Jačmeň u dieťaťa do troch rokov - priebeh operácie

black_cat
23. máj 2015

Cawte baby. Chcem sa s vami podelit o skusenost s odstranenim jacmena u mojho krpca a dufam ze to pomoze aj vam, ktore s tym mate problem, aby ste vedeli co vas caka ked tam musite s malym ist. Berte to prosim tak ze je to moja osobna skusenost ako to prebiehalo u nas.
Maly ma 2roky aj 9mes. V polke februara sa mu spravila hrcka pod mihalnicami ktora ked nezmizla po 2 dnoch sli sme na ocnu pohotovost, dali malemu kvapky, za tyzden ocny. Ten skonstatoval ze vsetko ok, na maleho ani moc nekukol len zbezne. Za mesiac sme boli u tiho ocneho znova ze hrcka nemizne a skor sa formuje. Vymenil kvapky a poslal nas domov. Ked sa to nezlepsovalo sli sme inej ocnej co nam odporucila znama a ta skonstatovala zanedbanu liecbu, nasadila ku kvapkam aj masticku a odporucila operaciu v BA ak sa do mesiaca stav nezlepsi. To uz mal na oku jacmene 2, z toho jeden uz ciastocne pukol do von, druhy ani nedozrel.
Ked nam uz doslo ze zrejme su uz v takom stadiu ze uz neprasknu dohodli sme sa ze sa teda objedname do nemocnice. Telefon ktory nam napisala ocna, ale nebol dostupny. Kontakt som nasla na nete a aby to bolo nie cez vela cisel a prepajani a klapiek napisala som na mail uvedeny v kontaktoch. Behom dna mi prisla odpoved s instrukciami a vdaka tomu maly prisiel do nemocnice priamo na zakrok a v ten den ho operovali, na dalsi nas pustili domov.
Najskor sa ide periatrkovi na odbery krvi a moci, zbezne vysetrenie, dieta musi byt 3 tyzdne zdrave bez liekov. S vysledkami a spravou od ocneho idete do nemocnice, dieta nesmie nic jest a naposledy moze pit 4h pred vysetreniami v nemocnici, len vodu.
Na recepcii zaregistrujete dieta, dostane karticku s cislom, a seba ako doprovod (budete tam 1noc spat), Poslu vas na prijem, tam vas zaregistruju, poslu na ocne, z ocneho na anesteziologicke vysetrenie, tak vyplnate dotaznik o zdravotnom stave, ste pouceni o priebehu operacie, spat na ocne, dieta dostava kvapky a cita obrazky, potom idete na kliniku, ubytuju vas v izbe a cakate na predoperacne vysetrenie. Dieta cita obrazky, presvecuju oci, ocne pozadie atd, zbezne pozru jacmene, idete na izbu, cakate na predoperacnu pripravu. Mate moznost sa predoperaccnej prirpavy zucastnit, jednorazovy odev stoji 4e, pre dieta je to lepsie urcite chodte.
Idete so sestrickou na izbu kde su deti po operacii este v narkoze, a dieta dostane do pusy taky hnusny sirup po ktorom je omamene a odbura sa stres, casom trocha problemy s udrzanim sa v sede, na posteli. je kludnejsie s mamou. Pride sestricka, dieta berie na operacnu salu a vy odchadzate bud do bufetu alebo na izbu. Operacia trva do 1h, dalsiu asi hodinu ho maju v tej izbe na pozorovani.
Dieta dovezu na izbu, este v narkoze s infuzkou v ruke. Malemu robili obe oci, v jednom niekolko drobnych jacmenov prepichnutim a vytlacenim a v tom druhom tie 2 velke muslei vyrezat, Ten co sa spravil z vonku museli odstranit s poskodenou kozou a tkanivom, a zasit na 3 stehy. Ostatne sa robia zvnutra viecka a bez stehov.
Cca po 2h na izbe sa dieta prebera, infuzku uz nema ale hadicku nechaju pre pripad problemu s potravou, moze zvracat. Treba davat pozor operovane ocka su cele prelepene. Moj mal obe a vyplasene dieta si moze ublizit.
Asi po hodine dostava caj, lyzickami, za dalsie 2h piskotky a caj, vecera suche pecivo piskoty caj. Potravu prijima nezvracia, vecer vyberaju hadicku. Vecer kontrola, priebezne meraju teplotu. Rano odliepaju oci, ranajky, vysetrenie svetlom, poucenie, ukazka ako sa o ocka starat a prepustacia sprava, mozte ist domov.
Za tyzden az 10 dni vybrat stehy (ak su vonkajise) bud tam alebo u ocneho.

