Môže dostať kiahne?

mpiatrikova
18. apr 2016

Ahojte mamičky, mám taký problém. Dnes som bola u maminy a malý 3 ročný brat má kiahne. Včera sa začal vyhadzovať. Chcem sa spýtať že keď mamina zobrala maleho dovnútra do kuchyne ale brat bol v izbe a neboli vôbec v styku či to môže dostať. Máme doma dve týždňové bábätká a bojím sa aby to nedostali. Ďakujem vopred za odpovede. Strasne sa bojím hlavne o malych.

jabadaba
18. apr 2016

@vendulena to je zvlastne, nam lekarka povedala, ze chodit nemame prave preto, ze je to vysoko infekcne ochorenie, Ja som len telefonicky nahlasila, ze dieta ma kiahne, dohodli sme sa kedy na kontrolu a vybavene. Kontrola bola 14 dni od vypuknutia a aj to expres mimo hlavnych ordinacnych hodin, aby dieta oslabene po viruse nechnaplo nieco v cakarni ci ambulancii.

jabadaba
18. apr 2016

@silvia117 dikes 😉 , aj ja som rada, v lete by nam to asi vhod nepadlo.

vendulena
18. apr 2016

@jabadaba my sme šli s dvoma vyrážkami, keď to prepuklo a ja som chcela mať potvrdene, ze sú to kiahne, lebo som si nebola istá....tiež som z toho bola prekvapená a na kontrolu som už nebola, len telefonicky som oznámila, ze všetko je ok....kiahne mala zvladla výborne, no už sa mi stalo, ze sme mali ísť na očkovanie a v čakárni kopec chorých detí, myslim si, ze aj očkovanie by malo byť v taku hodinu, keď už je čakáreň prazdna, aj keď nás hneď zobrali do ambulancie, ale tam kychalo a kaslalo dieťa, no neviem, možno preháňam, ale všade sa píše, ze pri očkovaní má byť dieťa zdravé, tak keď si s očkovaním este nieco prinesieme domov, no nebolo mi to jedno

korytnacka7
18. apr 2016

Tiez mame prave za tym, takze opakujem viackrat napisane: inkubacna doba je 14-21 dni, s tym ze nakazenie nastava po kontakte s virusom s nakazenou osobou. Nakazena osoba je vsak infekcna 1-2 dni este pred vysypom, plus dalsi cca tyzden od vysypu. Prenasa sa to kvapockovou infekciou, teda aj vzduchom. Mozes to chytit aj na ulici alebo vo vytahu, a ani nevies od koho. Jednoducho virus lieta vo vzduchu. Samozrejme aj dotykom. Virus sa dostava do tela nosom, ocami, sponavymi rukami, akokolvek, a putuje do pluc. Odtial okyslicenou krvou sa dostava do obehu a sposobuje vysyp. Jedinou komplikaciou je horucka a svrbenie. Neskriabat!! Ak sa ziadny nerozskriabe, za 10 dni neviete, ze ste mali kiahne. Odporucam dezinfikovat Betadinom a potierat JEMNULINKOU VRSTVOU Tanno hermal lotio. Dcera to ma za sebou, junior ma dnes 13.den od jej vysypu, zatial stale nic. Je kojeny, ale kedze ja som kiahne nemala, nam mu dat ake protilatky, lebo moje telo ten virus, co sme tu cela rodina 2 tyzdne dychali, nepozna... Budem informovat, ako sme dopadli my 🙂 Takze zaver: je to 50 na 50, mozu ich dostat, ale nemusia ani ked boli s infikovanou osobou v blizkom kontakte.

martinabel
18. apr 2016

Takže dieťa je najviac infekčné ked ich už v sebe má ale este sa nevyhadzal tak to dostala moja len trojmesacna dcéra od syna pozor a to bola len plné kojena a všetci má uistovali že ked som ich ja mala už bude mať odo mňa protiklady. Je to totálna somarinu dostala ich aj napriek tomu a priebeh bol u nej strašný skončili sme až na infekčnom v nemocnici detský lekár nám na koniec povedal že sme už druhý prípad čo sa to len u neho stalo takže naozaj si strazte deti pred kiahnami aj ked sú kojene a myslíte si že už od vás majú protilatky nie je to pravidlo

martinabel
18. apr 2016

A inak ako trojmesacna si to vôbec neskriabala a zostalo jej strašne veľa jaziev je to skôr tým hrozným priebehom a to vy nijako neovplyvnite

margarita
18. apr 2016

@martinabel
podobne dostala moja iba 6 tyzdnova dcerka, tiez ma pediatricka ukludnovala, ze to nie je mozne, aj ked 2 starsie deti maju kiahne, ze ona je plne dojcena a mala, to ma istu imunitu odomna...figu borovu, mala sice mozno tak 20 vyrazok dokopy. bez teploty, jazva iba jedna, co mala na zadku pod plienkou.

a odvtedy vdaka tymto kiahnam mala uz 2x pasovy opar.

da sa to prezit, ale presne, na imunitu dojcenych by som sa uz nespoliehala....

martinabel
18. apr 2016

@margarita vidíš ani lekári presne nevedia ale aspoň ste mali lepší priebeh ako my

martinabel
18. apr 2016

@martinabel a inak my sme mali vvysoké teploty a vtedy nabiehalo naviac vyrazok až také veľké pluzgiere

margarita
19. apr 2016

@martinabel
to hej, akurat sa chcela casto dojcit v tej chorobe a bola taka spavejsia, ved bola este malilinka...ale napr. ked som mala syna tiez asi 6 tyzdnoveho, najstarsia dovliekla mononukleozu, a on to vtedy nechytil...tak neviem.

martinabel
19. apr 2016

@margarita to ste mali tiež perne jasné ja sú myslím že to nikto nevie a ak má niečo dostať tak to dostane ale tak určite nejaké tie protiklady tam su

jabadaba
19. apr 2016

@vendulena asi to zavisi od lekarky. Ta nasa ockujuce deti ma zasadne mimo ambulantnych hodin, vacsinou vramci poradne. Aj tuto kontrolu takto zmenezovala - mimo napor chorych deti. Presne nam povedala kedy byva deti najmenej, kazala nam ihned sa ohlasit a aj nas hned riesila. A praveze ona nam neodporucala s kiahnami chodit. Preto ja som len volala, ze ich mame - pred rokom sme mali len podozrenie, tiez som volala a rovno ma stopla, ze ak to su kiahne, nech ani nechodim. Vtedy sa ani nepotvrdili a teraz uz som vedela, ze zas len telefonicky poriesime. Stacilo uplne. 🙂 A ano, dieta sa ma ockovat stopercentne zdrave. Ani doma by nemalo nic zbiehat, ziadne sopliky u inych clenov rodiny.