Laryngitída u detí: Ako predísť opakovaniu?
Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?
Stručné zhrnutie
- Laryngitída u malých detí je zvyčajne vírusové akútne ochorenie s rýchlym nástupom štěkavého („hrncového“) kašľa a rizikom dušenia v noci; prvá pomoc v praxi zahŕňa otvorené okno alebo výstup na balkón na studený vzduch, rektálny čípek Rectodelt a upokojenie dieťaťa.
- Kortikosteroidy (injekčne alebo rektálne Rectodelt, perorálne Prednison) a inhalačné lieky ako Ventolin alebo inhalovaný Ecobec sú v diskusii uvádzané ako rýchlo účinné pri zmenšovaní opuchu hrtana; antibiotiká (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin) sa podávajú iba pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
- Dlhodobá prevencia v diskusii zahŕňa zvlhčovanie vzduchu (zvlhčovače), čističky s ionizátorom, imunoterapiu (Staloral, „luivac“), vyhýbanie sa fajčeniu v byte a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni; očkovanie proti „laryngitíde“ nebolo potvrdené lekármi v diskusii.
Najčastejšie otázky
Q: Aká je prvá pomoc pri akútnom záchvate laryngitídy u dieťaťa?
A: Podajte rektálny čípek Rectodelt (v diskusii sa spomínala dávka 100 mg pre staršie dojčatá), upokojte dieťa, okamžite nechajte dýchať studený vzduch (otvorené okno, balkón, priestor pri mrazáku), priložte studený vlhký uterák alebo ľad zabalený v utierke na prednú časť krku a pri pretrvávajúcich ťažkostiach volajte 155.
Q: Ktoré lieky sa bežne používajú pri laryngitíde podľa diskusie?
A: V diskusii sa uvádzali Rectodelt (rektálne kortikoidy), injekčné kortikoidy, Dithiaden alebo Fenistil (antihistaminiká), Ventolin spray, inhalačný Ecobec, Spiropent, Sinecod alebo Ditustat na kašeľ, Mucosolvan pri vlhkom kašli a pri bakteriálnom priebehu antibiotiká ako Duracef, Augmentin, Fromilid alebo Suprax.
Q: Sú antibiotiká indikované pri laryngitíde?
A: Diskusia uvádza, že laryngitídu väčšinou spôsobujú vírusy a antibiotiká nie sú štandardne indikované, antibiotiká sa nasadzujú pri potvrdenej bakteriálnej komplikácii (v diskusii zmienka o Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin).
Q: Pomáha mlieko pri laryngitíde alebo zahlieňuje?
A: Názory sa líšia v diskusii: jedna matka uviedla, že zastavila umelé mlieko, lebo „mlieko zahlieňuje“, iná userka cituje informácie, že súčasné dôkazy nezakladajú priamu súvislosť medzi mliekom a zahlienením; ide o spornú tému bez jednoznačného záveru.
Q: Existuje očkovanie proti laryngitíde?
A: Väčšina príspevkov v diskusii popiera existenciu špecifického očkovania proti laryngitíde; v diskusii sa objavila jedna neoverená zmienka o očkovaní, ktorú viacerí používateľia a lekári označili za omyl.
Q: Ako predchádzať opakovaniu laryngitíd dlhodobo?
A: V diskusii sa odporúčalo vyhýbať sa fajčeniu v byte, pravidelné vetranie, používanie zvlhčovača vzduchu alebo čističky s ionizátorom, imunoterapia podľa alergológa (Staloral, „luivac“) a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni ako doplnkové opatrenia.
Závery z diskusie
Zhoda
- Studený vzduch (otvorené okno, balkón, mrazák) a upokojenie dieťaťa sú v praxi často účinnou prvou pomocou pri záchvate laryngitídy.
- Rektálne čípky Rectodelt a kortikosteroidy (injekčne alebo perorálne) sa v diskusii uvádzajú ako rýchlo účinné prostriedky zmenšujúce opuch hrtana.
- Antibiotiká nie sú rutinne indikované pri vírusovej laryngitíde a podávajú sa pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
Sporné názory
- Niektorí rodičia a lekári odporúčajú studený vzduch a chladenie hrdla pri záchvate, zatiaľ čo iní lekári radia teplé a vlhké prostredie; obe možnosti sú v diskusii prezentované ako použiteľné v závislosti od konkrétneho odporúčania lekára.
