Mám doma autistu?

anonymnamamina
13. jún 2021

Ahojte mamičky, ja už som tu písala dávnejšie diskusiu na túto tému, ale nejak sa toho veľa nezmenilo, u doktorky neustále dostaneme tu istú odpoveď, bud počkajte, alebo ešte ma čas, alebo do 3 rokov uvidime.... niečo sa mi ale na mojej dcérke nezdá, omnoho viac tatinovi však.... totiž ked som s dcérkou sama, reaguje na meno tak na 70% ale niekedy ani 50 krat vobec, na tatina reaguje na 20%, na návštevu 0%, na veci alebo na obrázky v knižke neukáže vobec, ked sa opýtam kde je havo listuje ďalej, keď si niečo prosí neukáže prstom, len pozerá na tu vec, pozrie na mňa, znova na tu vec a začne dupať nohami nech jej to dám, ale musím tipovať co chce.... keď jej poviem kde je lopta? Dones mi loptu, nedonesie, hra sa úplne s niečím iným.... ale čo mi začala robiť pred 2 dňami, keď sa opýtam ako robí havo, mačička, koník, proste zvuky zvieratiek, tak mi ho napodobni,neda papa ani ked tatino odchádza, ani ja, ani keď my odniekiaľ odchadzame, spraví tap tap ale nezopakuje vzdy, iba keď ho vidí v TV, po nás nezopakuje, neustale si niečo rozprava ale nerozumieme, že čo, no je to podľa vás normálne správanie? Nam sa to nezdá:/ ked nás zbadá usmieva sa a teší sa, pýta sa na ruky, rada sa mojka, miluje neporiadok, veci si neukladá na rovnú čiaru, nemá rada poriadok, je z neho akoby nervózna a hľadá veci z ktorých by neporiadok mohla spraviť, dcérka má 23 mesiacov... co si o tom myslite?

klip0
13. jún 2021

@anonymnamamina za psychologickou kľudne choďte aj v tomto veku

pribinak
13. jún 2021

Toto vôbec nemusí byt autizmus (nie som odborník) Kľudne aj nejaká vývojová dysfazia
Určite by som pohľadala nejakú detskú psychologickú. Nemusite čakať do 3 rokov.

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@pribinak je to neskutočný pocit zúfalstva, mnohokrát mame pocit ze robíme niečo zle, že sa jej malo venujeme, pritom hnes vo vedľajšom vchode, majú o 2 mesiace mladšieho syna, ktorému sa nevenujú skoro vôbec a vie ovela viac veci ako naša dcérka, hlavne reaguje.... neustále vyhladam veci o autizme, priznaky autizmu, 50% pasuje, 50% nie..... mam pocit akoby som našu dcérku nedokázala nic naucit a som z toho unavena, 1 knihu jej opakujem niekedy aj hodinu, dokola ukazujem, po hodine sa spýtam kde co je a absolútne neukáže a ja uz zaspávam na nohách z toho.... neviem ako ist na ňu, či ju naozaj zle učím alebo co je s nou

majah212
13. jún 2021

Sluch má v poriadku? skus sa zamerať na to aké má senzitívne obdobie a podporovať tie aktivity , možno ju aktuálne zvieratá nezaujímajú preto neopakuje ale zaujíma ju niečo iné (ale ako píše vyššie ak chceš mat istotu skus vyhľadať odbornú pomoc aby ste vedeli na čom ste a podľa toho aj prispôsobili aktivity a pod)

tenerifka
13. jún 2021

@anonymnamamina mña tiez zaujima, ci jej bol poriadne vysetreny sluch

klip0
13. jún 2021

@anonymnamamina pracujem s deťmi a najviac s touto vekovou kategóriou. Vtedy su medzi nimi naozaj obrovské rozdiely, vyrovnáva sa to až trosku neskôr. Ono tie autisticke prejavy sú také že niektoré črty sa budú hodiť na každé jedno dieťa, tak na to by som sa neupriamovala. Ale je super že to chces riešiť. Akýkoľvek problém je, tak je lepšie ho diagnostikovat čím skôr a čím skôr správne pristupovať k dieťaťu. Takže psychológa by som určite navštívila. Prvé sedenie absolvujes bez dieťaťa. A hlavne to ale naozaj nemusí byť žiadny problém alebo len nejaká malinká drobnost. Ale ísť sa poradiť je veľmi správna voľba

