlieka atd. Tak uvidíme. Aj keď si myslím, že mliekom to nebude keďže ho doteraz bez problémov pila. No uvidíme. K tvojej otázke, áno domahala som sa. Mali sme vstupné vyšetrenie na alergologii a termín na odbery nám dali o 3 mesiace.. asi skúsim ešte nejaké iné mesto .. lebo naozaj sa v noci veľmi skrabe a plače , je z toho nervózna. A chcem aby sa táto situácia vyriešila čím skôr , nechcem držať dieťa na fenistile alebo dithiadene. Nie žeby nejak zázračne zaberal

clarae
21. apr 2024

A kortikoidne maste vedie po vysadeni stav este zhorsit

3petka
21. apr 2024

@lenuska9999 určite skús súkromného kožného lekára. Ja keď som so synom volala na alergo brala má hneď a to som nemala tu tvoju poznámku na výmennom lístku. Hneď robila kožné testy a za mesiac nás brala na krv plus výsledky boli do 2 týždňov. A treba ti ju natierať nonstop musí mat stále premazanu pokožku inak sa zblazdni. Skús sa spýtať v lekárni.

silvike
21. apr 2024

@lenuska9999 Neviem odkial ste ale odporucam Dr. ZELENKOVÚ v Svidniku. My sme k nej chodili z dcerou este cca 10r dozadu tak neviem aky maju system teraz ale viem ze sa deticky objednavali co najskor a aj ich tak brala. Dospeli tam cakali normalne v poradi od rana od 4tej poniektori aby sa vobec dostali na rad. Ale je to naozaj velmi dobra kozna Dr.

taksomtu
21. apr 2024

@lenuska9999 u vás na kožnom aspoň skúšali, tamtá kožná bola úplne mimo, ako nechce sa mi to tu riešiť, ale v podstate nám nedala/neporadila vôbec nič, hoci malá bola celá krvavá, vybavila ju tým, že si ma zvyknúť...Ja som bola tiež v detstve ekzematička a vlastne stále mám na to nábeh, ale takto zlé a tak veľa som to nikdy nemala a kožný mi aspoň masť na to dal. Tak držím palce, skúste pýtať ten Aerius na miesto Fenistilu, u nás to je jediná zmena za posledné mesiace a konečne má už pár dní krásnu pokožku, tak fakt si myslím, že by to mohlo byť tým. Máme ho na tri mesiace, dúfam, že dovtedy otočíme alergológiu a hlavne s príchodom leta sa to zlepší...

danielahamar
21. apr 2024

Ešte som zabudla, malému sa vyčistila koža až po 4mesiacoch,islo o to, aby som to vôbec zastavila a kortikoidy mal najprv. 10dni,potom každý druhý deň, potom každý 3 deň, potom raz do týždňa a nakoniec sa vysadili, nemôžu sa naraz, lebo vtedy vznikne opätovná reakcia a nekupat v ovsenom hlavne. Neviem ci to ma až takt ako môj malý, ale bola to riadna fuška dat ho dokopy. Jeho detská moc neverila kožnému z mesta, tak sme išli až do BA, kde ho chceli hospitalizovať, odmietla som, lebo liečba bola presne taká istá, ako povedal kožny od nás.

S dr. Zelenkovou ja zasa mam zlú skúsenosť spred 3r. Od dverí nás odbila, že atopicky ekzém, z toho vyrastie. Povedala som jej, že antibiotika stav zhoršili, tak dala masť s nejakými silnejšími, po 2 dňoch ešte zhoršenie. Z mojej skúsenosti, treba hľadať v širšom okolí, ja som počas toho zmenila aj pediatra aj našla inú kožnu dr a na alergo dochádzame cca 50km. Dieťa nekupem, voda vysušuje, sprchujem, našla som kozmetiku, ktorá jej teraz vyhovuje, ale vždy je to obdobie a musíme hľadať znova. Oleje nerobili dobre, rovnako ako hypermangan alebo zinok v mastiach, lebo vysušuje a tým to môže zhoršovať stav kože. A dithiaden či fenistil sú lieky na akútny krátkodobý stav, takže toto by bolo vhodné nahradiť napríklad aeriusom alebo iným vhodným antihistaminikom, ktoré sa užívajú dlhodobo bez prestávky, lebo mechanizmus účinku je taky, že začínajú pôsobiť s nejakým výsledkom napríklad po týždni dvoch. Žiaľ liečba alebo zlepšenie trvá fakt dlhšie. Plus vonkajšie vplyvy, nemenila si prášok, aviváž, v com peries a podobne.

