Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

terka533
24. máj 2023

@lia09 to sme sa tiež stetli s jedením ano on ma tiež rad také jedla ale sme ho namotivovali a tatino mu ukázal že tí fitness čo cvičia musia jest zdravo aby mali svali a zafungovalo to a je aj zeleninu a cvičí trochu a taky je podarený skuste ho tak nejako milo motivovat aj my sme mavali zo začiatku boje

sluchatka
24. máj 2023

@terka533 dakujem moj sa rozrozpraval az po 3 roku, dovtedy nic. tak uvidim

sluchatka
24. máj 2023

@akvi dakujem za reakciu. Viem, ze je to malo informacii, ja som neuviedla vsetky znaky, ktore moj syn ma.. Samozrejme ich ma viac, niektore su menej viditelne vekom,,Mna by len zaujimalo, ci ma niekto skusenosti s aspergerom, ktory mal alebo ma oneskorenu rec, pretoze na nete som nasla, ze rec maju prave velmi na vysokej urovni.. Nemame este nic diagnostikovane, cakam na spravu z centra. Podla toho sa rozhodnem, ci ho dam diagnostikovat alebo nie. VMy sme navstivili diagnosticke centrum na popud ucitelky , ze sa nevie sustredit. Mysleli sme si, ze ma poruchu pozornosti. Tie jeho ine crty vnimam odmalicka a pripisovala som ich jeho povahe..az teraz mi tie znaky davaju zmysel, preco robi to alebo ono..moj je v standarnej skole za co som aj rada, pretoze v kolektive byt musi a nechcem ho v ziadnom pripade vyclenovat, pretoze nie vzdy bude ta moznost vyclenit sa. ma problem v socialnych kontaktoch, tazko nadvazuje vztahy, je samotarsky, cize po tejto stranke som rada za kolektiv.

akvi
24. máj 2023

@sluchatka a z akého dôvodu vyslovili v poradni podozrenie na AS?

No ak školu zvláda a ty si s ňou tiež ok, tak nemáš čo riešiť. Aj keď ono je to ešte veľmi skoro, to uvidíš vo vyšších ročníkoch, aj tu v debate sú deti, ktoré zvládajú bez problémov, dokonca aj rady, a potom sú tu také, čo nezvládajú alebo chodia síce do školy, ale nenávidia to tam a je to boj . To, že potrebuje kolektív, to je síce pekné, ale reálne, školský kolektív nemusí byť zrovna to pravé pre AS. A samozrejme, aj môže, záleží od toho, aké deti sa tam stretnú, akí učitelia a pod.

AS nie je vírus, ktorý má nejaké typické telesné prejavy . Pomenovanie AS označuje skôr súbor prejavov, tie môžu byť úplne rôzne u každého, spoločné je akurát to, že sa líšia od neurotypickych ľudí a preto nám môžu pripadať ako nenormálne. Ale ja napríklad to už vôbec takto neberiem. Tak, ako existujú odlišnosti v temperamente, tak proste existujú odlišnosti vo vnímaní druhých ľudí. Pretože AS v podstate je úplne v poriadku, problém s ním majú druhí ľudia, oni jeho prejavy vnímajú ako problém. AS druhých ľudí proste vníma inak, z toho potom vyplýva to nepochopenie a následne problémy. Tak, ako vnímam napríklad ja, že nemám rada cholerikov a ich expresívne prejavy, tak niekto nemá rád AS, lebo mu pripadaju chladní, drzi, neuctivi a pod. Ale v normálnom živote vlastne ani nemusíš vedieť, že dotyčný je AS. Napríklad môj syn je už dospelý, má prácu, funguje úplne v pohode. Už nik nerieši, že sa v práci nepozdravil vratnikovi, pozdraví sa šéfovi, kolegovi - s nimi má vzťah a potrebuje s nimi komunikovať, tak prijal "normu" a pozdraví. Nikto už nerieši, že chodí oblečený výlučne v teplákoch. Nikto nerieši, že jeho výlučné témy rozhovorov sú o práci. Nikto nerieši že má nejaké svoje stereotypy, na ktorých trvá. A hlavne, nik ho už nenúti robiť niečo, čo nechce. Šéf mu akurát povedal, že radšej bude mať v práci takéhoto "nerda", ako ľudí, čo majú len plnú hubu rečí ale v práci sú neschopní. On vníma, že syn nie je úplne "normalny", zároveň podľa mňa absolútne netuší, že je nejaký AS. Proste je tam za týpka. Vlastne najviac problémov má AS práve v škole a možno miestami pri ľuďoch, ktorí trvajú na nejakých spoločenských normách. A samozrejme, v detstve majú problém rodičia, pretože sa s tým nevedia vysporiadať a zároveň spoločnosť ich tlačí niekam, kde oni vidia, že to proste nejde, ale ostávajú v tom nepochopení.