- V diskusii sa objavila neoverená výpoveď o existencii očkovania proti laryngitíde, zatiaľ čo väčšina účastníkov a lekárskych odpovedí očkovanie proti laryngitíde odmieta.
Otvorené otázky
- Zostáva otvorené, do akej miery pomáha imunoterapia (Staloral, „luivac“) znižovať frekvenciu recidív v dlhodobom horizonte.
- Nie je v diskusii jednoznačne vyriešené, do akej miery a ktorým deťom obmedziť mlieko pri akútnej laryngitíde vzhľadom na rozpor medzi skúsenosťami rodičov a dostupnými tvrdeniami.
Spomenuté značky a firmy
Rectodelt,Denerel,Dithiaden,Fenistil,Spiropent,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Ventolin,Ecobec,Duracef,Aerius,Zyrtec,Zodac,Calcium chloratum,Cebion,Imunal,Probion junior,Valosun,Sinupret,Thymomel,Staloral,luivac,Unasin,Augmentin duo,Fromilid,Suprax,Solac H200,Tefal baby,Datar,VZP
Spomenuté produkty a metódy
rektálny čípek Rectodelt,injekčné kortikoidy,perorálny Prednison,inhalácia adrenalínu,Ventolin spray,inhalovaný Ecobec,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Dithiaden,Fenistil,Zyrtec,Aerius,Zodac,calcium chloratum (calciový sirup),inhalátor/nebulizátor s fyziologickým roztokom,odsávanie hlienov,olejový teplý zábal na krk,studený vlhký uterák na prednú časť krku,studný vzduch/otvorené okno/balkón/mrazák,zdvihnutá hlava pri spánku,zvlhčovač vzduchu,čistička vzduchu s ionizátorom,imunoterapia (Staloral, „luivac“),pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni,antibiotiká pri bakteriálnej infekcii (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin),vyhýbanie sa fajčeniu v byte,odstránenie plyšových hračiek z postieľky
Miesta a osoby
Ostravsku,Ostrava,Smokovec,Tatry,Alpy,Datar
@evaviki ahoj aj keď neskoro ti odpovedám ale môžeš,,,,,my sme mali prednison + dithiaden,,,,,+ calciový sirup.....a pokračuj a v ďaľších dňoch dithaden + calciový sirup.......ach dieťa sa tiež preľakne nakoľko mu opuchne hrdielko preto studený vzduch pomáha.....skoré uzdravenie...
@domeli to není problém plic. to je hrtan☹
@evaviki prý to ten druhý den už v noci není takové, petra opravdu celkem ukidnilo to, že jsme mu dali bundu a deku a posadili ho k oknu. v nemocnici mi to sestra taky říkala, kdyby něco, tak než začnu zvonit a volat, tak deku, okno, a aby nebrečel. to to zhoršuje.
@domeli jj, to je jedine, co jsem vedela.. na stridacku jsme ho drzeli v okne, ten druhy se vzdy oblikal, pak maleho a uklidnil se uplne az ven, kdyz jsme sli do auta.. sam rikal, ze se mu lip dycha.. na pohotovosti se nam pak silene poblil (vcetne sebe a mne, z niceho nic, bez varovani), takze dr. si nejdriv myslela, ze jdeme se strevni chripkou.. kolem oci a pusy ma petechie, z toho jak se dusil..
@evaviki áno bude troška lepšie hoci sú aj 8 roč. deti s častými laryn.....môj ľubko ju mal ešte po 6 roku.....nezabudni calciový sirup mať zásobe......je super na zregenerovanie hrdla.........ak začne v noci podozrivo kašľať ukľudni ho....vezmi si ho.....pozakrývaj my sme rýchlo šupli do teplej deky a otvorili okno.....