taksomtu
21. apr 2024

Ako je spomenuté ešte v predchádzajúcom príspevku, ja už od narodenia stále periem veci deťom len v špeciálnom pracom prášku pre deti, odkedy má dcéra tieto problémy, tak ich po klasickom praní dám preprať ešte výlučne v čistej vode,takže u nás to ani týmto nebude...

loliki
21. apr 2024

@coccinellaseptapunktata Ak ATB stav zhoršili, skús probiotiká.
Autorka: Moja skúsenosť: Synovi som podávala probiotiká a koža sa mu za týždeň upokojila a vyliečila z ekzému.

lenuska9999
autor
21. apr 2024

@coccinellaseptapunktata a môžem vedieť kde ste našli kožnú a alergologiu ? Lebo pravdepodobne si z okolia, ja mám do svidnika cca 30km.. inak avivaz nepoužívam, pretože mám sušičku a Detske veci periem špeciálnym programom s parou , čiže sú hebke aj bez avivaze a hlavne para zabije veľa baktérií. Inak tekutý prášok používam špeciálny pre deti už od narodenia ten istý. Čiže vonkajšie vplyvy môžem vylúčiť.

xenia65
21. apr 2024

Možno so mnou nebudete súhlasiť, ale ja mám vyskúšanu a na viacerých ľuďoch overenú metódu na likvidáciu exzemu. Dostala som exzem ako dospelá na dlane a prsty, a to až tak, že som mala popraskané celé dlane. Už si kožná nevidela rady tak ma poslala do nemocnice. Uprosila som ju, aby to odložila o týždeň, pretože sme doma maľovali. V tom čase hasenym vápnom... Tak som začala po maľovaní upratovať najskôr v gumených rukaviciach, čo bolo tiež nepríjemné. Neskôr som rukavice odložila a umývala holými rukami. Po tomto som vždy ruky natierala krémom Atrix, ktorý obsahoval lanolin. Po týždni nebolo po exzeme ani stopy. Verte, že lekárka padala do zaklonu... Odvtedy som metódu s roztokom haseneho vápna vyskúšala na manželovi, kamarátke aj cudzích ľuďoch a všetkým pomohla! Ten roztok však nesmie byť silný, asi kávová lyžička na 2 dcl vody.

tramtada31
21. apr 2024

@lenuska9999 ja by som ti odporucila tieto prirodne masla od slovenskej značky, majú aj garanciu vrátenia penazi, keď ti nepomoze/nebudes spokojna. Ja som ho kupila sebe, ale dcéra sa robi ekzém, tak som jej natierala rucicky a do 4 dni sa úplne stratili flaky, zacervenanie a to si to uz rozskrabala do krvi. Pre mna hotovy zazrak. https://pimp.sk/kategoria-produktu/slahane-masla/

ivica5555
22. apr 2024

Zisti si,ake su moznosti kupelnej liecby v Smrdakoch(informuj sa priamo v kupeloch a potom ziadaj odporucanie do kupelov u Vasej koznej doktorky), od akeho veku poskytuju kupelnu liecbu pre deti... (samozrejme s tak malickou by si bola aj ty ako doprovod).

lenuska9999
autor
22. apr 2024

@tramtada31 neviem no na mňa tieto masla od Plackovej pôsobia ako čisté farbiva… veď sú aj zafarbené na všetky farb sveta. Vyskúšali sme bio bambucke maslo z dm a nepomohlo, nemyslím , že táto farebná gundža pomôže.. ale možno sa mýlim. Každopádne ďakujem za názor

lenuska9999
autor
22. apr 2024

@ivica5555 skúsim, ďakujem

tatiana_84
22. apr 2024

@lenuska9999 ja som so synom bola hospitalizovana s ekzemom po celom tele-bol aj infikovany. Mal vysadeneho vela-orechy, mlieko, vajcia, kakao, citrusy, ryby samozrejme dbali sme na cerstvu a vyvazenu stravu-no stale len horsie a horsie. No stale nic nezaberalo-kadejake kremy masticky. Kozna stale kortikoidy fenistil a dookola, ziadala som alergologa-nech mi poradi co by mu pomohlo -volala som prosila som ze to dieta je v hroznom stave-no alergologia nic-cez vianocne sviatky sa mu to zhorsilo tak, ze som naklusala bez volania ku koznej-hned nemocnica-a volali sme kde nas zoberu-vsade plno- doktorka vravi-nejdeme volat-chodte rovno do mt a ked ho uvidia vezmu ho. Z imunologie doktorka neverila hodnoteniu pediatra-co je % ako je dieta vyhadzane, az kym neprisla a nevidela ho. Nasadili atb do zili a kortikoidy, kopu liekov kremov a za tyzden dieta sa dalo dokopy. Samozrejme nasadena dieta, spravili alergo testy. V nemocnici mu stale varili bravcovy platok s niecim. Ja doma len kralika, jahna, domaca hovadzina.
Po mesiaci vysledky-silna alergia-orechy, strukoviny(vratane hrachu, cervenej sosovice, fazule), ryby, slaba na jablko
Problem mu robia vyvary, vajcia, pele. Ma aj epipen.
Odporucam eliminacnu dietu a mne velmi pomohla knizka od jana ligurska-potravinove alergie ocima mamy ( aj po psychickej stranke)

