Laryngitída u detí: Ako predísť opakovaniu?
Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?
Stručné zhrnutie
- Laryngitída u malých detí je zvyčajne vírusové akútne ochorenie s rýchlym nástupom štěkavého („hrncového“) kašľa a rizikom dušenia v noci; prvá pomoc v praxi zahŕňa otvorené okno alebo výstup na balkón na studený vzduch, rektálny čípek Rectodelt a upokojenie dieťaťa.
- Kortikosteroidy (injekčne alebo rektálne Rectodelt, perorálne Prednison) a inhalačné lieky ako Ventolin alebo inhalovaný Ecobec sú v diskusii uvádzané ako rýchlo účinné pri zmenšovaní opuchu hrtana; antibiotiká (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin) sa podávajú iba pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
- Dlhodobá prevencia v diskusii zahŕňa zvlhčovanie vzduchu (zvlhčovače), čističky s ionizátorom, imunoterapiu (Staloral, „luivac“), vyhýbanie sa fajčeniu v byte a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni; očkovanie proti „laryngitíde“ nebolo potvrdené lekármi v diskusii.
Najčastejšie otázky
Q: Aká je prvá pomoc pri akútnom záchvate laryngitídy u dieťaťa?
A: Podajte rektálny čípek Rectodelt (v diskusii sa spomínala dávka 100 mg pre staršie dojčatá), upokojte dieťa, okamžite nechajte dýchať studený vzduch (otvorené okno, balkón, priestor pri mrazáku), priložte studený vlhký uterák alebo ľad zabalený v utierke na prednú časť krku a pri pretrvávajúcich ťažkostiach volajte 155.
Q: Ktoré lieky sa bežne používajú pri laryngitíde podľa diskusie?
A: V diskusii sa uvádzali Rectodelt (rektálne kortikoidy), injekčné kortikoidy, Dithiaden alebo Fenistil (antihistaminiká), Ventolin spray, inhalačný Ecobec, Spiropent, Sinecod alebo Ditustat na kašeľ, Mucosolvan pri vlhkom kašli a pri bakteriálnom priebehu antibiotiká ako Duracef, Augmentin, Fromilid alebo Suprax.
Q: Sú antibiotiká indikované pri laryngitíde?
A: Diskusia uvádza, že laryngitídu väčšinou spôsobujú vírusy a antibiotiká nie sú štandardne indikované, antibiotiká sa nasadzujú pri potvrdenej bakteriálnej komplikácii (v diskusii zmienka o Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin).
Q: Pomáha mlieko pri laryngitíde alebo zahlieňuje?
A: Názory sa líšia v diskusii: jedna matka uviedla, že zastavila umelé mlieko, lebo „mlieko zahlieňuje“, iná userka cituje informácie, že súčasné dôkazy nezakladajú priamu súvislosť medzi mliekom a zahlienením; ide o spornú tému bez jednoznačného záveru.
Q: Existuje očkovanie proti laryngitíde?
A: Väčšina príspevkov v diskusii popiera existenciu špecifického očkovania proti laryngitíde; v diskusii sa objavila jedna neoverená zmienka o očkovaní, ktorú viacerí používateľia a lekári označili za omyl.
Q: Ako predchádzať opakovaniu laryngitíd dlhodobo?
A: V diskusii sa odporúčalo vyhýbať sa fajčeniu v byte, pravidelné vetranie, používanie zvlhčovača vzduchu alebo čističky s ionizátorom, imunoterapia podľa alergológa (Staloral, „luivac“) a pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni ako doplnkové opatrenia.
Závery z diskusie
Zhoda
- Studený vzduch (otvorené okno, balkón, mrazák) a upokojenie dieťaťa sú v praxi často účinnou prvou pomocou pri záchvate laryngitídy.
- Rektálne čípky Rectodelt a kortikosteroidy (injekčne alebo perorálne) sa v diskusii uvádzajú ako rýchlo účinné prostriedky zmenšujúce opuch hrtana.
- Antibiotiká nie sú rutinne indikované pri vírusovej laryngitíde a podávajú sa pri preukázanej bakteriálnej komplikácii.
