Pigmentové škvrny u dieťaťa

darinkamandarinka
20. jún 2013

ahojte. mam 2 - rocneho syna ktory ma na brusku pigmentovu skvrnu ktora sa rozrasta. bola som uz o dvoch koznich dr., ale obaja mi povedali ze sa s tym neda nic robit, no tomu sa mi nejak neda verit. mate s pigmentovymi skvrnami nejake skusenosti?

dakujem

laska1982
20. jún 2013

@darinkamandarinka ahoj..ja mam 31 rokov a od malicka mam pigmentove skvrny na nohe, zadku a na krku(na nohe a krku su tmavsie ako ostatna pokozka, na zadku je bledsie 🙂 )...ked je slniecko, zvyknu mi troska stmavnut, ta na zadku nie 😅 ..ale inak nerobia ziadnu sarapatu 🙂

miruska320
20. jún 2013

môj syn to má na tváričky tmavý fľak cez čelo a na kožnom tá istá odpoveď-tiež ma to mrzí lebo je zvláštne že v dnešnej dobe keĎ je medicína tak popredu mi je to divné 😅

miruska320
20. jún 2013

@darinkamandarinka v lete na pigmentovú škvrnu dávam opaľovací s OF 50 na ostatné časti len 30 tak sa to cez leto trošku stratí,ale na zimu je to zase hodne viditeľné

darinkamandarinka
autor
28. jún 2013

@laska1982 a inak so skvrnami nemas ziadny trable? najma v lete?

darinkamandarinka
autor
28. jún 2013

@miruska320 no ved prave ze aj mne je to cudne ze v dnesnej dobe sa s tym neda robit nic 😖 a ked ma moj maly ten fliacik na brusku a nie na tvaricke aj tam mu mam davat opalovaci krem?

laska1982
30. jún 2013

@darinkamandarinka nie..len mi troska na krku stmavnu, ale inak mi nerobia ziadne problemy...

alena2795
21. jan 2015

ahojte potrebujem poradit moj syncek ma 2roky na nozke od narodenia ma taky asi 5cm biely flak doktrorka mi povedala ze je to pigmentovy flak da sa to niako odstranit nechcela by som aby mu to tam ostalo 🙂

leenkaa2708
10. aug 2015

my máme podobne, malá sa narodila s niečím takým na ruke a nič mi nepovedali na to, tak som myslela že ok, len my to máme tak že polka ruky akoby tmavšia a druhá svetlejšia čiže tie zóny sú väčšie, no lenže toto leto (teraz má 4 roky) som to spozorovala pár malých hnedých škvrn o niečo tmavších ako jej koža na hrudníku (už ani neviem ktorá farba je ok tá jej keďže ona má tie zóny veľké) no len som spozorovala že na chrbte sa jej robia také veľké mapy a tam mala vždy plavky keď tak na slnku sme boli a a vyzerá to tak isto ako na ruke tak asi s tým pôjdem ale podľa toho čo som čítala na nete my nemáme tie menšie čo sa môže ten počet zvyšovať neviem čo to je podľa mňa pigmentové škvrny, lenže u nás to nik nemal ani u manžela ja mám len jedno malinké svetlo hnedé na stehne nič viac.. :( a neviem či sa mám teraz ľakať alebo nie najbližšie sa radšej spýtam obvodnej lebo sa mi to nejako nezdá .. (má to na ruke a po celom trupe našťastie na tvári nie a na nožičkách som tiež nespozorovala) tie mapy nie sú veľmi tmavé ako klasické znamienka alebo tmavé fľaky ale rozdiel je vidieť jasne a nielen zblízka, niektoré tu spomínali že keď sa objavujú ďalšie môže to byť znakom choroby (lenže čo sú foto na nete tak všade také menšie a je ich veľa nie na veľkej ploche jedno súvislé) ...nemáte niektorá podobné čo my? ďakujem

zuzanka7117
24. apr 2016

@leenkaa2708 Ahoj...ako ste pochodili s tymi skvrnami? Moj maly to ma podobne a nikto netusi co to je. A stale mu pribudaju nove. Tato je prva a najvacsia .

leenkaa2708
24. apr 2016

@zuzanka7117 Ahoj no to naše vyzerá trošku inak, my teraz máme ešte iné prednejšie problémy, tak som to ešte nejak neriešila s dr, pretože som popritom všetkom na to zabudla, ale keď niečo zistím napíšem..a Vy ste s tým boli, čo Vám na to povedali?

