Môže to byť autizmus?

veron_19
18. sep 2022

Ahojte mamičky.
Prosím Vás o radu.
Môj syn mal teraz 3r, od septembra chodí do škôlky a na rodičku mi naznačili, že ho chcú vylúčiť kvôli podozreniu na autizmus, lebo s ním nevedia pracovať . Sme objednaní k psychogičke ale chcem vedieť s čím môžem rátať. U logopedicky sme boli pred pol rokom ale v podstate som sa nič nedozvedela lebo bol ešte malý a dala mu čas na rozviazanie jazyka. Čo sa týka malého: celkový vývin mal v poriadku sedenie ,štvornožkovanie, behanie..dokonca o niečo skôr ako rovesníci. Nechce rozprávať preto som riešila logopedičku. Základné slová ovláda ako aj so zvukami zvierat, zakývať ,tlieskať tiež vedel. Teraz mi zopakuje všetko, vie naratat do 100, pozná čísla, písmená, tvary farby, prsty, asi 10 basničiek a pesničiek. Je odplienkovaný, nemá žiadne rituály, hrá sa normálne vydáva zvuky ako napr auto, skladá lego,puzzle ,vkladačky. Nemá záchvaty hnevu, bez rodičov je v pohode. Ale nereaguje na meno..neotoči sa, neodpovie, na otázku odpovedá tak, že ju zopakuje. Mám pocit, že nerozumie co od neho chcem. Neudržiava očný kontakt nehrá sa s deťmi ale sám...viete mi poradiť či môže ísť o autizmus? Veľmi ďakujem

zojshka
6. nov 2022

@zuzuula ak vas to upokoji skusim napisat co vsetko robil a co sa uplne vytratilo. Pr vonku hadzal sa strasne o zem za hodinu aj 10 krat, vzdy bol velmi zvedavy vsetko chcel vidiet preskumat chodil cudzim ludom do dvorov, pr bolo otvorene nejake auto hned tam vliezol, v obchodoch mi chodil za pult vsetko rozoberal, v nakupnom centre si robil ihrisko nahanal tam druhe deti rodicia po mne len zazerali a nijak s nim neslo pohnut ani po dobrom ani po zlom, vobec ma nepocuval ked nebolo po jeho co chcel spustil strasny neznesitelny skrekot, ked sa fotil na pas muz ho musel odspodu drzat prikliesneneho, do kosika mi hadzal veci a ked som ich vybral skriekal,na pokladni nedovolil ani dat nablokovat hracku hned skriekal predavacky si museli brat rovnaku a tu nablokovat no bolo to uf, od 1,5 do zhruba 2,5. Obrovska zmena vymene dieta. Pekne v obchode tlaci vozik alebo ma drzi ked nieco chce pr. kinderko opyta sa mama vajko? Za pult vystrajanie take uz vobec nieje, vsetko si da krasne vysvetlit, toto nemozme, to sa nerobi kako fuj. Ludia sa ma pytaju ci mi vymenili dieta 😀 a este robil naprikld aj to,ze ked sa mu niekto prihovoril spustil strasny skrekot, zacalo to starsimi zenami postupne to preslo na kazdeho dospeleho okrem deti, nikto mu nemohol ani slovo povedat,ani pribuzni. Toto prestalo asi pred mesiacom, dokonca teraz ked sa ho niekto cudzi spyta, Petko co drzis? Ukaze a povie auto, ale do oci sa nepozrie. On len z dialky sa pozera do oci, ked mu niekto cudzi ide do zony vtedy uz pozera do zeme. Vas syn je este maly vsetko sa mu moze pomenit, Petovi sa to meni velmi rychlo. Zas niesom odbornik a neviem ako to mate vy, ale aspon trochu pre utechu. 😊

zuzuula
6. nov 2022

@zojshka ďakujem pekne za zhrnutie no ja som to začala riešiť keď mal 2. Najhoršie je u nás to že veľmi zle spi, zje asi 5 veci, stereotypne správanie, zvláštna hra, stavanie všetkého do radu, doma nemôže nájsť ani jednu špinku na zemi, so všetkým je problém neznáša zmeny naprilad prezliecť z pyžama do oblečenia, ísť von potom domov všetko záchvaty plač, my s ním už nikde nechodíme lebo to je katastofa tie záchvaty, nerozpava vôbec, tersz začína len slabiky a len keď on chce a čo on chce, je to veľmi náročné ale teda po tých terapiach je to lepšie. Aha ešte som zabudla ze vôbec nereaguje na meno a neudržiava očný kontakt vyzerá to doslova ako keby všetkých úplne ignoroval. Asi po 3-4 terspiach ske aspoň prešli na 2 pozretia za hodinu pre mňa zázrak. Uvidím ako dopadneme ďakujem pekne a držím palce

zojshka
6. nov 2022

@zuzuula to som rada, ze terapie pomahaju,tak oni vedia ako s nim pracovat, ozaj toto mal aj Petko okolo dvoch rokov zjedol len suchy rozok a vypil mlieko, teraz uz parada najnovie sunka syr mafiny tuniaka minule ja postupne pridavam a velky uspech,ale velmi pomaly to ide, oblecenie tiez bol problem,ale velmi mi pomohlo tricka s potlacou paw patrol ma rad to uz si aj sam vytahuje zo skrine havka 🙂 uz ho mozem aj navrstvit minuly rok to bolo peklo, on mal dva v strede zimy. Ale ostatne ma inak, dobry spanok, na meno reaguje od jakziva, funkcna hra, tam je vsetko ok. Aj ja vam drzim palce, nech su aki chcu su to nase zlaticka 😊

lenik888
3. júl 2023

@veron_19 prosím ťa ako ste dopadli so synčekom ďalej som sa nedocitala :(

veron_19
autor
4. júl 2023

@lenik888 ahoj fuuu zo škôlky nám ho zo dňa na deň vylúčili od decembra je doma a riešime si všetko po vlastnej osi

lenik888
4. júl 2023

@veron_19 to mi je ľúto :( och. A bol vám potvrdený autizmus či iná porucha ?