Sporné názory
- Niektorí rodičia a lekári odporúčajú studený vzduch a chladenie hrdla pri záchvate, zatiaľ čo iní lekári radia teplé a vlhké prostredie; obe možnosti sú v diskusii prezentované ako použiteľné v závislosti od konkrétneho odporúčania lekára.
- V diskusii sa objavila neoverená výpoveď o existencii očkovania proti laryngitíde, zatiaľ čo väčšina účastníkov a lekárskych odpovedí očkovanie proti laryngitíde odmieta.
Otvorené otázky
- Zostáva otvorené, do akej miery pomáha imunoterapia (Staloral, „luivac“) znižovať frekvenciu recidív v dlhodobom horizonte.
- Nie je v diskusii jednoznačne vyriešené, do akej miery a ktorým deťom obmedziť mlieko pri akútnej laryngitíde vzhľadom na rozpor medzi skúsenosťami rodičov a dostupnými tvrdeniami.
Spomenuté značky a firmy
Rectodelt,Denerel,Dithiaden,Fenistil,Spiropent,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Ventolin,Ecobec,Duracef,Aerius,Zyrtec,Zodac,Calcium chloratum,Cebion,Imunal,Probion junior,Valosun,Sinupret,Thymomel,Staloral,luivac,Unasin,Augmentin duo,Fromilid,Suprax,Solac H200,Tefal baby,Datar,VZP
Spomenuté produkty a metódy
rektálny čípek Rectodelt,injekčné kortikoidy,perorálny Prednison,inhalácia adrenalínu,Ventolin spray,inhalovaný Ecobec,Mucosolvan,Sinecod,Ditustat,Dithiaden,Fenistil,Zyrtec,Aerius,Zodac,calcium chloratum (calciový sirup),inhalátor/nebulizátor s fyziologickým roztokom,odsávanie hlienov,olejový teplý zábal na krk,studený vlhký uterák na prednú časť krku,studný vzduch/otvorené okno/balkón/mrazák,zdvihnutá hlava pri spánku,zvlhčovač vzduchu,čistička vzduchu s ionizátorom,imunoterapia (Staloral, „luivac“),pobyty pri mori alebo v solnej jaskyni,antibiotiká pri bakteriálnej infekcii (Duracef, Augmentin, Fromilid, Suprax, Unasin),vyhýbanie sa fajčeniu v byte,odstránenie plyšových hračiek z postieľky
Miesta a osoby
Ostravsku,Ostrava,Smokovec,Tatry,Alpy,Datar
Ahojte,
my máme za sebou už druhou laryngitidu, tentokrát zvládnutou doma 😵 😵 😵 😵 tak přeju i vám, abyste to zvládli 😉
zana tak to mi je luto tej tvojej malej my sme mali laryngitidu minuly rok trikrat a to mala Timka sest mesiacov ked sme ju mali prvykrat ale vzdy sme to zvladli dom asi vdaka nasej doktorke
Nechcem to prechvalit ale tuto zimu sme ju este namali iba take slabe zachripnutie v novembri tak sa vyliecte aby ste boli co najskor doma 😉
zana,odsavaju jej hlieny?Nam odsavali chirurgickou odsavackou pred kazdym papanim,Ti poviem,vytiahlo toho moc,sila jak dabel.Boli sme na infuzkach,davali jej do infuzky ATB unasin par dni,potom skusili ustne,ked sa nepogrckala tak jej stiahli infuzku.Boli sme v nemocnici 8 dni. Doma sme potom dlho este kaslali ale stratilo sa to.Uvidis,zlepsi sa to.Drzte sa.pa
Ahojte maminky, dnes nam nasa doki zistila reflux ako "vysity" , vraj aj z toho moze byt ta laryngitida.... Ozaj, vcera jej sestricka rychle spustila infuzku, to co jej normalne tieklo cely den, to malej stieklo za dve hodky co sme si zdriemli...potom pri pichacke sa jej vysmykla striekacka aj s antibiotikami a malej supla ihlu celu ako bola dlha, dobre jej neprepichla nozicku skrz. zbytok noci nozicku stale dvihala dohora, asi ju to muselo boliet...stava sa...hmmmm Ale kasleme uz menej a aj plucka a priedusky sa cistia.
