Malá hrčka na kľúčnej kosti u dvojročného dievčatka

michi200
29. mar 2016

Ahojte, dcérke som našla včera malú hrčku na kľúčnej kosti. Momentálne je malá aj ja mierne nachladnutá a máme sople.Ale tá hrčka nevypadá byť ako uzlina, skôr nejaký výrastok do 1 cm. Mali ste niečo podobné ? Zajtra pôjdeme k pediatričke, ale ak niekto mal niečo podobné poprosím o info. Ďakujem

jolinka
29. mar 2016

taka hrcka sa zvykne tvorit po zlomenine alebo nalomeni klucnej kosti. starsi syn mal zlomenu kl. kost uz 3x takze viem o com hovorim, tieto kosticky sa lamu celkom casto hlavne u deti.

1x mal zlomenu pri narodeni a az na 4ty den nam povedali, ze syn si pri porode zlomil klucnu kost a mame byt opatrni a nepolohovat na brusko. Oni to zistili tiez len podla vytvorenej hrcky.

Aj aj tie dalsie zlomeniny vyzerali len ako horsi uder, syn tou rukou normalne hybal ani ho to extra nebolela, dlhe kosti na rukach nohach su ovela viac bolestivejsie. A keby nie nasa obozretnost a ze sme isli "pre istotu" na rentgen, tak ani nemusime zistit ze je to nalomene. syn mal len lahku fixaciu a po tyzdni uz to mal volne pohyblive aj dohora.

jolinka
29. mar 2016

@michi200 ona moze mat tu hrcku od narodenia ze pri porode sa jej to zlomilo, novorodencom to ani nefixuju ani nic sa s tym nerobi, len to samo zrastie. Mne az potom doslo ze preco syn tak v kuse place, ale kedze vela novorodencov place vela a casto, tak ma nenapadla moznost zlomeniny.

michi200
autor
29. mar 2016

@jolinka no možné to je, ale mne v pôrodnici nič nevraveli,ani sa mi nezdalo do teraz žeby sa jej to niekedy zlomilo. Ale pocas porodu isla rucickou a hlavickou von, mala som aj velikansky nastrih aj sama som sa natrhla.takje možné, že by sa jej aj kosticka nalomila.boli sme 5 dní po pôrode v nemocnici,kvôli nov.žltačke.žiadny doktor nic nevravel,tak neviem či by si to nikto nevšimol. Tiež som doteraz nemala pocit,žeby si to nejako zlomila. Ale to by bol ten lepší prípad,bojim sa či tam nemá nejaký nador. Tiež som si nie na 100 percent istá, ci tu hrčku mala aj predtým, alebo len od teraz.no uvolidim co povie dr.sorry pisem cez mobil..

jolinka
30. mar 2016

@michi200 a ako je stara dcerka? ono niekedy si to nevsimnu ani lekari, hlavne vtedy ak sa ta hrcka utvori neskor, moze sa az do 2 tyzdnov po zlomenine, takze to ste mohli byt davno doma z porodnice, a ten sposob porodu tomu nasvedcuje. &hrcka je vlastne tzv Kalus...to je nahradne tkanivo ktore sa tvori na mieste zlomu kosticky, syn to ma viditelne aj okom, samozrejme aj hmatom, je to tvrde.

myslim ze nador je ovela menej pravdepodobnejsi. mozu vam pre istotu urobit rentgen a ten odhali aj staru zlomeninu a jej zrast

michi200
autor
30. mar 2016

@jolinka dcerka má už 2 roky. Dnes ráno som ju sprchovala a uvedomila som si, že keď ju takto kupem, chodím jej rukou po tele a asi by som si tu hrcku všimla ak by to mala dlhsie..takže je to asi čerstvé. Uvidíme poobede idemek dr. Dakujem za info

mamica
30. mar 2016

@michi200 potom daj vediet co doktorka povedala dost ma to zaujima 🙂 budem drzat palce, snad nic vazne

michi200
autor
30. mar 2016

@jolinka jezis teraz ma napalo min. stredu sa mala hrala s 5 r chlapcekom on bol na bicykli ona na kolobezke a on na nu spadol. ale obidvaja nerevali ani nic tak sme to neriesili. normalne hybe rukou akoby nic tak neviem, mozno to ma fakt zlomene :(

michi200
autor
30. mar 2016

@mamica dám vedieť ako sme dopadli

jolinka
30. mar 2016

@michi200 detska kost sa hoji velmi rychlo, aj nam lekar povedal ze male deti maju rychlejsiu formu obnovy kosti a kosti su chrupavkovitejsie. takze ona to moze mat po tyzdni ok hlavne ak to bolo len malicko nalomene. Krizom cele zlomene by ju viac bolelo a aj kost by sa v zlome pohynala a to boli.

