Podozrenie na hypotonus - kedy ísť na prvé neurologické vyšetrenie?

ivka_3335
13. sep 2019

Ahojte, na 3.mes.poradni si pediatrička všimla, že malý nedrží hlavičku pri dvíhaní do sedu (ale pri ležaní na brušku ju vie udržať hore). Poslala nás teda na neurológiu s podozrením na hypotóniu (aj vzhľadom na to, že malý mal pri narodení kefalohematómy), avšak neurologička nás objednala až na október, kedy bude mať môj krpec už 5 mesiacov. Nie je to už neskoro na neurologické vyšetrenie? Mala by som obvolať iné abulancie kde by ho objednali možno trochu skôr? Nechcem panikáriť, ale bojím sa, že je to dosť neskoro.... Kedy ste boli na prvom neurolog.vyšetrení vy?
Ďakujem vopred za všetky odpovede.

mogaa
13. sep 2019

@ivka_3335 hypotónia je oslabenie určitých svalových partií. Tonus(svalstvo) sa do roka mení,nie je to nič nezvyčajné....Deťom sa svalstvo prirodzene posiluje prirodzeným vývojom - pri pasení koníčkov sa posiluje chrbátik, krčná chrbtica, neskôr rúčky, pri plazení a štvornoškovaní sa posiluje svalstvo celého telíčka....zatiaľ stačí ak budeš dávať malého čo najčastejšie na bruško, neurologička ak sa potvrdí hypotonus ťa pošle s ním na cvičenie - vojtovku a časom sa to upraví...Ak sa bojíš, pýtaj sa priamo rehabilitačnému lekárovi, ten zhodnotí či treba cvičiť alebo nie....Ja osobne by som počkala do toho októbra a dovtedy stačí stimulovanie k pohybu - stimulovanie ak leží na brušku aby sa otáčal do strán za hračkami, ked je na brušku aby sa snažil otočiť hlavču do jednej strany aj do druhej (opäť za pomoci hračiek), detská dečka alebo hrazdička, "plávanie"vo vani, môžeš si pozrieť cviky detičkami na lopte, pestovanie na rukách - skrátka prirodzený vývoj kedy dieťa objavuje svet....

naattalie
13. sep 2019

@ivka_3335 ja by som naopak necakala aj moj syn mal hypotonus a podstatou bolo co najskor zacat cvicit. Po roku cvicenia ma konecne riadny svalovy tonus

mogaa
13. sep 2019

@ivka_3335 inak bežne sa na neurologické vyšetrenie nechodí, len v prípade predčasniatok alebo ak má dieťa po pôrode zjavné problémy - napr.krvácanie alebo silné nedokrvenie pri pôrode alebo ak je zjavný nejaký problém....v ostatných prípadoch sa posiela k neurológovi až keď zaostáva dieťa vo vývoji aj to sa niekedy čaká, lebo nie všetky deti sú tabulkové....aj je zjavný silný hypertonus alebo hypotonus v pôrodnici - urobia neurologické vyšetrenie a cvičí sa od narodenia alebo následne z hociktorej poradne ak sa pediatrovi niečo nezdá alebo dieťa zaostáva vo vývoji....opäť sú pediatri čo ťa pošlú k neurol=ogovi s každou "blbosťou" a aj taký čo čakajú či dieťa vývoj dobehne alebo tonus sa upraví sám. Nelakaj sa zbytočne, ak by mal závažný hypotonus - zistili by to hneď v pôrodnicia už by ste ja cvičili....Nateraz stačí ak ho budeš čo najviac stimulovať hračkami k pohybu, otáčanie hlavičky do strán, zdvíhanie hlavičky za hračkami, pomaličky aby chytal hračky do rúčky zo strán.....veľmi prospešné je práve pasenie koníčkov - račej kratšiu dobu(ak sa tam hnevá) a viackrát za deň....už ho môžeš dávať aj na hraciu dečku

mogaa
13. sep 2019

@naattalie ten tonus sa do roka u detí prirodzene mení🙂pravdou je, že ak už dieťa začne na rehabilitáciu chodiť, tak vo väčšine prípadov si ho tam nechajú pokiaľ nezačne cupitať - lebo sa im stále niečo nezdá - raz slabšie nôžky, inokedy bruško🙂