Uz nech je to za nami a nech sme doma. Vsetkym vam prajem vela, vela, veeeeeeela zdravicka.
zana držte,skore uzdravenie,bože taka malinka tolko chorob naraz 😒 ,my sme už ok,len ma stale zastretý hlas,ideme na alergo tak som zvedava čo povie,lebo to može mať aj od spreju na priedušky 😖 či vysadiť,či čo 😖
Zana,som rada,ze sa uz mate lepsie.K tomu...stava sa...my sme mali problem s infuzkou,nesmela jej tiect rychlo,mala vtedy len 2 mesiace.Pri nastavovani toku som sa opytala sestricky,ci to ma tak rychlo tiect.Povedala mi,ze ona predsa vie po 20 rokoch praxe,ze ako to ma ist.No a raz som si prave u nej vsimla,ze to nastavila rychlo,tak som sla za nou a povedala jej,ze som zakopla o stojan a rozkvapkalo sa to,nech sa pride na to pozriet,musela som robit zo seba debila.Samozrejme som sa toho ani nedotkla a predstav si,bolo to nastavene rychlo.Takze,hoci su babatka v nemocnici pod"stalym dohladom"nie je na skodu vsimat si veci okolo a pytat sa na vsetko co Ta zaujima.V ramci vizity.Ak raz budeme musiet ist do nemocnice,budem robit vsetko pre to,aby ma s malou nechali.Vtedy som este kojila,tak sa to dalo.Tak sa drzte,nech ste uz coskoro doma.pa
Ahoj, naše malá trpí na laryngitidy už od 5. měsíců a od té doby jsme jí měli už nesčíslněkrát 😖 Jednou jsme byli i v nemocnici, ale jinak to vždy zvládneme doma. Máme "první pomoc" čípky Rectodelt a prášky Prothazin, s tím to většinou ustojíme. JInak otevřené okno, zvlhčení vzduchu a zvednutí pod hlavou jsou samozřejmost.
ahoj zana, už som to sem písala, v decem. sme boli tiež v nemocke, najprv LRG a potom zápal pľúc. Viem si predstaviť ako ti je. Čo sa týka tej prepichnutej nožičky..... môžem tiež napísať svoj zážitok. Tamarke napichovali ruku a strašne dlho to trvalo, stále sa jej nemohla trafiť, celú uplakanú previezli na izbu. Po chvílke som si všimla, že sa jej spravila strašná hrča okolo vpichu, hneď som zavolala sestričku. Tá sa jej tam začala špárať, Tamarka vrieskala od bolesti a sestrička s úsmevom kľudného angličana povedala, že "jéééj tá ihla je zlomená". Som myslela, že ju v zuboch roztrhám. Keď odišla z izby hneď som volala mm, ona sa medzi tým vrátila a vyletela na mňa, že či už sa niekde sťažujem. 😝 😝 😝
my máme druhú laryngošku, fuj, tiež sa tak bojíte každej noci? cez deň je to pohoda, ale tá noc... 😢
tamarka neviem,stale tu mrknem ci pisala.Dufam,ze sa im dari a napise hned ako sa bude dat.
Ahoj, nám se toto vyhlo, ale mám s tím velké zkušenosti od bratra. Dnes je to velký chlap, ale když se to u něj vyskytlo poprvé byly mu asi 2 měsíce. V té době bylo toto vše ještě v plenkách a tak ani doktoři nevěděli co s tím. Vždycky se opakovalo to samé, nemocnice, napíchali ho, aby sklidnili hrtanovou záklopku a hospitalizace. Později Protazin nebo nemocnice. Několikrát nám řekli, že když nebude zbytí, ať mu strčíme hlavu klidně do mrazáku, hlavně ochladit ten krk zevnitř. Od tří let jezdil na ozdravné pobyty od VZP a od 7 let ani jeden záchvat. Takže kdo můžete k moři nebo alespoň solnou jeskyni. držím všem palce, protože si dokážu naprosto živě představit co prožíváte... 😉
taky v noci každou chvíli vstávám, teďka máme po druhé laryngošce, angíně a předtím měl těžký zánět v dýchacích cestách, to byl i na plicní ventilaci (ambulantně)...