Ten kalus, cize hrcka je presne o tom, ze niekedy len to je znamkou zlomeniny . Klucna kost je specificka na tieto lahsie zlomeniny, keby ze si zlomila dlhe kosti na rukach ci nohach to by bolo ine kafe 😝

Raz tu pred rokmi bola tema, ze slovenke vzali babetko v britanii, ze dr. zistil ze mala zlomenu kl. kost, a kedze rodicia ani nevedeli ze ma dieta nieco zlomene a ani nevedeli prist na to kedy sa to stalo .. uz boli socialkou obvineni ze tyraju dieta /a to sa stalo pravdepodobne pri porode, a kedze u nich ide matka domov na druhy den, to sa hrcka este nestihne vytvorit a bezne rodica hlavne ak sa s tym nestretol, nenapadne prehmatavat cele dieta ci nema nieco zlomene.

michi200
autor
30. mar 2016

@jolinka moje nervy, no uvidim co povie dr dnes ordinuje od 14 h. ale mala ked spadla tak absolutne neplakala ani ziadny naznak, ze sa nieco vaznejsie stalo. takze dufam ze dr ma neobvini zo zanedbania starostlivosti a ze som nesla na pohotovost. ale deti bezne padaju
.nemozem zakazdym bezat na pohotovost.keby som vedela ze si nieco zlomila takbezim hned...

michi200
autor
30. mar 2016

@jolinka no tak pediatricka povedala, ze uzlina to nie je a vraj je to tvrde ako kost - kalus. poslala nas do zdrav.strediska v pod.biskupiciah na chirurgiu, ale oni nemaju na rtg popruhy pre male deti. tak nas zase poslali na Kramare na chirurgiu aj na rtg. ale chirurg podla pohmatu vravel, ze to ma asi zlomene, ale vraj sa to zrastie a do roka nebude vidiet ani citit ta hrca.ta hrca ma znepokujuje, kedze mam dievcatko a je jej tu hrcku vidiet. ty si pisala ze ta hrca kalus u tvojho chlapceka nezmizla. ako dlho prosim ma tvoj chlapec tu zlomeninu klucnej kosti ? dakujem.viac info o nas napisem zajtra po Kramaroch...

jolinka
31. mar 2016

@michi200 joj neboj, ono to zmizne, maly si zlomil ruku pred mesiacom, to ma este cerstve, a tu predchadzajucu zlomeninu co mal na opacnej ruke, tam uz nema nic, to bolo pred 4 rokymi. ked mal 3roky, teraz je 7 rocny. A tu po porode si ani nespomeniem na ktorom pleci to bolo, asi na lavej, takze 2x lavu a raz pravu ruku.

jolinka
31. mar 2016

@michi200 no vidis, aj lekar povedal ze kalus... 😉 😉 to sa zhoji, kdeze nador.

michi200
autor
31. mar 2016

@jolinka no dnes sme boli na Kramaroch, rtg bolo ok, ziadna zlomenina. ma tam chrupavkovity vyrastok a diagnozu ma nezhubny nador kratkych kosti hornej koncatiny, a este tam ma napisane aj exostosis :( no robili jej len rtg a sono, pytala som sa, ci to nemoze byt rakovina a mudr vravela ze nie. vraj zatial sa to bude len sledovat, mame prist o 3 mesiace. no je mi divne, kedze sa nebude brat ziadna vzorka na rozbor. mudr vravela ze staci to sono, tak hadam sa v tom vyzna.neviem... inak vraj to deti mavaju, casom detom vraj narastu kosti ale tieto vyrastky nerastu, takze ich potom nevidiet. a ak je to vidiet, tak sa ta operacne odstrani. ale stale sa bojim, ci to nemoze byt aj zhubne... skusim tam zajtra este zavolat, lebo je mi to divne, ze bez rozboru vzorky povedia ze je to nezhubne. jaj boze...

jolinka
1. apr 2016

@michi200 zrejme tieto vyrastky nezvyknu byt zhubne, asi vedia co robia.

taminkamaminka
14. máj 2018

@michi200 ahoj ako ste na tom?..mam tiez taku hrcku a klucnej kosti

zuzanacoci
16. nov 2019

@michi200 ahoj, mohla by si prosim napisat ako ste nakoniec dopadli, takto po takom dlhom case? Riesim nieco podobne u 1.5r dcerky. Ďakujem

taminkamaminka
17. nov 2019

@zuzanacoci AHOJ MNE POVEDALI ZE JE TO TUKOVE..ani mi to nevybrali uzliny to vraj nie su

zuzanacoci
17. nov 2019

@taminkamaminka ahoj, a poslali Ta na sono? A nerastie to? Dost stresujem, od piatka to ma červené a mam pocit, ze sa to o dost zvacsilo ☹ uz sa neviem dockat zajtrajška, idem s nou k dr.

taminkamaminka
17. nov 2019

@zuzanacoci na sone som bola..neboj ale ja som to cervene nemala ak je to pohyblive je to ok..nemalo by to byt pevne prirastene ku kosti..ale moc jej s tym nemanipuluj..hlavne mysli pozitivne drzim palce

zuzanacoci
17. nov 2019

@taminkamaminka no ved jej to nechcem chytat, tak 1-2x za den, ale aj to ked sa toho chytím, tak sa odtiahne, nechce to.. Mozno ju to aj boli pri dotyku, inak nevyzera, len nechapem, za par dni jej to narastlo tak, ze je to viditelne, ma tam červený hrbolcek.. Dovtedy to mala take mini, pod kozou.

zuzanacoci
17. nov 2019

@taminkamaminka a ďakujem za podporu

taminkamaminka
18. nov 2019

@zuzanacoci to bude niečo iné..Ale ak to boli nie je to onko..nebojte sa možno zapálené podložený tuk

zuzanacoci
18. nov 2019

@taminkamaminka to je to zapalena cysta na krku.. Zajtra ideme na orl, bud daju atb alebo to budu vyberat ☹

taminkamaminka
12. dec 2019

@zuzanacoci 😔držím palce..už ste asi aj po..

zuzanacoci
12. dec 2019

@taminkamaminka ano, uz mame po operacii