Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kofa77
6. sep 2015

@strociatka aj u nas bola uloha ako uplne trapna.vyfarbit nieco a robil to na 3x -od piatku dodnes. 😠 a recami jak koza bobkov

martinka05
6. sep 2015

@strociatka u nas prvu domacu dostali vo stvrtok a dopadlo to tak ze sme skoncili s placom a s nervami - bude to boj 😀 ale zas ju musim pochvalit dnes si urobila ulohy raz - dva a aj nieco navyse 🙂

martinka05
6. sep 2015

Baby este taka mala otazka, chcela by som dat malej vysetrit moc na tie opoidne peptidy robia to niekde aj na vychode ( sme z PO) alebo len v BA?

denisocka
6. sep 2015

@martinka05 dobra otazka,ale myslím,že tu na vychode to nerobia , čo som sa raz uz informovala . ale možno sa to zmenilo

qtinka29
6. sep 2015

@kofa77 min. rok bola prváčka moja dcéra....a to je vzorná žiačka a hundrala jak starý chlap na tie kresliace úlohy.....som jej musela niekedy aj helfnúť,lebo by sme nedokreslili ani za dve hodiny......keď si tak spomínam na Alexove začiatky v škole,tak bez problémov....dve hodky denne som ho morila učením...matiku mal rýchlo,každý deň mali písať diktát a čítal len 2-3x šlabikár,aj keď mali vraj až 6x...už na druhý raz to mal bez chyby a rýchlo a teraz si zmysleli,že idú robiť testy na dysgrafiu a dyslexiu keď má 11rokov 😀 ,ja už ozaj neviem....celé sa mi to zdá zbytočné.....no veď uvidíme......aj teraz nemá problém doma s úlohami,len v škole občas odmietne písať poznámky....ale iba pri jednej učiteľke.... 😒 😝

qtinka29
6. sep 2015

baby...ešte mám otázku...neviem,či sme to tu už preberali,ale pozerávajú vaše deti sitkomy,Profesionálov,Partičku,Kredenc,Horná Dolná,Simpsonovcov,radi rozprávajú vtipy??? Lebo vraj aspíci nemajú veľmi zmysel pre humor,ale je to vraj individuálne.....

martinka05
7. sep 2015

@qtinka29 moja vsetky co si vymenovala zboznuje 😀 dobre sa na tom zabava

kofa77
7. sep 2015

@qtinka29 a to by sa tie dys nezistili uz skor? nerozumiem tomu a cim dalej, tym viac mam averziu k psychologom.
2 hodiny sa mi zda vela 😀
to, ked ti syn vydrzal, tak klobuk dole, jaky AS. ved to nevydrzim ani ja 😀
u nas syn by mal mat neico individualne, kedze s cim ma rpoblem, je len pisanie pisanych psmen, inak 1 aj 2 ucivo on ovlada. a vymalovavanie ho nikdy nebavilo, ale tak musi.

pozerava horna dola a kredenc, ma to rad a smeje sa. aj zmysel pre humor ma. vlastne baby, preco maju nase deti tu diagnozu 😀

@martinka05- aj ja som z PO

janulka1985
7. sep 2015

ahojte žienky...moja Saška nepozerá sitcomy ani programy v telke ju moc nezaujimaju..iba v sobotu a nedelu tie detske fidlibum a zazračny atelier...a rozpravky..ale iba tie svoje..jediny sitcom ktorý vedela trošku pozrieť boli Susedia ked to opakovali..to vravela že František ide...víkedns sme mali velmi pestrý opäť mala svoje šialene extremne dni...a ja som mala ataralginove dni...

qtinka29
7. sep 2015

@kofa77 no...s malými pauzami to niekedy vyšlo aj dve hodky.....malá mala vtedy 3 roky a stráááášne sa chcela učiť s nami......takže aj to zdržiavalo a Alex mal teda viac trpezlivosti niekedy ako ja 😀 a skoro každý týždeň sa museli aj básničky učiť......keď sme boli u psychiatričky,tak mu dala vypísať dáke veci a stráááášne škaredo to napísal.....bolo to v auguste a skoro po dvoch mesiacoch nepísania to aj adekvátne vypadalo....moja argumentácia jej nestačila,takže ideme aj na dysvyšetrenia 😀 ........no čo k tomu dodať.... 😀 ,keby bolo na mne v živote nepáchnem k žiadnemu psychologovi,ani psychiatrovi 😉 😝

martinka05
7. sep 2015

@kofa77 to je super a kto vám robil diagnostiku. Nám ju potvrdila Dr. Miková po jednej konzultácii, ale naša psychologička a neurologička tvrdia, že Katka má len úzkostnú poruchu. Ešte som to s nimi nekonzultovala, ale v najbližšej dobe budem a som zvedavá čo povedia.

