Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pes calcaneovalgus u 2 ročnej dcérky

tajik
25. nov 2012

je tu niejaka mamicka,ktorej dieta ma pes calcaneovalgusu?a ako ste to riesili?lebo moja 2 roc.dcerka ma a chcu ju operovat,ze jej tu slachu spevnia.

vvrka
25. nov 2012

Ahoj, nas maly ma Pes equinovarus congenitus. Neviem, co presne znamena vasa diagnoza, ale mozem odporucit stranku www.peckari.sk, je to stranka OZ pre deticky s problemovymi nozickami. Vdaka nej sme sa dozvedeli o skvelej liecbe vo Viedni u doc. Radlera, ktora nam, chvalabohu, uzasne pomohla (klop klop klop).
Skus pozriet, mozno tam najdes nieco, co sa bude hodit.

tajik
autor
27. nov 2012

@vvrka ahoj.pozerala som tu stranku,je zamerana na pes equin.my mame totiz na pravej nozke pes equin.a na lavej pes calcaneovalgus,co je presny opak.bola by si taka zlata,napisala by si mi nieco o tej Viedni?to ste si hradili,ako to prebieha,ako casto tam chodite a tak?boli ste operovani?dakujem

vvrka
27. nov 2012

@tajik ano, samozrejme, rada napisem podrobnosti. Treba sa objednat k Dr Radlerovi na konzultaciu (jedna stoji 100 eur), kde posudi stav a navrhne liecbu noziciek. Doktor hovori po anglicky a je uzasny - skvely odbornik a velmi charizmaticky clovek, vie to s detmi. Robi tzv. Ponsettiho sadrovanie - je to specialna metoda, vdaka ktorej sa nozicky daju do poriadku za velmi kratky cas (uz po prvom tyzdni je vidno velka zmena), potom sa uz len udrziavaju, aby sa zabranilo recidive.

Cela liecba diagnozy PEC prebieha tak, ze najprv sa nosia sadricky (vacsinou na 4 - 6 tyzdnov, kazdy tyzden sa menia), ktore siahaju az po stehienka. Treba teda kazdy tyzden chodit do Viedne, za jedno sadrovanie sa plati 40 eur (a dalsich 40 za zlozenie starych sadier, ak sa nemylim) + poplatok klinike, presne sumy si uz nepamatam, mal to na starosti manzel.

Vo vacsine pripadov je nutna aj operacia - tenotomia, teda maly rez na achilovkach. Po narezani zrastu nanovo a su pruznejsie, takze nozicka sa da pekne do spravnej polohy. Hned po operacii (trva asi pol hodinu a robi sa v celkovej anestezii) sa nalozia trojtyzdnove sadry. Operacia stoji okolo 3 000 eur a bohuzial, poistovna ju nepreplaca.

Po zlozeni tychto poslednych sadier su nozicky upravene, no kedze sa zvyknu vracat do povodnej podoby, treba nosit specialne topanky - su spojene tyckou, aby bola zabezpecena spravna pozicia (nohy smeruju do vonka, teda naopak nez povodne boli pri PEC). Vyzeraju asi takto: http://www.c-prodirect.co.uk/clubfoot-supplies/... - je viac typov, daju sa kupit aj u nas, aj na predpis.
Spociatku sa nosia na 22 hodin denne (hodinu rano a hodinu vecer mozu byt dole), po kontrole u doktora sa posudi, ako dalej. Zvycajne sa doba nosenia znizi na 16 hodin denne a potom postupne podla stavu. Nosia sa az do 3 - 4 rokov (pocas spanku).

My to uz mame (skoro) vsetko za sebou, mali sme aj tenotomiu, ked mal maly 5 tyzdnov. Na prvu konzultaciu sme isli hned z porodnice, ked mal 5 dni - bol to pre mna zahul tak cerstvo po porode, ale som stastna, ze sme sa dostali k Dr Radlerovi. Petkove nozicky su krasne, ludia nam hovoria, ze by vobec nepovedali, ze s nimi nieco mal. Zrovna teraz, 5. 11. sme boli na kontrole, dalsiu mame v marci.
Momentalne nosime topanocky na 14 hodin denne, teda pocas spanku. Uz mame druhe, vacsie, prve stali 380 eur, druhe tusim okolo 180 €, lebo sme kupovali uz len boticky, tycku sme uz mali z tych starych.

