Nohy do X u trojročného dieťaťa

12. aug 2022

Boli sme na trojročnej preventívnej prehliadke a doktorka ostala zhrozena, ze ma syn krivé nohy, kolienka k sebe chodidla od seba, bola som si toho vedomá, aj pre to vsetko robíme nech sa to zlepší, poslala nas na ortopédiu. Chcem len vediet, ci mate niekto s tym skúsenosť, ze za aky čas sa to dalo do poriadku a ci davaju takýmto malym detom tie ortezy na noc alebo to ma este čas. Dakujem

gabika128
12. aug 2022

A to ho akože nevidela v roku a pol? Ako ste to doteraz riešili? U fyzioterapeutky?

autor
12. aug 2022

@gabika128 videla, vtedy nemal. K fyzio sme chodili od troch mesiacov do roku a pol pravidelne, dávala som si na vsetko pozor, držanie tela, topánky, nikdy som ho nenatahovala za ruky cely vývoj mal uplne samostatný a prirodzený…v roku a pol sme tam chodit prestali s tym, ze povedala ze je vsetko v poriadku, nôžky krasne, nehrozia ze by boli ploche…pred par týždňami som si zacala všímať ze ich ma krivé…tak som z toho nešťastná…ale vraj to tomto veku byva najvýraznejšie ale ze do piatich sa to zvykne upraviť aj bez väčších zásahov

autor
12. aug 2022

@gabika128 a hned som ju aj kontaktovala, ma ten senzomotoricky koberček, vonku chodí vzdy ked sa da bosí, na tvrdom povrchu pevne topánky, na makom mäkké, sedi co najviac v tureckom sede, hráme sa ze musi chodí po čiare…robim preto vsetko nie je to tak ze som sa zrazu zobudila

seahorse27
12. aug 2022

Obidve moje deti mali dohy do x, okrem plochych noh 🙈 Dcera menej, syn viac. Dcera nosila tie plastove ortezy na noc 1 rok od 6 do 7 rokov. Syn zacal uz v 3 rokoch a nosil ich skoro do 7 rokov, asi 3,5 roka trvalo, kym sa mu tie nohy upravili. Vyzera to hrozivo, ale napodiv si na to rychlo zvykli a poctivo nosili. Vynechavali sme ich len, ked boli chori alebo sme isli niekam na dovolenku.

autor
12. aug 2022

@seahorse27 och tak to ste ma velmi nepotešili 😞 dufala som ze to pojde aj bez toho

gabika128
12. aug 2022

Želám vám, nech sa mu do dá do poriadku, aj keď s pomocou ortez.

damaja1
12. aug 2022

Moj syn mal take x nozicky a teraz bude mat 14 a take rovne nohy krasne ma a nic sme stym nerobili ,,,boli sme aj u ortopeda kvoli plochym nozickam ale hento neriesil a vyrastol ztoho

autor
12. aug 2022

@damaja1 ja som tiez mala ked som bola dieta mama mi to stale spomína ze aj na rtg bola so mnou lebo si myslela ze ma musi aj bolieť chodit na takých krivych nohach 😅 tiez mi s tym nik nic nerobil…tak uz len dufam ze dobre obideme u toho ortopéda

damaja1
12. aug 2022

Jasne treba skonzultovat ale smejeme sa doteraz na jeho xnozickach ,,,, ze ako sa to krasne zrovnalo

joesvk
12. aug 2022

Doktorka akoby spadla z hrušky, alebo by si mala znova naštudovať základné veci ohľadom rastu detí.
Nie je to patológia.
V tomto veku je to prirodzené postavenie. Možno si si nevšimla, ale pred rokom pravdepodobne boli akoby do "O". Teraz sú do "X". Je to normálne.
Zmení sa to po pár rokoch.

andreatytler
13. aug 2022

Nas syn ma 2.5 a tiez ma velmi do X nohy. Stehna tesne pri sebe a chodidla asi 4-5 od seba. Tiez som citala z je to v tom veku normalne a tak nejdem riesit. Ked zacal chodit v 1 roku mal hrozne do O nohy.

zuz1177
13. aug 2022

Ja mam doma skoro 3 rocneho a tiez ma zle postavenie - nohy do X a vpadnute clenky. Lekarka nas poslala k ortopedovi (tam este oen cakame na termin). No chodim s nim zatial k fyzio - ta ho prezrela a vraj ma oslabene vonakjsie rotatori bedroveho klbu a sikme brusne svaly. Tak cvicime nejake cviky od nej. A teda davat velky pozor aby doeta nesedelo vo “W sede”.

autor
13. aug 2022

@zuz1177 no to moj nikdy tak ani nesedel vzdy som na to dávala pozor…ale je pravda ze od zaciatku sme riešili slabé šikmé brušné svaly tak to asi bude hlavná príčina

ajsha123
13. aug 2022

Ahoj, mňa zaujalo, že sedí čo najviac v tureckom sede... Asi vám to kázali, nič nevycitam... No my sme boli u ortopéda s 12 ročnou, nohy do x, zlé držanie tela, padnuta klenba. Ked sme sa rozprávali, a dcéra prezradila, že najradšej sedí v tureckom sede, tak sa doktorka chytala za hlavu (nie doslovne 🤷‍♀️), toto je najhoršie, čo môže robiť... Preto nohy do x, preto bolesti klbiv a krížov... Ked sme boli u ortopéda cca 4 roky dozadu, vsetko bolo ok... No prišiel online, dcéra začala do spievať a turecký sed bol zrazu zaujímavy.... Predtym nohy do x nemala... Skús sa na to opýtať, podla mna to nie je správne sedenie pre malé dieťa

autor
13. aug 2022

@ajsha123 aha sranda, Dakujem urcite sa na to este opytam

tamulienka
26. apr 2024

@zuz1177 prosim ta nemas niekde tie cviky? Presne toto aj moj maly-ma oslabene brusne svaly a kvoli tomu vbocene clenky a nohy do X.