Tento zakrok robia malym detom v plnej narkoze a robia to len v BA, fakultna nemocnicka Kramare, adresa Limbova 1, naozaj sa oplati informovat aj mailom u pani Dr. Tomcikovej, poziadat o termin, da vam ho a odpise na vsetko co potrebujete vediet, a vyziada si od vas ake vysetrenia mate dat spravit svojmu Dr, ako pripravit dieta aby mohlo byt operovane este v ten den.
http://www.dfnsp.sk/2013/index.php/kliniky-a-od...

kris557
27. jan 2018

@black_cat dakujem, ak by sa dalo rada pozriem foto som zvedava 🙂 mozes aj sukromne.
@nikuska307 dakujem ja mam skor pocit ze sa jej to trolililinku zmensilo mozno si to namyslam ale cervene to ma stale. Nic hnisave.
No len mast Tobrex ma zajtra uz posledny x mozno by jej to aj preslo keby ju mala dlhsie.
Jej to prave vobec nehnisa proste ma pod hornym vieckom akoby cerveny hrach.
Za vit.B nam nehovorili nic.

kris557
27. jan 2018

@iwa251 rezali a cistili bez narkozy? A to drzala ci ako?

iwa251
28. jan 2018

@kris557 Kvapli jej do oka kvapky na znecitlivenie a potom už iba pozerala a držala.. No pochválili nás a od Dr. Dostala čokoládu 🙂 že sa ani nepohla ani nezmurkla :*

kris557
28. jan 2018

@iwa251 super to asi robili starsej potom asi nie dvojrocnej?

kris557
28. jan 2018

Prosim vas a ked je vonku zima dieta nemoze ist von s jacmenom?
Ci ako to je?
Lebo vraj zima skodi na to, ale nam dr.nic take nehovorila.

iwa251
28. jan 2018

@kris557 4-ročnej.
@kris557 jačmeň by nemal ,, zachladnúť,, my sme sa držali v teple a naparovali nahrievali a tak ..abz sa ten kanálik , pod vplivom vlhkého tepla, čo najskôr otvoril a vyšiel ten ,,hnis,,.

kris557
28. jan 2018

@iwa251 dakujem za odpovede.
No ale ja teda neviem to ako ked mala bude mat ten jacmen do operacie co je koniec februara ma byt stale vnutri?

lubenka1802
29. jan 2018

Maminky ahojte. Pridám sa aj ja s našim trapenim. Syncek (18 m) ma od konca novembra zrno. Pani doktorka mu liecila kvapkami, mastickami, ale velmi nezaberalo- Opt.framykoin, Tobtex...do Vianoc sa ako tak zmensilo a len sme nahrievali Soluxom a masirovali ako nam.kazala. skoro stale sme doma ziadne vylety alebo sankovacka len aby sa mu ocko nezachladilo. Minuly tyzden sme vsetci ochoreli a jemu sa to z vecera do rana uplne napucalo a uz mu ani masticku nemozem dat lebo sa kruti.
Dnes som s nim bola a ze este skusime Opt. Framykoin Comp. A ked nie prepichne mu to a vycisti. Akoze to si neviem predstavit dnes divadlo robil len tu chvilku co ho vysetrovala. Tak uvidime. Drzte palce nech pukne samo. 😊😒
A prosim Vas, ked zrno detickam same puklo a ten hnis vysiel ako ste ranu vycistili?

