Má strihanie uzdičky u bábätka negatívny vplyv do budúcna?

31. jan 2024

Môže mat strihanie uzdicky u bábätka negatívny vplyv v niečom do budúcna dieťaťa ?

kikulienka94
31. jan 2024

tak za skoro 3 roky som nespozorovala žiadne negatívum zatiaľ

januska12323
31. jan 2024

Ako v čom problém? Ani nebude vedieť, že mu to robili.

kacena4
31. jan 2024

nie nema aj nechty, vlasy strihas a hoci place zvladnu to bez ujmy na zdravi...

nika1971
31. jan 2024

strihali obom mojim synom, jeden ma 25 a druhy 18 ...ziadne negativne vplyvy som nepozorovala, jedine ze obcasna lenivost 😎

zojanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkav5
31. jan 2024

Žiaden, len to, že sa to môže opakovať a budete ju strihať aj viackrát za život ako raz 🙂

martinka13
31. jan 2024

Problémy budú, keď sa nenastrihne. Dieťatko sa nevie prisať, problémy s výslovnosťou. Osobná skúsenosť

cookie29
31. jan 2024

To zavisi od toho, preco ju chcu strihat... povedzme ze je to nieco, co sa robievalo casto, ale v poslednej dobe je tento akt kontroverzny... a najma v zahranici sa upozornuje na jeho zbytocnost. Ja by som asi do toho sla velmi opatrne, v zavislosti od diagnozy, dovodu, kto to urobil a kto bude strihat... pre mladsiu som odmietla a ziaden problem nie je

mirka612
31. jan 2024

Ani ja som nespozorovala žiadne negatívum.. malý ma 2 a pól

tanyan
31. jan 2024

Ak píšeš o uzdičke pod jazykom, tak je to podobne ako u iných zákrokov - je to individuálne a záleží od konkrétneho prípadu. Zatiaľ som sa nestretla s negatívami po podstrihnutí.
Ale určite má negatívny vplyv na kvalitu života, keď je jazyk príliš prirastený a neurobí sa včas táto korekcia. Ovplyvňuje to nielen prisatie, ale aj pitie, prehĺtanie, dýchanie (môže prerásť napríklad aj do chrápania), výslovnosť (čo môže sekundárne prispieť aj k dysgrafii)...
Ak si písala o inej uzdičke, tak napríklad tá pod hornou perou spôsobuje okrem iného medzeru medzi hornými zubami. Ak je to ešte iná uzdička, tak tam nemám ani skúsenosť, ani vedomosť.

anavixy
31. jan 2024

Prosim ta, vsak to nie si zasa ty s tymi slinnymu zlazami? 🫣 Strihanie uzdicky je tak banalny zakrok, ze ked to uvidis tak nebudes chapat co si sa tu dokazala okolo toho vsetko pytat… pokial je strihanie uzdicky indikovane, tak to treba urobit bez zbytocnych obav, stresov a paniky. Trva to par sekund, uzdicka je tenka blanka, kozna riasa, ktora nie je ani riadne prekrvena (krvacanie je ziadne alebo minimalne), nema nic spolocne so slinnymi zlazami ani kvalitou zivota. Naopak, jej nestrihnutie, ak je skratena, moze sposobovat problemy s dojcenim alebo aj satim z flase, problemy s recou, vyslovnostou, artikulaciou..
Pokial ide o problem s dojcenim, ten sa spravidla hned alebo po kratkej dobe krasne upravi (netreba sa zlaknut, ak to na zaciatku nebude hned lepsie).
Ak to nepise ta ista osoba co vcera a predvcerom, tak sorry, kazdopadne vsetko napisane plati. 🍀

cookie29
31. jan 2024

@anavixy veď práve je to príliš banalizovany zákrok často bez preukázanej indikácie. Napríklad pri dojceni sa ukazuje že problémy nemali nič spoločne s uzdickou, respektíve len minimálne. Ešte donedávna bolo veľa zákrokov banalizovanych napríklad epiziotómia a už sa od toho upúšťa. Podobne je to v zahraničí aj s uzdickami.

anavixy
31. jan 2024

@cookie29 preto pisem, ze ked je na to indikacia, pre mna “poradkyna z mamily povedala” nie je dostatocna indikacia a vzdy pisem a vravim nech si to daju skontrolovat aj orl lekarom a pediatrom napr, hlavne nech je viac nazorov. A urcite su pripady, kedy to nie je potrebne, ale ked to potrebne naozaj je, tak sa nie je coho obavat.

cookie29
1. feb 2024

@anavixy mna len sokuje ze uzdicky striha ktokolvek a na zaklade coho? Suhlasim, ze treba poriadnu indikaciu, ankyloglosia je zriedkava...

silvik2015
1. feb 2024

Mne ju strihali až v predškolskom veku, keď na to prišli. Ten zážitok si pamätám (inak nič hrozné). Mala som problém vysloviť "R". Lebo som nedokázala dať jazyk do správnej polohy. A potom som odmietala u logopéda spolupracovať, dodnes to R neviem. 🙈 Vždy si vravím, že keby to podstrihli hneď, bolo by to úplne inak. Takže za mňa zastrihnúť, ak to lekári indikujú. A dojčila som sa normálne, s tým problém nebol.