Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

petrana37
29. máj 2018

Ďakujem, ide osobne o mňa, ja mám dg. BAP, ale som v skupine AS, a tí mi z 90% potvrdili, že sa u mňa skôr jedná o AS, vraj to klasickí psychiatri nevedia diagnostikovať, len špeciálny ak napr. dr Jánošíková v TT, ale tej sa nemôžem dovolať.

ella_smella
29. máj 2018

@petrana37 odporucam dr.Jánošíkovu v tt alebo dr.Bullovu v Martine..

denisocka
30. máj 2018

@ella_smella
@petrana37 ale zas Bullova nema skusenost s dospelákmi , tak jedine ta Janosikova, aj ked k nej je viac menej problematicke sa vobec dovolať

petrana37
30. máj 2018

Ďakujem všetkým za info, pekný dník 🙂

andula30
1. jún 2018

@petrana37 mozes skusit aj tuto http://dsspkm.sk/kontakty/ .... Bardosova- je mila a myslim ze aj s dospelymi pracuje

petrana37
1. jún 2018

@andula30 Ďakujem veľmi pekne za kontakt, skúsim to.

leank
3. jún 2018

Dobrý večer. Prosím Vás nie je tu niekto z Ružomberka alebo okolia? Ďakujem

adika279
4. jún 2018

@leank ahoj ja som z ruzomberka

leank
4. jún 2018

@adika279 ahoj. mas dietatko s AS? a kolko ma rockou? Dcerke diagnostikovali AS len pred mesiacom a potrebovala by som pomoct sa troska zorientovat. Dakujem

adika279
4. jún 2018

@leank ahoj mam dvoch chlapcov obaja maju AS starsi ma 8r. a mensi ma 5r. Kludne napiste co by ste chcela vediet

leank
4. jún 2018

@adika279 mozme si pisat aj v sukromnej sprave?

bibi23
8. jún 2018

ahojte, chcem vás poprosiť o praktické rady a postrehy, čo sa školy týka. syn má 10r. a od septembra ide do 5. ročníka, zatial nie je integrovaný a chodí do normálnej zš - má AS + porucha aktivity a pozornosti. V špec.pedag.por.centre vo zvolene sme boli minulý mesiac prvý raz a ešte nemáme papiere ohladne školy, ale máme zas termín 20.6. a pracovníčky nám povedali, že potom sa už budeme baviť o konkrétnych úlavách, ktoré dostane od nich škola. IQ má nadpreiemer, emočne zaostáva, ale čítanie ok, diktát tam napísal bez chybičky a aj matematika celkom fajn, čo ho tam testovali, čiže zrejme zjavné poruchy učenia nemá, aj ked sa mu treba doma vela venovať a učiť sa s ním. od vás by som chcela postrehy, čo by bolo vhodné ich požiadať, aby mu škola vyšla v ústrety. máme síce doporučeného asistenta, ale to sme odmietli a syn by bol najradšej, keby to boli také úlavy, čo by neboli zjavné, lebo inak by to učitelka musela vysvetliť, prečo on áno a ostatný nie. napríklad včera išiel do školy až po 2 vyučovacej hodine, lebo posledne dostal 5 z diktátu a včera ho mali písať tiež a on večer mal bolesti brucha a hlavy, spal so mnou /muž mal nočnú/ a ráno mu bolo velmi špatne, ale nezvracal, no do školy ísť nechcel. ešte aj povedal, že mu je špatne, tak dnes by ten diktát zas napísal na 5, lebo by sa nesústredil, tak som mu dovolila zostať doma a potom išiel na zvyšok vyučovania. toto sa stalo 1x. napadlo ma, že by mu mohli dávať menej domácich úloh, lebo on málokedy stihne ísť von sa vybehať, ked musí všetko urobit svojím tempom ☹ ešte som rozmýlala, že ked bude velmi rozrušený, tak môže požiadať učitelku, že mu treba na wc, že môže povedať, že má nejaké tráviace tažkosti pred detmi, ak by to bolo častejšie 😀 viem, že aj teraz bežne, ked už nevie vydržať na mieste, tak si ide zobrať papierovú vreckovku, ktorú majú v skrinke vzadu, ak niekto nemá vreckovku a naprázdno si vyfúka a ešte ju ide vyhodiť do koša k umývadlu 😀 na toto prišiel sám 😀 prosím, aké teda majú úlavy vaše deti, aby to nebolo tak okaté pred ostatnými deťmi. stále odmieta to komukolvek prezradiť okrem učitelov :-/ tak som mu slúbila, že len od neho závisí, kedy sa to dozvedia aj ostatné deti. uvedomujem si, že to takto nie je najsprávnejšie, ale čo je správne???? vo zvolene nám povedali, že si môžeme sami napísať, aké úlavy by som si predstavovala, lebo my ho doma poznáme lepšie a radi nám vyjdú v ústrety, ak to budú rozumné požiadavky 😀 tiež by som rada, keby mu nerátali chyby, ked nevie po nom prečítať, alebo písané o je ako a či l a e je v rovnakej výške. tlačeným píše strašne pomaly, aj ked písaným to tiež nie je velmi rýchle, ale predsa je to lepšie, to som už skúšala. budem rada každému postrehu. dík