Tie sumy su pecka, ale zdravie dietata je priorita. Co som citala na peckari.sk, niektori rodicia si brali na operaciu aj pozicku. A najnovsie mame info, ze poistovna preplaca topanky - aspon nieco.

Ked citame skusenosti ludi, ktori najprv skusali liecbu na Slovensku, su, bohuzial, jednoznacne negativne. Je to hrozne, ale niekedy nie ze nepomohli, ale vyslovene uskodili. :( Niektore deticky boli dokonca zbytocne operovane, alebo mali zle zasadrovane nozicky. :( Ale aj tym vedeli vo Viedni pomoct - aj ked islo uz o starsie deti.
Na Slovensku ani v Cechach nikto Ponsettiho nerobi (hoci si to niektori radi napisu - nie je to vsak pravda!). Ponsettiho sadrovanie je jedinecne, je to ina metoda, nez sa robi u nas. Pri sadrovani doktor nozicky jemne rozmasiruje a nalozi sadricky - nie je to bolestive, a s kazdou sadrou su nozicky lepsie a lepsie.

Ak vam mozem poradit, jednoznacne odporucam nakontaktovat sa na spominaneho Dr Radlera, on vam bude vediet povedat, ci sa venuje aj pes calc. - ak aj nie osobne, urcite bude vediet niekoho odporucit, pretoze sadrovanie sa robi na velkej klinike (Orthopädische Spital Speising - http://www.oss.at/index_html?sc=821595378&xo=22... - dole je aj kontakt priamo na neho). Na prvu konzultaciu a potom, ked uz sa nenosia sadry, sa chodi k nemu do Fußzentrum Wien (http://www.ordination-radler.at/index.php/home?...), kontroly su raz za 3 - 4 mesiace.

Prosim, nezlaknite sa tych cien a mozno aj jazykovej bariery (niektori rodicia pisu, ze tam nechcu ist, lebo nevedia po nemecky alebo anglicky - vsetko sa da vyriesit, ak nemate niekoho znameho, kto by vam isiel prekladat, na fore je dokonca jedna velmi ochotna pani, ktora chodi do Viedne s viacerymi rodinkami, aby im tlmocila).

Napisala som toho vela, snad nieco z toho bude pre vas prinosne. Vy mate uz vacsiu slecnu, ale napisala som to vsetko podrobne od zaciatku, keby nas cital aj niekto iny. Beriem to ako svoju povinnost, sirit informacie dalej, pretoze aj my sme sa o tomto doktorovi dozvedeli len vdaka tomu, ze dobri ludia z OZ Pecka spravili webstranku www.peckari.sk.

Ak by si sa chcela este nieco spytat, pokojne napis - bud sem, alebo aj do fora na peckaroch. Je tam vela rodicov, co riesia tieto veci a cloveku velmi dobre padne, ze si moze vymenit skusenosti a pocity. Drzim vam palce a zelam vsetko dobre!

sendy182
28. nov 2012

@tajik ahoj pred dvomi-tromi rokmi oprerovali mojej známej syna v Prahe........už neviem či niečo doplácali ............chlapec mal 8 rokov vybočené obe nožičky na sk mu nevedeli pomôcť........ teraz sa korčuľuje.....bicykľuje........len troška pomalšie chodí.....no ináč je v poriadku nedá sa to porovnať čo bolo pred tým..........

tajik
autor
28. nov 2012

@vvrka moc dakujem za info,si zlata.drzkajte sa,vela uspechov

vvrka
29. nov 2012

@tajik nie je zac. aj ja dakujem a napodobne zelam vsetko dobre, nech ma malinka nozicky v poriadku. drzim palce!

