Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

bohumilla
10. feb 2012

@mayap jeeej, dakujem za rychlu odpoved 🙂 No moja dcera ziadne taketo genialne prejavy nemala a ani nema. Akurat vynikala v skladani puzzlov. Ma skor take logicke mylsenie a bavia ju viac cisla ako pismena. Ale na takej beznej, predskolackej urovni, by som povedala. No ma take "svoje" temy, ktore neustale riesi a omiela dookola niekolko krat za den, az ma z toho boli hlava. Napr. kolko mam ja rokov, kolko ona, kolko budeme mat o rok atd. A v kuse dookola. Alebo mi stale hlasi, co budu davat v telke. Alebo cituje z reklamy, ktory liek je na co vhodny. Dokaze sa namotat na nejaku rozpravku, pozera ju dookola a potom z nej cituje a zapaja aj mna do tych dialogov a hovori mi, co mam povedat. No dostat z nej nejaku vetu k veci, nieco z reality, je niekedy tazke. Na otazku, co bolo v skolke povie , ze spali, jedli a hrali sa a tym skoncila. A opät toci o tych "svojich " veciach dalej.
S tymi spolocenskymi hrami je to u nas to iste. Ale to som si myslela, ze je este v urcitom veku normalne.
Dalej nema velmi rada tie kolektivne hry typu Oli , oli, Janko a s detmi sa tiez velmi nehra, skor sa hra sama resp. hra sa s nimi chvilu a potom si ide po svojom.
Velmi zvlaste rozprava, tak pomalicky a detsky, ako keby mala 3 roky. A co ma najviac desi, je poskakovanie, pobehovanie a mavanie rukami. Ale to robi väcsinou len doma, hlavne pri pozerani rozpravok. No je toho dost a to som nenapisala vsetko. Co si o tom myslis?

capricieux
10. feb 2012

@bohumilla pridam svoju skusenost, maly bol tiez od malicky iny, nekomunikoval, neukazoval v knihach, nekyval papa, neopakoval nic po nas, zacal tiez so znackami aut, ukazoval a ja som donekonecna opakovala ktora je ktora, potom opacne, ja som sa pytala ktory je Opel a on ukazoval, nerozpraval do tri a pol roka, takze komunikacia bola dost obmedzena, chcel sa ucit len pismena, ked mal rok a pol poznal celu abecedu, do dvoch rokov aj cisla, tvary, farby... zacali ho zaujimat knihy a pracovne zosity, dennodenne sme len citali a vyplnali ulohy, dnes ma 4 roky a plynule ale neskutocne plynule cita aj narocne texty, pamat ma ako pisala maya neuveritelnu, vizualnu pamat, vsetko co vidi si odfoti a ma to tam vpecatene! napriklad sme nahodou narazili na internete na nejake vydavatelstvo a hned povedal hm od nich mam tu a tu knihu o tom a o tom... a ma ich teda dost vela :D sam ovlada pocitac, ale zaujima ho najviac google a informacie ktore si tam vie najst a kedze vie citat tak nie je problem, musim ho od pocitaca odhanat. chodi do normalnej skolky ale uz sme tiez boli upozorneni na to ze to a to je na nom ine a boli sme u psychologa s tym ze je to podozrenie na AS a tak pojdeme do tej Bratislavy, uvidime... nie je to uplne najhorsie podla toho co citam o AS ale bezne dieta to tiez nie je...

capricieux
10. feb 2012

no a samozrejme zabudla som spickovanie a mavanie rucickami

capricieux
10. feb 2012

@bohumilla ja som citala ze tieto prejavy ako pises o tom preberani naucenych pasazi z roznych rozhovorov je pre dievcata s AS velmi typicke

bohumilla
10. feb 2012

@magimary mozem poprosit aj o tvoj nazor? vdaka 😉

magimary
10. feb 2012

@bohumilla tých príznakov má aj na rozdávanie pre ďalších autíkov...
ťažko takto cez net (samozrejme), ale na 80% tipujem aspergera...
jej, naraz sme napísali,
ty si chcela názor a ja som ho akurát písala 😅

čítavaš nás aj na autíkoch?

mayap
10. feb 2012

@bohumilla
tak puzzle to je aj naša zábavka... vždy skladal o úroveň vyššie než vekom zodpovedal.... bez problémov, povedala by som že až mechanicky...
...televízny program zbožňuje aj môj.... potom stále rozpráva kde a aký film bude... keď bol mladší, tiež stále pozeral reklamy a samozrejme ich dookola opakoval...
... som si spomenula, že rád pozerával správy na Markíze a čakal , kedy bude mať reportáž Martin Maruniak a o pár sekúnd skôr než dotyčný reportér môj malý zahlásil: " pre televíziu Markíza z Prahy Martin Maruniak" a potom sa šiel hrať... jednoducho toto sme mali denne...
... a poskakovanie, vyskakovanie na posteľ, sedačku (nie je schopný prejsť okolo dotyčných predmetov bez toho aby na ne nevyskočil....), mávanie, krútenie rukami, grimasy, cmukanie, obtrhávanie hornej pery, klopkanie... rozprávanie sám so sebou...
je toho dosť... 😔

bohumilla
10. feb 2012

@capricieux vazne? to som nikde necitala

bohumilla
10. feb 2012

@capricieux fiiiiha, sikovny ten tvoj syncek, som zvedava, ako dopadnete u dr. Janosikovej

capricieux
10. feb 2012

@mayap televizny program to je aj u nas velka vec! 🙂 ten Martin Maruniak je dobry, fakt mile 🙂 moj maly ked mal asi dva roky sa sustredil na to ze vsade je napisane www, este nevedel co to znamena len pochopil ze vsetko je www a cital na obaloch a proste vsade www, bolo to tiez mile 🙂

capricieux
10. feb 2012

@bohumilla ano, skusim to pohladat a pripadne ti to poslem, citala som ze vela dievcat nie je diagnostikovanych aj prave preto ze sa to nezda az take zvlastne
som zvedava aj ja, uz buduci piatok

bohumilla
10. feb 2012

@magimary fakt ze na rozdavanie? teda. A kazdy, komu som povedala o mojom podozreni, ma samozrejme presviedca, ze je v pohode 🙂
ano, citam vas uz velmi dlho, niekedy od leta tusim a bolo mi tiez luto, ked ste sa uzavreli do sukromnej skupiny. Tak som si povedala, ze uz sa na to vykaslem a nebudem uz citat tie "blbosti na internete" ako hovori moj muz. No ale nedalo mi to a citala som dalej 🙂
U nej bol vzdy najväcsi problem v tom spravani a vzdorovitosti. A to uz pomaly ustupilo. Da si povedat a vela veci uz pochopi, kdez to predtym to bolo hlavou proti muru a proti ostatnym. Mala aj vela stereotypov v spravani, ale tie tiez uz vymizli. Tak som si povedala, ze to uz nebudem riesit, ze je aka je. No stale nad tym dumam, az som sa odhodlala dnes sem napisat.
Takze, co mi radis? To Trnavy fakt neprichadza momentalne do uvahy. CPPP, klinicka psychologicka alebo nechat to zatial tak a pockat, ako sa adaptuje v skole?

bohumilla
10. feb 2012

@capricieux dakujem, precitam a idem spat, lebo uz nevidim poriadne 😎

magimary
10. feb 2012

@bohumilla takéto veci je lepšie riešiť skôr, ako nastúpi do školy...
to môže byť zase vysoká úroveň stresu a môže sa to vyvŕbiť až tak, že to napokon malú znefunkční na úrovni vzdelávania (a zbytočne ju to "hodí" do nepríjemnej pozície v kolektíve detí i učiteľov)...
poznám prípad jedného chlapca (prváčik), ktorého rodičia to tvrdošijne popierajú,
hoci ich všetci učitelia upozorňujú...
malý je inak zlatý, múdry a šikovný, ale s niektorými vecami (vo vzťahoch a v dodržiavaní rutín) si skrátka nevie v škole pomôcť a trápi sa... 😒

neviem, odkiaľ si, ale vraj veľmi šikovná a "múdra" psychologička na PAS je dr, Vidová v Partizánskom...
možno by stálo za pokus skúsiť práve vyšetrenie u nej (aj keď teda práve dr. J. je najviac "vyladená" na aspíkov a VFA, ale samozrejme-nielen 😉)

ja osobne by som to riešila teraz,
aj keď na druhej strane...ak je to ozaj dg. Asperger, tak tá sa práve vekom bude zvýrazňovať a nebude vekom miznúť 😉
/a tak si vás vlastne počká...no pri skoršej diagnostike sa môžete vyhnúť niektorým sklamaniam a zraneniam u malej 😉/

capricieux
10. feb 2012

@bohumilla mne tiez vraveli a aj vravia stale niektori ze je vsetko ok, ale ja som aj intuitivne asi od mala vedela ze nieco nie je ako ma byt, teraz ked mam druhe dieta to uz jasne vidim 🙂 dala by som aj na tvoj materinsky instinkt, a PAS - porucha autistickeho spektra moze mat rozne podoby, nie vsetky crty su vzdy zhodne a takisto aj intenzita je ina

capricieux
10. feb 2012

suhlasim s magimary, bude to aj pre teba asi oslobodzujuce vediet o co ide

bohumilla
10. feb 2012

@magimary
@capricieux vdaka za rady, teda, asi fakt potrebujem nakopnut a zacat riesit...
no, byvam na vychode, takze bude asi problem najst tu nejakeho odbornika 😒

magimary
10. feb 2012

@bohumilla u vás sú tiež vraj šikovní odborníci v nejakej "špeciálnej" (to neviem, aká presne je škola) škole Francesko... počkaj vygooglim presne 😉

tuto ľaľa:
http://francesco-1.webnode.sk/co-je-autizmus/au...

filipal
11. feb 2012

ahojte 🙂 🙂 🙂 moj syn ma (mal) podobne prejavy ako spominate. nikdy som nemala podozrenie na aspergera, lebo je mozno len lahky pripad a volala som to skor cudactvo. tiez je to u neho spojene s vysokym IQ.
az teraz ako dospel, on sam zacina uvazovat o zdiagnostikovani.
mozno poznate tuto skolu a poradnu CENADA.
v skolach pre nadane deti je vela deti s AS.
http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...