kofa77
7. sep 2015

@martinka05 tiez Miková po jednej konzultacii, predtym s nou telefonat , testy a bola v skolke pozriet. napisem ti spravu, ok?

stefi76
14. sep 2015

Ahojte, mám pravdepodobne 12 ročné dieťa s Aspergerovým syndrómom, momentálne je liečená v nemocnici, diagnóza nie je ešte pevne stanovená, ale už po prvom sedení u psychiatričky a po mojom preštudovaní problematiky to bude asi naozaj, dcérka má nadpriemerené IQ, je introvert , nepochopená pre svoje záujmy okolím, nie je tu niekto s takým istým problémom? Len pre zaujímavosť - sú to iné detí, majú iné hobby, nemajú veľa kamarátov, ťažko nadväzujú kontakty, moja dcéra nechce chodiť von, číta si knihy v angličtine, miluje shakespeare, na šport nemá talent, najradšej je doma vo svojom svete, nerušená, ináč je zle.

denzo123
14. sep 2015

@stefi76 Ja mam tiez 8 rocneho syna aspergera a on je zase extrovertny typ.

ali08
14. sep 2015

@stefi76 ahoj.ja mam syna 7,5rocneho s črtami espergera ale je tam aj hyperaktivita,nesustredenost, nepozornosť, výkyvy nálad ako je precitlivenosť, alebo agresivita-sebapiskodzovanie.tiež má svoj svet ale je veľmi narusovany inými symptómami. Tiež nemá veľa kamarátov, a ak ah má a začnú sa mu vysmievať alebo rýpať je zle.riešime to cez psychiatra ale ten mu dá lieky a to je všetko veru už to cez ne neriešim lebo mu ani jedny nezabrali.Teraz začal chodiť do školy q má integráciu aby ho nezaradil medzi zlých a neposednych. Tiež nieje športový typ.

denzo123
15. sep 2015

Ja mam presne takeho syna. Podla mna liekami ich nie je dobre napchavat. Moj ma problemy so spravanim, ked ho niekto vyprovokuje v momente sa bije. Tiez je na hodinach nesustredeny, ked ho zaujme nieco ine prestane aj pisat pisomku a vobec ho nezaujima, ze dostane zlu znamku. Ked sa doma ucime su to nervy., lebo ma problemy s jemnou motorikou a zase ked mame nejake predmety, ktore sa treba ucit napr. anglictina, tak nevie obsediet, kym sa ucime beha mi po parapetnych doskach, zliepa sa po sedacke a tym nam ucenie trva strasne dlho. Pomedzi to sa ma este opyta na 10 inych veci co ho napadnu. Ked ho necham sameho sediet a prepisovat nejaky text, tak sedi a nenapise nic, bud sa pozera do okna alebo si najde nieco ine co ho zaujalo. Niekedy som uz z neho zufala. Stale pri nom sediet opakovat dookola aby pisal. V skole mame od prveho rocnika asistentku, ktora ho ma na starosti. al.

stefi76
15. sep 2015

@denzo123 S tými liekmi by som súhlasila aj ja predtým, moja dcéra nemá problémy s učením, miluje čítať knihy v angličtine, má rada matiku, s učením s ňou neboli nikdy problémy, len je uzavretá, introvert a vyvrcholilo to sebapoškodzovaním, všetky svoje problémy vedela maskovať vďaka svojmu intelektu.Až raz keď si s tým nevedela poradiť volala o pomoc.

martinka05
15. sep 2015

@stefi76 u nas to iste s ucenim nema problem, problem je ze trpi uzkostami a panickymi atakmi ☹

stefi76
15. sep 2015

@martinka05 u nás to bolo podobné, ale došlo to ďalej...a už som to tak nemohla nechať. nevedela som jej už pomôcť.

