Máte skúsenosti so selektívnym mutizmom u detí?

weroni87
30. jan 2020

Ahoj maminky, mate niektorá skusenost so selektívnym mutizmom, keď dieťa odmieta komunikovať s cudzími ľuďmi? Vela ludi si to zamiena s prehnanou hamblivostou alebo nevychovanostou nakoľko sa dieta odmieta aj pozdravit

bazarica
30. jan 2020

Ahoj. Môj syn to má, aj keď zdiagnostikovala som to zatiaľ len sama 🙂

cairka
30. jan 2020

Aj my, hoci u nás sa z toho časom vykľul atypický autizmus, samozrejme bolo tam viac príznakov, nie len mutizmus.

bazarica
30. jan 2020

Môj to má ako následok častých hospitalizácií

weroni87
autor
30. jan 2020

@bazarica
@cairka
@bazarica nás posielajú ku klinickej logopedicke, že ona ho dokáže naštartovať. Ale predstavu nemám že ako. Poradili mi zatiaľ že naňho nemám tlačiť aby sa rozprával s cudzími ale mam ho motivovat. Ako to zvládate vy?

eriksonka1234
30. jan 2020

@weroni87 ahoj, pracujem v MŠ a mala som také dievčatko v triede. Ak chceš, napíš ss. Postupne začala rozprávať a nastúpila do ZŠ. Bola to však drina

bazarica
30. jan 2020

Ja tiež na neho netlačím, začali sme chodiť k psychologičke a čakáme na termín k logopedičke. Má vyše 4 rokov a do škôlky nechodí, aj keď bola by som rada keby sa od septembra podarilo a nastúpil by

evka_s
30. jan 2020

Můj bratr to měl v dětství - nebavil se ani s příbuznými, které pravidelně (aspoň 1x týdně) nevídal. Nebavil se s učitelkama ve školce, s dětma minimálně, jen s nejbližšími kamarády. Ani v první třídě se nebavil s učitelkou, ale neměla s tím problém. Netlačil na něj nikdo nijak, na logopedii chodil jen kvůli "R". Přešlo to samo, okolo 8 let. Teď je komunikativní dostatečně. Pokud se někdo ptal, tak rodiče normálně vysvětlili, že prostě nekomunikuje s cizími lidmi. Pokud si pamatuju, nikdo s tím neměl problém 🙂

miskaradko
30. jan 2020

@weroni87 ahojte...ja pracujem ako ucitelka v MS a mam take dieta. Doma rozprava aj s rodicmi,aj so surodencami. Nie je to cista rec este,ale doma komunikuje. A akonahle pride do skolky,nepovie absolutne nic ani s hlavou nepokyva,ci ano alebo nie. Je to velmi tazke pracovat s takym dietatom,ale nic s tym nespravim. A to bresem,mukam,zavyjam,mnaukam uz hocico,len aby som co to z neho dostala. Bola s nim mamka na vsetky vysetrenia,ze vsetko je v poriadku. Tak co mozeme viacej urobit? Cakat kedy dieta nadobudne z okolia,z deti, z nas uciteliek 100%,pocit druheho domova a mozno zacne komunikovat. V takom pripade to inak nevidim...potrebuje to cas,je to o prezivani, o psychike dietata

mummy01
30. jan 2020

Moje obe deti maju/mali EM. Dcera z neho vyrastla postupne ale este stale je v komunikacii hanbliva a neista,trpi uzkostami. Syn ho ma stale,ma 10rokov. Komunikaciu odmieta...ale ma teda aj ine diagnozy.
Ak v tom niesu ine diagnozy tak odporucam venovat sa tomu,terapiou ci na logopedii. Ale,robit to hravo a neupozornovat na to ze nieco nieje v poriadku s dietatom. Len by to zvysovalo uzkost z komunikacie a uzkost by branila v komunikacii napredovat.

zabina27
30. jan 2020

nasi (3,5 a 5,5 roka) sa tiez nejako nebavia s cudzimi ludmi, trosku zacnu, az ked sa otrkaju, ale akoze uprimne, nikdy mi nenapadlo sa nad tym zamyslat... ako sa da rozlisit tuto diagnozu od hanblivosti?

bazarica
30. jan 2020

@zabina27 Sama si napísala, trosku zacnu ked sa otrkaju. Moj nikdy neprehovoril s nikym mimo rodiny. Az sa hanbim ked stretneme susedov a neodzdravi. Ak sa niekdo silou mocou snazi komunikovat, skonci to placom.

weroni87
autor
30. jan 2020

@zabina27 no nas maly bol vždy extrémne utiahnuty. Do troch rokov sa bal aj cudzích deti. Nevyhladáva ich spoločnosť. S nami doma bez problémov komunikuje a v skolke mi povedali ze ešte jeho hlas nepočuli. Neprehovori ani na nas, keď sme v cudzom prostredí. A ak naňho prehovorí niekto cudzí tak sa vyvrta a vyslovene ho to traumatizuje. Zasli sme za školskou logopedickou a ta to po 5 minútach odhalila že dačo tam nehrá.

weroni87
autor
30. jan 2020

@bazarica No náš už 4 ročný chodí do školky i ked som ho tam velmi dat ešte nehcela ale naša psychologička mi to doporučila, že tam sa rozkecá. No nerozkecal sa ani tam a tak sme zistili, že tu bude iný problém. Logopedička to odhalila po 5 minútach.