martinka05
8. jún 2018

@bibi23 tak moja mala problém so zmenami a úzkosťou, tiež má IQ nadpriemer, vo vyučovacom procese nemala žiadne úľavy z hľadiska učiva, ale napríklad mala napísané v IVP, aby ju neskúšali ústne, nemusela vystupovať na vystúpeniach a vždy keď išli zo školy niekde do divadla, do kina alebo na výlet tak ostala doma. Na 1. stupni sa podľa mňa dá dohodnúť s triednou učiteľkou, ale na 2. stupni to už bude horšie lebo na každý predmet iný učiteľ. Preto sme mali IVP, s ktorým boli oboznámení všetci učitelia, ktorí ju učili.

martinka05
8. jún 2018

@bibi23 tie pracovníčky zo špec. ped. centra ti napíšu na papier čo ty povieš, čo by mu pomohlo a v škole mu to zapíšu do IVP aspoň u nás to tak bolo. Ja som nadiktovala špec. pedagogičke s čím má problém (predsa ona po 1-2 sedeniach ju nespozná až tak dobre) a potom to triedna učiteľa zakomponovala do IVP a boli s tým oboznámení všetci učitelia, ktorí ju učili. Chodí do bežnej ZŠ a je bez asistenta.

nika898
8. jún 2018

@petrana37 k dr Janosikovej skus volat stale. Ja som sa dovola v piatok medzi 10-11 ako samoplatcu nas objednala na 12.6. Co som pocula aj od inych mamiciek tak vacsinou sa jej dovolali v piatok.

bibi23
8. jún 2018

@martinka05 tiež ideme od 5ročníka integorvať, len sama neviem, čo by mu bolo dobre. môj zas na výlety chodí rád, ale teda iba s triedou, ked pozná kolektív. aj my s ním chodíme skoro každý víkend niekam na výlet, kde ho to zaujíma, lebo rád chodí do múzeí. v škole som už bola oficiálne poinformovať triednu učitelku a ukázala som jej diagnozu od dr.bullovej - to bolo cca pred mesiacom a spísala o tom oficiálny zápis, že som prišla na konzultáciu a v akej veci, čiže škola je už tak trošku upozornená, len ešte stále nemajú papier žiadny z cppp, ale ten by mal prísť ešte pred prázdninami. ja verím /dúfam/, že sa bude dať rozumne dohodnúť s učitelmi. môj chce mať vždy najlepšie výsledky, no nerobí pre to zas maximum, ale on sa tak "sústredí", že až narobí chýb vela. ked majú nácvičný diktát, tak máva 0-3chyby. ked píšu na známky, tak väčšinou známku 3 a občas 2 donesie a aj kvôli tomu mu musela dať učitelka 2 na polročnom vysvedčení. teraz minulý týžden dostal prvú 5 z diktátu a to bola úplne prvá 5 vôbec. aj pri odpovedi či písomke, ked má odpovedať na otázku, tak on sa zamyslí a chvílu mu trvá, kým si usporiada myslienky, že ako to má sformulovať, aby to povedal najlepšie a aj preto si vlastivedárka myslí, že on to nevie a kolkokrát vyzve niekoho iného z triedy, aby odpovedal na danú otázku, lebo môj to vraj nevie a on to popritom vie :-/ ja viem, že každé dieťa je iné, ale práve som chcela vedieť, čo máte vy v tých integračných papieroch doporučené.

petrana37
8. jún 2018

@nika898 Ďakujem, teraz som objednaná k dr. Bárdošovej do Ba, tak neviem.

andula30
9. jún 2018

ked ma problem s ustynym podanim mohli by ho skusat len pisomne nie.

