Okluzor a vyliečenie tupozrakosti

bobko2000
27. júl 2014

Mám dcérku, ktorá bude mať v septembri tri roky. Od dvoch rokov nosí okuliariky, pretože jej začalo zachádzať ľavé očko a doktorka u nej zistila tupozrakosť, na tom očku ma dvojky dioptrie a na druhom polku. Mali sme si postupne zvykať na okluzor. Teraz od júla sme sa dostali aj k pani, ktorá s takýmito detičkami cvičí na rôznych prístrojoch, tak tam máme chodiť raz-dvakrát do týždňa, no upozornila nás, že okluzor je potrebné nosiť celý deň. Takže už mesiac poctivo nosí okluzor, len z okolia sa ozývajú reakcie, že je to viac-menej zbytočné, že aj moja dcéra (syn) to nosili, dokonca boli na operácii a dodnes je to oko tupozraké, že to nepomohlo, ale vraj môžem vyskúšať. Chcem sa teda spýtať na vaše skúsenosti, či máte niekto dieťatko s touto diagnózou a nosením okluzora sa to postupne vyliečilo? Za odpovede vopred ďakujem, prípadne mi prosím pošlite ip.

pemizb
27. júl 2014

Aspon to skus...len tak si budes moct povedat ze si pre nu urobila vsetko. Ja som tiez tupozraka, nic mi nepomohlo....ale udajne som vsetko ako mala odmietala....no a ked mala neodmieta....tak skus. a chcem sa spytat v akom veku jej to zisitli? Lebo ja sa obavam ze moje deti to mozu po mne nejako zdedit...tak aby sme to zachytili vcas.

sissy27
27. júl 2014

@bobko2000 ja som ten prípad, kedy to pomohlo 🙂 okuliare som nosila od 3rokov do 13, okluzor neviem presne ako dlho, ale už som bola na ZŠ.. operácie ani iné špeciálne metódy vtedy možno ani neboli, akurát som robila doma také cvičenia, že som si približovala napr. ceruzku k nosu, od nosa, doprava, doľava a sledovala tým voľným okom...

zita19
27. júl 2014

@bobko2000 ked ho bude poctivo nosit je velka sanca na vyrazne zlepsenie stavu, takze odporucam. Ja som presne ten pripak, ked sa este okulzory napouzivali, som na lave oko tupozraka, nemam priestorove videnie, nesoferujem. A cely zivot co si to uvedomujem, sa bojim, ze ak sa mi s tym zdravym okom nieco stane skoncim ako slabozraka, co neuvidi ani dvere, nieto este klucku na nich.

bobko2000
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bobko2000
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zita19
27. júl 2014

@bobko2000 hej, zdrave vykryje. Lenze ked bude vykryvat cele desiatky ako moje, tak to uz aj hlava pociti. Nehovoriac o tom, ze mi po 40tke zacali pribudat dioptrie raketovym tempom. A mozno si neuvedomuju, ze staci moment a pre zvysok zivota bude cely svet len par farebnych machuli... 😝

bobko2000
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pemizb
27. júl 2014

@bobko2000 drzim palce....ja som teda osobne skulila, bola som na operacii, tam mi to vyrovnali ale aj tak to podla mna vidno....no a stymi recami ze to niekoho neobmedzuje.....no...to by som trochu protirecila. Akze da sa s tym zit....to nevravim, ale iste skusaj co mozes.....lebo predsa len...dve oci su dve oci. Jedno sa jej moze lahko zhorsit. Mna to napriklad obmedzovalo aj v zamestnani. Lekar mi nechcel dat odporucenie na pracu pri pc. Ked som chcela hrat hadzanu, zasa bol problem ze co ak sa mi nieco stane s tym zdravym okom...a este jedna prihoda.....mne osobne sa aj ucotelka vysmievala ze nemam priestorove videnie...a to si vies predstavit ako sa asi citi nekaka pubetiacka ked jej take cosi vravi pred celou triedou. Dodnes si to papatam. Iste to nevzdavaj. Drzim palce. Si perfektna ze si este aj ty das take okuliare...supeeeeer 🙂 si super mamina a s tebou to ta mala iste da.

anatalia77
27. júl 2014

@bobko2000 narodila som sa s tupozrakostou,nosila som okluzor,ale oko mam defacto mrtve. Mam to ako @zita19,nemam priestorove videnie,nesoferujem,a nosim okuliare. Aj kvoli bezpecnosti. Ak si poranim zdrave oko,som odpisana. Ale ty spav vsetko mozne,co sa da.
Kludne sa to moze vyliecit. Preco nie.

