Moja 22 mesačná dcéra stále padá

6. mar 2022

Trvá to už nejakých pár mesiacov. Začala chodiť až koncom 15teho mesiaca tak sme neriešili doteraz. Avšak teraz aj 20 krát do dňa spadne na rovnej podlahe dnu a aj von a už ma to začína pekne žrať.Obuv má primeranej veľkosti s nadmerkom. Je to podľa vás normálne? Prípadne nevyberie "zákrutu" a narazí do rohu steny.

pribinak
6. mar 2022

Koľko už chodí? Pada aj keď je bosá?

autor
6. mar 2022

@pribinak píšem od konca 15 m. Teraz má 22. Padala aj bosá. Nosíme barefoot aj dnu aj von. Padá od začiatku, a teraz akoby ešte viac.

pribinak
6. mar 2022

Šla by som ju ukázať fyzioterapeutke. Aspoň pre pokoj duše.

marca12
6. mar 2022

Mali sme to v rodine obehali vsetky mozne vysetrenia a nic sa nezistilo. Da sa povedat,ze z toho vyrastol. Ma uz 8 rokov,ale stale sa niekde otrieska,ublizi si. Akoby chybal nejaky pud sebazachovy alebo ako to nazvat.

tinkavvv
6. mar 2022

Vidi dobre?

kacena4
6. mar 2022

a nie je dieta predklonene dopredu pri chodzi? ci nevtaca spicky dovnutra? casto je toto pricinou padov dietata a treba ortopeda

autor
6. mar 2022

Baby skôr ma zaujíma či je to normálne podľa vás. Viem že nemusí. Alebo či aj caše deti v tom veku tak veľa padali.

mogaa
6. mar 2022

vidí dobre? ak ano, treba to spomenúť pediatrovi....buď vás pošle rehab.lekárovi alebo neurológovi...bolo by fajn ak by si si taký klasický pád nahrala a ukázala lekárovi....môže to byť len náhoda, ale môže zle vidieť, mať slabšie nôžky rovnako aj neurologický problém napr.so stabilitou.....

enoula
6. mar 2022

Pol roka chodze teoreticky ešte nie je tak vela, ale asi zalezi aj aký postoj ma, drzanie tela. Asi by som isla k fyzio, mozno treba nejake svaly posilnit. Mozno aj obuv nesedi dobre, velky/maly nadmerok, uzke/siroke, ktovie. Odbornik bude lepsie vediet povedať

autor
6. mar 2022

@tinkavvv zdá sa že áno, ale na očné plánujeme ísť kvôli dedičnosti, ja mám dioptrie. Zatiaľ som nepostrehla že by nevidel do blízka či do diaľky, troška škúlil kým sa zlepšili svaly okolo oka ale to rak do 3 m a teraz už ok. Oční mi povedali že stačí prísť okolo 2 rokov. Ak viete odporučiť dobrého očného v Košiciach?

autor
6. mar 2022

@enoula šírku a dĺžku obuvi pravidelne kontrolujeme a je ok

mogaa
6. mar 2022

no čo je ešte normálne a čo nie, to je uhol pohľadu...malé deti padajú a padajú často....ale je rozdiel či je to z nepozornosti, resp.z toho že niečo rýchlo chcú a urobia zlý pohyb alebo je tam problém....a to ty ako laik nemáš ako zistiť...tam sa ide vylučovacou metódou - zrak, či treba posilniť svaly(môže ísť o podozrenie na DMO) alebo nejaký neurologický problém....zväčša pediater podľa dieťaťa zhodnotí kam ho pošle - očné, neurológia alebo rehabilitácie.....

autor
6. mar 2022

Nevidela sorry preklep. Pozerám na syna :D práve rozdžabal celú polievku po stene.

judit47
6. mar 2022

Rieste najskor postoj.

Ked zacala chodit ako 18m pravdepodobne něa silne brusko/chrbat moze mat diastazu.

Padat na rovnej zemi polroka chodiace dieta nema s nie nieje to normalne. To ze nevybere zakrutu je ok lebo sa pozera mozno inam. Ale to padanie nieje ok.Zacala by som od zakladu-chodi spravne? Necapta nevbaca kolena apod. Topanky maju mat sice nejaky nadmerok ale nie kazde dieta ho zvladne(privelky)

autor
6. mar 2022

@mogaa máš osobnú skúsrnosť? Lebo mentálne je dcérka super. Rozpráva, pamatá si texty z knižiek.

autor
6. mar 2022

@judit47 mali sme aj menší nadmerok takže v obuvy to naozaj nie je.

mucuinka
6. mar 2022

Moje obe deti mali to iste. Vysvetlovala som si to tym, ze v podstate prestali davat pozor a sustredovat sa na chodenie ako take, ale zamerali sa na ine podnety. A kedze to chodenie zas este az taka slava nebola, podchvilou boli na palacinku 🙂 preslo to, suviselo to presne s automatizaciou chodze

autor
6. mar 2022

Normálne sa bojím. Doteraz ma presviedčala dr že to je normálne, ale cítim že nie je.

