Nystagmus a krátkozrakosť

mufa1987
18. jan 2019

Dobrý večer. Dnes nám diagnostikovali horizontalny nystagmus a krátkozrakosť. Máme 15 mes. Čo nas čaká do budúcna? Sú tu mamičky čo majú tento problém?Ďakujem za odpovede

nika1971
12. feb 2019

Mám 13 syna s touto diagnózou. Chodí normálne do bežnej školy, hraje floorbal a je v pohode. Neprekáža mu to.

mufa1987
autor
12. feb 2019

@nika1971 Ďakujem vám za komentár. Som rada ze mu to neprekáža. Som o tom kadečo čítala a dosť ma to vylakalo ako deti majú problém v škole pri čítaní aj v bežnom živote ďalej.

andrea1815
17. feb 2019

@mufa1987 Dobrý deň aj môj syn má horizontálny nystagmus. Má 16 mesiacov. Tiež hľadáme informácie najmä o možnostiach nápravy prip.cvičenie alebo operácia. Má 16 mesiacov tiež sme na začiatku cesty ako vy. Zatiaľ je odpoveď od lekárov že máme čakať. My by sme v budúcbosti chceli ísť s ním na operáciu aby to čo najmenej bolo viditeľné a aj on aby mal teda čo najlepší zrak

mufa1987
autor
17. feb 2019

@andrea1815 Dobrý deň.A dá sa to operovať?Nám dr povedala ze je to trvalý stav a neda sa to operovať lebo to nie je chýba oka ale neurologického pôvodu.Ja tiež dúfam že možno časom sa to zlepší i keď veľmi tomu neverím ☹

nika1971
20. feb 2019

neda sa to operovat...presne...je to neurologicky problem...ono to nie je take viditelne, skoro nikto si to nevsimne....obcas mu oci trosku rychlejsie kmitaju, ked je unaveny....ale nikdy sa nestazoval....chodi do normalnej skoly, nic neriesime, uci sa na chlapca myslim ze fajn....chodi sportovat...nijak sa nelisi od rovesnikov

mufa1987
autor
20. feb 2019

@nika1971 Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď a ste ma kus utesili že sa to dá zvládnuť.Este raz ďakujem

viktoria3333
6. mar 2020

@mufa1987 Dobrý večer, mohla by som sa vás opytať, kedy sa u vašho synčeka objavil nystagmus? Ja mam rocnu dcerku a nystagmus jej zacal ked mala 10 mesiacov, bolo to po ockovani.

mufa1987
autor
7. mar 2020

@viktoria3333 Dobrý večer. Dcérke začal zhruba okolo 3 mesiaca,teraz ma už 2 roky a 4 mesiace nosí okuliare a ma ho už oveľa menej badateľný ale je kratkozraka a aj dalekozraka.

viktoria3333
7. mar 2020

@mufa1987 tak to ma asi vrodene že? Lebo mi hovorili, že ked je vrodeny tak sa objavuje do 3. mesiaca, moja dcerka bola na roznych vysetreniach, lezali sme na neurologii na Kramaroch ale pricinu nezistili. A kedy vam zistili ze je kratkozraka a odkedy ma okuliare, lebo mi mame zatial iba cakat co bude. Ale teraz zacala aj žmurit akoby do blizka zle videla.

mufa1987
autor
8. mar 2020

@viktoria3333 nás pediatricka poslala na očné a tam sme dosť dlho cakali na termín vyšetrenia v Martine na UVEA klinike...dcérka ma okuliare len teraz zhruba 2 týždne. Museli ju uspat a tak jej spravili všetky vyšetrenia ociek...Nystagmus u nás bude neurologického pôvodu lebo na ockach nemá nič čo by tomu nasvedcovalo.Podľa neurologicky je zas všetko v poriadku a je to ocna vada

martina2309
3. feb 2021

@mufa1987 zdravím, vidím ze ste tu pred rokom riešili nystagmus. Mohla by som sa spýtať ako ste na tom po roku. Môj 2 ročný syn ho ma tiež, zo začiatku to bolo dosť viditeľné, teraz mam pocit, ze sa to trochu ukludnilo no naopak zas začínam pozorovať, ze s jedným ockom stále tak zvláštne pozerá, akoby ním stále pozeral len na jednu stranu... Pár mesiacov nosíme už aj okuliare (aj ked teda viac nenosíme ako nosíme) a popravde sa začínam trochu báť, aby teda nemal neskôr nejaké vážnejšie problémy. Chodíme zatiaľ len na očné u nás v malom meste, ale začínam rozmýšľať, ci neskusit nejakú lepšiu ambulanciu, napríklad tu v Martine co spomínate, ste tam spokojní? Na neurologiu chodíme tiež a tam je vraj všetko v poriadku. Ďakujem za akúkoľvek skúsenosť 😊

