Kiahne a vysoké teploty

jarabicka
4. dec 2015

Ahojte baby, máme 1,5 ročnú dcérku a dostala kiahne od syna, znááša to veľmi zle, celá ale komplet celá je vysypaná, 40-tky teploty...čo by ste poradili pre miernejší priebeh?celá sa škráábe, svrbí ju to chúďa malé ☹

8291
4. dec 2015

Asi by som dala fenistil kvapky na zmiernenie svrbenia.to musí to byt hrozné chúdatenko

simsalabim
4. dec 2015

@jarabicka mozno by som to este rychlo pred vikendom skonzultovala s lekarkou. Moja starsia mala podobny priebeh, ale jej sa aj zapalili tie vyrazky. Obavali sa, ze to voplyvni aj ine organy ako kozu. Musela mat virostatika, velmi pomohli. Doteraz ma hlboke jazvy po kiahnach.

8291
4. dec 2015

@simsalabim s tými virostatikami ma to ani nenapadlo,ano pokiaľ to ma taký priebeh a fakt sa zapali je to veľmi rozumné,len tie veľmi to svrbenie nezmiernia a celkovo to bez svrbenia nejde😠

juhseverzapad
4. dec 2015

Na kiahne je najlepšia chladiaca mastička, dá sa kúpiť v lekárni. Neviem presný názov,ale zaručene pomáha proti svrbeniu. Treba sa spýtať. V žiadnom prípade dieťa kúpať ani nijak umývať a ani vlasy.Predlžuje to liečenie.

evulikm
4. dec 2015

Fenistil kvapky určite. Dcérka mala tiež zlý priebeh v apríli. Doktorka mi ešte poradila kúpele v hypermangáne. Tie tiež uľavili od svrbenia

chryse
4. dec 2015

Nam vemi pomohli kupele v hypermangane'ale pockaj kym teplota neklesne.krasne sa zasusili a nic ju nesvrbelo. Mm mal tiez kiahne a on vravel ze ho vsetko svrbelo,ked sa spotil po teplote, a ten hypermangan mu velmi pomohol

sorciera24
4. dec 2015

@jarabicka moj tiez prezival kaihne s tepltoami 39...5 dni, kym sa vyhadzovali nove, teplotu moezs akurat zrazat paralenom napr. .....na zmiernenie svrbenia a rychlejsie hojenie...je super tea tree olejcek......

zltalienka
4. dec 2015

Akurat som si presla kiahnami ☹ aj s mojimi deturencami. ano hrozne to svrbi, ja som si davala dithiaden, aby som prezila. na teplotu panadol. Detom som davala na teplotu podla veku, proti svrbeniu Fenistil a starsiemu aj 1/4 ditiadenu, nech sa aspon trocha vyspi. Na vyrazky sme pouzivali Virasoothie, je to cira chladiva mast a zabera aj roti svrbeniu. Nebude od nej spinavy cely byt. Nekupali sme sa (ja iba kym som to vydrzala, deti asi tyzden) nechty ostrihat co najkratsie a zabavit ju - u nas isli rozpravky. Drzte sa @jarabicka.

horana
4. dec 2015

@juhseverzapad ja len tolko ze nasa pedina nam vravela ze cimkovek zatierat kiahne, ci uz chladovym alebo nechladivym je kontraproduktivne, podla najnovsich vyskumov kiahne musia hlavne dychat, mat otvorene hlavicky vyrazok, odkial sa uvolnuju mikrociastocky virusu. Ked je im toto zabrane, obrati sa proces dovnutra, na vnutorne organy. Cize podla nasej Dr. ktora sa ozaj aktivne vzdelava, chodi sa vselijake zahranicne kongresy a sleduje trendy, je zastarale a predlzuje to liecenie to zatieranie. Vravela ze nechape preco lekarne napriek tomu predavaju kopec tychto pripravkov na zaiteranie, podla nej len chcu zarobit.
Kupat obycajne nie, naopak v hypemangane je ziaduce a odskusane na sebe samej aj detoch jej mozem dat za pravdu, krasne to vysusuje. Da sa to opakovat aj kazdych par hodin a je to super ulava, pokial je vo vani necitit nic a aj nejaky cas potom.
Proti svrbeniu Fenistil (ale kvapky, nie gel, kvapky su na rozdiel od gelu na predpis, treba si nechat predpisat).
Okrem tohto netreba robit nic, ono to musi samo..

juhseverzapad
4. dec 2015

@horana My sme sa doma držali starých postupov a za týždeň a pol bolo po nich bez jaziev.

