Nočný plač 5 ročnej

katkaseiner
29. jan 2018

Dcéra má 5 a pol roka. Posledne 2tyzdne mala akonáhle zaspí, začne plakať. Po zobudeni, resp. cez deň nevie o ničom. Cez Google som našla že je to stres. Stáva sa to a dieťa sa tak vyrovnáva so stresom.
Doma sa ale nič za 2 týždne nezmenilo, ani za posledný mesiac ci polrok. Stretli ste sa s tým? Co robiť a ako sa toho zbaviť.
V noci keď plače, na striedačku tam chodí muž alebo ja, objimeme ju, povieme že ju ľúbime, že je naša princeznicka. Vždy je to ale len po zaspali, resp do 2 hodín od zaspať ia. Neskôr nie

natalka13
30. jan 2018

@katkaseiner je to nocny des

sense
30. jan 2018

Je to nocny des...nasa skoro patrocna to obcas mava....a moze to byt stresom ...aj ked sa nic nezmeni resp nejakym vnutornym nepokojom, co som si u nas vsimla stalo sa to oarkrat ked mala cely den total dazu vzdoru ze cely den bola naizaj "zla" resp tvrfohlava a pol dna stravila jefovanim a trucovanim...a ze som na nu nakricala....ale ci to na ozaj suvis neviem....a btedy ju mame problem zobudit je akoby v transe nejakom a je to cca 2 hod po zaspani

sjuzan77
30. jan 2018

@katkaseiner mali sme presne taký istú situáciu minulé leto, taktiež 5 ročná a presne rovnaký priebeh, u nás bol čas 2-3 hodiny po zaspani. Treba zistiť príčinu-zmena, udalosť doma, či v škôlke. Ak sa nič neodhalí, smer lekárka. Pojem nočný des ti povie takmer každá mamička, avšak máloktorá vie, že to patrí na vyšetrenie lekárom, pretože náhly nástup desu môže byť príznakom rôznych diagnóz-slova neurologicky. Nám eeg mozgu ukázalo prekvapivú diagnózu, po nasadení jednoduchej liecby des okamžite zmizol.

bale1rinka
30. jan 2018

@katkaseiner podľa mňa to nieje až taký závažný problém, dieťaťu sa stále mozoček vyvíja, môže plakať aj keď sa jej dačo pekné sníva a spracováva všetko z celého dňa, naša bola takto hore vždy o 2:00 ráno alebo 4:00 ráno, poplakala si, postiskali sme sa a zaspala, popritom sa k tomu asi v piebehu pár týždňov dostavilo to, že bola námesačná, našli sme ju v hociktorej miestnosti bytu ako tam stojí a rozpráva alebo ukazuje prstom a plače, len sme sa postískali a uložili ju tak do postele a zaspala ak sa prebudila a teraz má skoro 6 rokov a všetko zmyzlo, spí ako zarezaná a už nechodí po byte vôbec...

bale1rinka
30. jan 2018

@sjuzan77 aká diagnóza to bola?

sense
30. jan 2018

@bale1rinka nasa tiez vyprava zo sna a uplne zrozumitelne ...a je to nieco co v ten den preziva a zjavne spracovava v tej malej hlavke

sjuzan77
30. jan 2018

@bale1rinka hyperaktivita

siska53
30. jan 2018

@katkaseiner ja som.to tiez mavala v tom veku.. Preslo to. Aj si pamatam,ze som plakala a neviem preco. Mala som.malu sestricku,ta spinkala pelne vedla mna v postielke.. Tam.nic,len jej dat utechu,ak teda vobec vnima.. Nas vo veku 2r.-2,5r.bol taky,ze o sebe ani nevedel,rano si nepamatal,ze plakal..ani sme ho zobudit nevedeli,bol hore a zarovne nebol,nevnimal nas..az po hadam hodine pomaly..

katkaseiner
autor
30. jan 2018

@sjuzan77 napises mi prosim k comu a ako ste sa dopracovali? Kludne IP, len aby som mala aspon zhruba predstavu co nas moze cakat (jasne ze necakam ze bude vsetko rovnake). A koho ste s tymto vyhladali najskor? Detskeho lekara? Psychologicku? Neviem kde zacat a uz je to zaciatok druheho tyzdna.

katkaseiner
autor
30. jan 2018

@siska53 Presne takto sme... ak k nej hovorime, zda sa ze je hore ale nevie odpovedat z coho to je, potom vymysla hluposti... ze nevie nakresli hviezdicku, ze sa s nami chcela zakryt. Vcera som ju poslala na zachod, umyt si tvar, isla som spat k posteli k nej a este sme sa bavili o karnevale na ktory zial ist nemoze teraz kvoli chorobe ale ze pojde do skolky oblecena v maske vtedy ked vyzdravie... Neriesili ste to nijak?