bibi23
9. jún 2018

@andula30 ale aj to kým on premyslí, no tie jeho pochody v hlave by som chcela občas poznať 😀 asi ťažko s nami 😀 ale hej jemu asi lepšie písať ako odpovedať, ale to zas jeho vyruší hocičo a nesústredí sa. aj tú 5 z diktátu vraj išli popri škole so zapnutou húkačkou aj požiarnici aj policajti alebo sanitka, ked práve písali a on musel rozmýšlať, kam asi išli 😀 to by nemohol chodiť do školy vôbec ☹ onak, ked je v pohode, tak vie všetko krásne rýchlo 😀 asi mu bude musieť učitelka tajne známkovať nácvičné diktáty a prípravy na písomky. len ked to zistí, tak aj to už bude robiť pod tlakom a narobí chyby aj tam. jeho triedna tiež len krúti hlavou, že ked doplnujú í len tak cez hodinu cvičenie, tak správne a ked na známku, tak narobí chyby :-/ aj jej bolo lúto, že mu musela dať 2 zo slovenčiny na polroku a teraz bude mať zas a môže byť rád, že dvojku, lebo si hlavne diktáty pohoršil. lenže to nie je o znánkach, že by to mne vadilo, ale on je vtedy v strese a neprospieva mu to a tiež ho potom chytí "depka", že zas to napísal zle ☹

bleblu
28. jún 2018

Ahojte nasla som dnes tento clanok, celkom zaujimavy, mozno sa v nom nejaka mamina najde, krasny den zelam
https://www.aktuality.sk/clanok/600982/nechceme...

kofa77
28. jún 2018

@bleblu tesat do kamena ten clanok.
smutne, ze to nejde, neverim, ze je to LEN o prachoch, je to o ochote, o zaujme o tie deti, preco je to tu take zakliate?

a ministerka sa tu ohana nejakym finskym systémom...

bleblu
28. jún 2018

@kofa77 ano mas plnu pravdu, ak ma niekto doma aspergera vsetko je zlozite a vzdelavanie aspergerov je u nas bohuzial v plienkach, by som povedala, ja som velmi stastna, ze som natrafila so svojim synom na ludi, ktori mali zaujem a dotiahli sme to na gymnazium, ale ten pocit, ze tvoje dieta odmietaju deti, skoly, ucitelia,.... velmi smutne och

bleblu
28. jún 2018

popravde vzdelat aspergera bez aktivnej spoluprace rodica a skoly, myslim, ze ani nie je mozne. Viem, ze ucitelia nemaju skusenosti, boja sa, nevedia pracovat s tymito detmi, je to velmi tazke, castokrat som mala pocit ze patrim do pedagogickeho zbore 🙂, ale bez mojich rad a usmerneni, by to asi ani nedali....niekedy su ucitelia uplne bezradni, a ja to chapem, chapem, ze ked niekto nema skusenosti, je to zlozite, ale bohuzial povacsine tie skusenosti ani nechcu mat a tam je potom zaciatok konca, lebo len sucho integrovat a mat na papieri napisane ulavy, to je uboho velmi malo, ale ved to poznate maminky, drzim vam vsetkym palce moc moc