mufa1987
autor
3. feb 2021

@martina2309 Dobrý večer. Dcérka má 3 roky a tiež môžem povedať že sa jej to zlepšilo oproti tomu keď bola maličká.Niekedy jej tie očká skoro vôbec nebehaju alebo ak hej tak je to málo viditeľné.Ked je v strese vtedy je to samozrejme zle a je to ozaj vidieť. Nosí tiež okuliare nakoľko jej v Martine zistili že je aj kratkozraka aj dalekozraka. K očnej chodíme do B.Bystrici k MUDr.Melocikovej.Do Martina sme šli preto lebo vtom čase bola malá a nemali potrebný prístroj v BB. Akurát minulý týždeň sme boli na kontrole ale už v BB nakoľko ten prístroj už majú aj tam. Ak chcete skúsiť Martin Uvea tak je to súkromná klinika, vyšetrenia si platíte ale zas môžem povedať že je to tam na úrovni a prístup ozaj super. Utorky myslím že vyšetruje práve naša očná z BB.
Na kontrole nám dokonca znížili aj cilindre na dioptriach o kus že sa to zlepšilo.Dr vraví že čo sa týka nystagmu má pacientov čo skončili vysoké školy bez obmedzení.
Samozrejme ako matka sa bojím ako to bude do budúcna ako sa tie očká budú ešte vyvíjať.
Na neurológiu už nechodíme lebo nie je dôvod.

martina2309
3. feb 2021

@mufa1987 ďakujem veľmi pekne za odpoveď, my ideme teraz na kontrolu k našej doktorke a teda uvidíme čo povie, ak tak sa skúsime objednať do toho Martina aspoň pre porovnanie ze co na to povie iné lekár. Neostáva nám teda nič iné, len veriť, že to krpcov nebude nijak obmedzovať. Prajeme veľa zdravíčka teda 😊 a ešte raz ďakujem

mufa1987
autor
3. feb 2021

@martina2309 no skúste. Za vysetrenie sa platí okolo 40€ aspoň tak bolo minulý rok ale malú aj uspavali tak nás to vyšlo 330€ lebo poisťovňa to neprepláca na súkromnej klinike 🙄
Ja tiež dúfam že sa to bude vyvíjať len tým dobrým smerom a tiež vám prajem len veľa veľa zdravíčka aby to všetko dobre dopadlo ☺️
Držím palce a ak niečo tak sa kľudne ozvite ☺️

viktoria3333
20. máj 2021

@mufa1987 Dobry den, moja dcerka ma tiez nystagmus aj predpisane okuliare, dcerke strasne vadi denne svetlo, stale ma ocka zazmurene, vy nemate taky problem?

mufa1987
autor
21. máj 2021

@viktoria3333 Dobrý deň. Denné svetlo jej nevadí aspoň som si zatiaľ nevšimla, nosí aj okulzor na striedačku jeden deň jedno očko druhý deň druhé.

andrea1815
25. máj 2021

@viktoria3333 dobrý deň. Moj syn má tiež nystagmus aj dioptriu. Má albinizmus čiže jemu vadí slnečne svetlo tiež celoročne. Takže má aj dioptrické slnečné ktoré nosí vonku a v pohode s tým existuje. Aj si ich pýta

viktoria3333
25. máj 2021

@andrea1815 no len my mame problem ze dcerka este poriadne nenosi ani tie dioptricke okuliare, ako ste ho naucili ich nosit?

andrea1815
27. máj 2021

@viktoria3333 kolko ma vasa dcerka rokov? Nas syn my sme ho na snecne nedioptricke ucili od 7 mesiacov. Z vlastnej skusenosti viem ze je to velmi o znacke a z coho su vyrobene. On ma Kietla ram normalne detske slnecne a do toho mu davame robit aj dioptricke aj cire aj slnecne. Skusali sme viac znaciek dokonca aj Rayban tie zahadzoval a tieto si oblubil tak ich nosi. Cize ked vyberiete nieco co mu nebude vadit to je najvacsi uspech potom uz skla v nich riesit nebude. To je rada za mňa

mufa1987
autor
27. máj 2021

@viktoria3333 naša dcérka prvé tiež po cca 2 mesiacoch zlomila lebo sa jej nepáčili, museli sme kúpiť nové a tie nosí rada vôbec nevymyslala. Ona si ich vybrala a aj nosí.Dokonca aj okulzor keď mala obyčajný nalepovaci dávala ho dolu,keď som jej kúpila latkovy s Minnie tak úplne v pohode nosí aj ten. Dcérka má 3,5 roka ale už má svoj štýl 🙈🙈🙃🙃😂😂

anniii
27. máj 2021

@mufa1987 Reagujem na príspevok z 3. februára - môj manžel má veľké problémy so zrakom ako následok predčasného narodenia (28tt). Horizontálny nystagmus je u neho iba jedna z mnohých diagnóz, ale vysokú školu dokončil úplne bez problémov a dotiahol to až na PhD, takže verím, že o dcérku sa v tomto smere netreba báť 🙂

mufa1987
autor
28. máj 2021

@anniii Dobrý deň. Ďakujem veľmi pekne za komentár,takýto príspevok vždy poteší. Aj naša očná vraví,že je to "len" estetická chyba a má kopu už dospelých pacientov vysokoškolákov, čiže sa nemáme báť že by to bol hendikep. Samozrejme nosí okuliare nakoľko zle vidí do diaľky ale aj na blízko od cca 2 rokov tak snáď aspoň v tomto smere sa jej to upraví keď sme to skôr podchytili. Keď bola bábo tak nystagmus mala horší teraz mám pocit že tie očká behajú menej,možno už aj ona si to vie podvedome korigovať.
Prajem Vám aj manželovi veľa zdravia a úspechov 🙃