katkaseiner
autor
30. jan 2018

@bale1rinka velmi dufam ze to bude aj s nami... kolko vam to trvalo? Neviem ci mam este cosi pockat, alebo skusit riesit..

siska53
30. jan 2018

@katkaseiner nie. On ani hovorit nevedel,len krutil hlavou,ze nevie,ze plackal.. Neriesili,ono to preslo zrazu samo. Aj u mna i u neho. On je dost emotivny,aktivny,menej spiaci,takze mohlo to byt tym.. Uz totiz niekedy nevedel ani poobede zaspinkat,mohlo to suvisie s tym,ze bol "preunaveny"..ale fakt jeho uspat neslo..to sa vtedy nedalo niekedy..

katkaseiner
autor
30. jan 2018

@siska53 dakujem, pockam este teda. Tiez sa mi teraz mala stazovala ze v skolke nevedela spat lebo deti ju budili... tak ci jej ten spanok prave chybal a tou unavou to bolo vyvolane...

marikap18
30. jan 2018

Takyto problem mala moja kamaratka, psychologicka jej poradila, aby vecer jej dcera skusila kreslit, aby si utriedila myslienky. Skus, mozno to pomoze...

panipanka
30. jan 2018

dietky by sa mali pred nocnym spankom ukludnit, ci uz nejakou cinnostou alebo hrou, aby sli spinkat tak povediac v rovnovahe a nic ich podvedomky netrapilo

verkom
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
verkom
30. jan 2018

Nočný des, u nas s nim bojujeme cca od 3,5-4 roka.... teraz je to uz lepsie- nie je na dennom poriadku a je uz slabší, ale tak pred rokom nam aj vracala z desu a nie a nie ju zobudiť.... a ráno si nič nepamätala... čítala som ze sa to stáva deťom ktoré maju vela zážitkov- je jedno ci dobrých alebo zlých, a nervová sústava este nedokáže všetky podnety úplne spracovať a vtedy sa v snoch vynárajú rôzne veci a vzniká des.... časom to vraj prejde... pokial vaša mala nemá problémy s niekym v rodine alebo v škôlke a neprežíva stres cez deň, tak to prejde samovoľne.... ako u nas- postupne sa to zlepšuje a ak uz aj des je tak ho zvládame objatím a čičíkaním, naštastie bez vracania... este je mozne ze sa mala začala v noci báť ak spi sama, aj to zvykne byt príčina

cawes
30. jan 2018

Moj to mava tiez, vöcsinou ked je vela zazitkov alebo je velmi unaveny.

bale1rinka
30. jan 2018

@katkaseiner trvalo to asi pol roka

katkaseiner
autor
30. jan 2018

@bale1rinka fu to je strasne dlho...

katkaseiner
autor
30. jan 2018

@verkom uz aj na to som myslela ze by som sa spytala v skolke, pretoze ak sa malej spytam, zacne hned nieco splietat ale nie je to vlastne odpoved na moju otazku, len ona vsetko hned zacne rozpravat ... doma ziadna zmena, mali sme v rodine umrtia ale to je uz ovela davnejsie,

sjuzan77
30. jan 2018

@katkaseiner dopracovali sme sa k diagnóze hyperaktivita bez porúch správania. Dcérka mala nočné desy 2 mesiace, keď som to náhodou spomenula pediatricke pri poradni s mladším. Ihneď nás odoslala na neurológiu, pretože to môže, ale aj nemusí byť príznak iných veci. Po vyšetrení dostala slečna ako "prvú pomoc" lieky na týždeň,ktoré mala užívať pred spaním, oblblo ju to, ale konečne po 2 mesiacoch spala.u nás to bolo totiž už vyhrotene-silny krik,plač, triaška, kopanie a bojovanie počas spanku, živé sny, ako tigre trhali a zrali mladšieho brata, po našom násilnom prebudení sme ju prezliekali z premoceneho pyžamka, ako sa spotila.Ale to bol nas prípad,.vôbec ta nejdem strašiť. Vo väčšine prípadov je pozadie desu skryté v zážitku v škôlke, v okolí, doma. Patraj po tom, plus dávaj malej pred spaním čaj z medovky, to ju ukľudní. Ak na nič neprídeš a des bude pokračovať, alebo sa stupňovať, zbehni k pediatricke.