filipal
11. feb 2012

@mayap mas vybornu schopnost opisat spravanie svojho syna. viem si ho zivo predstavit.
presne takychto deti je v skole pre nadane deti plno.

nelaja
11. feb 2012

@magimary mozno val by bohumille vedela poradit psychologa, pokial viem, ta ich psychologicka robi aj s PAS?

kacena4
11. feb 2012

ahojte babenky @magimary dakujem za objavenie temy
ja mam tiez "ineho" syna a zmierili sme sa s tym uz pred niekolkymi rokmi...
tu je trosku nieco o nom: rozpravat zacal ked mal viac ako 2 roky a to hned plynude dovtedy len hhmm, ee a ukazoval a to bolo vsetko ziadne poriadne mama tata baba nic. strasny problem bol serblik, radili sme vsetko do radu a miloval puzzle tusim este skor ako vedel rozpravat. ked sa pustila rec tak ovladal vsetky farby nielen zakladne ale aj odtiene, v kolektive sa nikdy nehral s kamaratmi, v skolke si viac rozumel s ucitelkou ako s detmi, poobede ho do postele nedostali ani obuvakom, tak to ucka vzdala a nechala ho pripravovat s nou program na dalsi den (chystal papiere, struhal ceruzky, triedil kopky, upratoval hracky....) afektove spravanie typicke pre autikov mal od roka, toto bolo najtazsie pre nas, ked sa hocikde hodil o zem hoci mal aj 5-6 rokov (naucila som sa ho nocit na sposob pod pazou hlava predomnou kopajuce nohy za mnou 😀 ) kym to nezazili ucky v skolke tak neverili ze ich dobry matusko sa moze aj takto spravat najma ked "on chceeeee", doma vykopaval dvere ked mal takuto naladu, hadzal veci o zem. nik sa nesmie ani dnes dotknut jeho veci ak mu to nedovoli, o rok mladsiu dcerku sme museli vystahovat zo spolocnej izby lebo jej az do krvi ublizoval. ked mal 4roky isla som s demi k psychologovi, ze dcerka nie je normalna asi pozadu, lebo este neovlada to co on (cisla, znacky aut, neskladala tak puzzle ako on, farby, objavil lego...) a tam som sa dozvedela, ze dcerka je normalna ale on je "iny" 😅 IQ mu namerala 147 a tak sme sa s tym ucili zit, napr. nespravali sme sa k nemu ako k 4 rocnemu ake ako k starsiemu, ako 6 rocny nastupil do skoly pre nadane deti a vsetko sa o 180stupnov obratilo k lepsiemu. velmi mu pomaha pravidelny rezim (napr. rozdelenie hodin, zvonenie...) vie co pride co bude a tak nema tolko afektov. je v triede so seberovnymi kde sa deti malo hraju spolu vacsinou len v 2-jiciach, (myslim si ze viac ich tam je s AS) aje ich v triedelen 8-10. som nesmierne spokojna s tymto stylom ucenia. doma je este trosku agresivny,ale vieme to ukocirovat. inak hluchy je ako pen, ked mu nepozeram do oci, tak nepocuva, do oci ti pozera vyhybavo, proste ocka mu lietaju zprava dolava. ak sa na to clovek nesustredi ani to nepostrehne na jednej strane je straaasny pedant ale na druhej strane straaasny lajdak o mesiac ideme k dr.janosikovej tak uvidime ako sme na tom

capricieux
11. feb 2012

@bohumilla ano skus sa obratit na tu skolku pre autistov v PO co ti poradila magimary, aj my sme tam boli, ak chces dam ti do IP aj kontakt 🙂

deina
11. feb 2012

@mayap a dokedy chodil po spickach? Misko to teraz robi velmi casto, podla mna castejsie ako kedysi (a blbe je, ze to od neho odporozuje aj maly a potom spickuje aj on 😝 ). My ho sice upozornujeme, nech tak nechodi, ale vobec to nanho nezabera. Ja neviem, prejde ho to same, ci co s tym mam robit?

mayap
11. feb 2012

@kacena4
máš dobre napísaný mail???? nejak sa mi nezdá jedno písmenko...

mayap
11. feb 2012

@deina
môj chodil po špičkách asi do 3 rokov... riešila som to upozorňovaním a nejako ho to časom prešlo...

bohumilla
11. feb 2012

@capricieux dakujem, mozes mi dat kontakt. A to ste tam boli normalne na diagnostike? To robia v tej skole aj pre siroku verejnost? A ak mozes, napis mi prosim ta aj podrobnosti, ako to tam prebiehalo a tak...🙂

capricieux
11. feb 2012

@deina moj syn ma 4 a pol a stale chodi po spickach, po upozorneni ide chvilu normalne a po chvili prejde znova do spickovania, tiez neviem ako ....

mayap
11. feb 2012

http://www.dobromysl.cz/diagnozy/aspergeruv-syn...
toto som našla... idem čítať podrobnejšie... 😉