Obavy a výčitky z toho, že 7 mesačný syn má oneskorený vývin

dzuko
20. mar 2019

Ahojte, synček má 7 mesiacov a 15 dní a nelozí ani nesedí a tak nás pediatrička poslala na neurológiu že má opozďovanie vývoja a slabý sed. Tam mi povedali, že je jednak veľký tučný a lenivý (8,5 kg a 73 cm)a potom že má mierne znížený svalový tonus. Tiež že keďže sa narodil (3050 g, 49 cm) s tým že ho museli povytiahnuť pomocou pumpy mal apgar 8 a že jasné že má opozdenie. (aspoň som to tak pochopila). Ale prečo má tú 8. Ako mám zistiť ktorú z tých 5 veci ktoré pozorujú mal slabšiu? Doktorka to doteraz neriešila, zrazu až teraz. Malý vyzerá v poriadku, je krásny, zdravý, pretača sa na brucho robí tam lietadlo, otača sa ako hodinky krasne drži hlavičku.
Vystrašili ma tie dr. a začala som si robiť výčitky že som mu ja ublížila a že či bude v poriadku keď ešte nesedi nelozí.

deti95060810
20. mar 2019

môže sa to napraviť...ešte stále to nič zlé neznamená....dieťa budú isto najskôr sledovať , ak sa to nezlepší - budete cvičiť vojtovku....mali sme niečo podobné, a pri nás ešte troška čakali a keď videli že sa to nelepší tak sme začali cvičiť....
Teraz je ešte zavčasu hodnotiť celú situáciu....
určite si bábu neublížila, nemáš prečo si to vyčítať...

pribinak
20. mar 2019

Ake výčitky? Nic sa neboj, trochu pocvicite s bude vsetko OK. Prihláste sa napr na baby plávanie, alebo na nejake cvičenie, aby sa trosku rozhýbal a spevnel. Nie je to nic strasne

ellca123
20. mar 2019

rehabilitacne vedia krasne dietatko rozcvicit

ukulela
20. mar 2019

@dzuko presne - ak vam este nekazali cvicit, skus to baby plavanie - aj my sme so starsim zacimnali nejako po pol roku a viditelne ho to rozpohybovalo, vo vode pochopil, ze telo sa moze hybat ovela viac. a teda neboj sa, pokial napreduje, tak je vsetko OK, ide si svojim tempom a hotovo. ak je tazsi, tak sa mu viac nechce, ale neboj, bude sa nudit, zacne sa hybat.

janulka2811
20. mar 2019

Ahoj.Ako prve syncek nieje tucny vobec,moj maly ,,obelixek ,, ma 2,5mesiaca 6,5kg a 58cm tak si mozes porovnat a je iba kojeny.
Co sa tyka opozdenia,nic si nevycitaj,nato su tu lekari a ty ako lajk ked nevidis ze dieta je vidno pozadu ani nezistis.
Na rehabilitaciach mu pomozu.
Tak hlavu hore si dobra matka.

jaja23
20. mar 2019

@dzuko čože? Nás malý ma 8 mesiacov a nesedí, ani nelozi a pediatricka povedala, že v pohode. V 7. Mesiaci mal tiež 8 kg 🤣 každé dieťatko je iné. Keď je živý, zlatý, netráp sa. Ja jeho lozenie ani neriešim, príde to, keď bude pripravený. Do sedu sa už berie pomaly, ale inak nič.

peppita
20. mar 2019

@dzuko hm?mam synčeka ,skoro 7mesiacov,dcerka zacala lozit v 8mich a par dni nato stvorkovala a zacala stať,zaklad je nechst dieta,ono ma svoj cas, a tucny nie je,ach jaj,moje krsna ma v jeho veku 11

lus83
20. mar 2019

@dzuko aby som ta trochu upokojila. Moj syn je hranične predcasniatko. Nic hrozne. Do 9 mesiaca nevedel ani lozit, ani sediet. Uz ma sestry napominali s rehabilitaciami. Boli sme aj u ortopeda, ktory sa ma pytal, ci vie hento alebo tamto. Ja sklamane, ze este nie. Sam mi povedal, nebojte sa, každé dieta ma svoj cas. V 10 mesiaci sa uz sam najprv postavil, potom si sadol a zacal lozit. O dva mesiace na to, kratko po prvych narodeninach uz sam chodil. A to chlapci pritom zacinaju chodit ovela neskor. Cize zbytocne sa nestresuj.

larisalarisa
20. mar 2019

Všetko bude ok. Aj nášmu povedali že je tučný a lenivý. A bol presne ako váš. A teraz má tri roky a je ok.