leenkaa2708
24. apr 2016

@zuzanka7117 dali Vám aspoň nejaké stanovisko alebo tip čo to môže byť? ja už niekedy neviem pretože váham či ísť či neisť, či to vôbec u nás má zmysel, pretože ja som mala podobné problémy v oblastí očí a tiež žiaden dr nevedel prísť na to čo to je jeden mi dokonca povedal, že to má viac ľudí, ael nevedia čo to je a z čoho to je vždy len "oslabená imunita" reakcia imunity a podobne, čo je aj pravda ale nič konkrétnejšie iba nejaké dočasné medikamenty na úľavu od bolesti, trvalo mi to tri roky, kým som to ako tak zkorigovala a pomohla si sama takže asi tak :( a keď som apelovala na nejaké tie testy, tak mi povedali že sa to neoplatí testovať keďže to nie je na celom tele, tak ani nezistia čo to je ..na základe toho aj dosť váham či sa mám s malou vláčiť po doktoroch ak ich tak môžem nazvať česť výnimkam :(

adulla2
24. apr 2016

Sú to fľaky cafe au lait, pýtajte sa s tým ku kožnej, hlavne ak ich je viac ako 5 fľakov ,tá by vás mala poslať na ďalšie vyšetrenia, ortopédia, očné, tiež je dôležitá genetika, neurológia...Je to kolotoč behaní po vyšetreniach ale radšej zbytočne ísť ako niečo zanedbať. Nechcem strašiť ale je jedno ochorenie, ktoré sa práve začína takýmito škvrnami je to neurofibromatoza http://www.neurofibromatoza.sk/ Fakt nechcem vás zbytočne strašiť ale je to veľmi škaredé a nevyliečiteľné ochorenie. Preto by som to nenechala len tak, viem o čom hovorím, má ich aj dcéra 8 fľakov, hlavne na chrbte, objavili sa jej asi v dvoch rokoch, zatiaľ to na genetike vyhodnotili ako familiárny výskyt, keďže ich mám aj ja aj manžel a pevne verím, že to takto aj zostane... Veľa ľudí má toto ochorenie a vôbec o tom netuší, keďže nemajú žiadne iné problémy.

zuzanka7117
24. apr 2016

@leenkaa2708
@adulla2
Urobil sa mu skoro zo dna na den v novembri, vtedy mal 3 mesiace. Bolo to po tom ako som raz v Tescu kupila zelene pampersky v akcii, v ktorych bolo dost kusov "nekompletnych" proste chybal na nich kusok, cize urcite neboli najkvalitnejsie. Kozna vravi, ze to s tym asi nema nic spolocne, proste len zhoda nahod. Moze byt, neviem. Odvtedy to tam ma stale, trochu sa to zvacsilo. Je to cisto farebny hnedy flak, bez zhrubnutia koze, bez podrazdenia, bez vysusenia.....Asi dva mesiace dozadu sa mu urobil podobny, ale mensi a svetlejsi na chrbte, dva tyzdne dozadu an krku a teraz som si vsimla, ze uz ma maly aj na ruke a v okoli plienky. Kozna povedala, ze to este nevidela, ked to nema od narodenia, poslala nas do BA na kramare, ani tam nevedia co to je, predpisali na dve kortikoidne maste, ktore mam mesiac natierat a ak sa nezneni, vezmu vzorku a vysetria pod mikroskopom. Velmi sa mi nechce do tych kortikoidov, najskor skusam, rozne prirodne maste a ak nic nepomoze asi ich skusim, ale iste nie na mesiac. O tej chorobe som dnes citala, ale videla obrazky...nieco strasne, radsej na to nejdem pozerat. Aj ked som citala, ze pri tej chorobe su tie skvrny len 3-5 mm a casom rastu do asi 15 mm.....on ich ma ovela vacsie. teda ta na bruchu je najvacsia....v utorok ideme na neurologiu, uz sme objednani na alergo-imuno a na ocne. 19.5. ideme zas na Kramare. Kozna vravela, ze to moze byt znamienkoveho charakteru, aj ked neviem neviem ked sa mu robia postupne dalsie a nemizne mu to.

