Ploché nôžky u 18 mesačného batoľaťa. Čo s nimi robiť?

susika
12. feb 2009

máte niektorá skusenosti? liečit, či neliečiť? je toho všade popísaného vela, a sama som z toho mimo. niekde sa vraví o vložkách do topánok, niekde, že sú zbytočné. moja je ešte malá, aby cvičila cviky na ploché nohy, poradili mi jeden cvik z vojtovky v stredisku , kde som s malou chodila.aj tak sme ju cvičili do roka, lebo bola nedonosená.máte nejaké skusenosti s takými malými? niekto vraví, že počkať do 3.roku, že do vtedy sa vyvýja klemba...... ☹

albertka
13. feb 2009

Ploche nožičky su do 2-3 . fyziologicka zalezitost, klemba sa vyvíja, detske chodidlo obsahuje viac tuku, zato nemoze byt klemba viditelna. A ortopedicke topanocky s vyvýšenou klembou sa odporúčajú tiež až o 3 rokov! 😉

cherries
13. feb 2009

Zaklad su kvalitne topanocky z obchodu a topanocka ma mat klenbu a byt vyvysena po clenok 😉

zucha
13. feb 2009

plochost sa neda zistit u tak maleho dietata.

rohacka
13. feb 2009

Zial, mile mamicky, ktore si myslite, ze ploche nohy sa zistia az po troch rokoch - nie je to az tak celkom pravda. A druha vec je - ine veci platia na deti zdrave, donosene, v pohode - a ine pre nedonosencov, deti so znizenim ci zvysenym svalovym napatim a inymi odchylkami... My tiez mame doma nedonosenca s diagnozou znizene svalove napatie, cvicime od 5. mesiacov, mame 22 mesiacov a od takeho roka a pol mame aj diagnozu - prepadnute vnutorne clenky, co je vlastne plocha noha. Naslapuje na cele chodidlo, az tak, ze ma prsteky mierne roztiahnute, ako keby udrziaval rovnovahu. A navyse ma ako keby vytrcajucu kosticku, pod kostickou, ktora je vlastne clenkom. Vraj je to preto, ze hypotonicke deti su slabsie a ked sa postavia celou vahou na chodidlo, tak um to tam vsetko klesne a uz chodia na celom chodidle. Toto robime-
1. aj doma chodi v celych topanockach s ortopedickou vlozkou, hlavne nutna pevna pata. Prip. ak papucky, tak jedine Rak Banovce nad Bebravou - t.j. papucky s klenbou.
2. cvicime cviky na ploche nohy - teda cvicim s nim ja - sedime pred rozpravkou a ja mu cvicim s nozkami. Neda sa tak kazdy cvik, ale vacsinu cvikov vieme urobit aj tak - kazdy den 1 - 3 x
3. masirujeme chodidla "pichlavou gulickou" - gumena gulocka s vystupkami, my mame s priemerom cca 5 cm, vraj to aktivizuje drobne svaly nohy - kazdy den 1 - 3 x
4. mame vyrobenu podlozku na chodenie - igelitove vrece naplnene gastanmi, velkymi drevenymi koralkami, ryzou, krupami, psenicou, suchym hrachom a neviem cim este, ked to roztiahnem a priblizne roztiahnem po celej ploche, je to asi 1 - 2 cm hrube, chodime po tom v ponozkach alebo pancuskach, je to napodobenina nerovneho povrchu, kamienkov, piesku - co sa odporuca v pripade plochych nozok. Kazdy den si po tom pochodime par minut, dopredu a dozadu, pustime s k tomu pesnicky alebo si spievame.
5. cvicime jeden cvik z vojtovky, kde tlacime nozicku o podlozku - presnejsie tlacime patu a vonkajsi okraj nohy do podlozky - 3 x denne.

rohacka
13. feb 2009

Este som zabudla - tieto cviky cvicime
http://www.khouri.sk/ort_ploche2.htm

zucha
16. feb 2009

rohacka, pravda je to, ze sa nedaju porovnavat zdrave a niecim ine dieta, napriklad nedonosene. Az teraz som si vsimla, ze aj susika je ten pripad

addaa
11. jan 2010

náš 22 mesačný synček má ploché nôžky. Dnes mi už druhá dr. potvrdila, že operácia bude nutná. Ešte chceme zájsť do Žiliny a počuť názor tretieho odborníka.

Chcem sa spýtať, operovali niekomu také malé dieťa na ploché nôžky? Viem, že zotavovanie je zdlhavé, no chcela by som vedieť čo všetko obnáša. ďakujem. 😔 😔 😔

rohacka
11. jan 2010

Addaa - ked pojdete do Ziliny, tak tam odporucia operaciu urcite - oni su totiz operacne pracovisko!!!! Oni uz cakaju so skalpelom v ruke....ako nam povedala nasa neurologicka.
A preco ho chcu operovat tak skoro - ved je to male dieta! Nam povedali, ze operovat v 5 - 6 rokoch, ak sa to cvicenim nezlepsi, co verim, ze sa zlepsi. Ako cvicite? Mate ortopedicke vlozky alebo topanky na mieru? Z akej priciny ma plochu nohu - je hypotonik, alebo to ma zdedene?
Pravdupovediac, radsej cvicim ako drak, aby sme sa vyhli operacii. Ktosi nam povedal, ze pozor na operaciu, lebo kedze chodidlo dietata rastie, nemusi potom rast nozicka tak ako by mala, ked bude po operacii.

addaa
11. jan 2010

rohacka ale práve ploché nožky sa málo operujú, tak som ostala úplne nešťastná z toho, že práve to postihlo nás. Náš malý je mierne hypotonický (nenarástli mu svaly ani na brušku) a tie nožky má podľa dr. vrodené. POvedali nám, že žiadna obuv ani cvičenie nám nepomôžem akurát sa nám to cvičením a správnou obuvou nezhorší.
Práve nám vyrabájú topky na mieru, doma stále používame tie sandálky s plnou pätou a korkovou podrážkou. Do čižmičiek ortop. vložky.
Chodila som sa školiť na cvičenia na plochú nožku aj sme cvičili 4 -5 krát denne, ale malý sa zaťal a nechce ani za svet. Nemôžem mu tie nôžky ani večer umyť. Aj ukazuje že nožinka booo. Vonku moc nechce chodiť. No možno nám povedia, že operovať by mali neskôr. Ale malému sa začínajú deformovať už aj kolienka. 😢

rohacka
12. jan 2010

Addaa - pisem Ti do temy vo Volnej diskusii.

beruska.zuzanka
10. apr 2011

Ahojte mamičky, nám ortopéd predpísal topánky s obrátenou mayerovou klenbou, teda na liečbu plochých nôh... malá má 15mesiacov... chodí krásne, bola donosená, svalové napätie má úplne v poriadku, aj celý fyziologický vývoj u nej prebieha ok, preto nechápem jeho rozhodnutie 😕 😕 😕

Viete niekto poradiť? vďaka 😉

peepka
10. apr 2011

baby mozem sa spytat, ako zistim ci ma syn ploche nohy, len tak ked sa na ne pozriem???? pripadne ak niekto by bol taky dobry a hodilfotky moc by mi to pomohlo 🙂