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@majah212 práve teraz ma dcérka takze obdobie, že napodobňuje zvieratka, sluch mala naposledy vyšetreny v 1. roku, ale keby nie je v poriadku, nie je šanca ze by počula ked sa zapne TV vo vedľajšej izbe a okamžite dobehne ze počuje pesničky..... nedávno nam začala otvárať dvere (myslím naučila sa narábať s kľučkou), pred 2 týždňami nam plakala ze nechce chodiť po schodoch a zrazu za ruku vyjde 2 poschodia, ona robí veci zo dňa na deň, ale nepáči sa nám, že 1 knihu ktorú jej ukazujem rok a pol, mi za rok a pol nevie ukázať kde co je, alebo veci ktoré používa a pomenuvavame kazdodenne ako fľaša, cumel, plienka, vobec nevie priniesť ani pozrieť na ne, nieto priniesť.... napríklad keď jej hodím loptu ona ju naháňa, neodkotula ju naspäť ale vždy mi ju nosi malý biedak.... no hovorim je to pol na pol, ďalšiu vec co som si všimla, vždy keď jej idú zúbky, cele to obdobie akoby totálne všetko zabudla, dokonca samozrejme aj papat, pretože jej nechuti, vyjdu zuby zrazu opat všetko vie a vždy sa naučí 1 vec navyše a potom 3 mesiace opat žiadny pokrok.... neviem naozaj sa v tom neviem vyznať co to s nou je, hlavne tie reakcie sú také zvláštne akoby nerozumela co od nej chcem, ale prečo keď sa jej opýtam ako robí mačička tak urobí mnau? Som zúfalá

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@klip0 ďakujem pekne sa radu, 7.7. mame termín tak si skúsime vypýtať výmenny lístok ku psychologicke, aj to chápeme ze su medzi ními v tomto veku rozdiely ale žeby 2 rocne dieta nevedelo doniesť vec ktorú od nej pýtam alebo nereagovalo takmer vôbec na meno? Fakt všetky deti, teda asi mame šťastie v nešťastí v okolí reagujú okamžite na prvé zavolanie nasa na 5 minimálne.... je to frustrujúce

kittykat22
13. jún 2021

@anonymnamamina a si si ista, ze dobre pocuje. Nemusi byt autistka. Moja kamaratka ma nejaky druh poruchy u malej - ze to co vidi nedokaze otocit na slova. A zistilo sa to presne tak, ze po nej nieco chceli a mali pocit, ze im vobec nerozumie. Nakoniec s logopediou a psychologickou + odkladom na ZS je Stella skvele dievca. Vseko dobehla, vynika v uceni. Je fantasticka. Za jej uspechmi je ale velmi vela prace celej rodiny. Keby uz nieco bolo - nemusi ist nutne o autizmus. Moze tam byt iny - riesitelny problem.

klip0
13. jún 2021

@anonymnamamina k psychologicke sa nenosí výmenný lístok. Stačí nájsť si nejakú v okolí s fajn recenziami a objednať sa čím skôr lebo niektoré majú celkom vybookovane termíny. Držím palce

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@klip0 problém je ze aktuálne žijeme v zahraničí a tu musíme mať výmenný lístok :/

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@kittykat22 neviem ci som úplne ista ale jedno viem určite ked niekto príde ku nám a počuje otvoriť dvere uteka do chodby a ked pusti TV v obývačke a ona je v detskej tak okamžite dobehne

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@klip0 ešte sa smiem spýtať? Spomínali ste ze robíte s detickami, stretli ste sa už s niečím takým ze dirta malo neustale niečo oboch rukách? Neustale ma plne ruky, dokonca aj 2 veci ma v 1 ruke a 5. dviha s plnymi rukami, kvôli tomu aj nedokaze dat papa, akonáhle jej ruky vyprazdnime najprv si ide rýchlo nájsť niečo čo môže opäť mať v rukách až potom sa na nás pozrie....

klip0
13. jún 2021

@anonymnamamina áno ono toto sa stane že deti robia v určitej fáze vývoja. Možno by stálo za pokus skúsiť to vonku alebo niekde kde nemá čo zobrať do rúk, že ako bude reagovať