eriksonka1234
30. jan 2020

@zabina27 tak ze sa neotukaju ani po dlhej dobe, nekomunikuju vôbec

benit
30. jan 2020

Mala som ziaka, prvaka. Komunikvali sme naucenymi signalmi. Neskor mi posepkal, vsade chodil len so mnou za ruku. Maminu sme presvedcili na poradnu. Chodili tam a neskor mu aj nejake lieky dali, zlepsilo sa to, alr sa odstahovali do ineho mesta na konci druhejo rocnika. Tak neviem ako je teraz.

kristinaanna
31. jan 2020

aj naša mala takúto diagnózu, v škôlke začala rozprávať po troch rokoch. Teraz je druháčka, z učiteľkou si sadli, s tou komunikuje. Ešte stále má takých ľudí z okolia s ktorými nerozpráva, aj keď ich pozná dlhšie. Ako rastie sa to zlepšuje. Chodili sme k logopedičke tri roky, nepovedala ani slovo. Zmenili sme logopéda a nebol problém, za rok sa naučila krásne rozprávať R. Teraz v druhom ročníku aj spievala na vystúpení☺, síce viaceré spolužiačky ale bolo ju počuť. Doteraz máme veľký problém s lekármi. dá sa vyšetriť len pri obvodnej. Ale keď niečo potrebuje niekomu povedať, tak povie☺

weroni87
autor
3. feb 2020

@kristinaanna no s lekármi si svoje zažijeme aj my. Ťažko sa nám to vysvetľovalo,ze maly im nič nepovie lebo sa boji a je hamblivy. Teraz to už bude o cosi ľahšie keď už vieme prečo vlastne nechce rozprávať s inými ľuďmi a aspoň budeme vedieť adekvátne zareagovať. Dúfam že to prekoname tak šikovné ako Vy s vašou dcerkou. Mňa strasili, že sa to prekona často až v dospelosti.

kristinaanna
4. feb 2020

@weroni87 nám hneď povedala lekárka že vekom sa to bude zlepšovať ☺, teraz má obdobia keď sa jej ústa nezastavia, rozpráva už aj mimo domu

lenlenka12
26. jan 2022

@cairka dobry den prosim vieme si napisat viac?

lenlenka12
26. jan 2022

@eriksonka1234 dobry den mohli by ste mi prosim poradit?

lenlenka12
26. jan 2022

@weroni87 dobry den prosim vedeli by ste nam nejako pomoct? Mame dcerku 3,5r s mutizmom

cairka
27. jan 2022

@lenlenka12 , samozrejme, kľudne IP

eriksonka1234
27. jan 2022

@lenlenka12 kľudne mi napíšte ss

weroni87
autor
5. feb 2022

@lenlenka12 dobrý deň skutočne neviem ako by som vedela pomôcť. Syn bude mate teraz sedem rokov. Chodíme na rôzne terapie. Niektoré majú väčší efekt, niektoré menší. V decembri 2020 sme absolvovali muzikoterapiu, ktorá nás neskutočne nakopla. O sest mesiacov sme ho absolvovali znova, ale efekt už nebol taký viditeľný. Na druhej strane sa objavili problémy s pozornosťou. Syn sa nedokázal sústredit 5 sekúnd. Bolo to na zbláznenie. Nedokázala som sa s ním učiť, nedokázali sme napredovať. V skolke s ním mali tiež problémy. Nedokázal kludne obsedieť na zadku. Odporučili nám Neurofeedback, ktorý bol úplnou trefou do čierneho. Momentálne máme za sebou 15 sedení ale sústrediť sa dokážeme už 30 minút. Kludne sedí, ked mu ja alebo učitelky v školke vysvetlujú niečo, tak rozumie a odpovedá. Zo začiatku to bolo len áno-nie, pomenoval farby na ktoré mu ukázali, teraz už rozumie zadaniu a spraví ho. Baví sa s inými detmi. Ak by ste ho uvideli v škôlke medzi inými detmi, nepovedali by ste, že má mutizmus. Teraz však začíname vybavovať školu. Bude integrovaný v bežnej škole. ...Je velmi dôžité s dietatom navštevovať centrum pre rozvoj detí a skúšať rôzne terapie. Každému sadne niečo iné, je to finančne náročné ale výsledky podla mna stoja za to. Dietatu sa treba venovať aj doma. Netvrdím, že od rána do vecera sa s ním treba za stolom učiť. To sa ani nedá. Nás syn keď je to už nanho moc, tak ho treba nechať na pokoji, v klude a tichu. Nakolko je hypersenzitívni, vníma veci okolo seba intenzívnejšie a rýchlo sa vyčerpá. Treba mu dať čas, aby svoje zážitky spracoval. Po čase budete vedieť kolko dokáže vaša dcérka prijať, aby ju to príliš nevyčerpalo a aby mala radosť z toho, že dokázala sama spraviť niečo nové. Logopedička mi vravela, že čím bude syn starší, tým viac sa mutizmus bude menej prejavovať len je dôležité sa mu venovať viac, nakolo má svoje vlastné tempo učenia sa. A zdá sa mi, že má pravdu. Vekom sa to zlepšuje. Je stále viac samostatnejší a odvážnejší. Držte sa. Ono tu bude len a len lepšie

simkam2912
28. apr 2022

@eriksonka1234 ahoj,prosim ta mozem sa spytat ohladne mutizmu?

eriksonka1234
30. apr 2022

@simkam2912 paci sa