Nebezpečné, karcinogénne prísady v jedle našich detí

erikasadek
21. sep 2008

ahojte, zakladam tuto temu pretoze tato problematika sa nas tyka snad vsetkych.

problem , je ze sa malo hovory o tejto teme a malo pise, je fakt ze v strave v cukrikoch je mnoho prisad niektore su neskodne , niektore poskodzuju zdravie, a niektore su rakovinotvorne a co je najhorsie ze hlavne detskych jedlach a cukrikoch.
chvalabohu nie v dojcenskej strave....;
ja osobne poznam niektore a chcem sa svami o ne podelit ja ich mam vylozene na papiery na ladnicke v pripade potreby kontrolujem.

bola by som rada ak aj vy poznate niektore produkty zdraviu nebezpecne aby ste ich tu napisali takto sa mozme spolocne podelit o tieto mnohokrat tajene informacie

SILNE RAKOVINOTVORNE PRISADY

E 131,142,210,211,213,214,215,216,217,239

POZOR E 123 je silne rakonovinotvorna, a v mnohych krajinach zakazana
ja osbne som ju nasla v niektorych gumennych cukrikocha aj v plechovkach, zo zeleninou.

erikasadek
autor
22. sep 2008

ako hladam tak hladam ale ja v mojom liste nemam 33O takze ani som ju nepisala , ze je skodliva 😉

eridani
22. sep 2008

erikasadek: E330 je spominana v tvojom druhom prispevku na konci (prva strana).

erikasadek
autor
22. sep 2008

a uz vidi a vidis tak je to pisane , a aj mnohokrat spominane, napisala som co mam v rukach 😉

eridani
22. sep 2008

Ved ja som sa sem neprisla hadat. 😉 Len pisem, ze rozne zdroje uvadzaju nebezpecnost jednotlivych aditiv inak. To sa v tom potom clovek tazko vyzna. 😖 A k E330 som dopisala vysvetlenie, preco sa uvadza ako nebezpecna.

erikasadek
autor
22. sep 2008

ja viem moja ja som si to neako hned nevsimla kde som to napisala 😉

ved ja som to ani nepisala na hadanie alebo nieco podobne , skor naopak , je to tema , kde by sme mali vsetky napisat pokial pozname neaku nebezpecnu potravinu a lebo naopak. 😉

bilushka
28. sep 2008

Ono niekedy sa oplati si aj overovat informacie, zoznamy ktore su tu uvadzane su uz dlhodobo vyhlasene za najrozsirenejsie nepravdy, ja sama som ich uz asi 5x dostala mailom a vyjadrilo sa k nim uz mnozstvo odbornikov.
Napr.:
http://www.zzz.sk/?clanok=4903
http://www.akv.sk/default.aspx?ID=172

Mala som aj odkaz na jednu stranku, ktore tieto hromadne poplasne spravy vyvracia a odbornici sa na tom celkom fajn bavia, bola tam aj ta studia o margarinoch, co su vlastne iba plasty, ako mlieko zabija a pod. 😉

kosicanka1
28. sep 2008

ja si tiez davam pozor co simonka je, zatial nemala v puse nic co obsahuje Ecko. som zvedava dokedy nam to vydrzi a bude ma posluchat a stravovat sa takto pekne zdravo.
vravim si, ze dokial poslucha a spapa co jej dam, tak to vyuzijem a papame zdravo.
ved ked vyrastie, nezakazem jej nejake cukriky alebo ine sprostosti

denisocka
28. feb 2009

no možem ja davať malemu džem bez konzervantov,ked tam je pektin,E110 aj kyselina citronova,ktora je aj vo vyžive.už 3dni mu nedavam ten džem a líčka,čo mal inokedy červene až ekzemove ma pekne. možno fakt tie zložky nám škodili a ja hladala chybu všade len nie v zloženi stravy bez chemic. konzervacie 🙄

julia777
28. feb 2009

Košičanka1 Ak bude ako malá jesť zdravé veci bez éčok, budú jej chutiť aj neskôr. Je to len sila zvyku, načo ju naučíš. Len by bolo dobré potom neskôr, keby si jej aj ty a celá rodina išla príkladom a snažila sa tak stravovať.