naattalie
13. sep 2019

@mogaa ano tonus sa meni ale ma byt normotonus a nie hypotonus

mogaa
13. sep 2019

@naattalie mne to kamarátka čo je fyzioterapeut vysvetlovala tak, že ak je oslabené svalstvo je hypotonus a ak je napätie v svaloch (aj kŕče) hypertonus. Že do roka sa to môže bežne prelínať z jedného do druhého a až v roku sa to upraví....Všetko oslabenie svalstva sa dá pod hypotonus - či ide o mierny hypotonus čo sa upraví prirodzeným vývojom sám od seba až po ťažký stupeň hypotonusu kedy sú tie deti ako handerné bábiky - tam sa musí cvičiť , ale tie deti zvládnu nanajvýš sedenie s oporou - lebo to býva spojené s mozgom - tie deti sú uplne ako bábiky , zdvihneš ruku a ona bezvládne padne lebo nemá prakticky žiadne svaly....to mierne oslabenie sa zväčša napraví cvičením, takže ten hypotonus sa zmení na normotonus😉 kamarátka má napr.predčasniatka dvojičky, obe mali do roka hypotonus - cvičením to upravili na normu , pekne začali štvornoškovať, chodiť.....takže prestali s cvičením...teraz majú tri a jedna začala padať - opäť oslabené svaly na nožičkách(2roky už mala svalstvo ok), takže nanovo kolotoč cvičení....čiže jedno dvojča bude musieť cvičiť už stále, tomu druhému sa tonus v roku cvičením upravil a má pokoj....

naattalie
13. sep 2019

@mogaa ano tak to je. V nasom pripade cvicenie velmi pomohlo

naattalie
13. sep 2019

@mogaa a to vazne sa dietku vratila hypotonia? To som este nepocula dufam teda ze to nebude aj nas pripad. Ja myslela ze ked sme si to odcvicili teda mame svaty pokoj. Syn napr zacal spickovat ale inac ma chodzu ok

tata1401
13. sep 2019

mojej dcérke veľmi pomohla fitlopta-dávala som ju na ňu na bruško-tiež nám hrozila neurologia,nechcela sa priťahovať-dr. nám dala čas do ďalšej poradni-cvičili sme denne a veľmi sa to zlepšilo🙂

evitka83
13. sep 2019

@ivka_3335 najdi si detske cvicenia, baby plavanie, kojenecka gymnastika, baby fun alebo tak nejak sa to vola. Tonus sa meni prirodzene aj podla aktivit, ktore dieta robi, je v podstate na tebe stimulovat ho k pohybu, nemusis hned chodit na rehabky...keby som to vedela pri prvej dcere, usetrila by som si kopec nervov

mogaa
13. sep 2019

@naattalie ono záleží či je hypotónia spôsobená len tým že dieťa nepoužíva určité svaly (u novorodenca - prvé mesiace len leží, tak ak by sa napr.nedával pásť koníčky alebo málo sa pestoval - tak tá krčná chrbtica je oslabená a môžu byť oslabené aj ostatné svaly alebo boli problémy pri pôrode napr.nedokrvenie alebo predčasniatka.....tam tie nervové vzruchy idú z mozgu a keď bol poškodený mozog alebo v čase pôrodu ešte nebol plne vyvinutý - tak tie svaly nefungujú tak ako by mali....tej kamarátke čo mala tie dvojičky predčasniatka dokonca ja hovorili že dievčatko asi nebude ani chodiť - lebo dlho jej obe deti zaostávali vo vývoji, vojtovka vôbec nepomáhala až potom keď začali chodiť k tej kamarátke fyzioterapeutke - tá ich obe rozhýbala keď mali cca 10 mesiacov napriek vojtovke sa len plazili, tak táto kamarátka ich naučila aj štvornoškovať a následne sa naučili chodiť .....teraz majú tie deti 3roky - ten chlapec je uplne ok a dievčatko začalo padať - opäť museli začať s cvičeniami, takže ona bude musieť zrejme cvičiť celý život....napr.určité lahšie formy DMO sa diagnostikujú až v tých 2-3rokov, práve tým že dieťa bolo ok a zrazu začne špičkovať alebo padať ...niekedy to urobí pár cvičení ale zväčša tie deti už potom musia cvičiť stále...u bábätiek je to ale iné lebo mozog sa vyvíja stále myslím že do 1roku a aj potom je dieťa ako špongia - vznikajú nové prepojenia a mozog ovplyvňuje všetko - každý jeden pohyb....

