Laryngitída u detí: Ako predísť opakovaniu?
Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?
Stručné zhrnutie
- Laryngitída u malých detí je zvyčajne vírusové akútne ochorenie s rýchlym nástupom štěkavého („hrncového“) kašľa a rizikom dušenia v noci; prvá pomoc v praxi zahŕňa otvorené okno alebo výstup na balkón na studený vzduch, rektálny čípek Rectodelt a upokojenie dieťaťa.
- Kortikosteroidy (injekčne alebo rektálne Rectodelt, perorálne Prednison) a inhalačné lieky ako Ventolin alebo inhalovaný Ecobec sú v diskusii uvádzané ako rýchlo účinné pri zmenšovaní opuchu hrtana; antibiotiká (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin) sa podávajú iba pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
- Dlhodobá prevencia v diskusii zahŕňa zvlhčovanie vzduchu (zvlhčovače), čističky s ionizátorom, imunoterapiu (Staloral, „luivac“), vyhýbanie sa fajčeniu v byte a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni; očkovanie proti „laryngitíde“ nebolo potvrdené lekármi v diskusii.
Najčastejšie otázky
Q: Aká je prvá pomoc pri akútnom záchvate laryngitídy u dieťaťa?
A: Podajte rektálny čípek Rectodelt (v diskusii sa spomínala dávka 100 mg pre staršie dojčatá), upokojte dieťa, okamžite nechajte dýchať studený vzduch (otvorené okno, balkón, priestor pri mrazáku), priložte studený vlhký uterák alebo ľad zabalený v utierke na prednú časť krku a pri pretrvávajúcich ťažkostiach volajte 155.
Q: Ktoré lieky sa bežne používajú pri laryngitíde podľa diskusie?
A: V diskusii sa uvádzali Rectodelt (rektálne kortikoidy), injekčné kortikoidy, Dithiaden alebo Fenistil (antihistaminiká), Ventolin spray, inhalačný Ecobec, Spiropent, Sinecod alebo Ditustat na kašeľ, Mucosolvan pri vlhkom kašli a pri bakteriálnom priebehu antibiotiká ako Duracef, Augmentin, Fromilid alebo Suprax.
Q: Sú antibiotiká indikované pri laryngitíde?
A: Diskusia uvádza, že laryngitídu väčšinou spôsobujú vírusy a antibiotiká nie sú štandardne indikované, antibiotiká sa nasadzujú pri potvrdenej bakteriálnej komplikácii (v diskusii zmienka o Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin).
Q: Pomáha mlieko pri laryngitíde alebo zahlieňuje?
A: Názory sa líšia v diskusii: jedna matka uviedla, že zastavila umelé mlieko, lebo „mlieko zahlieňuje“, iná userka cituje informácie, že súčasné dôkazy nezakladajú priamu súvislosť medzi mliekom a zahlienením; ide o spornú tému bez jednoznačného záveru.
Q: Existuje očkovanie proti laryngitíde?
A: Väčšina príspevkov v diskusii popiera existenciu špecifického očkovania proti laryngitíde; v diskusii sa objavila jedna neoverená zmienka o očkovaní, ktorú viacerí používateľia a lekári označili za omyl.
Q: Ako predchádzať opakovaniu laryngitíd dlhodobo?
A: V diskusii sa odporúčalo vyhýbať sa fajčeniu v byte, pravidelné vetranie, používanie zvlhčovača vzduchu alebo čističky s ionizátorom, imunoterapia podľa alergológa (Staloral, „luivac“) a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni ako doplnkové opatrenia.
Závery z diskusie
Zhoda
- Studený vzduch (otvorené okno, balkón, mrazák) a upokojenie dieťaťa sú v praxi často účinnou prvou pomocou pri záchvate laryngitídy.
- Rektálne čípky Rectodelt a kortikosteroidy (injekčne alebo perorálne) sa v diskusii uvádzajú ako rýchlo účinné prostriedky zmenšujúce opuch hrtana.
- Antibiotiká nie sú rutinne indikované pri vírusovej laryngitíde a podávajú sa pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
Sporné názory
- Niektorí rodičia a lekári odporúčajú studený vzduch a chladenie hrdla pri záchvate, zatiaľ čo iní lekári radia teplé a vlhké prostredie; obe možnosti sú v diskusii prezentované ako použiteľné v závislosti od konkrétneho odporúčania lekára.
- V diskusii sa objavila neoverená výpoveď o existencii očkovania proti laryngitíde, zatiaľ čo väčšina účastníkov a lekárskych odpovedí očkovanie proti laryngitíde odmieta.
Otvorené otázky
- Zostáva otvorené, do akej miery pomáha imunoterapia (Staloral, „luivac“) znižovať frekvenciu recidív v dlhodobom horizonte.
- Nie je v diskusii jednoznačne vyriešené, do akej miery a ktorým deťom obmedziť mlieko pri akútnej laryngitíde vzhľadom na rozpor medzi skúsenosťami rodičov a dostupnými tvrdeniami.