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@klip0 vytrhne kvietok alebo travicku + nájde konarik, dcérka nam to robí od narodenia, von nereaguje na meno ani mne 0%, nieto urobiť papa 😔

negymama
13. jún 2021

ahoj podobne sa spravala aj moja ked bola v tom veku, mala poruchu porozumenia, vyvojovu dysfaziu receptivnu. ale moze byt aj autizmus. dievcatka casto nevykazuju typicke znamky autizmu. Moja uprednostnovala neverbalne cinnosti, nemala problem s fyzickym kontaktom. hry ako behanie, tocenie, skakanie na posteli, na fit lopte. Vonku hadzala kamienky do vody, tocila sa okolo stlpa, nemala problem byt pri detoch na ihrisku. Napadobnovala hlavne fyzicke neverbalne cinnosti, sypala piesok, vozila detsky kociar. pozorovala kreslenie kriedou, neskor sama kreslila.
v 3 rokoch skladala jednoduche puzzle. samostatne jedla. jazdila na odrazadle, smykala sa, hojdala... proste ovladala mnozstvo cinnosti ako deti jej veku - "Len" chybala rec a jej porozumenie. Nereagovala na meno, na pokyny, neukazovala, nezdielala.

pribinak
13. jún 2021

@anonymnamamina neukazuj jej stále tu knihu. Však to je na nervy pre teba a aj pre to dieťa. K
Hľadaj iné aktivity, napr navliekanie veľkých drevených koralok, alebo skladanie poharikov na seba, alebo maľovanie prstami, …. niekotre maminky tu majú krásne spracované montesori albumy s aktivitami pre malé deti

trixi12
13. jún 2021

no ja tiež nie som odborník, môže jej niečo byť, ale nemôže byť len taký flegmoš? Moja má 2,5, niektoré veci podobne, ale ja mám odpozorované, že to je jej povaha. Proste ona rieši iba čo ju zaujíma. Pokiaľ vidíš, že napreduje v iných oblastiach - aj keď ti to môže prísť zvláštne, tak je dobre, dieťa sa musí stále rozvíjať, akurát to nemusí byť podľa tabuliek. Ale samozrejme návštevou odborníka nič nepokazíš, určite bude vedieť viac ako my tu, ak nič iné aspoň ti dajú tipy ako s dieťaťom pracovať.

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@klip0 pride mi úplne nesvoja, nervózna, len hľadá a hľadá co rychlo nájsť, v tom čase hľadania ma koncentráciu 0 bodov vtedy ju nezaujima ani ked pustím zvukovú knižku co miluje, hľadá hľadá, náplní ruky a az vtedy sa pozri na tu knižku a samozrejme opat uz nema šancu na nič ukázať keďže ja s plnymi rukami to nedokážem, mala 2 mesiace obdobie keď mala 1 prázdnu a vtedy dala aj papa, to bolo asi v 14 mesiaci odvtedy neustale neustale niečo v rukách ma, aj to sme mysleli ze je bráni takmer vo všetkom ona vylezie aj na postel proste vsade ale s plnymi rukami, von uz na prechádzku ked ideme si nesie 4 hracky v rukách so sebou.... inak je veľmi opatrná, veľmi si dava pozor aby nepadla a aby sa nebuchla ešte aj s plnymi rukami

coco1
13. jún 2021

Ano, moze byt ak sa Vam nieco nezda, netreba to ingnorovat. Avsak pozorovat. Tak ci tak budete musiet asi pockat na diagnostiku( psychologovia neradi davaju tak skoro diagnozy), dietatko sa vyvyja.a moze sa to vytratit.dcerka mala znaky ale slabucke.Len zopar a teraz je uplne ok.syncek vsak je autista vysokofunkcny. Ma 5 rokov,.diagnozu nam potvrdili pred rokom.

heln
13. jún 2021

Ahoj, myslim ze neporiadik miluje vela deti, tiez mi to nepride uplne na autizmus, skor by som sa zamerala na sluch a logopediu. Pripadne psychologa nech zhodnoti co je veku primerane.

negymama
13. jún 2021

@anonymnamamina vykasli sa momentalne na knihy, ja som bola tiez frustrovana ako moja dcera nereaguje na knihy, ak dieta nerozumie reci, vsetky basnicky, rozpravky mu pripadaju ako nezrozumitelna nudna hatlanina. nieco na co nema dosah.

sustred sa na rozvoj jemnej a hrubej motoriky, vsetky cinnosti ktore sa nauci ovladat, posialnia jej porozumenie a rec a socialne kompetencie.i
Uvolni sa, hrajte sa, ...jaste sa na posteli, skacte, hojdajte sa, skumajte svet. Knihy nie su modla.

deti95060810
13. jún 2021

aký má očný kontakt, ? má problémy sjedením? má kamarátov? vyhľadáva deti? dokáže sa hrať s hračkami? Na predavačku? na doktora?
pozri si https://www.sposaturiec.sk/co-je-autizmus/ - nájdi si varovné signály autizmu...
snáď sa vyhnete tejto pliage...držím palce.

zara0201
13. jún 2021

Nosi vam hracky? Sama od seba,akoby sa nimi chcela pochvalit alebo hrat sa. Ukazuje von na predmety- akoze aha auto,aha pes...? Napodobnuje cinnosti? (Vesanie pradla,zametanie,varenie...)?