bibi23
28. jún 2018

ja sa už desím septembra ☹ ide syn do 5.ročníka, kde je všetko prísnejšie a doteraz nebol integrovaný, lebo až na menšie problémy zvládal, aj ked o to ťažšie to bolo doma. chvílu som pracovala pre callcentrum z domu, ale už som zas nezamestnaná a bojím sa, čo zas na pracáku mi ponúknu :-/ ako riešite prosím zamestnanie? teraz pár krát prišiel syn domov a ja som tam nebola a mal si len nabrať zo šporáka čerstvo navarené a najesť sa a potom mal voľný program. samozrejme som mu aj volala, či je už doma a či všetko ok a aj som mu pripomenula obed, ale on vraj nie je hladný a nechce jesť nasilu, no ani desiata nezjedená a navarené jeho oblúbené jedlo. takže zakaždým ma počkal a jedol až so mnou. darmo mu vysvetlujem, že ak začnem chodiť do zamestnania, tak prídem domov až večer a on sa musí naobedovať sám, ale on nie, lebo jemu samému nechutí. ešte som mu aj do telefonu motivačne povedala, že ked sa naje, tak si môže zapnúť notebook a hrať sa, ale radšej si čítal a kreslil, aj tie pc hry oželel, len aby si nemusel sám nabrať a jesť. hladám si zas niečo na doma, najradšej až od septembra, no nič také nenachodím. najradšej len na 4h by som brala na tpp 😀 berú vám ohlad na vaše deti na úrade práce? mne povedala, že bud si vybavím opatrovatelský príspevok a nemusím byť na pracáku, alebo ak naň nemám nárok, tak mám zdravé dieťa a mám to riešiť cez očr. už teraz ku konci 4. ročníka, ked mali písať diktát, alebo vedel, že učitelka nepríde a mali zastupovanie s "nedobrým" učitelom, tak v noci prišiel za nami, že mu je špatne a nemohol spať a tým pádom ani nešiel ráno do školy nevyspatý. viem, že to bolo psychosomatické, ale jednoducho som ho nemohla vyhodiť do školy, ked celú noc nespal poriadne. čo vtedy? očr? mávate to aj vy takto? bola som sa pýtať na socialke ohladne toho príspevku na opatrovanie, ale pokial chodí do školy na viac než 20h týždenne, tak to ani nebudú riešiť, že si mám nájsť niečo na doobedie, ale to sa lahšie povie ako urobí ☹ na úrade práce mi zas povedali, že už má 10r., čiže už môže bývať doma sám, teda mi môžu ponúknuť čokolvek, teda iba v noci by ešte nemal byť doma sám. muž pracuje na nepravidelné smeny a nemám tu blízko nikoho, kto by mi s ním pomohol :-/ syn je nadpriemerne inteligentný a bude mať teraz samé 1, ale treba sa s ním vela učiť a dohliadnúť na neho, no najhoršie je, že je stratený v čase. ked ráno nedupem, aby sa vychystal, tak by školu nestíhal. vyskúšala som to pár krát, ale musela som mu aj písať ospravedlnenky. jednak má s tým ozaj problém, ale myslím, že to robí aj naschvál, aby som do práce nechodila :-/ už sme si o tom vela rozprávali, ale k ničomu sme sa nedopracovali. preto sa pýtam, pomohol vám na úrade práce nejaký papier od psychologičky/psychliatričky, že nie je doma syn samostatný a teda mi nevyhovuje práca v skorých ranných hodinách a ani až do večera? lebo ked som sa na to spytovala na úrade práce, tak vraj na to oni ohlad vôbec brať nemôžu, aké máte skpsenosti vy? dík

kofa77
29. jún 2018

@bleblu na ake gymnázium chodi syn /alebo dcera/ ?

@bibi23 asi nepotesim, ale kompenzacie pri tejto diagnoze nedaju asi ziadne, iba vtedy, ak by islo naozaj o zavazny stav.
ale ak dieta chodi do skoly, s normlanym iq, toboz nadprimerenym, pre stat to nie dovod nieco priznavat. na FB je skupina AS a tam pisu mamy, je to bieda.
u nas syn 9,5 rocny so samostatnostou a samoobsluznostou problem nema, on si sam aj robi jest, zapne plyn, uvari parky, zohreje polievku, co treba, spravi hrianky, salat...

skuste ho doma pomalicky k tomu viest, po krokoch, nieze mu date pokyn, ale spolu s vami, nech ukaze, ako mu to ide, najprv jendu vec, ked zvladne- veela chvalit, potom dalsiu..
a co by chcel, odmenovat .
u nas funguje aj to, ze to akokeby bagatelizujem, nicim nestrasim, akoze nehovorim, ze davaj pozor, aby si sa nepopalil, aby si sa neporezal a pod.

tymto vetam sa vyhybam, zaroven mu ich ani priamo neukazujem, nepoucujem, vtedy on automaticky ide do opozicie,. proste len tak akoze popri reci, ze a teraz takto sa to zapne a takto sa spravi a je to hovovo, to zvladnes hned..
kamoska sa smeje, ze ja mu pomaly budem davat len dymove signaly,.

kofa77
29. jún 2018

inak co sa tyka ranneho vstavania, u nas bieda, akurát, ze zatial chodíme spolu, takze ja ho budim a taham z postele, stale pripominam.
a vie, ze presne o 7.20 odchadzam z domu a ked nebude pripraveny, idem sama a on sa bude sam ospravedlnovat, ja odietam mu nieco riesit v skole.

