Podozrenie na cystickú fibrózu u 10 mesačného

nikamichal
23. júl 2020

Ahojte mamičky. Moj syn bude mat 10 mesiavov. Narodil sa v 36 tt mal vlhké pľúcka. Boli sme 10 dni v nemocnici a bolo vsetko ok. Troska chrcal a dr hovorili ze to je ok. Ked mal 3 mesiace prestal a asi v 5 zasa zacal... Do toho sa pridal aj kašeľ. Prekonal bronchitídu. A bolo to ok. No zasa mu zacal kasel. Dostal spreje na inhalovanie a kasel ustupil. Momentalne dostal soplik od sestry a pokasliava zasa ale uz malicko. Dr mu chce robit test na chloridy v pote. Mate s tym niektorá skúsenosť? Bojim sa aby nemalCF.

sisa_s
23. júl 2020

Novorodenecky screening mal v poriadku? 🙂 tam sa vysetruje cysticka fibroza 🙂 problemy s travenim a stolicou nemal? Opuchy noziciek?

nikamichal
autor
23. júl 2020

@sisa_s ano to mal v poriadku... Travenie a aj stolicu ma ok.... Len mava casto hlieny. No v stolici nie... Len je pocut ce semtam mu to tam chrci

sisa_s
23. júl 2020

@nikamichal na imunologii ste neboli? 🙂 mozno ma nizsie parametre imunity, nemusi to byt hned CF, ale je fajn, ked lekar urobi potny test pre istotu, nech sa nic nezanedba

nikamichal
autor
23. júl 2020

@sisa_s nie tam sme este neboli... Ja si nato len spomeniem ze by mu mali robit ten test a je mi zle.... Ze to vobev môže byť. No mas pravdu... Radsej skôr ako zanedbať. A ty mas nejakú skúsenosť s Cf?

1gabriela13
23. júl 2020

@nikamichal ahoj. Kamoškyna dcéra to mala od narodenia. Tiež jej nato prišli hneď po narodení. Je to dlhý a tazky boj. Ale netreba hneď myslieť na nahjhorsie. Môžem mať len oslabenú imunitu

nikamichal
autor
23. júl 2020

@1gabriela13 ano viem a aj ma oslabenú imunitu určite. Len som sa zľakla ked mi dr povedal ze rozmýšľa nad tým vyšetrením... Ideme este na alergologiu. Mozno aj alergia to môže byť

sisa_s
23. júl 2020

@nikamichal som medicka, takze skor z odborneho hladiska nez osobna skusenost priamo s ochorenim 🙂 je pravda, ze najcastejsie sa na CF pride po narodeni screeningom z paticky, neskor sa objavuju traviace problemy z poruchy pankreasu, stolica je objemna, mastna..deti neprospievaju, maju slanu chut koze.. takze iba dychacie infekcie neznamenaju hned, ze je to CF 🙂 pockajte na testy, potny test a alergologia, ukazu viac vysledkov, drzim prsty 🙂

nikamichal
autor
23. júl 2020

@sisa_s ďakujem 🙂 uz som z toho na nervy ze každého bozkávam doma na čelo kto je ako slaný 🙄🙈

1gabriela13
23. júl 2020

@nikamichal myslím si ze keby dieťa malo CF tak mu nato prídu už po narodení. Nemáš sa čoho obávať. Moja dcéra bola tiež často chorlava do 2 rokov. Fakt každý druhý mesiac. Pýtala som sa aj na alergologiu, lekár má utvrdil že to je okej, niektoré deti si budujú imunitu a niektoré majú silnejšiu takže nie sú často choré. Ako mala 2 roky, odvtedy bola málokedy chorá. Fakt aj keď, tak len sopliky co prešli za týždeň.

nikamichal
autor
23. júl 2020

@1gabriela13 dufam ze máš pravdu... Moja strašia dcéra vobec preto sa bojim lebo maly ma stale niečo ked nie sopel, kasel alebo chrci....

1gabriela13
23. júl 2020

@nikamichal všetky deti sú iné. Netreba hneď myslieť na najhoršie 🙂. Ja mam tiež sestru co v živote bola chorá možno raz a so mnou sa na trápili dosť, bola som vždy chorlava. V puberte sa to potom zmenilo. Od tej 15ky som bývala málokedy chorá. No a od pôrodu už vôbec. To dcéra prekonala už všeličo ecoli, nadxhu chrípku a ja som od nej nič nedostala. Všetko bude okej.

danielahamar
23. júl 2020

Podľa mňa astmatik, nemá aj nejakú intolerancia, či alergiu?

nikamichal
autor
23. júl 2020

@danielahamar zatial sme boli na gastre a tam mu bral krv na intoleranciu mlieka a nevyšla. Ideme k alergologicke.

danielahamar
24. júl 2020

@nikamichal mne sa to podoba na môjho, zo začiatku mal na vajce, potom sa pridalo mlieko, podozrenie na reflux a podozrenie na lepok, kt. sa nepotvrdil, aj keď na múku reaguje a samozrejme do toho astma - dôvod neznámi. Nonstop chlapec kašeľ, priedušky, teploty mal len 1den,nikdy nie viac.