moj to mal pred dvomi tyzdnami.... fenistil a inhalovat- do hrnca vodu, nasypat sol ak je tak alpa- ptom uz sol nie, nieco pepermintove a nechat vriet a dietatko drzat v tej miestnosti, trebárs aj v kuchyni na rukach... polepsi sa mu... ja som mojmu poriadne vyvetrala izbu a hrdielko a hrudnicek natrela pepermintovou mastickou... chlad je na to najlepsi, samozrejme na dychanie nie na telicko... drzim palce, nie je to ziadna sranda
@berenika39 áno neď podať sirup.....calciový a podľa veku dieťaťa myslím že kávová lyžička 3 x denne pred jedlom.....sirup nie je chutný je skôr odporný tak môžeš s troškou čajíku......ináč je aj nový calciový sirup s banánovou chuťou......ROBOKID...... 😉
Ahojte, aj ja prosim o radu. Mam 16mes. stareho chlapceka. Tiez laryngitida - teraz prvy krat, nemal az take sialene dusive stavy. Aj ked silny kasel bol, berie antibiot. suprax - od stvrtka vecera, + skorocelovy + kalciovy sirup + probiotika biopron respiration+fenistil. Cipku rectodel som dala iba ten piatok - potom ten kasel uz ustupil, tak mu to zbytocne nedavam. takze momentalne tazkosti su - zachripnutie a sople, pocujem ze je cely zahlieneny..? co robit, cakat este ci co? to zachripnutie ako dlho trva? a nasivin sirup by na tie hlieny nepomohol? dakujem
@evaviki v hrceku sa ohreje niekolko lyzic soli, zabali sa do vreckovky, na konci utesni (napr. gumickou) a priloyi na krk, obviaye satkou. Pozor ak je to horuce! pomaha to vyhrievat hrdlo, ale pomahaju aj latky zo soli, ktore posobia cez pokozku (hlavne jod)
@berenika39 trochu to pocut na hlase dietata. tiez nezacne hned kaslat, ci dusit sa. sirup neposkodi ak sa da zbytocne (je to kalcium ;) ale Dievcata POZOR! vtedy nepodavat ziadne mliecne vyrobky! kvoli vstrebavaniu kalcia, ale aj kvoli zbytocnemu zahlienovaniu organizmu. Pri chripke, laryngitide, nadche, zapale priedusiek... vysadit vsetko mliecne. To vam poradia aj v kazdej kvalitnej ambulancii alternativnej cinskej mediciny 🙂 Hned sa vas spytaju ci konzumujete mlieko ;)
@jespera ak sa mu hlieny nechcu uvolnit, je dobry uz spominany Sinupret. (Je to bylinkova tinktura a posoby v organizme tak, ze rozpusta vsetky vazke- tuhe hlieny kdekolvek sa nachadzaju- priedusky, zaludok...) Ked to bude tekutejsie, vysadit, aby ho to zbytocne nedrazdilo a nezatekalo. A uz len fukat nostek, vela tekutin a zlepsovat sliznicu. Tiez je dobry sprej do nosa s morskou solou a kyselinou hyaluronovou. Prelieci sliznicu nosa citlivo a spusta samoliecenie. Dieta sa nemoze predavkovat ako pri inych "zazrakoch". Skus mu vedla postielky, a tam kde sa hra zavesit mokry uterak pokvapkany eukaliptovym, matovym, alebo cajovnikovym olejom (nie hocijaky synteticky z drogerie! musi to byt original vytazok, napriklad zn. Salus, v lekarni) A vysadit mlieko a vyrobky z neho ako sa len da ;)
inak dievcata, ja uz mam velku kocku /11 rokov/, ale presli sme si tiez riadne soky a nocnu jazdu sanitkou ked bola malinka. kasle boli v predskolskom obdobi celu jar a celu zimu. postupne sme zacali riesit aj alergologicku a cele sa to nejako utriaslo, ked mala 4 roky a bola nastavena na Zodacu. V podstate sa u nej neobjavila ziadna silna alergia, ale tie prejavy boli neprijemne. Zmenili sme prostredie, prestahovali sa, medzitym vyrastla a okolo 6 roku sa upokojila aj nosna mandla, aj kasle. Hovori sa ze dieta z toho vyrastie 🙂 Na alergologiu chodime len kontrolne, testy negativne. Ale... nepijeme mlieko!. Aspon nie pravidelne. Raz za cas, pretoze jej naozaj chuti. Namiesto toho rastlinne mlieka (ovsene. pohankove, ryzove). Daju sa pouzit presne tak ako kravske (kasa, puding, kakao, segedin... 🙂 Cez rok mava obcas sopliky a obcas sa pridruzi laryngytida. Uz pri prvych prejavoch (bolest hrdla, zle prehltanie) jej nasadim kalciovy sirup a vacsinou to za den prejde a nic sa nerozvinie. + priebezne jej sledujem jazyk. ak sa na jazyku vytvara (aj ked slaby) biely povlak, nieco sa deje s imunitou. Treba doplnit probiotika, alebo vitaminy skupiny B, v zime D. Ja pouzivam Nutrolin B. Zopar dni doplnim a vacsinou je to v pohode za chvilu. Vit. D dostat aj v tobolkovej aj v sirupovej forme. Tiez pozor na predavkovanie. Doplna sa hlavne v obdobi nizsieho slnecneho svitu (jesen, zima) u deti cca 400 U.I. (medzinarodnych jednotiek) denne. Hadam vam nieco z mojich skusenosti pomoze 🙂 drzim vsetkym palce a prajem pokojne noci 🙂
@papricka33 Sebik nastesti mlecne vyrobky neji, mimo taveneho syra a nejakych tvrdych.. zvraci z nich.. takze mliko, jogurty, termix, pribinacek - nic z toho u nas nehrozi 🙂
Dekuji moc za rady, boli sme ted u dr. a uz by mel byt ok.. kasel zacina byt vlhky, tak snad za par dnu bude klid..