moonglow
27. júl 2014

@bobko2000 nas starsi syn ma tupozrake oko... zistili sme to az v 3,5 rokoch, okluzor nosil najskor cely den, potom uz len na pol dna, lebo sa mu to velmi zlepsilo... teraz ma na pol dna, ale striedame oci (t.j. jeden den lave, druhy den prave), aby to prave nezlenivelo ... dioptrie ma sice zatial stale rovnake, ale ocna vravela, ze sa to zlepsuje ... tupozrakost sa liecit neda, da sa to len zlepsit a to len do priblizne 6 rokov

adulla2
27. júl 2014

Tak toto presne má moja najstaršia, očko jej začalo zabiehať okolo pol roka a od roka a pol nosí okuliare, dosť silné dioptrie, najprv si zvykala na okuliare, nemal s nimi problém lebo ich potrebovala a postupne začala nosiť aj okulzor. Teraz má 7 rokov a práve minulý týždeň sme boli na kontrole a dr. je spokojná ako jej to pomohlo, dokonca povedala, že stačí ak bude nosiť okulzor len 2 hod denne. Predtým mala nosiť celý deň, no Saška ho nechcela do školy,tak ho nosievala len poobede, víkedny a celé prázdniny - mali sme takú dohodu 🙂. Takže je to dlhá cesta, ale z vlastnej skúsenosti odporúčam nosiť okulzor...Už len pre to že si neviem predstaviť že by v dnešnej dobe nemala vodíčák. Držím palce v liečbe 🙂

culia1
27. júl 2014

Ahoj, mne ako dietatu zistili tupozrakost. Velmi silnu, mala som diotrie 13, zacal sa kolobeh cviceni, s okluzorom, so sosovkami, 1000 vysetreni. Nebola som v tom poctiva, ale dnes mam mat dioptrie 5. Ale myslim si, ze je to aj tak fajn - zliest o 8 dioptri. Ja prakticky to oko nevyuzivam, keby sa mi nieco stane na zdrave oko, tak som prakticky odpisany clovek, ale pokial ma tvoja mala tak malu dioptriu, odporucam cvicit cvicit a cvicit a cim najskor ako sa da. A ak ti niekto vravi o operacii tupozrakeho oka, tak jeho dieta nie je tupozrake. Alebo tupozrakost sa neda zoperovat.

adulla2
27. júl 2014

@pemizb ja som bola s deťmi na očnom vyšetrení cca v roku, aj druhá dcérka nosí okuliare ale ona má inú diognozu - kataraktu (šedý zákal) čiže teraz tiež nosí okuliare aj okulzor. Podľa mňa by malo byť očné vyšetrenie povinné u všetkých detí, pretože väčšiou sa problém prejaví až v škole a niekedy je už neskoro...Takže určite sa treba objednať k očnej, ako potom ľutovať, že sa niečo zanedbalo.

pemizb
27. júl 2014

@adulla2 no my sme boli u ocnej...kedze su mali predcasniatka, tak tam sme sli povinne...boli sme dvakrat a vyradili nas z evidencie....takze teraz ked budu mat dva roky,tak chcem ist zasa. I ked nwviem ako ich vysetria. Aj minule sa im to nepodarilo. Ale inak nechapem...ja napriklad vodicak mam. S tym je nejaky problem? Sice nejazdim, ale normalne som si ho urobila...s tym lekar problem nemal. 🙂

adulla2
27. júl 2014

@pemizb tak čo som čítala tak ľudia, ktorí majú tupozrakosť a neliečili sa nemajú priestorové videnie, napr. nevedia odhadnúť vzdialenoť prichádzajúcich áut pri šoférovaní a pod. takže nemôžu mať vodičský, moja dcérka má napr. problém s loptovými hrami, hokejom, tenisom... nevie odhadnúť keď na ňu letí lopta a nebaví ju to lebo jej to nejde ☹

bobko2000
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pemizb
27. júl 2014

@adulla2 nooo...tak ja ten vodicak mam. 🙂 sranda.....asi staci zajst k inemu lekarovi alebo co. Neboj, tvoja dcera casom tiez bude vediet odhadnut aj tu vzdialenost aj hrat loptove hry. Nejako mi to nepride ze nemam priestorove videnie.....mozno keby som prestala vidiet v dospelosti na jedno oko...tak to beriem inak. Akurat mi je luto ze teda 3D filmy mi asi nic nepovedia, ale s detmi na ne pojdem.