Spomenuté značky a firmy
Rectodelt,Denerel,Dithiaden,Fenistil,Spiropent,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Ventolin,Ecobec,Duracef,Aerius,Zyrtec,Zodac,Calcium chloratum,Cebion,Imunal,Probion junior,Valosun,Sinupret,Thymomel,Staloral,luivac,Unasin,Augmentin duo,Fromilid,Suprax,Solac H200,Tefal baby,Datar,VZP
Spomenuté produkty a metódy
rektálny čípek Rectodelt,injekčné kortikoidy,perorálny Prednison,inhalácia adrenalínu,Ventolin spray,inhalovaný Ecobec,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Dithiaden,Fenistil,Zyrtec,Aerius,Zodac,calcium chloratum (calciový sirup),inhalátor/nebulizátor s fyziologickým roztokom,odsávanie hlienov,olejový teplý zábal na krk,studený vlhký uterák na prednú časť krku,studný vzduch/otvorené okno/balkón/mrazák,zdvihnutá hlava pri spánku,zvlhčovač vzduchu,čistička vzduchu s ionizátorom,imunoterapia (Staloral, „luivac“),pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni,antibiotiká pri bakteriálnej infekcii (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin),vyhýbanie sa fajčeniu v byte,odstránenie plyšových hračiek z postieľky
Miesta a osoby
Ostravsku,Ostrava,Smokovec,Tatry,Alpy,Datar
@prchalka -ahoj aj moji krpci mávajú opakovanú laring... 😠 .Starší syn ju máva opakovane od 2rokov,dokonca aj teraz po 1roku pauzy ju dostal a bohužial ju od neho dostal aj náš 2,5mesačný drobček.Takže je určite prenosná vzduchom,napriek vyjadreniu lek. že by to malí nemal dostať od brata 😠 .Ja dávam calcium sirup,fenistil,rectodelt-zatial som ho nepoužila ale vždy ho mám po rukre.Máme stále zapnutý zvlhčovač vzduchu a chladno v izbe.Ináč prvá pomoc pri dusení okrem čipku je pustiť horúcu vodu aby išla para a dať dieťa nad ňu aby ju dýchalo.Laring. kašel je hnusný štekavý a nám na to najlepšie pomáha calciový sirup.Tak pevné nervi a skoro sa uzdravte.
@pikusa presne viem co mas na mysli...tiez som si to zazila ☹ horsie je....ze laryn. sa zvykne stale vracat...my sme ju mali tuto zimu uz dva krat ☹ ale mas pravdu...uz mame viac skusenosti, tak si hadam budeme vediet poradit...aj ked vsade pocuvam ake je to hrozne nebezpecne, ze dieta sa moze zadusit 🙄 .....radsej na to ani nemyslim 😝
jj,prenosne to je ale kdo s vama prijde do styku tak si muze odnest,,jen"rymu,nemusi nutne lar. ...,a obracene...
Holky....a jak to že někdo má "jen"rýmu a někdo hned lar.???
jako jsou na to ty naše děti nějak náchylné,že týden neprskají,ale mají toto????
@pikusa někdo má holt tu imunitu slabší ☹ Vojta trpí taky na lar ale Elis má vždycky jen tu rýmu nebo normoš kašel....a odkud to chytil vojtík netuším, nikoho s lar neznám, do školky ještě nechodil....nám to propuklo,když jsme se přestěhovali ze starýho vlhkýho baráku do paneláku ☹
@vojtisek2007 aha...no tak nějak jsem si myslela,že to je....
Já ted dávám matesovi echinaceový sirup na imunitu......tak uvidíme.....zatím je zdravej
@pikusa no nám už na kašel nezabírá žádnej sirup....(už máme vyzkoušenej Hedelix,stodal,mucosolvan junior, acc tablety...) takže teď dávám š´távu z cibule a asi večer zkusím ten olejovej zábal na průdušky páč pořád strašně dětičky chrchlají...a nemůžeme se toho zbavit. V říjnu se nám to táhlo přes měsíc a první týden v prosinci je to tu znovu ☹furt šílená rýma, kašel, do toho vojtta občas lar.záchvat...3x už jsme byli u mudry a na ATB to prej furt není....
@vojtisek2007 no toto je na imunitu...prevence
jinak na kašel nám toho taky moc nepomáhá....ale ted je malej v poho,tak snad dlouho bude
@vojtisek2007 na ten kasel skus Bronchipret, ten nam zaberal najviac...tiez som davala tu cibulu..mozno aj to zabralo...clovek skusa hocico, tak potom ani nevie co vlastne zaberie 😀
No cibule s cukrem.....taky jsem zkoušela....
a přesně,bylo toho tolik,že už nevím,co pomáhá
@metlonka
@pikusa
já to zkouším postupně, nejdřív lahvičku hedelixu (na doporučení dr) a nic, pak mucosolvan....a tak dále, po ničem se jim to nelepšilo, teď po tý cibuli (dávám třetí den) mi přijde ze chrchaljí míň...
jo jasně echinaceový sirup jako prevence - my máme zase eucasol sprej - od fa Just, máme i tyminánovou mast na hrudníček nebo při rýmě na nosík....a nic moc zatím...
