Laryngitída u detí: Ako predísť opakovaniu?
Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?
Stručné zhrnutie
- Laryngitída u malých detí je zvyčajne vírusové akútne ochorenie s rýchlym nástupom štěkavého („hrncového“) kašľa a rizikom dušenia v noci; prvá pomoc v praxi zahŕňa otvorené okno alebo výstup na balkón na studený vzduch, rektálny čípek Rectodelt a upokojenie dieťaťa.
- Kortikosteroidy (injekčne alebo rektálne Rectodelt, perorálne Prednison) a inhalačné lieky ako Ventolin alebo inhalovaný Ecobec sú v diskusii uvádzané ako rýchlo účinné pri zmenšovaní opuchu hrtana; antibiotiká (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin) sa podávajú iba pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
- Dlhodobá prevencia v diskusii zahŕňa zvlhčovanie vzduchu (zvlhčovače), čističky s ionizátorom, imunoterapiu (Staloral, „luivac“), vyhýbanie sa fajčeniu v byte a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni; očkovanie proti „laryngitíde“ nebolo potvrdené lekármi v diskusii.
Najčastejšie otázky
Q: Aká je prvá pomoc pri akútnom záchvate laryngitídy u dieťaťa?
A: Podajte rektálny čípek Rectodelt (v diskusii sa spomínala dávka 100 mg pre staršie dojčatá), upokojte dieťa, okamžite nechajte dýchať studený vzduch (otvorené okno, balkón, priestor pri mrazáku), priložte studený vlhký uterák alebo ľad zabalený v utierke na prednú časť krku a pri pretrvávajúcich ťažkostiach volajte 155.
Q: Ktoré lieky sa bežne používajú pri laryngitíde podľa diskusie?
A: V diskusii sa uvádzali Rectodelt (rektálne kortikoidy), injekčné kortikoidy, Dithiaden alebo Fenistil (antihistaminiká), Ventolin spray, inhalačný Ecobec, Spiropent, Sinecod alebo Ditustat na kašeľ, Mucosolvan pri vlhkom kašli a pri bakteriálnom priebehu antibiotiká ako Duracef, Augmentin, Fromilid alebo Suprax.
Q: Sú antibiotiká indikované pri laryngitíde?
A: Diskusia uvádza, že laryngitídu väčšinou spôsobujú vírusy a antibiotiká nie sú štandardne indikované, antibiotiká sa nasadzujú pri potvrdenej bakteriálnej komplikácii (v diskusii zmienka o Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin).
Q: Pomáha mlieko pri laryngitíde alebo zahlieňuje?
A: Názory sa líšia v diskusii: jedna matka uviedla, že zastavila umelé mlieko, lebo „mlieko zahlieňuje“, iná userka cituje informácie, že súčasné dôkazy nezakladajú priamu súvislosť medzi mliekom a zahlienením; ide o spornú tému bez jednoznačného záveru.
Q: Existuje očkovanie proti laryngitíde?
A: Väčšina príspevkov v diskusii popiera existenciu špecifického očkovania proti laryngitíde; v diskusii sa objavila jedna neoverená zmienka o očkovaní, ktorú viacerí používateľia a lekári označili za omyl.
Q: Ako predchádzať opakovaniu laryngitíd dlhodobo?
A: V diskusii sa odporúčalo vyhýbať sa fajčeniu v byte, pravidelné vetranie, používanie zvlhčovača vzduchu alebo čističky s ionizátorom, imunoterapia podľa alergológa (Staloral, „luivac“) a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni ako doplnkové opatrenia.
Závery z diskusie
Zhoda
- Studený vzduch (otvorené okno, balkón, mrazák) a upokojenie dieťaťa sú v praxi často účinnou prvou pomocou pri záchvate laryngitídy.
- Rektálne čípky Rectodelt a kortikosteroidy (injekčne alebo perorálne) sa v diskusii uvádzajú ako rýchlo účinné prostriedky zmenšujúce opuch hrtana.