akvi
18. sep 2015

@moni73 necitala som zatial celu diskusiu tu, ale to, co pises, o tych prejavoch, tak nachadzam tam aj svojho syna. Ja som od mala tusila, ze on je iny, vedela som o autizme, aj o aspergere, ale kedze on ma take rozporuplne crty, tak som nemala potrebu to nejak riesit s dr. Nikdy tie problemy neboli nejako straslivo obtazujuce, alebo nezvladnutelne. Zacinam si az teraz, ked ma syn 10r. uvedomovat, ze tie problemy tu su a som dost frustrovana z toho, ako ich zvladat.. Hlavne to, co sa tyka kamaratov a kolektivu vobec. On tym, ze ma svoje specificke zaujmy, uplne neprimerane svojmu veku, tak nema partnera na diskusiu, nudi deti svojimi siahodlhymi monologmi na temy, ktore ani ja uz nezvladam, som mimo, on sa potom hneva, je obcas aj zurivy a vykrikuje mi, ze sa o neho nezaujimam. Aj ked som mu uz 100x povedala, ze nedokazem zdielat jeho nadsenie pre danu vec, lebo ma nebavi a nerozumiem tomu.. A v skole detto, ona tam nema kamosa, skor mu decka robia zle, ide im na nervy, lebo on je mudry jak radio.. Inak ma diagnostikovane vysoke nadanie vo vsetkych oblastiach, co mu testovali, len co z toho, ked on trpi v spolocnosti.. S rovesnikmi nie je o com, starsi sa s nim uz len z principu bavit nebudu.. Tak isto ma problem zvladat zmeny, nechce ist nikam prespat napr.. kym bol maly, tak bol schopny sa aj pozvracat, ak sme niekam sli a mal tam spat.. Teraz uz je to lepsie, ale nechce chodit do SvP, na vylety, lebo ma z toho stres..Tym padom nezapada do kolektivu, je casto sam, vidim, ze je nestastny a depresivny, bojim sa o neho.. Hlavne tento tyzden mame taky zly, aspon tym, ze to napsiem, tak sa mi snad ulavi.. Inak ked bol mensi, tak mal aj ine crty, tie uz pomaly vymizli uplne, napr. stereotypy a ritualy, to uz nema. Ja som nemohla napr v byte nic zmenit, dat opacne misku, alebo nieco presunut, nehrozilo, hned mal hysak z toho a napraval to.. Pri obliekani napr. on nebol ochotny zmenit topanky, ci ciapku, nam sa stalo, ze vonku 20 stupnov a on v zimnej ciapke.. Nastasite, toto uz je za nami..

denzo123
18. sep 2015

No s tymi kamaratmi mame to iste, on ma len takych co ho nahovaraju na hluposti, lebo on vsetko spravi. Tiez som mu vcera vravela, ze nemoze tak dlho rozpravat, ze deti to nudi a aj preto sa snim nehravaju. My chodime k psychologicke, ale zda sa mi to zbytocne, lebo aj tak iny nebude. A ja mavam take stavy, ze po veceroch placem a rozmyslam, ze co snim bude ked bude starsi. Inak ja mam muza aspergera, ale zistili sme to az vtedy, ked maleho diagnostikovali. Moj ma v skole problemy s pisanim, ale ma individualny plan, tak to celkom zvladame. V skole ma vkuse konflikty, lebo bije deti. Je strasny nervak a mne sa zda, ze uz aj deti ho naschval provokuju, len aby mal problem. Par krat mi vravel, ze mu spoluziak naschval piska alebo cuka az dovtedy, kym maly nechyti take nervy, ze ho zacne bit.

akvi
18. sep 2015

@denzo123 no my aktualne riesime sikanu zo strany jeho spoluziaka. Syn sa snazi vyhybat konfliktom, on sa nerad bije, nerad ide vobec do fyzickeho kontaktu, deti ho provokuju, on chce byt vacsinou sam, ale v podstate len preto, aby sa vyhol konfliktu.. V skole nastastie iny problem nie je, on je v alternativke, plus ma individualny plan. On v podstate aktualne ucivo bud davno ovlada (napr. matiku, geo, AJ..), alebo to totalne ignoruje, ako napr. SJ, lebo v tom nevidi zmysel.. Nastastei, vacsinu ucitelov mame velmi dobrych, ja dufam, ze aj tie vztahove veci nam pomozu dotiahnut. Lebo je to dost frustujuce kazde rano pocuvat, ze nechce ist do skoly a ze to tam nenavidi.. ☹

akvi
18. sep 2015

@denzo123 a nervak je aj moj.. ked ho provokuju, tak zacne nervacit, ale tak, ze ma problem sa aj 2 hodiny ukludnit..

ingridhowland
18. sep 2015

Hello mamas
Citam vase prispevky a citim Vasu frustraciu. Frustraciu z toho ako malo tato spolocnost akceptuje inakost!! 😔
Ja viem ze je tomu tazke verit ale cim budu Aspici starsi tym menej sa budu citit izolovani. Skola u nas to je system a ked z neho vycnievas tak je problem a to nie je fer!!
@akvi neskusala si nejake online diskusie a fora s jeho zalubou? Vo virtualnom svete ludia neriesia vek ak sa mozu porozpravat s rovnako nadsenym clovekom o teme ktora ich oboch zaujima. Co sa mne osvedcilo v pripadoch kde moj muz nevidi zmysel sa niecomu venovat (ako u syn a SJ) je motivacia- budes sa venovat tomu co ta nebavi ale za to dostanes........ Co Ty uznas za vhodne
Drzim palce vsetkym maminam

ingridhowland
18. sep 2015

Dnes som nasla tento clanok,
Je tam aj zaujimavy rozhovor s Josefom Schovancom - Aspikom diagnostikovanym az v 21 uspesnym clovekom ktory napisal knihu o tom ako myslia ludia s Aspergerom. ODPORUCAM

katyd
18. sep 2015

@denzo123 Si spomenula, že mužovi diagnostikovali aspergera, keď ho diagnostikovali malému. Aké prejavy má tvoj muž? Alebo ako je možné, že o tom nevedel doteraz nikto v jeho okolí? Ďakujem.