janinamojka
24. júl 2020

@nikamichal ahoj,moj syn keď sa narodil bol strašne slany, vtedy som nevedela o co ide.. Ked som ho pobozkala, to bola cista soľ, lekarka to videla na,, jasnu,, diagnozu, urobili okamzite testy a syn bol uplne v poriadku, CF sa nepotvrdila a aj slanost ustupila.. Ine priznaky nemal.. Neskôr, ked bol vacsi, poruchu imunity dychacich ciest.. Ale to sme boli liečení na alergologii.. Drzim palce, verim ze sa ani u vas nic závazne neukaze.

nikamichal
autor
24. júl 2020

@janinamojka moj neni vôbec slaný... Teda tak normálne ako aj jeho staršia sestra. No dufam ze to bude len nejaká alergia... Ďakujem 😘

nikamichal
autor
24. júl 2020

@danielahamar a kasel ma aký? Lebo moj rano vlhko zakasle a cez den len par krat si odkasle ale uz ma suchy

danielahamar
24. júl 2020

@nikamichal už nemá žiadny konečne, už ma 14 r., ale od 1 do 10rokov nonstop chorý, kašeľ sa mu striedal, ja už som počula voľným uchom, že ako mu bublaju hlieny, alebo píska. Nikdy mu žiadne lieky na alergiu nepomohli, len tlmili.

nikamichal
autor
24. júl 2020

@danielahamar tak mu to po takej dobe samé prešlo?

875
24. júl 2020

Dobrý deň je tu niekto po operácii hypospadie nás to čaká čoskoro tak som zvedavá ako to zvládate

kacena4
24. júl 2020

mozem sa spytat co to znamena ked sa narodil mal "vlhke plucka" predcasniatka mavaju diagnozu bronchopulmonalna dysplazia (je to vlastne poskodenie pluc da sa zistit na MRI na RTG to vyzera ako zapal pluc, priedusiek) to len z vlastnej skusenosti vobec to nemusi byt CF drzim palceky v hladani diagnozy alebo to bude len "obycajna" astma a treba sa nastavit na liecbu

julia204
24. júl 2020

Nas poslala v 3 rokoch alergologicka lebo syn od 3rokov nonstop teploty, fibrilne krce, bronchitidy, nabeh na astmu od od septembra do aprila doma na antibiotikach, flixotide, ventoline, spiromone, imunita nulova nepomahali ani imunor, bronchovaxom... Takto sme fungovali 4 roky, tiez sa strasne potil pot mal slany ako šľak . Našťastie výsledky negatívne len to čakanie bolo nekonecne 3tyzdne kym sme mali výsledky.

danielahamar
24. júl 2020

@nikamichal áno, po takej dlhej dobe mu to preslo

nikamichal
autor
24. júl 2020

@kacena4 ze mal vlhke pľúca mi povedali de ze pri sekcii sa to stáva ze ma troška vody v pľúcach. Rtg nam robili 2x uz. 1x bronchitida a 2x uz boli pľúca čisté

kacena4
24. júl 2020

@nikamichal "vlhke pluca" pokial viem nie je diagnoza, v prepustacej sprave mate asi nieco konkretne napisane. ak ma rtg ciste je to super, drzim palceky nech to mate vsetko dobre. nemusi to byt az take zle ako to vyzera. my sme brali lieky aj na CF a nemame ju. do 2r. sme mali bronchitidu asi 10x z toho asi 8x hospitalizacia uz si to ani nepamatam presne. prvy rok kazdy mesiac v nemocnici. drzte sa

nikamichal
autor
24. júl 2020

@kacena4 nie nieje to diagnóza to mate pravdu. Mna len napadlo ci to nesúvisí spolu. Uff tak to ste si prežili tiez svoje. Ďakujem

luccija
24. júl 2020

@nikamichal skôr to budú infekty od sestry aj Vás ako rodičov poslali aspoň na vytery?
Môj synovec má hyperreaktivnu priedusnicu nábeh na astmu podobný priebeh ako píšeš niekto to má od neliecenej alergie.Berie inhalacne spreje

nikamichal
autor
25. júl 2020

@luccija iba jemu brali výter mam nie. Ano berie aj spreje. No ideme v sttedu k pneumologovi tak som zvedavá

vojkri
25. júl 2020

Nas najmensi kym mal rok bol tri krat v nemocnici so zapalom pluc obstrukcnym (nevladal dychat)...starsia ma lieky od pol rocka tiez piska pri kazdom sopli....na tie testy nas poslali vychodili sme vsetky aj genetiku jej robili (vystrasne som bola strasne ale nezdalo sa mi to az tal zle) cf sa nepotvrdila, ma nabeh na alergie...a najmensi mal silny reflux, ako podrastol upravilo sa to samo, teraz bude mat 3 uz teraz neberie vobec ziadne lieky. Oni na tie testy posielaju vela deti pre istotu, nech sa vyluci tp najhorsie. Stresovat sa netreba, podla mna by bol na tom horsieen to treba brat ze to musia vylucit aby to bolo zaznamenane...

nikamichal
autor
25. júl 2020

@vojkri ďakujem pekne 🙂 asi sa prehnane bojim