- Antibiotiká nie sú rutinne indikované pri vírusovej laryngitíde a podávajú sa pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
Sporné názory
- Niektorí rodičia a lekári odporúčajú studený vzduch a chladenie hrdla pri záchvate, zatiaľ čo iní lekári radia teplé a vlhké prostredie; obe možnosti sú v diskusii prezentované ako použiteľné v závislosti od konkrétneho odporúčania lekára.
- V diskusii sa objavila neoverená výpoveď o existencii očkovania proti laryngitíde, zatiaľ čo väčšina účastníkov a lekárskych odpovedí očkovanie proti laryngitíde odmieta.
Otvorené otázky
- Zostáva otvorené, do akej miery pomáha imunoterapia (Staloral, „luivac“) znižovať frekvenciu recidív v dlhodobom horizonte.
- Nie je v diskusii jednoznačne vyriešené, do akej miery a ktorým deťom obmedziť mlieko pri akútnej laryngitíde vzhľadom na rozpor medzi skúsenosťami rodičov a dostupnými tvrdeniami.
Spomenuté značky a firmy
Rectodelt,Denerel,Dithiaden,Fenistil,Spiropent,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Ventolin,Ecobec,Duracef,Aerius,Zyrtec,Zodac,Calcium chloratum,Cebion,Imunal,Probion junior,Valosun,Sinupret,Thymomel,Staloral,luivac,Unasin,Augmentin duo,Fromilid,Suprax,Solac H200,Tefal baby,Datar,VZP
Spomenuté produkty a metódy
rektálny čípek Rectodelt,injekčné kortikoidy,perorálny Prednison,inhalácia adrenalínu,Ventolin spray,inhalovaný Ecobec,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Dithiaden,Fenistil,Zyrtec,Aerius,Zodac,calcium chloratum (calciový sirup),inhalátor/nebulizátor s fyziologickým roztokom,odsávanie hlienov,olejový teplý zábal na krk,studený vlhký uterák na prednú časť krku,studný vzduch/otvorené okno/balkón/mrazák,zdvihnutá hlava pri spánku,zvlhčovač vzduchu,čistička vzduchu s ionizátorom,imunoterapia (Staloral, „luivac“),pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni,antibiotiká pri bakteriálnej infekcii (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin),vyhýbanie sa fajčeniu v byte,odstránenie plyšových hračiek z postieľky
Miesta a osoby
Ostravsku,Ostrava,Smokovec,Tatry,Alpy,Datar
bobul prorste jim to sedna driv na hrtan kterej otece a nejde jim to na dychaci cesty jako to byva u klasickeho kasĺe.hratn(laryng) otece a tim se zuzi dychaci trubice..chrakteristycky je stekavy kasel a ne klasicky suchy..proste to slysis....takze proste netere deti chytnou kasickou virozu spojenou s kaslem a jinym to sedne na hrtan nebo hrtnopvou priklopku..ale to uz je trochu neco jineho a zavaznejsiho
cize ide o to, ze niekto je nato citlivejsi, ako u dospelych jednemu sa prejavi choroba silnou bolestou v krku a iny je skor taky nadchovy.
No a do akeho veku je to naozaj take nebezpecne.
Staci ked pri zachvate dat rectodelt, zodac a otvorim okno a dam na krk vlhky obklad s oliv. olejom?
laryngitida tusim 1-3 roky, a ta epiglotitida-co je este nebezpecnejsie, tusim 2-4 roky
bobulka,ja som jej davala na krk/dole ta jamka/ studeny vyzmykany uteracik,aby jej to chladilo,a rychlejsie ustupoval opuch.