S laryngitidou je trápení. Hlavně je děsivá ta dušnost.
http://blogujicimaminy.blogspot.cz/2013/10/lary...
BABY OTAZKA!!!! ZA POSLEDNE 3 DNI STE NIEKDE ZOHNALI CIPKY RECTODELT?? Uz mam doma posledny cipok... ☹ 😠 😒
suhlasim,prva pomoc v noci studeny vzduch,rectodelt,ditiaden a mensim detom staci fenistil,-to mam stale pri posteli v sufliku a v izbe max 20stupnov,cez den calc.sirup inhalovat vincentku,mal to aj 6.mes. syn- aj 5rocna dcera pravidelne jan.febr. marec-par dni pred zachvatom ju skriabe hrdlo-to mi uz svieti kontrolka
My sme cez sviatky boli v nemocnici s laryngtitídou, už 2- krát a malá má 17 mesiacov. Je to strašný strach, keď sa dieťa dusí, desím sa, aby sa to nezopakovalo. Čo robiť, aby sa to nezopakovalo? Mám čipky Rectodelt, stále vetrám, v izbe, kde sa spí nekúrim. Pomáha vám zvlhčovač vzduchu? Aké máte skúsenosti?
@zuju2
@magdalenkami ak mate cipky rectodelt setrite si ich. Prestali ich vyrabat...a uz ani v lekatnach niesu... 😠
@veronika0 naozaj?mne ich lekarka chcela pred 2 tyzdnami predpisat a nechcela som-mam este nieco doma,mozno je nejaka nahrada s rovnakym ucinkom,nie?
@zuju2 ja som k 6.mes.synovi volala pred rokom sanitku-tak som sa zlakla-pani bc.v sanitke bola na mna velmi neprijemna a na pohotovosti ani nehovorim-kedze malemu sa na stud.vzduchu polepsilo,pripadala som si ako nemozna matka panikarka,ktora si dusiace sa dieta neodsoferuje do sus.mesta sama-ale kazdy kto si to v noci skusi vie aky je strach velky...
@magdalenkami ani nahrada nieje a ani nebude uz som sa na to pytala. Jedina samozrejme na pohotovost na injekciu...
@magdalenkami S dcerou jsem taky asi před rokem absolvovala 2x záchvat laryngitidy s tím, že poprvé jsem s ní jela také na pohotovost, kde mi bylo řečeno ať si příště ušetřím cestu, že mi dají domů čípky, rectodelt. Po druhé jí stačilo dát do okna na ledový vzduch, dát čípek a ulevilo se. Kamarádka taky doporučovala sednout před otevřený mrazák. Od té doby záchvat nebyl. Hledala jsem o tom i na internetu a našla jsem zajímavé čtení na http://cs.medixa.org/deti/laryngitida-u-deti , tak se podívej🙂

@evaviki moj syn ma tiez laryngitidu a inhalovanie a studene obklady mu vzdy pomohli.Mozno ma miernejsi stupen, ale prvykrat mal 8 mesiacov a tiez sme skoncili v nemocnici. Od vtedy sme sa naucili s tym bojovat a lieky na ukludnenie a odpuchnutie typu Rectodelt davame ozaj len vo vynimocnych situaciach.