kacena4
12. dec 2012

@tajik v bratislave je velmi dobra pani doktorka smekova na ortopedii ku ktorej chodime robi piatky a aj operuje. nemusi sa chodit mimo poistovnu

priadka
18. feb 2013

@kacena4
@tajik
...pardon, este oneskorene vstupim do tejto diskusie. Nechcem nikoho urazit, ale pani doktorka Samekova (neviem sice, ci ide o tu istu osobu, lebo pises "smekova") je mozno velmi dobra, ale PEC sadruje velmi nesetrne a nespravne. Nejde o Ponsetiho metodu, ktoru pouzivaju napr. aj v spominanej Viedni. Mozno operuje kvalitne, ale najlepsie je nozky vobec neoperovat, kym sa da operacne riesenie odvratit, treba pre to spravit maximum...

tajik
autor
19. feb 2013

@priadka ahoj.chcem len vediet,preco si myslis ze Pec netreba operovat,azda sa ta nozicka casom vyrovna?lebo moja dcerka,mala sadry,dlahy a zatial operovanu iba achilovku,ma 2,5 roka,ale vobec nevie chodit na tej nozke,nema stabilitu,a ma ju opat tak vtocenu,doslova v pravom uhle dovnutra ako ked ju mala na pociatku a to chodime pravidelne na rehabku a pobyty.ja uz neviem,co a ako,trapi ma to.chcu ju operovat.vies o tom nieco viac?tiez mate taky problem?

kacena4
19. feb 2013

@priadka jasnacka kazda metoda je ina ale ked je stav neodvratitelny a treba dietatu pomoc treba aj aj operovat najma co sa tyka achiloviek lebo tie nozivky vykrivuju stale viac a viac (aspon si myslim) a nam museli aj vyberat nejake kosticky z noh lebo maly ma cca 5 cm od podlahy patu co ma vytrcajuce kosticky takze doslapuje len na 1/2 nohy mal uz 3 operacie kym sa vobec postavil na nohy a to mal cez 3 roky a ano je to samekova ale su tam aj iny lekari - toto moj nazor @tajik

vvrka
20. feb 2013

@tajik kontaktuj Dr Radlera, info na peckari.sk, je tam aj diskusia. Na SR nieco riesit neodporucam.

007monita007
25. feb 2013

ja mam dcerku ktorej prvu operaciu odflakli a teraz ju operaovali znova tak cakame teraz mesiac na kontrolu tak uvidime ale uz by som bola rada keby bolo dobre lebo je to fakt na nervy v optimizme ma drzi prave malicka ktora si zo vsetkym poradi ako zdrave babo a ten jej usmev je na nezapaltenie takze verime vsetci ze ta super nalada jej tiez pomoze k rychlejsiemu uzdraveniu.Drzte sa vsetci

tajik
autor
1. mar 2013

@007monita007 ahoj,mozem sa opytat,co vam presne operovali a kde?moja dcera je prave po operacii pes calcaneovalgus v PO a o 2 tyz presadrovanie,je taka veselucka az na to ze chce bezkat a nemoze,ale som z nej stastna.

007monita007
2. mar 2013

povolovali nam Achilovky v BB ale nas maohla uz na daky 4 den pomaly na nohy ona uz totiz pomaly beha a neobsedi cize predtym mala ortezky a uz po nich behala len teraz je zasadrovana tak jej to tak nejde ale uz len dva tyzdne aj nam robi radost ja vravim ze co jej vzali na nozkach to jej dali do jej uzasnej povahy a usmevu ktory z nej ziari.Coje to ten calcaneovalgus?

007monita007
27. mar 2013

prvo nam len bodovo povolili achiloky no nepomohlo vlmi a teraz nam prerezali celu achilovku ja neviem presne nazvy co nam robili ale 19.4. nam daju dole sadry spravia ortezky a uz hadam bude pokoj mala nam uz zacina behat aj so sadrami spravi par krokov tak ma to tesi.

luci974
26. nov 2014

@tajik

ahoj môžem sa opýtať k akému detskému ortopédovi si chodila v PO? Môj dvojmesačný syn má tú istú diagnózu, nie je to až také zlé, ale boli sme u dvoch ortopedičiek aj na rehabke a ich názory sa rozchádzajú. Takže teraz neviem čo a ako. Nosí dlahu už druhý mesiac.. ak by si vedela o nejakom dobrom detskom ortopédovi budem ti vďačná...