taky je dobra kostka ledu u deti co ji dokazou cucat nebo nanuka....to mame taky vazkousene 🙂
tak mi jsme měli laryngititu až do 9 let pak jsem ho nechala očkovat na laryngitidu a máme klid
ja si myslim, ze to nie je mozne...ved laryngitidu sposobuju rozne druhy virusov a bakterii-kt. mozu sposobovat aj zapalove ochorenie inych organov...tak co by bolo v tej vakcine? 10 druhov bakterii?si myslimn, ze to je nejaky omyl...
nensy,tak to som ani ja nepocula,ze je na to ockovanie. 😅
to je nejaka blbost,asi si sa kopla 😅 ,keby take cosi bolo,tak nam imunoalergologicka nedoporuci kupele,jaskyne 😕 ...jednoducho povie,ze zial zatial sa tomu neda predchadzat,este na nic take zatial nikto neprisiel. 😕
mozno si si to poplietla s niecim inym. 🤐
keby sa dala asi by nám to dr. odporučila,prvýkrát mal laringitídu ako 8mes. bábo a teraz má 5,máva ju min 2xročne
-na noc dávame fenistil.kvapky al. ditiaden,pripravené sú čípky Rectodelt al.tabl.Prednison
-cez deň berieme calciový sirup a ditustat
-na noc vypíname v izbe radiator,otvorená vetračka,pod hlavičku aspoň dva vankúše a poriadne zakryť aby neprechladol
-pri záchvate:utíšiť=neplakať,čiapka,do deky a otvoriť okno alebo na balkon a predýchať-zatiaľ sme ešte nemuseli utekať do nemocnice,naša dr. je super,všetko nám vysvetlila a dá sa jej aj hocikedy zavolať
Jak přesně se pozná laryngitida? Nati dneska k ránu začala chraptět a kašlat. To jsou všechny kašle laryngitida nebo jak to je? Asi bych měla jít k doktorce, že? Doma mám akorát sirup Paralen, jinak nic.
ano holky na laringitidu se dá očkovat mi jsem očkovaný je to asi rok přímo na ní to mi poradila kámoška taky jsem na ní čuměla jak tele 🙂 tak mi když máme laringitidu tak bereme protazin a rectodelt .nanoc taky vypínáme topení a na postel ještě dám mokrej ručník aby byl vlhkej vzduch 🙂
za týden jdeme k dr tak se jí přesně ještě zeptám jestli to očkování bylo přímo na laringitidu abych tady fakt nekecala ale od toho očkování je laringitida pryč určitě dám vědět
nensy,tak to ma fakt zaujima 😕 ......ale straaaaasne pochybujem,ze je take ockovanie 😅
lukin,laryngitidovy kasel si nespleties,-----je to ako by si kaslala do suda.....take strasne dunive... 😔
tiez si nemyslim, ze na laryngitidu je ockovanie, my sme ju mali raz, vo februari a o ockovani nepadlo ani slovo..
Ahojte. Moja Saška mala prvý záchvat pred mesiacom, boli sme v nemocnici ☹ . Teraz po mesiaci mala ďalší záchvat a znovu sme boli hospitalizovaní. Chcem sa opýtať na čipky Rectodelt. Dávate 100mg čipky, lebo tie mi dr. nechcela predpísať, vraj je tá dávka pre dospelých. A iné u nás asi nezoženiem. Ale tá naša dr. sa mi nezdá, asi prejdem k inej.
Ahoj ivcap preco ti ich nechce prepisat?Ja som ich minuly rok davala Timke a to mala 7 mesiacov ale vzdy len polovicu ale teraz jej uz mozem davat aj cely ten cipok ved to je prva pomoc pri zachvate a pozeram ze tvoja je starsia ako ta nasa
ivcap-ty čípky se dělají i ve 40mg dávce,ale podle nejnovějších léčebných postupů je nejlepší při první pomoci podat jednorázově několikanásobnou dávku,protože to je prý daleko účinnější.klidně jí to takhle řekni,já mám ty informace přímo od našeho alkergologa.
my tiez mame tie 100 mg cipky. Dr. mi povedala, ze to ucinkuje podobne ako injekcia. Mala ma 16 mesiacov
ivcap,tak to sa cudujem ze ti ich nechce predpisat,aj my ich mame doma,ked mal prvy zachvat moj Romanko,na pohotovosti mu ju dali a dr.nam hned aj domov predpisala.
aj my 100mg rectodelt,malym detickam sa moze dat narazovo pri zachvate polovicka cipku...vyrata pediater.
aj my máme 100mg. ale to dávate len jeden čípok? lebo my dávame pri záchvate, večer v ten deň a druhý deň ráno a tretí deň ráno -už 2x sme to mali takto nakázané od dr. nech ju nepredávkujem kortikoidmy 😨
zdravím .Neviete mi niekto poradiť? môjmu malému 6 mesačnému synčekovi som našla na hlavičke vzadu také hrčky, ako uzlinky .doktorka tvrdí ,že to je normálne, lebo býval častejšie chlorý .nemáte niekto s tým skúsenosti .som bezradná .dakujem
Baby ďakujem za info. Ja som z tej našej dr. na nervy. Určite ju po novom roku vymením. Keby mi tá ťapa v piatok predpísala Rectodelt, tak sme nemuseli byť v nemocnici a tri dni na infúziách. Joj, takú mám zlosť. Ale už som si čipky 100mg včera zohnala. Len dúfam, že už ich nebudeme potrebovať. 🙄
baby,moj maly ma od soboty nadchu-sopliky.Stale odsavame,teplotu nema.Ale posledne tri dni začal kašlať-ale iba pri jedeni a keď leži.Ja mam pocit,že mu stekaju hlieny a to ho draždi.Davam mu sirup-stoptussin.Ako rozlišim laryngitidu od tych hlienov z nadchy???
Davidko7- moje deti obe mavaju laryngitidy, takze len takto Ti poradim
hlieny z nadchy, preduskovy kasel - je bud vlhky alebo suchy, normalny kasel
laryngiticky kasel urcite rozoznas, lebo je taky stekavy, ako tu niekto pise, ze do suda, hrozny a uplne iny ako normalny, bezny kasel. Moja dcera ked to mala prvykrat, hned som to rozoznala, ze takto nikdy predtym nekaslala, ze to musi byt laryngitida.
rohacka-no moj maly prehlta-ako keby mu stekali hlieny a potom začne kašlať-ako keby ho tie hlieny draždili.Ako som už pisala,je to len pri jedle alebo v noci-ale asi iba trikrat za noc a z nošteka mu tečie soplik.Teplotu nema.lekara sme nenavštivili.Takže sa nemusim bať že je to laryngitida?Vtedy je ten kašel aj cez deň a stale?Moj maly ešte nemal kašel-iba teraz prvykrat.

bobulka,-laryngitida je virusoveho,alebo bakterialneho pov.
je to zapal hrtana,a hlasiviek,a nebezpecna je v tom,ze hrtan moze opuchnut/vacsinou v spanku/,je to tak rychly opuch,ze pokial nepodas PP/ prvu pomoc/,dieta sa udusi.je to presne to iste,ako by ti niekto silno stiahol dychacie cesty. 😔
deti to horsie znasaju preto,ze ich dychacie cesty su este prilis uzke,a pokial este nastupi opuch... 😔
presne ako som tu pisala,ze sa aj bojim napisat,ze sme ju tuto zimu este nemali,tak tuto noc ju mame za sebou. ☹
u nas pride bez varovania,mala je napr.teraz uplne zdrava,ziadne sople,ziaden kasel,len sa v noci zacne dusit. 😢
ale uz som napisala,stale mam vsetko na polici pripravene,tak uz to do nej rychlo automaticky napcham,otvorim dokoran,a cakam ci to ustupuje/pokial vie dychat,aj ked tazko,stale je to este dobre,zachranku mame 100m-len aby prave nebol vyjazd/,alebo teda okamzite volam.
ved hodte laryngitid do google,tam je toho dost. 😔