Ahojte,precitala som vsetko co ste o laryngitide popisali,ale nikde som nenasla,ci mozem davat malemu mlieko..on bez neho vecer nezaspi...prave dnes rano sme utekali k lekarke s tou pliagou,ktora nas rano vystrasila...dostali sme cipok Rectodeld 100...kazali nam zavriet sa do kupelne a naparovat sa ,teple olejove zabaly na hrdielko,Fenistil kv. a sledovat ho... a ak niekto vie,tak prosim poradte mi ci mozem davat malemu mliecko...vdaka.. JANKA
jedina30-já osobně bych mu to mléko dala,není ještě tak velký a tyhle děti jsou prostě na mléko zvyklí.my když jsme měli zánět průdušek ve 2měsících,tak jsem mu mléko taky dávala,to by jsem ho jinak musela nechat umřít hlady.a toho mléka zase nemáte tolika,takže já bych mu ho dala.
nevidim důvod proc by ho nemel dostat..akorat bych mu ho moc neohrivala..ja , kdyz mel malej LG tak jsem mu davala to mleko vlaznejsi...jinak neni důvod proc by se melko nemelo davat.. 🙂
Ahojte, môj 1,5 ročný syn má teraz laryngitídu, a liečime sa. K tomu mlieku: mlieko vo všeobecnosti zahlieňuje, preto napr. ľudia s astmou by ho mali piť menej a podľa mňa aj pri infektoch dýchacích ciest treba obmedziť deťom mlieko... načo podporovať tvorbu hlienov? tak by ste asi mali zvážiť, či neexistuje nejaká náhrada pre Vaše detičky... ja som nateraz malému stopla umelé mlieko a plánujem ho znova zaviesť až keď bude skoro úplne fit...ale je pravda, že my nezaspávame s fľaškou ani si myslím, že mu nejak nechýba...
toľko môj názor
Veroduan - k tomu mlieku - najnovsie sa hovori, ze to s tym zahlienovanim nie je pravda. Tak ja neviem... Kolko ludi, tolko nazorov. Ked je dieta zvyknute na mlieko a este k tomu chore, ja by som to "netyrala" este aj tym, ze mu odopriem mliecko, ked chce. Ale to musi zvazit kazda mama.
presne rohacka samotne mleko nazahlenuje jen bilkovina v nem obsazena je pro telo trosku narocnejsi na straveni , takze se tim telo jakoby "vysiluje"kdyz je nejakou chorobou oslabene (ne nejak dramaticky), ale kdyz dite nepije nic jineho nebo na mleko zvykle, tak neni důvod proc ho nedavat
Ahojte. Moja dcéra máva laryngitídu od deväť mesiacov. Ja som na ňu trpela do asi ôsmych rokov. Podla mňa sa proti nej nedá brániť, respektíve jej predchádzať nijak. Dieťa z toho musí vyrásť. My sme prvých 5 záchvatov stravili v nemocnici. Vracali sa nám po 4 mesiacoch. Zozačiatku, v tej nemocnici, to bolo stále iba hydrokortizón a inhalovať fyziologický roztok a keď začala vykašliavať, tak sirup na kašel a išli sme domov. Neskôr v dvoch rokoch jej robili alergologické testy a zistili jej alergiu na srsť psa a pele obilovín, tak jej dali Aerius, čo berie dodnes, aj keď jej tú alergiu v 4 rokoch nepotvrdili, tak neviem, vraj kvôli laryngitíde. Ale začiatkom minulého roku dostala chlamídiovú infekciu, čo sme zistili až keď bolo po nej na liečení a dávali jej inhalátory Ecobec a Ventolín. Tie, hlavne ten Ecobec jej pri záchvatoch zaberá najlepšie. Asi do pol hodinky dýcha úplne pekne. Rectodelt jej velmi nezaberal a vždy som musela volať sanitku, lebo mi až modrala, jak sa dusila. Máme zvlhčovač vzduchu a chystám sa kúpiť aj čističku s ionizátorom. Všade sa odporúča aj more minimálne 2 týždne a hory aspom týždeň každý rok a myslím, že aj to trošku pomáha. Inak mávame každý rok aj imunostimulačné lieky, ale ja tomu vôbec neverím. Podla mňa jej to nezaberá.
Ahojte, no tak aj my sme mali tuto chorobu 2 krat a to ked mala asi 10-11 mesiacov ale to sme neboli v nemocnici bo sme dosli zacaciatku al nebolo to este take hrozne 🙂 . A potom v novembri sme boli na dovolenke na sk a tam sme stravili 5 dni v nemocnici a to bol des. Nastastie zijeme v aplpach a tu je ten vzduch vlhky, takze sa da ale aj tak sa bojim tejto choroby. A ja vobec neviem co je ten ecobec alebo ventolin , to by sme mali mat doma? Napriklad momentalne je chora ma kasel ale je taky vlhky nie taky ako mala v nemocke,a boli sme aj u doktora a ze do pohody , no uvidime 🙂
zuzana,aj nam robili alerg.testy na vsetko.Vyslo negat.Ale aj tak berieme Zodac kvapky.Mame ist na kontrolu ked doberieme dalsiu flasku.Zvlhcovac je fajn vec,my sme dostali od jeziska manzela a pri nom bol senzor vlhkosti,nieco ako vlhkomer a v obyvacke kde sme skoro stale mame velmi suchy vzduch,tak sa nam to osvedcilo.Inak teraz mame taky odporny cas vonku,ze len cakam kedy to malu chyti zas.Uz aj svokor ochorel,tak dufam,ze nas to tentokrat ani nelizne.V sobotu mame detsku party u nas kvoli Saskinym narodeninam,tak hadam vsetko dobre dopadne aj bez choroby.Tie lieky co ste brali su ATB alebo anihist.?Tiez neviem
KORICKANA Ecobec je kortikoid, ktorý je v menšom množstve obsiahnutý v tom spreji ako v rectodelte. Inak majú rovnakú funkciu ibaže Ecobec sa vdychuje a tým pádom pôsobí hneď na hrtan a tak. Zaberá malej lepšie. Predpísať ti ho môže iba lekár. A Ventolín je tiež na roztiahnutie, ak sa zovre dýchacia trubica a tak, aj pri astme napríklad.
SIPCEK podla mňa pri tejto chorobe vela záleží aj od toho, kde žiješ. Tu v meste je ten vzduch horší a preto na laryngitídy deti trpia častejšie ako v dedinách. Proste tam, kde je lepší vzduch. Preto, keďže som z mesta, tak plánujem kúpiť aj tú čističku vzduchu s ionizátorom, lebo verím, že to pomôže.
zuzana,faktom je,ze tu pod tatrami je vzduch cistejsi,no agresivita choroby si nevybera.My chodievame do Smokovca na kontroly a do hor tak casto ako sa da.Dufam,ze vam cisticka vzduchu pomoze. 😉
ahoj sipcek, v práci mi IP nejde, tak ti píšem sem. Neviem čo s nimi je, ale dúfam že sú v poho. My máme za sebou 2 LRG v priebehu 2 týždňov. Kašel má stále, ale taký suchý, ešte nevykašliava. Uvažujem nad kúpou zvlhčovača vzduchu, snáď by jej to pomohlo.
tamarka,my ho mame a myslim,ze nam pomohlo prave to.drzim palce nech je vam lepsie.nas to zatialobchadza-tuk tuk. 😉

ahoj sipcek. dakujem za malu, pusu som odovzdala. dnes sa nam pridruzil zapal priedusiek, mame ventolin a naparujeme cimsi...asi tak skoro domov nepojdeme. Ocinko mal ist dnes do robotky zas na sest tyzdnov, tak si to kvoli nam predlzil, no asi spolu nebudeme pokial odide....fnuk...Chalani nariekaju, ze kedy dojdeme s lilinkou...
Myslela som si, ze som urobila vsetko pre to aby malej stav sa zlepsoval, no sme v nemocnici a akosi to neustupuje tak rychlo ako mi to tu tvrdili