takze zatial to stihal, ale neviem, ako by to bolo, keby sa ma vychystat sam, ale planujem vo 4 roc. zistit. ale optimista nie som.
co sa tyka zmien v uciteloch, zatila ziaden problem, ale on celkovo nejak zasadne zmeny nepreziva,max. na tych zastupujúcich stale nadava😠

bibi23
29. jún 2018

@kofa77 akože ja nechcem kompenzáciu - peniaze, ale či má niekto skúsenosť s ponúknutím práce z úradu práce, lebo ma chcú dať na 2 zmeny ráno - ráno by som musela už pred pol 6 z domu a domov prídem neskoro. samozrejme si hladám prácu aj sama, ale nejako nič s vhodnou pracovnou dobou. alebo v obchodoch od 9 do 20h + cesta a to by sám doma nedal. samozrejme sa snažím už dlho ho k tomu viesť a ked má dobrý deň, tak už aj praženicu vie spraviť a inokedy si ani sám nenaberie jesť, radšej nebude jesť. stačí, že mu niečo "sadne na nos" v škole alebo cestou domov, či niekde v bytovke búchajú, alebo je škaredé počasie a on vtedy by len ležal oddychoval v posteli a hral sa na mobile a pc a ostatné mu je úplne všetko jedno. vtedy ani sluby ani tresty nič nezmôžu :-/ ked je navarené na šporáku, tak mu poviem, že nech si naberie aj 2x po menej, ked sa bojí plného taniera a do mikrovlnky tiež väčšiu platovú nádobu má a chňapky, lebo jeho všetko páli. on si ani nenaleje z čajníka čaj, ked je viac než polovica v nom a ked je ešte horúci, tak vôbec nie. ach tie jeho fóbie :-/ aby si nemusel odkrojiť chleba, tak jedáva zásadne pečivo. teda on si ho aj vie odkrojiť, ked je polovička chleba a položí si ju na dosku a odkrojí, ale aj to musí mať dobrú náladu - celkovo sa bojí narábať s nožom. tiež ho nestaším, snažím sa mu ukázať, že je to jednoduché a všetko je to o cviku, že ked sa nepodarí na prvý krát, tak treba skúsiť znovu a pôjde lepšie, ale tento argument nezaberá ☹

kofa77
29. jún 2018

@bibi23 aha, som myslela, ze ta zaujima narok ten opatrovatelsky, som asi zle pochopila.

ale inak na urade prace a pri dnesnom tlaku na znizovanie poctu uchadzacov o zametsnanie neberu naozaj na nic ohlad, uz vôbec nie na to, ze dieta 10 rocne sa samo napr. nevychysta do skoly a potrebuje dozor rodica ☹

je to zakliaty kruh, bohuzial.

kofa77
16. júl 2018

ja som uz zufala, syn, 9,5 roka, ked robi nieco, co chce- rozumej tablet, je ako med, akonahle od neho nieco chcem, okamzite ide do opozicie, utoci, hada sa, natahuje, papuluje, odmieta... ja proste nevladzem, aj ked kricim, aj muz, tak nejak odozva ziadna, jedine, ze konfiskacia tabletu. co ho mam mlatit? nikdy som to nerobila, asi skoda ☹
ale ved predsta neoze fungovat len pod hrozbou trestu, ako na nho? ja vôbec neviem 😢

arena1
16. júl 2018

@kofa77 máte iba jeho? Môj (8 rokov) sa niekedy spamätá, keď mi pomáha mladší syn (3 roky) a potom mladšieho chválim. Úplne prirodzene ho chválim, nie nejako okato, neschválil. Starší ako keby žiarlil a niekedy pomôže.. ale zriedka.. chce byť aj on pochvaleny, tak kopíruje brata... on nesedí na tablete, ale má tiež svoje "dôležité" veci a tie moje proste nestíha a potom chytá nervy už iba vôbec kvôli tomu, že mu niekto dá novú úlohu.. minule mi pomáhal vešať prádlo, ponožky a tak.. tak som si myslela, že aký posun.. a na ďalší krát už nešiel.. rozdiel bol v tom, že keď pomáhal, bol večer a odsunul si spánok.. cez deň sa na mňa vykašľal, keď bolo treba vešať. On chce tráviť veľa času so mnou. Tak vysvetľujem, že čím viac pomôže, tým skorej budem hotová. Ale zaberá to málokedy.. Cez skolský rok som ho aj "podplácala". Úlohy si robí, ale dobrovoľné úlohy nechce robiť. Tak dostával 5 centov za tie úlohy, čo robil navyše. Mňa to nezruinovalo a jeho motivovalo. Otázka je, že dokedy bude stačiť táto suma.