valka
1. mar 2009

ahojte, v SEVTe teraz rozdavaju karticky s tym zoznamom 😉 ale kedze my kupujeme iba zakladne potraviny, tak to neriesim...(no po masovych vyrobkoch by som asi mohla patrat viac)..co sa da, si robime doma sami... 😉 vysledkom je, ze lucka este nejedla kupenu detsku vyzivu a ani tak skoro nebude... 😵

erikasadek
autor
1. mar 2009

ahojte tak vy ste vyhrabali tuto temu...... 😉

co sa tyk atychto zoznamov, nepovedala by som ze sa odbornici na tom bavia, pretoze napriklad tu , je casto , tato tem a, nacktrnuta v telke prave s odbornilkmi a potvrdzuju to , co tajne , uz niekedy vieme;. co sa tyk amlieka , cukru, a tychto, E; ja neviem aspon tu som si nevsimla vysmech skor , casta debata a , oboznamovanie.. 😉
a zvysok je na nas, nie.. co si stoho zoberieme, k srdcu..mame slobodnu volu.. 😉

ma_se
1. mar 2009

Pekny den,ja som zasa nedavno citala clanok,ze ked sa robia hranolky na SLNECNICOVOM OLEJI,tak sa v zemiakoch pri vysokej teplote,tiez vytvara rakovinotvorna latka...
...takze,ak niekto uz chce hranolky,tak bezpecne je robit ich z ineho oleja, najbezpecnejsi je PALMOVI OLEJ...

alon111
1. mar 2009

tak ja nepisem potravinu ale asi pred piatimi rokmi ma svagrina upozornila nato ze voda ktora sa dvakrat prevari v rychlovarnej konvici ma vysoke mnozstvo rakovinotvornych latok tak od vtedy si davam pozor ked prevarujem vodu pre mojich drobcov aby nebola dvakrat prevarena

denisocka
1. mar 2009

hej erika,vyhrabala som ju ja 😀

erikasadek
autor
1. mar 2009

😀

3558
1. mar 2009

no ja zijem v Uk a prezrela som skrinku s jedlom a ja tam nevidim ziadne emulgatory. ale ked si pozriem slovenke sackove polievky hned je tam E 150. no tak ako to mam zistit, ked anglicania to na obal nepisu? 😒

emogeon
1. mar 2009

baby ta vyssie spominana nebezpecna E 330 je kyselina citronova 😉

ma_se
1. mar 2009

ESTE ABY SOM TO UPRESNILA...ak sa zemiaky pecu v rure do 175stup.celzia a samozrejme sa nepouziva slnecnic.olej...tak je to BEZPECNE...

...slnecnicov.olej podporuje v zemiakoch tvorbu rakovinotvornej latky ACRYLAMID
...dalsia rakovinotvorna latka v hranolkach je GLYCIDAMID/zistili to nemecky vedci/GLYCIDAMID je este horsia ako ACRYLAMID...

obsahuju to:
CIPSY
ZEMIAKOVE PLACKY
AMERICKE ZEMIAKY
KROKETY

emogeon
1. mar 2009

my s manzelom si na tieto ecka davame pozor a co sa predava v bio kvalite kupujeme tak 😉
v chipsoch je ecok az az ale vela ich je v syroch hlavne makkych, chlebe ,napojoch, no kto ma
zaujem musi sledovat 😉