ingridhowland
18. sep 2015

@denzo123
Ta diagnostika v rodine u nas tiez spustila lavinu ked diagnostikovali mojho muza pred 5 rokmi tak sa vlastne zistilo ze aj jeho mama - moja svokra ma AS a minuly rok tiez diagnostikovali manzelovho synovca vo veku 12 rokov. Nas syn ma 18 mesiacov a zatial sa javi ako neurotypical.
Ak sa smiem spytat ako to zobral tvoj muz? Mal s akceptovanim diagnozy problem?

akvi
18. sep 2015

@ingridhowland on si pozera videa s tym, co ho bavi, naucil sa skrz tie videa aj po anglicky, on hovori po anglicky tak, ze my nikto nechapeme, ako sa to sam naucil.. A aj tvori svoje videa a dava ich na net..A aspon tam vidi, ze je vela "blaznov", ako on a tesi sa z komentov, co mu tam davaju.. Jeho zaujima elektrotechnika, robotika, programovanie. Ono tie zaluby su fajn, ale vzdy si vravim, ze boze, ved ma len 10 rokov, ma behat po vonku a hadzat skaly do okien 😀 A nie programovat.. Je tazke najst kamosov, co by sa tomuto venovali, chodi na kruzok, tam ich je par, ale nikto tak hlboko zanieteny, ako on..
S tym, co nema rad, na to nepomoze ziadna motivacia. On niektore veci povazuje za totalne nepodstatne, nie len SJ a ine prednety v skole, ale aj bezne veci v zivote.. Napr. oblecenie, on je schopny si dat kludne vetrovku v 30 stupnovom teple.. On vobec nepremysla, ze ci je to vhodna vec, alebo nie.. Vobec mu nevadi, ked je napr. mokry a je zima, on akoby to ani necitil, alebo co..ja neviem.. A nastastie, skolu co sa tyka vedomosti vobec nemusim riesit a stresovat, lebo u nich je fakt uplne iny pristup k tomu..

denzo123
18. sep 2015

@katyd Moj muz to zistil az vtedy, ked diagnostikovali maleho. Hned ako mu povedali diagnozu, tak som sa otocila na muza a povedala mu, ma to po tebe. Potom muz zacal a tom citat a fakt vsetko na neho sedelo. Tiez mal od malicka problemy v skole, bol sice sikovny, ale vkuse mal poznamky a 2 zo spravania. Nerespektoval ucitelov. Z vysokej skoly dokonca odisiel v 5 rozniku kvoli tomu, ze si postavil hlavu a nesuhlasil s profesorovymi nazormi. Ja som nechapala od zaciatku nasho vztahu ako moze mat taky rozum, ked mal nejake zdravotne problemy, len si precital problematiku na internete a hned v latincine sa rozpraval s doktormi, dokonca som zazila, ked sa ho doktor opytal ci studoval medicinu a takto to ma so vsetkym co precita to ma hned ulozene v hlave, dokonca pravnicke veci, paragrafy recituje. Manzel ma problemy s tvarami, ked sa s niekym zoznami, tak nabuduce si ho uz nepamata, tak sa nam casto stava, ze ked niekam ideme musim mu dopredu vraviet, tohoto poznas, tykat si a zda sa mi ze stym ma problem aj maly.

qtinka29
18. sep 2015

@martinka05
@kofa77 tak dnes sme boli u psychiatričky a aspergera vylúčila....čo ma síce potešilo,ale na druhej strane furt neviem,čo vlastne je vo veci......ja som síce vnútorne presvedčená,že je to len taká blbá povaha....ale v dnešnej dobe aj na to nájdu nálepku.....ešte ideme na pár vyšetrení a testov,tak som zvedavá......v škole to zatiaľ vypadá dobre....pokiaľ ho nikto neprovokuje,tak je v pohode....no...len dokedy 😒 😉
@denzo123 toto sme aj my mali takýto problém-furt ho niekto provokoval,lebo ich tešilo,že nerváči a bavili sa na tom.....najhoršie bolo,že sa na tom bavila aj učiteľka 😠 😠 ......sme zmenili školu,tak už bude hádam lepšie a aj decká sú už zrelšie v 5tom ročníku....aj syn si už lepšie uvedomuje svoje správanie.......