lenuska9999
autor
22. apr 2024

@tatiana_84 ďakujem pekne za radu

clarae
22. apr 2024

@xenia65 vsade mi odporucali exem najskor vysusit poriadne az potom mastit..mozno preto zabral roztok haseneho vapna 🙂

clarae
22. apr 2024

My sme robili este ked exem mokval obklady z nechtiku alebo cierneho caju 2x denne, namocit vatovy tampon do caju a obtierat cca 10min a potom nechat zaschnut..aj do kupela sme pridali odvar.
A keduz nemokvalo tak sme natierali vecer A-DERMOU alebo biodermou a navrch este zinkova mast. A rano len zinkovou mastou a cez den zo 2x tiez zinkova mast. Ako zinkovu mast sme zo zaciatku pouzivali aj sudokrem ale lepsie bolo Neopythiol.
Ale aj tak sme bojovali s exemom 5 mesiacov. A este sme upravili stravu vela zelenej zeleniny a probiotika. Aj chlorels a zeleny jacmen su dobre nasadit ale neviem od kolkych rokov sa moze. U nas som to ja jedla, kedze maly bol este babo a kojila som ho.

emiw
22. apr 2024

@lenuska9999 mali sme s tymto problem s nasou sloro 2rocnou taktiez taktiez a predpisali nam fenistil, kortikoidy a 1/4 dithiaden. Podotykam, ziaden specialny vyter malej nerobili, ani nas Dr.nikam dalej neposlal. Na alergo je to dietatko prilis male. Myslim tym odber a podobne a urcite radsej skusia masticky, ako trapit take male dieta. Nastastie nam zabrala liecba. Dieta sme len sprchovali, aj to, co najkratsie, ziaden kupel, sprcha s bioderma atopic sprch gelom pre deti. Na nejaky cas ( sme vyradili aj lepok, vajicka, ziadne sladke (myslim tym nejake keksiky pre batolata; mala je na UM, takze vecer pila mliecko normalne. Fakt klopem, zabralo nam to. Taktiez som malu cez den natierala konopnym kremom- podotyyykam je urceny na ekzem od novorodeniatka! Nazov: Curtis Help-konopny krem Ekzem. Zmizlo nam to. Uplne, totalne sa pokozka vycistila🙏
Za mna zabrala liecba aj kortikoidmi-mali sme krem Afloderm, kt.sme natierali na najhorsie miesta, dalej zinkovu mast namiesali nam ju v lekarni-natierali sme miesta, ktore neboli cervene. Tieto dva kremy sme davali na noc a rano, konopny pre novorodeniatka cez den.

Drzim Vam velmi palce, skore uzdravenie prajem malej 🙏

betulinka1
22. apr 2024

@lenuska9999 prosím ťa tvoja dr nevie zavolať inej dr a požiadať ju ako kolegyňu o nejaké skorší termín, že ide o naliehavý prípad????? Oni sa všetky tie doktorky nejako poznajú, či už zo školení alebo nejako cez niekoho. Alebo proste skúsiť presvedčiť sestričku u odbornej dr, že je to súrne. Osobne som sa nestretla s tým, že by ma niekde odmietli zobrať skôr, ak som im odôvodnila aké je to naliehavé. Spravidla mi povedali, že mám prísť skôr ráno a zoberú má prvú.

tramtada31
23. apr 2024

@lenuska9999 oni vyrabaju masla, plačková má u nich limitky, ale nie sú to jej masla, tá firma fungovala roky bez nej a majú aj produkty v DMke. Pouzita je farebný minerál, takze prirodne farbivo. Ja som dala len tip, že to dcere neskutočne pomohlo a že majú garanciu vrátenia penazi, ak nie si spokojna s maslom, je na tebe, či vyskúšaš.