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@negymama presne ako píšeš, nemá problém s deťmi, vozik co mam na prenášanie kosa s prádlom kocikuje ako kočík, keď sme sa pieskovisku dokola presypava piesok medzi nozkami, miluje nahanacku a schovavacku, keď ide hudba začne sa točiť a akoby hojdat na mieste ale toto vnimanie akoby 0 bodov :/ dá sa s tým nejako pracovať? Alebo proste len čakať?

lenusik296
13. jún 2021

Neviem či je možné diagnostikovať autizmus skôr ako v 3.rokoch, učila som dievčatko s vysokofunckym aspergerom, chodila som s ňou aj na poradenstvo k Jánošíkovej do Trnavy a k špeciálnej pedagogicke ku Gelaniovej (naozaj obe úžasné top odborníčky na Slovensku), takže odporúčam ako prvý krok psychologičku a pre vás aj keď je to ťažké, aby dieťa cítilo,že mu veríte a malo vo vás istotu !!!! Strach a obavy vycíti veľmi rýchlo

pribinak
13. jún 2021

@deti95060810 23 mesačne dieťa sa na predavačku či doktora ešte nehrá. V tomto veku ešte rolové hry deti nezaujímajú

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@zara0201 z toho co si napísala nerobí vobec nic.... ona neukazuje vobec, nenosí nam hracky, ona si nosi hracky neustale v rukách, ale nechce nam nic dat, napodobňovanie činnosti? Ja nakladam pracku ona to vysypa, ja vysavam ona sa bojí, ja vesiam prádlo ona ho zhodi zo susiaka dole

richelina
13. jún 2021

@anonymnamamina ako spomenula vyššie jedna mamička, môže ísť o vývojovú dysfaziu. Je to narušená komunikačná schopnosť. Veľa symptómov má podobných s poruchami autist.spektra. Stretla som s nevôľou pediatra riešiť problém reč.problem syna. Ja som ho i tak v 2,5roku objednala k logopedičke, ona nám dala následne aj lístok ku psychologičke. Ono napr. PAS a iné poruchy sa diagnostikujú neskôr, ale je dobré riešiť tieto problémy čo najskôr. Dieťa by malo mať pevný režim, skús obrazkovať. Denný režim, čo je dovolené a čo nie, obrázky s predmetmi. Napr.ked chceš aby ti priniesla plienku, ukáž jej obrázok plienky a povedz prines. Skús sa s ňou rozprávať naozaj len v krátkych vetách, stručne. Všeobecne takto malé deti nedokážu pochytiť dlhé vety. Taktiež používajú iba jedno označenie na vec- napr. Ideme papať. Zora papá. Zora dopapala. Nemiešame slová jesť, papať, ham. Komentuj stručne čo robí. S tou knihou to nevadí, ak má aspoň záujem si pozerať knihu, tak je dobre. Len jej stále opakuj, nenut ju nasilu. Očný kontakt má aký? Rozprávaj sa s ňou na úrovni očí. Ako bude rásť dcérka, bude dozrievať CNS tak niektoré veci môžu ustúpiť, iné sa môžu zasa objaviť. A nakoniec neporovnavaj deti. Jedno je lepšie v tom, druhé v inom. Zameraj sa iba na svoje dieťa a na jeho pokroky. A oceňuj ho, aj jeho snahu.

anonymnamamina
autor
13. jún 2021

@deti95060810 očný kontakt dokáže udržať dosť dlho pri mojkani aj sa na mňa usmieva, aj keď prídeme po ňu ju vybrat z postielke uz caka a usmieva sa na nás a pozerá nam do očí, hrať rolove hry nevie... rada si skladá vežu a dava skladačky podľa tvarov ale nejde jej to veľmi a potom je z toho nervózna ked jej pomôžem alebo jej veža spadne