enoula
6. mar 2022

No a co to drzanie tela? Akoze mozme hadat kolko chceme, ked nevidime... Treba ist k odbornikovi podľa mna alebo minimalne detska lekarka nech pozrie...
Inak, u nas dlho predlho bol nadmerokmax 0,5cm, az neskor zvladal vacsi...

autor
6. mar 2022

@enoula držanie tela má zatial relatívne ok.

autor
6. mar 2022

Úrčite to budeme riešiť len ma napadlo že či to neni bežné u tak malých detí a či zbytočne nenafukujem.

nwnw
6. mar 2022

Otazka je ako pada a kde pada. Zakopne? Zle odhadne schod? Dviha spravne nohy? Padado predu alebo zadok?
Moj padal dopredu,zakopaval vykyblil sa nabicykli a bum 5ky dioptrie 🥺.

mogaa
6. mar 2022

DMO neznamená že dieťa nie je mentálne v poriadku......DMO znamenená že dieťa má pohybový problém, nie mentálny (aj keď občas môže byť DMO s mentálnym postihnutím)....v kúpeloch som bola s mamičkou čo tam bola s 2-ročným chlapčekom, z ničoho nič jej začal padať a začal jej chodiť po schodoch po štyroch hoci predtým jej chodil po schodoch normálne....DMO to našťastie nebolo, ale mal oslabené nôžky, tak neurologička jej napísala podozrenie na DMO a poslala ju s ním do kúpelov...ono koľko krát za deň ti padne? 10-20x? lebo ak len občas tak ano to je normálne...ale ak ti padá stále a bez zjavnej príčiny, tak treba hľadať problém....ale čo je to stále? má pevnú chôdzu? padá pri utekaní? sú to pády že si nedá pozor? ono nikto tvoje dieťa nepozná, ak je skôr opatrný a dáva si pozor a napriek tomu stále padá, tak to treba riešiť...ak je ako víchor, raz tu raz tam tak ano môže to byť normálne, lebo si nedáva pozor...ale určite skús očného a aj fyzioterapeuta nech ho pozrie....

autor
6. mar 2022

@nwnw padá prevažne dopredu. Dobrý poznatok. Ďakujem. Nohy dvíha. Dnes keď bola unavená tak uż trocha šúchala som si všimla prvý raz.

autor
6. mar 2022

@mogaa v úvode píšem, že spadne aj 20 x do dňa. Áno musíme to riešiť. Inak je aktívna, šikovná. Obracala sa, plazila, štvornožjovala dlho akurát ta chôdza začala až koncom 15 m. Ale to býva u detí čo lezú dlhšie. Základ mala dobrý, svalovo sa mi nezdá slabá. Avšak pafá čoraz viac. A na čele samá modrinka odkedy začala chodiť.

zuzuliennka1
6. mar 2022

@mogaa moj syn napr. nespadol ani raz. Zacal chodit sice trosicku neskor, nez je priemer ale akokeby si daval nacas, kym si bol uplne isty a ako sa postavil, a zacal chodit, nespadol ani raz. Nikdy som mu nelepila obite kolena.
a podobne ako autorka - tiez liezol dlhsie, takze s tym to nesuvisi podla mna. Ale cvicila som s nim vojtovku, gymnastiku, riesila som diastazu…. vsetko sme vycibrili, spevnili a chodzu mal od zaciatku ukazkovu.

rohypnol1
6. mar 2022

U svojho dietata to nepoznam, ani z okolia, az take bezne to nebude. Pre pokoj duse to odsleduj a pripadne ries o par tyzdnov, ak sa to neupravi. Drzim palce

tamara321
6. mar 2022

Moja 7 rocna od mala vzdy padala...ja som za nou stale musela behat lebo sa niekde vzdy podkla...ma okuliare ale tym to nie je. vyrastla z toho ale stale to ma v sebe akoby taka povaha...nedava si pozor...nema od mala pud sebazachovy...inak je ok...

lilke
6. mar 2022

Nie je hypotonicka? Syn tiež stále padal, obuchaval sa na každom rohu. Slabé svalstvo. Veľmi dlho trvalo, kým začal mať stabilnejšiu chôdzu, dlho sa vyhýbal aj športom... Smer rehabilitačný lekár alebo fyzioterapeut.

cherry_cherry
6. mar 2022

Urcite by som to riesila. 20x do dna je podla mna vela. A to mam doma dost padave dieta. Moja zacala chodit v 12m a padala dost, stale pada. Uz mala asi 4x rozbitu pusu, licko odrete, ze jej aj jazva ostala, monokel... no cele zle, vzdy to niekam napali... Ale stale to nie je, ze 20x do dna. Ona je skor taka, ze si nedava pozor, absolutne sa nepozera pod nohy, niekedy bezi s otocenou hlavou a vobec sa nepozera kam bezi 🙈 ona ma proste uplne na haku. Ale vidim, ze je to z toho, ze ona proste neriesi.
Myslim si, ze by si mala dat na svoj vnutorny pocit, ak mas dojem, ze to nemusi byt ok, tak radsej ju dat skontrolovat. Pre klud duse.