dami16
31. júl 2016

Ahojte,ja mam dvojtyzdnoveho chlapca a pred troma dnami sa nam zacali robit svetle hnede flaky.Najpr na zadocku a na chrbte a vcera uz aj na tvaricke a vo velkej ploche aj na nohe.Lezime uz v nemocnici na pozorovani a zatil nikto nevie co to je a preco sa to tak rozsirilo. Ma niekto skusenosti?

anawi24
27. sep 2016

@zuzanka7117
@zuzanka7117 ako ste dopadli s tými flakmi?? Nám sa to urobilo tiež, cca pred mesiacom na rúčke, hneď vedľa seba 4ks do 3mm a teraz na lícku a čielku..zo dňa na deň ako píšete..

leenkaa2708
27. sep 2016

@dami16 my máme presne toto isté len ja som to nejak nereišila na poradni mi nikdy nič k tomu nevraveli aj keď malú videli a ona prospieva tak neviem ale začína mi to už robiť starosti ako to tu tak čítam..pri najbližšej prehliadke sa na to spýtam..a tiež to máme také veľkoplošné..

zuzanka7117
29. sep 2016

@anawi24 Ahoj nam diagnostikovali mastocytozu, chvalabohu len koznu formu. Aj to na zaklade toho, ze z nicoho nic po asi 6 mesiacoch sa mu na tom vacsom flaku urobila zihlavka a zacervenel. Nikto nevie preco vznika, neda sa to liecit, je moznost, ze sa to okolo puberty strati. Ale tazko povedat. Predpisali nam fenistil a locoid, ktore nepouzivam 😀. Treba sledovat potraviny, ktore mu mozu vadit a po ktorych sa ta zihlavka moze urobit (nam zatial nevadia ziadne) a taktiez ked sa to otrie, posucha tak zacervenie a spravi sa ta zihlavka. Ja mu to vtedy len natriem propolisovym kremom a v pohode o chvilu zmizne. Cize je to skor len taka kozmeticka zalezitost, ktoru ale treba sledovat, tusim aj ockovanie, narkoza sa musia riesit nejako specialne. Aj ked moj maly uz pod narkozou bol a v pohode. To sme este nemali diagnozu.

anawi24
29. sep 2016

@zuzanka7117 Ďakujem za info 🙂 my budeme mať asi niečo iné..lebo nám to len zhnedlo a nič sa s tým nedeje..len to potieram tými kremami, ktoré predpísala dr. a o mes. kontrola, som zvedavá a zároveň sa aj bojím..uf, dúfam, že to zmizne..vám veľa zdravíčka prajem a verím, že sa to v puber. stratí celkom 😉 😉

leenkaa2708
29. sep 2016

no neviem my to už máme viac rokov :(

leenkaa2708
29. sep 2016

@anawi24 aj my to príde také trvalé na tej koži ale tak VY asi budete mať niečo iné..

leenkaa2708
29. sep 2016

@anawi24 myslela som na koži našej malej aby sme sa chápali :D

zuzanka7117
29. sep 2016

@anawi24 my sme to tiez mali len take hnede, az asi po 6 mesiacoch to zacalo reagovat

anawi24
30. sep 2016

..potešili ste ma 😖 ale určite dám potom vedieť, keby niečo pomáhalo alebo na niečo prídeme 😉 verím silno

denisa098
16. jan 2018

@zuzanka7117 dobry den,zistili ste prosim co to je ?

zuzanka7117
17. jan 2018

@denisa098 áno, malý ma kožnú formu mastocytózy

werculka
30. máj 2018

Mojmu malemu sa pred 3 dnami urobil vacsi fklak na brusku,ako taka mapa..mudr nas poslala ku koznej..popravde bojim sa ci to nebude nieco vazne..ten syndrom bielej kavy...

dami16
10. nov 2018

@zuzanka7117 my vieme co to je,mame aj my...uz ste odvtedy prisli na to?robili vam genericke testy?

dami16
10. nov 2018

@werculka ahij,nas syn ti ma,ma ich rozhidne tmavsie,ale byvaju aj taketo... u nas na zaklade genetickych testiv diagnostikovali Mc cune allbright syndrom...flaky su len jeden zo znakov...ale ostatne nemusis ani vidiet alebo zatial nie su.

dami16
10. nov 2018

@leenkaa2708 my mame nakoniec MC cune albright syndrom 😒, tie dlaky su jeden z priznakov

dami16
10. nov 2018