horana
4. dec 2015

@juhseverzapad Ved OK, ja len opakujem ho nam hovorila lekarka, neviem osobne posudit relevantnost, davam to len do plena ako info, lebo nie kazda ta lekarka studuje ozaj tie najnovsie trendy (co samozr. nemusi byt tiez zaruka) ale ona hovorila ze ked sa ten proces obrati dovnutra moze to byt nebezpecne, lebo virus, ktory tak ci tak zostava v tele ulozeny uz do konca zivota sa takto ulozi na viacere loziska a potom keby sa v dospelosti aktivoval este pasovy opar ze to pravdepodobnejsie nabehne a mozu byt vacsie kompliakcie. ale samozr. aj to su len potencionality...kto chce urobi tak, kto nie, necha po starom..

len_leninek
4. dec 2015

Kiahne som dostala az po 30-tke, takze moje lieky boli viac-menej "dospelacke": Panadol na teplotu, Pimafucort mast na svrbenie a antihistaminikum Omarit.

Co chcem podoknut, tak umyvanie a sprchovanie vobec nie je zakazane. Ale vysusit pokozku treba iba prikladanim osusky, nie trenim.

evina34
4. dec 2015

dcera prekonala kiahne ako 13 mesacna, kupala som ju v ovsených vlockach /perfektne to susilo/, aj 5 x denne /ovsene vlocky dat do silonky, zavesit pod bateriu, nechat pretekat, vytvori sa biela voda/. Ovsene vlocky ako liecebny prostriedok som nasla na YouTube a ozaj to zabralo. Davala som taktiez vitamin C, kazde dve hodiny, primeranu davku. Znizovalo to teplotu. Ziadne jazvy po kiahnach nemame

jeennyv
4. dec 2015

@jarabicka hlavne jej kontroluj aj hrdlo a pusu ci sa neobjavia kiahne aj vo vnutri, nas znami mal a musel byt v nemocnici, nebezpecenstvo udusenia atd..a kazdy ma na kiahne dnes ine metody, ano teraz je moderne, kupat v hybermangane atd. jedna znama robila tak, a dcera to zle niesla, proste vsetko jej mokvalo atd...cize na kazdeho plati nieco ine....ale u nas prezili vsetci kiahne aj ja sama po starom, chladivy puder, a na teplotu co komu vyhovuje, kiahne sa pekne zosusili a odpadli, jazvy nemam...

sunnysusan
5. dec 2015

Ahoj maminka kiahňová 🙂
Sama som lekárka intenzivistka a tieto veci mám preskúšané. Určite treba malej podať antihistaminiká,najlepšie Dithiaden, to je najstaršie a najúčinnejšie antihistaminikum. Malej daj ráno a večer štvrťku,ak sa bude škrabať, tak na noc aj polku. Rozdrviť na prášok a pridať do veľmi sladkej tekutiny. Tiež by bolo vhodné, nasadiť jej na rúčky rukavičky, aby jej po škrabaní nezostali nepekné jazvy.
Mojej malej som dávala ešte vitamínový sirupček Pikovit, alebo akýkoľvek iný, kde je veľa B-vitamínov.
A natierala som ju calciovou mastičkou a fenistilom a dieťatko bolo spokojné. Napriek veľkému výsypu, máme len 2 drobné jazvičky. Tiež som ju napájala tekutinami. My sme ale nemali také vysoké teploty, to by som určite konzultovala s lekárkou alebo šla s dieťaťom na pohotovosť, je na zváženie či pri takomto priebehu naozaj netrena nasadiť antivirotiká. A toho Dithiadenu sa neboj, je to rokmi oskúšaný liek 🙂

sunnysusan
6. dec 2015

Ako sa má maličká? 🙂

jarabicka
autor
6. dec 2015

@sunnysusan ďakujem pekne za opýtanie, dnes je to lepšie, teplotky nemáme, ale pod plienkou sú tie kiahne škaredé, neviem či by to nebolo treba vetrať trochen, či čo by si poradila?akurát, nechce malá nič papať, ale asi je s tým spojené nechutenstvo a je taká mrzutááá ☹ ....
...inak ďakujem pekne za rady, praktizujem ich 😉 ...

sunnysusan
9. dec 2015

vetrať, vetrať,vetrať... umýť detským mydlom po kakaní a nechať aspoň pol hodinku bez plienky.
Moja malá mala tiež znížený apetít, tak sme mali ráno, naobed aj večer mlieko alebo kakao.
V mlieku má dieťaťko všetko,tuky, cukry,bielkoviny... nebáť sa, prirodzené, že má znížený apetít.
Daj jej papať, čo má rada, a keď nie , tak stačí mliečko a tekutiny podľa chuti.
My sme sa veľa mojkali, natierali sa obidve masťami, posledná kiahňa vznikla na špičke nosa 😀
Mojkať, relaxovať,pozerať rozprávky,spinkať podľa potreby. Spokojná mamka=spokojné dieťa aj v chorobe 😉