erikakukinkova
13. jan 2015

@luci974
@tajik ahojte kocky aj my sme z po mam 4 m syna narodil sa kp a bola mu zistena diagnoza pes calcaneovalgus chcela by som sa spytat kde u pediatra ste boli?Klbyky sme riesili u klaina len sa mi zda byt strasne nepristupny je to sice odbornik no nic nevysvetli a mysli si ze vsetci musia vediet vsetko mame aj zrastene prsteky na nozkach ale to sme riesili na plastyckej v ke tak neviem poradte gajdos alebo poznate aj niekoho ineho?dakujem za vasu odpoved

luci974
4. feb 2015

@erikakukinkova ahoj my chodíme k ortopedičke do PP, k pani Parákovej a tá nás poslala ešte do nemocnice k bývalej primárke na ortopedickom oddelení k Dr. Poledníkovej. Neviem no, sme celkom spokojní, len stále nevieme na čom sme, lebo každá povie niečo iné.... O klainovi som počula, že je celkom dobrý, ale koľko ľudí, toľko názorov.... :( Do PP sme šli kvôli tomu, že väčšina z nášho okolia chodia tým smerom a o lekároch z PO nevieme skoro nič.. Ty si chodila so synom s tou istou diagnózou k Dr. klainovi?

luci974
4. feb 2015

@erikakukinkova a ešte k tomu už štvrtý mesiac chodíme na rehabku a cvičíme vojtovú metódu... od narodenia sa to zlepšilo, ale povedali nám, že sa to bude liečiť až do 6 rokov.... a musí nosiť špeciálnu obuv s podrážkou, čo sa nám nechce veriť, lebo mi už skoro medzi nôžkami nevidíme rozdiel....

drobeeeec
8. jan 2017

Dobrý večer,je tu nejaká maminka s pre calg???Mám 8mesacneho chlapčeka a nosime úplne o ycajne ortézu ktora .vobec nepomáha....Poradíte čo robiť ďalej????

evkaiska
13. feb 2017

Orteza nezaberá? ☹ Mojej 5 týždňovej dcérke dnes tiež dali termodlažky a odvtedy v kuse plače, lebo jej to vadí. Keď si pomyslím, že je to zbytočné... ☹

drobeeeec
13. feb 2017

ale od konca januara mame nove ortezky feste pevne a tie uz maju konecne ucinok...takze hlavu hore

zigy
12. mar 2017
tamaraaa
1. okt 2017

Ahojte, prosim poradte mi kto mi v Bratislave vie dat opatrne dole sadricky u novorodenca. Nechce sa mi na klasicku pohotovost, syncek ma strasne opuchnute palceky, dalsie sadrovanie mame v utorok.vo.Viedni ale sadry musia dole co najskor, uz.som mu raz davala samandole.ale bolo to narocne

drobeeeec
3. okt 2017

Každý dr to dá dole či obvodný alebo odborny

tamaraaa
3. okt 2017

Myslite? Boli sme nakoniec na kramaroch,volala som,tak vrat na urg.prijem chirurgia, ale som spokojna,.my sme z KE tak obvodakovi mi ani nenapadlo volat

evkaiska
18. nov 2017

Cavte, baby, po dllllhej dobe sa opat ozývam. K tym termodlazkam - moja mala (vtedy 5tyzdnova) ich mala asi 2 dni na par hodin, v kuse plakala, vadili jej. Nevladala som sa na to pozerať, tak som jej dlazky nedávala, len som jej pri každom prebalovani nozky masírovala, natahovala tie šľachy. Po 4 týždňoch sme boli na kontrole a lekár nam odporučil nosiť pevnú obuv, ale naopak (akoby sa topánočky hnevali). Objednali sme ich, boli veľké, aj ked som objednala najmenšiu veľkosť (nosila ich teraz v jeseni), ale dávala som jej ich viackrát za den. Na ďalšej kontrole nas ortoped chvalil, ake ma super nozky, ze ma perfektne výsledky aj co sa tyka osifikacie kosti, aj psa. 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli