Laryngitída u 5 ročného

lienka175
20. okt 2021

Prosím o radu, 5-ročný syn je chorý, od pondelka večera má teplotu, od včera aj soplí a kašle. K doktorke sme sa dnes nedostali, neušlo sa nám už poradie (vivat kovid doba), ale volali sme s ňou teraz a ona podľa počutia kašľu v telefóne usúdila, že je to zrejme laryngitída a kázala dať mu večer preventívne nejaký čipok rectodelt. Laryngitídu deti ale nikdy nemali a ja mu nechcem len tak preventívne niečo dávať. Je šanca nejako spoznať, že je to naozaj laryngitída a nie iba suchý kašeľ, ktorý je bežný pri viróze? Minulú noc zakašľal asi trikrát, inak spal...

luccija
20. okt 2021

@lienka175 laryngitida býva taký "stekavy" kašeľ.Ak ho nedrhne a viac menej nekasle asi by som mu ho tiež nedala.

lienka175
autor
20. okt 2021

@luccija no on kašľe dosť, ale cez deň, v noci nekašľal

zabina27
20. okt 2021

ja si myslim, ze laryngiticky kasel by si spoznala, je to proste iny, cudny kasel, ja som ostala uplne vyvalena 😀 ale na tayk sa dava kalciovy sirup, stoptusin a fenistil, mozno nieco z toho aj davate, a zvlhcovat vzduch a uvidis

ciernysokol
20. okt 2021

Rectodelt je kortikoid. Pokial sa dieta nedusi, tak nie. Aj tomu sa da predist casto, najma 5rocni uz nie su dako velmi ohrozeni. Zabina pise dobre, tak sa dava. A nekurit velmi.

lienka175
autor
20. okt 2021

tak manžel čipok ani nezohnal, 5 lekárni obehal... chcela som, že nech ho mám aspoň pre istotu doma, ale nikde nemali

ecko80
20. okt 2021

@lienka175 Su to zarabane capiky a u nas ich napr. robi len jedna lekaren. Syn mava laryngitidy a tie capiky som pouzila ozaj len v nutnom pripade, v noci, ked mava zachvat najhorsi. Inak mojmu Fenistil pri laryng. vobec nezabera, davam mu Dithiaden, ten je silnejsi.

leknolina
20. okt 2021

Podla mna ked by mal laryng. Je to taky kasel stekavy az piskavy ,dusivy. Píšete ze v noci spi, to je dobre.
Dala by som na noc fenistil kvapky, ráno kalciovy sirup, mokre uteráky okolo postele aby bol vlhky vzduch

brezza
20. okt 2021

@lienka175 z toho co pises usudzujem, ze laryngitidu nema. To bg si spoznala. Moj syn ju mal uz 4x z toho 3x sme skoncili na pohotovosti, poslednykrat nam poslali sanitku. Vzdy dostal cipok a na pohotovosti aj adrenalin kedze mal nizku saturaciu. Cipok sa dava len ked je laryngitidovy zachvat, teda vtedy ked ma taky stekavy/plechovy kasel a nevie dobre dychat. Pre laryngitidu je typicke, ze sa zhorsuje v noci. Cez den ani kaslat nemusi. Treba vela zvlhcovat vzduch, davat ho dychat studeny vzduch, v zime do okna, v lete pred chladnicku. Cipok nezozeniete len tak. Zarabaju ho v lekarni, vacsinou je na objednavku. V nemocnicnej lekarni mozno zozeniete.

ewka9
20. okt 2021

Podľa info z lekárne čipky rectodelt už dlho nevyrábajú..dajú sa kúpiť čipky Prednison, sú viazané na lekársky predpis.

kkovacovak
20. okt 2021

@lienka175 preventívne nech spí pri otvorenom okne. Ak by aj laryngitidu mal (čo asi nemá) tak toto je taká prvá pomoc.

1katus1
21. okt 2021

@lienka175 kašeľ pri laryngitíde je taký ako keby dieťa šteká. Syn mal záchvat ako 1 ročný. A ozaj to znelo ako psík. Čipky sa dávajú aby neopuchlo hrdlo. Nám ako prevenciu nakazalq doktorka pri nádche kqlciovy sirup. Vzduch by mal mať vlhký. A keby je zle otvor chladničku potrebuje psi záchvate studený a vlhký vzduch. Prípadne otvoriť okno na kúpeľne a pustiť horúcu vodu. Nám to malého zachránilo tento rok na jar