kris557
29. jan 2018

@lubenka1802 chudatko ale uz sa mu tam zbiera hnis nasej vobec mam pocit ze sa jej to trosilililinku zmensilo dufam ze zajtra nas ocna zoberie.
Prosim a ako je to teda s tou zimou?
Lebo my sme tiez doma kym brala maste ale vsade pocuvam ze von do zimy sa nesmie ist len nam nic dok.nehovorili a to sme boli u troch.

lubenka1802
29. jan 2018

@kris557 no on to mal uplne malinke este pred tyzdnom....a ked bol chory fakt sme doma sedeli a zrazu toto...
Ale kazda lekarka povie inak s tym teplom...nasa detska aj ocna ze iba teplo absolutne ani nos vystrcit....a volala som do Trencina a Blavy na ocne a obidve ze v pohode vonku...ze ci chcem take male dieta doma pol roka drzat...ze sa to vie velmi dlho tahat...
No tak uz asi podla uvazenie...

kris557
29. jan 2018

@lubenka1802 dakujem ja sa opytam zajtra teda.
este ma napadlo s tym nahrievanim a obkladmi ako casto a ci tak male dieta vydrzi a ci si to chce dat.
Nasa ma 2 roky a katastrofa oko ani chytit☹

lubenka1802
29. jan 2018

@kris557 iba nahrievam vzdy ked zaspi. Obklady som skusala ale vzdy ho to zobudilo. Tak len oplachujem Očiankou ked si spomeniem. Este chcem skusit nahrievat iba ocko nad salkou horucou ale predpokladam ze to nepojde. Bude chciet do toho vyluhu rucky davat.
Jaaj asi len vela sil a pevne nervy nam treba ako pri kazdej detskej chorobe. 😊

kris557
30. jan 2018

@lubenka1802 ahoj! Hovorila ze do zimy a na vietor by s tym nemala ist.
Dala jej pokracovat este dalsich 7 dni Tubrex.
A prosim ked nahrievas soluxom a maly spi musi mat aj okuliare?
A este ze ked ma na ocku atb.mast moze sa to nahrievat vlastne cez tu mast?

lubenka1802
30. jan 2018

@kris55 ahoj

lubenka1802
30. jan 2018

Ani ja som dnes s malym nikde nebola. Lebo velmi fukalo u nas a to ak by mu tam nejaky prach vosiel....
Okuliare nedavam. Ma zatvorene ocka a ja ked sa nahrievam tiez len oci zatvorim.
A vzdy najprv nahrejem a potom dam krem. Neviem ci by to vyznam malo naopak.
Inak zajtra s nim skocim na ocnu predoperacnu nech mu to pozru. Od vcera to ma ovela cervensie a urobila da mu na viecku akoby cysta. Taka krvna cervena ciarka. Tak sme z toho nestastni uz doslova.

rehulkare
31. jan 2018

@kris557 ahojte, ja som bola na zakroku s dcerou pred 2 rokmi, presne v den jej 3. narodenin sme boli na ocnej pohotovosti, najskor ze len podrazdenie ocka a nakoniec z toho vznikol vlci jacmen...postup sme mali taky, ze 2 tyzdne mastickovat ophatlmoframikoinom a prikladali sme teplu vreckovku, za ten cas zmizol opuch a vzniklo ohranicenie a az do zakroku zruba mesiac sa s tym nic viac nedialo, stale bolo rovnake a teda dost velke na hornom viecku...ocko mala stale ako keby privrete...zakrok sme zvladli (ja horsie jasne..), v podstate nam kazdy krok povedali, kedy prist, kedy uz nepapat, pit-nepit..nebolo to nic, co by sa nedalo zvladnut, vyhrady som mala jedine voci tomu, ze po anestezii dcerka dost vracala a nechali mi ju tak zopar hodin, ze ved to prejde a nakoniec som uz s placom ziadala, nech jej nieco daju a teda dostala infuziu a az ta pomohla...ovracane veci som jej prepierala v umyvadle, lebo ze mi nemozu dat nahradne, ze nemaju (ani plachtu ani navlecku, este ze som mala svoje 2 velke satky, som ju s nimi zakryvala)...tak to bolo take neprijemne...ale inak ocko v poriadku, 3 male stehy a tie nam po par dnoch vybrali...sice s obrovskym krikom, ale za 5 sekund boli prec...aha a este si spominam, ze sme museli rano opustit izbu, lebo uz mali dalsie prijmi a dllllho sme cakali na prepustaciu spravu...snad aj 3 hodiny...dockali sme sa a padili sme prec...odvtedy klopiklop, mame pokoj. jazvicku sice vidno, ale je taka drobucka, ze ked sa nepriblizim uplne k ocku, ani ju nevidno...tak tak u nas.