elli333
24. máj 2023

@akvi krasne napisane 🙂 . Moja dcerka chodi do beznej skoly, ale su dni kedy vidim, ze je to na nu vela a nechavam ju doma. Tiez to citim tak, ze v dospelosti to v tomto smere snad bude mat lahsie. Bude si moct vybrat s kym bude v kontakte s kym nie, nebudu ju mozno sudit tak prisne ako ju sudia a vidia ludia teraz. Bohuzial ako nevychovane, rozmaznane dieta, ktoremu neviem "vysvetlit " 🙄. Pritom je uzasna a keby boli ludia trosku otvorenejsi a divali sa inymi ocami tak by to videli. Ale napriek tomu vidia len vonkajsie prejavy, ked napriklad odmietne jedlo na navsteve ...pritom je to tak povrchne, preco by nemohla odmietnut bez toho aby sme sa citili tak zvlastne a dokonca az previnilo ? Niekedy mam naozaj pocit, ze to nie tieto deti su zvlastne, ale zvlastne su tie nepisane pravidla spolocnosti, ktore ak niekto porusi tak sa nanho diva pomedzi prsty. Pritom tym nikomu nijako neublizil len mozno bol uprimnejsi ako zvysok ludi.

ella_smella
24. máj 2023

Ono asi natazsie pre rodica je obranit sa pred dobre mienenymi radami od blizkych...
- preco je cele dni doma a nechodi nikam von a do mesta a za rovesnikmi? To sa takto nikdy nenauci fungovat.... (nuz, Aspergerka, asocialka 🙂 )
- preco chodi aj v tomto teple vo velkej chlpatej mikine? Ved jej musi byt teplo a musi sa asi riadne potit... (nuz, rychlo sa oteplilo a ona to este nespracovala, potrebuje sa na zmenu psychicky pripravit)
- preco nechce ist v lete brigadovat a zarobit si vlastne peniaze? (nuz, nepotrebuje ich, nemina na nic)...

elli333
24. máj 2023

@ella_smella ono este ten prechod zo zimy do tepla sa da zvladnut, ale potom z tepla do zimy je to take komplikovanejsie , ked pobehuje stale este len v tricku a vtedy uz nielen ludia naokolo, ale aj ja zacinam panikarit ci neprechladne 🙈. A uplne samostatnou kapitolou su topanky. Prejst zo zimnych na letne a naspat v case kym este nozky rastu a treba topanky uplne nove. Naucit sa ich obuvat a zvyknut si, ze proste musia byt priliehave k nohe, ze topanky sa neda tak ako oblecenie nosit volne,velke 🙂 ach jaj 🙈

ella_smella
24. máj 2023

@elli333 veru veru... a zohnat topanky (co budu drzat clenok) bez snurok pre 18r dievca je tiez narocne...

mom311
24. máj 2023

@ella_smella snurky su moja nocna mora. Ked zhanam tenisky pre 8-9 rocneho chlpaca len a len na suchy zips (ziadne divne posuvne upinanie), tak sa na mna vsetci pozeraju, ze sak uz je velky, tak uz hadam aspon toto zvladne. No nezvladne. 🤷‍♀️ vtedy mi je smutno, ako su ludia netolerantni. 🙁

akvi
24. máj 2023

@elli333 no presne, aj pre mňa AS je človek, z ktorého by sme si v mnohom mali brať príklad. Nevie, čo je to pretvárka a neuprimnost, je čestný tak, že niekedy si tým škodí, pretože sme si akosi zvykli na malé klamstvá a polopravdy. Je úprimný, že to občas bolí. Nerozumiem dvojzmyslom a to, čo druhý povie, berie ako fakt a zariadi sa podľa toho, nespekuluje, nedomýšľa si, ako "normálni" ľudia. Ľudia tieto vlastnosti považujú za dobré, ale keď ich dostanú na tácke, tak zrazu úprimnosť a čestnosť je drzosť a neuctivost a nedostatok taktu a pod drísty.

akvi
24. máj 2023

@mom311 jzs, toto už našťastie my máme dávno za sebou, ale presne, zháňať tenisky na suchý zips od čísla 35 a vyššie je nadľudské úsilie 😂😅 U nás aj nohavice, neexistuje obliecť čokoľvek na zips, čiže sme skončili pri teplákoch 🙄 A môže si niekto hovoriť, že "sa nepatrí" chodiť v teplákoch. No úprimne, som rada, že nechodí v gatiach od pyžama. A inak topánky môj v lete nenosí vôbec. Chodí bosý, kľudne aj do mesta. Všetko ho tlačí a ja verím, že on je natoľko citlivý, že my "normálni" to proste nechápeme. Ale jeho topánky proste tlačia. Zachraňujú nás teraz barefooty. Ďakujem tomu, čo ich vymyslel 🙏 A napríklad môj nemá ani zimnú vetrovku. On chodí celý rok v tom istom. V zime si na mikinu dá ešte jednu bundu a hotovo.

terka533
25. máj 2023

@akvi presne ako hovoríš o tých polopravdách ja som sa tiež aj vďaka tomu ale už aj skôr mi vadilo žvastať a prázdno niečo musí to mat zmysel a hlavne je vždy hovorit pravdu presne aj ked je to niekedy nepríjemne. Zato horšie je klamstvo ta bolest s toho klamstva je dvojnasobna potom neskôr ja mam tiež radšej priamost a uprimnosť. Presne tak.