tatinka
20. mar 2019

Ahoj,tucny nie je vobec,moj syn ked mal sedem mesiacov vazil 8600kg a dlzka 78 cm,teraz mame 8 mesiacov,nesedi ani sa neplazi,ma hypotoNiu brusn.a chrbtov.svalstva a hypertoniu ruciciek a noziciek,neurologicka sa vyjadrila,ze podla nej sa to upravi aj bez cvicenia ale aj tak nas poslala na rehaBilitacne kde hned videli len same nedostatky a ze trt cvicit vojtovku,chore toto....sme boli na jednom cviceni a nikdy viac,ak mas Moznost chod so synom na baby plavanie,nam sa neda kedze zijeme na dedine a tu nic take nie je,ale keby sa dalo okamzite idem,s drobcom cvicim doma podla svojho uvazenia ,pozeram vela videii na bobatovu metodu pre taketo deticky a podla toho sa snazim i ja s nim cvicit....na porovnanie ti napisem sesternica zije o 30 km dalej,ma syna 10 mesacneho,nesedi,nelozi nestornozkuje,plazi sa ,pretaca a inak je tiez v poriadku,je rovnako velky ako nas syn ,cize ako aj tvoj,ich pediatricka sa vyjadrila,zE kedze ten chlapcek je dost dlhy a rychlo narastol,ze preto ma svaliky trosicku slabsie a este nesedi,neriesil sa nic cvicenim,ani vojtovkou,proste dieta je zdrave a kazde ma svoje tempo vyvoja...
Pises,ze syn ma slabsie svalstvo,cvicit s nim preto naozaj treba ,ale netreba hned nasilnu vojtovku pokial na to nie je skutocne vazny dovod,skuste to plavanie,pripadne bobatovu metodu,davat synceka co najviac na bRusko aj ked jasne,ze uz sa sam pretoci ...akusat ho zaujat aby bol na brusku co najdlhsie,ak mas doma velku vanu,napusti vodu,daj si ho na ruky dolu bruskom a daj do vane akoby siel plavat,bude sa sna,it drzat hlavicku hore naD vodou a clapotat nohami ,aj ty sama ked ho napriklad pestujes na rukach dal si ho na ruky bruskom dolu a podopri zo spodu a nos par minut denne ako lietadielko,mozno banalita ale tym tiez dieta spevnuje svalstvo,pozri si cviky deti na fitloptach a to tiez doma Mozes s nim cvicit.....
Pred rokmi sa taketo veci vobc neriesili,muz zacal sediet az ako rocny a behat ako skoro dvojrocny,nema ziadny problem,krivu chrbticu ani nic ....nikto nic neriesil,proste mal svoje tempo vyvoma,to len dnes akonahle dieta nesplna tabulky,bum hned ma milion diagnoz....

dzuko
autor
20. mar 2019

Ďakujem za povzbudenia 🙂 :-*

diewcatqoo
20. mar 2019

@dzuko Ahoj To co mas za lekarov, prosim ta? Preco by musel v 7m sediet a lozit? Jasne, niektore sikovnejsie deti to dokazu... ale riesit takto skoro, ze nelozi a nesedi a strašiť vojtovkou je podla mna chore. Obzvlast, ak sa ti pekne pretaca, pivotuje na rucickach a pod.. proste ak vidis pokroky. U dietata v 7m su normalne tieto pohyby, hlavne lietadlo a robenie hodin.. to, ze dieta musi samo sediet v pol roku je davno prekonane.
Vobec nestresuj, tvoj syn je normalny, to skor lekarka ma prehnane nároky. Nechaj cely vyvin na nom, neboj, az pride jeho cas, zo dna na den urobi velky pokrok. Ak chces posilnovat svalstvo, tak to baby plavanie je super.
Inak, to apgar skore by si mala mat presnejsie rozpisane v prepustacej sprave z pôrodnice.
Prepac, ale ja som sa normalne az nahnevala, ked som toto citala. Preco lekari strasia mamicky.. ci im to robi dobre 🙄

misiatkooo
20. mar 2019

@dzuko ahoj vobec nerob paniku. U nas bol tento isty problem. Podla detskej doktorky nenapredoval tak ako mal vsetko robil oneskorene. Zvalovala to nato ze je tazky a lenivy. Navstivila som fyzioterapeutku ktora si ho pozrela a hned mi povedala ze ma slabsiu hypotoniu( slabsie svaliky) ukazala nam par cvikou a proste si isiel svojim tempom pretoze potreboval spevnit chrbatik. Posadil sa sam ako 12 mesacny a ako 14 mesacny zacal stvornozkovat ako 15 mesacny chodit okolo nabytku a teraz pred tym ako mal mat 17 mes. Zacal chodit. Ta chodza je este tarbava a opatrna ale isto sa rozbeha. Inak na ostatne veci bol velmi sikovny ukazal ako sa ma,aky je veliky,kde ma nos,ocko,usko, dal papa, poslal pusinku a vedel aj dost slov. Tento slabsi svalovy tonus vznika uz pri porode aspon tak mi to vysvetlila fyzio. Neboj sa mas zdrave dietatko treba sa len obalit trpezlivostou. Budem drzat palce 😊

37373
20. mar 2019

@dzuko Ahoj, ver svojmu dietatku. Moj zacal sediet v 9 mesiaci a chodit koncom 14 m. Teraz sa vsak nezastavi😉. Drzim palce!

sss2023
26. jan 2024

@dzuko aboj aho ste dopadli prosim dakujem