Tak od Justu mám ten eukalyptový olej a do vody s pár kapkama oleje namáčím plínky
Jéé, tady se toho napovídalo 😨
Nemáte někdo zkušenosti s tím Augmentinem Duo ?? 😕
@pikusa Širokospektré ATB penicilinového typu - zkráceně. Jinak mi to namíchali v lékárně z prášku a vody, takže je to pak takové jahodové mlíko. Ale četla jsem na netu ty nežádoucí vedlejší účinky, tak snad nás to mine (průjmy, vyrážky atp.) ale máme i prášečky na vyvážení střevní mikroflóry, tak snad to vezme v pohodě. Ale už musí být z těch všech kapek a sirupů pěkně otrávená. Napočítala jsem asi 6 léčiv, co jí musím několikrát denně dávat, už jen mě je z toho šoufl 😝 tak doufám, že mi to bude ještě nějakou dobu jíst 😕 ☹
baby, ako davate svojim detom sirupy? uz som skusala na lyzicke, ze: aho co mam, ake je to dobre. zjedol mi 1, striaslo ho a dalsiu ani za svet. potom som skusala na silu mu ju vliat do pusy, ale vyplul to. ani ta "striekacka" z detskeho nurofenu nepomohla.
@berus222 moje deti miluju panadol 🙂 ale vazne 😀 starsia dcera si ho dnes priniesla a chcela aby som jej ho dala...berie to ako maskrtu 😀 hrozne ze? Tak u nej zabera to, ze jej vsetko davam do tej panadolovej striekacky...hocijake sirupy a tvarim sa ze je to panadol...samozrejme ze na to pride ked to taha ale to uz mam pripraveny sladky caj, alebo dzus a rychlo to zapije. Mladsi syn mi zatial nerobi problem...vyuzijem moment prekvapenia...len pribehnem, rychlo mu to streknem do ust a hned dam caj...vacsinou ani nestihne zareagovat 😀
to vazne?? 😨 nas uteka uz ked chytam flasku. on sladke nemusi a mne sa zda, ze cim dalej, tym su tie sirupy sladsie 😝
@prchalka jednou jsme měli tyhle ATB a pokud vím, žádný vedlejší účinky jsme neměli, měli jsme namíchaný dvě flašky.
jinak děti mi taky sirupy jakékoliv i prášky jedí v poho - zavelím a je to, dávám zapít čajíkem hned, sirupy normoš na lžičce i tu š´távu z cibule, sice s ksichtí, ale musí ☹
Já dávám taky odměrkou od sirupů - všechno, i všechny kapičky. Zatím (ťuk ťuk) mi bere i ten hnusnej Stoptussin a nic nevyplivuje 😔 hned to zapije. Kdyby bylo nejhůř, slibuju dobrůtky 😉 Vlastně ten Stoptussin byl vždycky na začátku za Diskito hvězdičku 😅
Jako musím říct, že dokud jsme tohle neměly, nikdy jsem neslyšela něco jako laryngitida a všechny související a podobné nemoci - tohle mě teda dokonale probralo ze sna! 🙄 ☹ Ani v dětství jsem nic takového neslyšela, že bychom byli takhle nemocní... ☹ chjo!
Dobrou noc všem marůdkům!
no tak to já tušila od últého dětství, měl to brácha ☹ a ty noce u otevřenýho okna, na ty nikdy nezapomenu....nakonec jsme se museli z paneláku odstěhovat do baráku a byl klid, přeslo ho to...nebo by ho to možná přeslo i v tom paneláku, údajně se to má s věkem vytrácet....
Je pravda,že mám v hlavě vzpomínku,kdy jako malá sedím s mamkou v kuchyni a nemůžu dýchat....
mamka mi pak říkala,že jsem to měla jako mim ino a ona volala sanitu.Než dojeli,mě to přešlo a ona ještě dostala prý vynadáno.

ahojte. tak mi sme po minulotyzdnovej laryngitide mali uspech. malemu skoncila nadcha a prestaval aj kasel. dnes v noci to bolo strasne. zachvaty kaslu, lepkavy husty soplik a rano ked sa zobudil, tak mu hnisali obe oci. dnes sme nemali nasu dr v ordinacii, ale zajtra hned rano tam nabehnem, nech mi uz da nieco, co ho vylieci. ... a z kalcioveho sirupu mi vypil 3 lyzicky za cely tyzden. ostatne bud vyplul, vylial alebo ked som mu ich uz naliala do krku, tak vygrcal. ☹