rehulkare
31. jan 2018

este som si spomenula, ako citam...tiez sme mali vlcie zrno v zime a riesili sme to tak, ze ked bol opuch, tak sme boli par dni doma a ked zmizol, ze sa uz ohranicilo a bolo len cervene, tak ked sme sli von ocko sme prelepili a ked sme prisli domov, tak sme zas odlepili..

kris557
31. jan 2018

@lubenka1802 prosim a ako dlho nahrievas kolko minut?
@rehulkare tak ste to zvladli. Ja sa tiez bojim stale dufam ze jej to prejde aj ked som pesimisticka...
Prosim nedal by sa podrobnejsi opis kolko bola na operacke ci to mala hore ci dole zvonku vo vnutri najlepsie fotky ked mas pred aj po.
Co sijej davala po zakroku kvapky masticky kolko dni cca?
Mala zalepene to ocko?
Obavam sa ze nasej budu robit mozno obe a to by sa asi zblaznila keby nic nevidela. Dnes ma 2 rocky, neda si vysvetlit je este mala uz to dlho trva.
Aj vam po nejakom case vysetrovali zrak ci dobre vidi?

rehulkare
1. feb 2018

@kris557 z oddelenia sme si spolu na predoperacnu izbu, kde dali malej vypit taku trosku niecoho, z coho bola za chvilocku taka omracena (ale teda my sme mali 3 rocky, trosku spolupracovala..) a potom pre nu prisli a zobrali ju na salu, trochu plakala, ale uz bola taka omracena, tak v pohode, , mna poslali prec, bola som sa najest v bufete, lebo rano som pred nou jest nechcela, aby nepytala..rano uz papat nemohla,..casovo to vyslo tak, ze o pol desiatej sme sli na tu predoperacku a o 10:45 uz som ju mala na izbe...este spinkala a sa zacala preberat.. Ocko bolo prelepene do rana a rano na vizite nam odlepili a uz sme lepit nemuseli, to prelepenie bolo krvave, ale ako jej to dali dole, tak ocko pekne ciste...v podstate mala len malu ranku zasitu 3 malymi stehmi zvonka. Aha a mali sme to na hornom viecku blizsie pri nose a bolo to ako hrasok velke...foto najdem a poslem. Masticky ani kvapky uz sme davat nemuseli, ranka bola uplne cista, nemokvala, len som sledovala kazdym dnom, ze sa pekne hoji a za tusim 5 ci 7 dni sme sli na vyber stehov. Zrak nam nevysetrovali, az teraz v skolke co budu robit vysetrovanie detickam take plosne, tak som ju prihlasila.

kris557
7. feb 2018

@lubenka1802 ako ste dopadli prosim?

lubenka1802
8. feb 2018

@kris557 ahoj pozeram ze som neodpisala ani minule. Prepax. Nahrievam tych 10 minut.
No a stale sa liecime. Minuly pondelok sme zacali opthalmo- fram. comp. Je to poriadne silne lebo cast zapalu zmizla a nieco asi aj vytieklo lebo mal ranku s chrastickou. Teraz je zrno vidielne mensie ale stale cervene zapalene.
Pije repik, prikladam mu aj na ocko, nahrievam a masticka.
Mame termin v Ba uvidime ako sa bude liecit ci pojdwme. Rada by som nazoe nejakeho ineho lekara pocula.
Dcerke sa polepsuje?

kris557
8. feb 2018

@lubenka1802 po dobrati maste zobrexu po 14 dnoch sa jej to napucalo asi tak ako vasmu malemu len ona to ma hore.