3558
1. mar 2009

no ani na chipsoch doritos a walkers nic nieje. a musia tam byt isto nejake Ecka. tak tomu nerozumiem ☹

emogeon
1. mar 2009

zuzana tak tie chipsy su v pohode 😎
my sme v UK kukali chipsy a boli sme prekvapeni ze su ciste 😀

jarka007
1. mar 2009

no ani tu v Nemecku uz vela tych Eciek nevidiet. Ludia sa zacali o to viac zaujimat a uz dokonca vidiet korenie do salatov, sac. polievky a pod., kde velkymk propaguju, ze su bez konzervantov. Ak sme dostali nejake cukriky zo SR, rovno som ich vyhadzovala do kosa. Tolko Ecok a konzervantov, ktore tam boli... 😲

erikasadek
autor
1. mar 2009

jarka, aj ja, vzdy ked mama poslala tak som vyhadzovala vo velkom ...
mas pravdu ludia sa zacali , viac zaujimat a hned je to vidiet, teraz sa propaguju vyrobky kde nie su.... ziadne konzervacne latky, ktore su bio, alebo, bez e ciek , zbytocnych.... teda tych nebezpecnych..
ale aj tak, bezne najdes , v orangine a vo vsetkych , pomarancovych napojoch, konzeravnty, ktore su, rakovinotvorne, otvorene sa nato ukazuje..al eako povedali raz aj odbornici legislativa eu , o umoznuje a tak sa pokracuje dalej s vyrobov.. oni upozornia aspon ked uz sa neda zakazat, a teraz nech hraje zakaznik svoju rolu...

jarka007
1. mar 2009

erika podla mna to tiez pride aj na SR. zatial bolo viac hlasov typu "keby som mala davat pozor, co jem, tak nejem nic", co samozrejme nie je pravda. ale je pravdou, ze je zuzeny vyber. taky kecup bez konzevantov som musela na SR hladat lupou 😒 . a to haribo, nie je to len u vas ? ja som si sice uz dlhsie nepozerala, ale na nasich medvedoch nic nepise ☹ .

erikasadek
autor
1. mar 2009

haribo je tu, a podla odbornikov najhorsie co moze byt pre dieta.. 😠

tu je zase uz par rokov boom, bio a bez konzervantov takze ludia si davaju pozor.....

tuto vetu poznam, keby som davala pozor ze nejem nic... ale ako ty pises, vela, len treba dobre citat etikety....
a vyberat si..ak samozrejme , je s coho... tu je... 😉 asi moje stastie..

jarka007
1. mar 2009

erika schvalne som si isla pozriet gum. medvedov, ktorych detom zvyknem kupovat a zlozenie:
gluk. sirup. cukor, zelatina, dextroza, koncentrovany ovocny sirup ( jablko, malina, jahoda, pomaranc, citron), kys. citronova, rastlinne a ovocne koncentraty (zihlava, jablko spenat, kiwi, baza, cierne ribezle, aronia, hrozno, pomaranc, citron, mango, passionsfruechte?), vceli vosk, carnauba vosk ?ovocny cukor zo svetojanskeho chlebcka, invertovany cukrovy sirup.
zato v nejakych lentilkach, co dostala dcera od neviemkoho na narodky, tak tam je asi 5 farbiv E104, E120, E131, E160a, E171. made in holland.

Tak teraz neviem, mame ine haribo ? 😕

erikasadek
autor
1. mar 2009

asi, ja som raz pozerala, po tej , relacii a plno E ciek....
nie,vsetky , ale len niektore... takze ani nahodou, dokonca aj jogurty pre deti, znackove su plne E ciek, a tie lacnejsie tam nemaju nic, len priodne suroviny..

mam niekedy pocit cim vatsia znack a, a drahsie tak tym viacej E ciek... 😒

emogeon
1. mar 2009

ano su aj gumace bez ecok, ked som bola tehu tak som mala strasnu chut obcas
na take cukriky a manzel mi ich niekde splasil 😀

monkula
1. mar 2009

eriak, presne tak.... napríkladd gumové cukríky od hariba mali nejaké éčko, spôsobujúce rakovinu, sestra vie aj presné číslo ,aj si to nepam§tám....

denisocka
1. mar 2009

ak je na výžive kyselina citronova,tak to nie je E330? či to len miesto nazvu E dali cely nazov?