terka533
25. máj 2023

ale za to som sa aj naučila že ked nechcem niečo aby niekto vedel dáke sukromie tak nehovorím nič a nehvorím polopravdy. To je pravda inak

terka533
25. máj 2023

aj naš ako vie si trochu zaviazať šnuriky a ešte ho snažíme sa učiť a opakovat toto tiež je u nas také tiež nosíme suchy zips radšej. A velmi rýchlo zoderie topanky aj ponožky. Musíme podchvílu dokupovat ale myslím si že ani kvalitne nepredavaju že sa tie topanky a ponožky proste rýchlejšie zoderu.

terka533
25. máj 2023

@sluchatka Jasne uvidíte ved držím palce nech su výsledky čo najlepšie pre vas a najlepšie keby to vylučili a nemal by AS.

elli333
25. máj 2023

Moja suche zipsy odmieta z nejakeho dovodu ,cize napriklad momentalne ma tenisky na snurovanie, ale s tym ,ze ich ma zasnurovane tak volnejsie a obuva aj vyzuva si ich takto zasnurovane. Snurovat nevie aj keby sa jej niekedy podarilo tak ona to zasnuruje tak ledabolo, ze hned by sa rozsnurovali a akurat by sa na tych snurkach potkla. Tenisky musime stale kupovat aspon cca o cislo vacsie ,je to sice vidiet ze akoby tahala tie nozky za sebou ale jej to je proste jednoduchsie ako mat topanky presne na nozku a ma potom pocit ,ze ju to tlaci.

@akvi o tej uprimnosti si to uplne vystihla, uz davno predtym ako sa mi narodila dcerka ,pripadne v casoch ked som este nepoznala jej diagnozu som sa vzdy akosi instinktivne citila blbo ked som videla ako sa niekto bije do prs ohladom uprimnosti. Aka je hrozne uprimnost dolezita a bla bla, pritom nasa spolocnost na skutocnu uprimnost absolutne nieje pripravena, od malicka sa ucime praveze slusnosti a diplomacii. Vzdy som to zvykla ludom, ktori vraveli o uprimnosti hovorit, ze ja uprednostnujem diplomaciu pretoze nasa spolocnost je zatial takto zvyknuta. Vzdy sa na mna divali akoby som spadla z mesiaca rovno na hlavu a teraz mam vedla seba dieta, ktore je uprimne a znova sa tak na mna divaju 😅🙈. No skratka nevedia co by chceli 😀

kofa77
25. máj 2023

na tie snurky existuje taka sranda, navlecie sa a uz len zatiahne
https://www.lacne-snurky.sk/74413-gumove-snurky...

akvi
25. máj 2023

@kofa77 tenisky s takýmto viazaním nosí syn teraz, ale to je tam od nova tak. Toto sa dá akože normálne miesto šnúrok dať?

mom311
25. máj 2023

@kofa77 presno toto nas nedokaze zatiahnut. Ta koordinacia tlacenia a tahania sucasne je prenho nesmierne narocna. Som rada,ze uz nebojujeme/netrapime sa s obycajnym zipsom na mikine alebo nohaviciach.

scorpionflower1
25. máj 2023

@zuzanamv Môj synovec má Aspergra. Má už skoro 15 r.

kofa77
30. máj 2023

@akvi joj, vies co, ja s tym ani nemam skusenost, ale myslim, ze som kdesi citala, ze to natiahnes namiesto klasickych snurok. ale pride mi to ako super vec, u nas sme sa k tomu nakoniec nedosatli, naucil sa viazat a nepindal na to

samuelson35
15. jún 2023

@terka533 môžem sa spýtať kto v TN robí diagnostiku AS?

slamkasalamka
16. jún 2023

@samuelson35 v TN neviem, ale viem ze v Povazskej Bystrici tak blizsie pri vas…

terka533
27. jún 2023

@samuelson35 Pán dr. Kvasnička

sluchatka
6. júl 2023

ahojte. pedopsychiatra najlepsie v TT viete odporucit prosim? dakujem

ivanabacova
22. nov 2023

Ahojte, chcem sa opýtať či máte niekto skúsenosť s nočnými morami takého typu, že sa syn zobudí a vidí a počuje veci, ktoré tam nie sú a ide sa z toho doslova zošalieť, že plače a kričí, že chce ísť preč a nič nepomáha? Nám sa to v takejto miere stalo prvý krát a celkom ma to vydesilo, keďže očividne veľmi trpel. :(

1mina
22. nov 2023

@ivanabacova dcera vie mat take, neviem mne to pride akoby sa neprebrala uplne zo sna, krici tiez z cesty nejake nezmysli, pritom ani nemusia byt desive ale minule pol hodinu v noci hucala ze sa ma nejake dievcatko v skolke posunut ze chce ist do triedy.,... Pytala som sa kedysi aj neurologa nato povedal ze to je normalne tak neviem. Ale chvalabohu ze nebyvame v panelaku lebo nocne zachvaty boli zeby na nas asi socialky volali susedia