Ma tam tiez cosi take biele.

V noci ked spim jej to potriem repikovym cajom.
Stale dufam ze jej to praskne ale ja som pesimista.
Navyse starsia si v pondelok zlomila pravu ruku tak my sme na striedacku furt na kramaroch.
A vtedy na ocnom ako ste dopadli ked si spominala tu cystu?
Dali vam tu mast? To nie je s kortikoidmi?
Ja som si pozicala ten solux a ako som jej ho chcela nastelovat v stanku tak sa zacala otacat otvarat oci a neviem co.
Tak dom to odlozila nechali sme to tak. Aby mi nahodou do toho nepozrela.

nikuska307
8. feb 2018

@lubenka1802 masticky na to velmi nezaberaju , lebo je to opuzdrene, aspon tak nam to vysvetlovala nasa DR.. Malej ked to takto napuchlo, tak to aj puklo za par dni. A keby sa to podarilo prepichnut to by bolo super,ak by to maly vydrzal, pocula som o tom, ze to niekde robia a ono to pomalicky vytecie a dieta nemusi ist pod narkozu. Vela stastia.

lubenka1802
8. feb 2018

@kris557 ano vtedy nam tuto mast dala a je to s kort. Kazala stale natretw mat ale v lekarni na mna pozerala ze ci to vazne mysli na lekarka. Ze ved to je pre take male babo velmi silne. Max. 1-2 x denne na tenucko.

lubenka1802
8. feb 2018

@nikuska307 hmmm, o tom opuzdreni som aj ja citala. Len jemu sa to po 2-3 dnoch s tou mastickou podlialo krvou, potom cast akoby aj vysla, ale stale to ma. Take pospajane teraz. Akoby na povrchu pod kozou krv a pod tym hnis. A to vravela ze uz je nebezpecne aby nedostal otravu krvi ak by sa to nejak mechanicky trelo. Tak uz tazko sa teraz ja vyznam. A neviem ci vobec lekarka vie
😩

mlil77
8. feb 2018

@black_cat môj malý mal viac ako polroka veľký jačmeň, antibiotiká masti ký nezabrali, operácii som sa chcela vyhnúť, Mal to veľmi veľké nepríjemné na pohľad, potom mi sused poradil ocianku rostokovu, prikladá la som mu aj 5 krát za deň a do mesiaca mu to zmizlo.... Nedám na tu ocianku dopustiť.

nikuska307
8. feb 2018

@lubenka1802 tak radsej s tym prec. Mala to mala sice velke a dlho, ale zas teda ziadne podliatiny

nikuska307
8. feb 2018

@lubenka1802 u nas to vyzeralo takto

kris557
9. feb 2018

@mlil77 prosim ta, ta ocianka to je caj lebo my sme davali aj ocuflash kv. Obsahuju ocianku pisu ze 1-2 kv.
Ale sestricka povedala ze to je na vyplachnutie oka ze mozem liat.
A kolko mal vtedy rockov a aj sa vam to vracia ci mate pokoj uz?

mlil77
9. feb 2018

@kris557 ahoj, mal asi 10 mesiacov keď sa mu to urobila a asi aj viac ako polroka to mal veľmi dlho, tiež nás straší Li operáciou je to bylinkový čaj, teplých prikladať bázou na ten jačmeň tak max 10 sekúnd som pri držala a viackrát za deň a hneď v prvé dni sa mu to začalo zmenšovať, ani veriť sa mi nechcelo, lebo masti ký kvapky nič nepomáhalo co očná prespisoavala a fakt to mal veľké,