mogaa
13. sep 2019

@naattalie aj dospelému stačí ak mesiac leží a uplne mu ochabnú svaly, starší šudia ked sa po mesiaci postavia sa im podlamujú normálne nohy.....to isté je u bábätiek - čiže hypotónia môže byť spôsobená práve tou nečinnosťou a vtedy to urobí pár cvičení - u niekoho menej , u iného viac.....ale ak bol pri pôrode nedokrvený mozog tak je to niečo podobné ako u dospelého porážka - u niektorých detí sa to zregeneruje, mozog si vytvorí nové prepojenia a kedže mozog sa do roka stále vyvíja - dieťa môže ostať bez následkov....ale napr.v tých 3rokoch sa u niektorých môže zistiť ľahšia forma DMO (pohybové ťažkosti)a dieťa musí cvičiť alebo neskôr v škole problémy s učením, či dieťa mude mať problémy s rečou.....väčšina detí nemá žiadne ťažkosti ale tá možnosť tam vždy je....

deedol
13. sep 2019

necitala som vsetky komentare, ale osobne by som necakala, do 6m dietata je vraj vojtovka najucinnejsia (samozrejme aj potom, ale netreba cakat). my sme zacali cvicit v 2m (okrem hypotonusu mal aj ine problemy) a aj tak to trvalo do 11m, kym sme to ako tak vycvicili (a ten hypotonus sa odstranoval najhorsie a este teraz ho vidiet, ked sedi, lebo sa hrbi). no asi by som neriesila inu neuro, ale rovno sa pytala k rehab lekarovi, oni to maju lepsie v oku ako neurologovia.

naattalie
14. sep 2019

@mogaa no syn sa na vraj pri porode napil vela plodovej vody z toho dovodu vraj vznikla ta hypotonia ma ju od narodenia

katie23
14. sep 2019

Ja odporúčam ísť ku fyzioterapeutovi....oni majú skúsenosti a ukážu Ti ako s bábätkom manipulovať a prípadne cvičiť....

mogaa
14. sep 2019

@naattalie tam je viac tých stupňov hypotónie....ak tam nie je iná diagnóza tak pri 99%-tách detí sa to dá cvičením do normálu.... napr.hypotonus je jedným znakom DMO - ale to neznamená že ak má dieťa hypotonus, bude mať DMO....Tie ľahšie formy DMO sa diagnostikujú preto až v 3.rokoch, lebo u detí sa veľa vecí vyrieši prirodzeným vývojom a cvičením.....raz keď som bola v Kováčovej som tam stretla mamičku s 2 ročným chlapcom, od mala mu nič nebolo, žiadna hypotónia nič....Chlapec začal behať, normálne chodil po schodoch a zrazu jej začal padať a nevedel chodiť normálne po schodoch(schody dával štvornošky)...Neurologička zistila len že má len oslabené nôžky - chlapec pritom stále behal, bol v pohybe....Tak mamičke povedala že mu napíše podozrenie na DMO ale aby sa mamička nelakala že to len kvôli tomu aby chlapcovi schválili kúpele(Kováčovú)že cvičením a ostatnými procedúrami sa to dá do normálu.....Ja mám napr.mamu po porážke - jej sa trasú pri chôdzi nohy, všetci si myslia že má slabé nohy a preto sa jej nohy tak trasú, pritom problém nie je v nohách ako takých (lebo cvičí)ale problém je v mozgu lebo tie impulzu v mozgu ktoré riadia pohyb nefungujú tak ako by mali....takže ona cvičiť môže koľko chce(aj musí aby jej neochabli svaly)ale stále bude vyzerať že má slabé nohy čo ju "neposlúchajú"....

ivka_3335
autor
12. júl 2020

Ahojte ženy, veľmi sa ospravedlňujem, že som neodpisovala, prečítala som všetky vaše odpovede a ďakujem vám, že ste ma trochu upokojili. Chcela som vám sem dať aj update:
Boli sme vtedy v piatom mesiaci na neurológii u pani dr.Eliášovej v Košiciach, tá povedala, že malý má mozog v poriadku a zavolala si rovno do ordinácie aj rehab.sestru, ktorá sídli hneď vedľa. Tá nám ukázala pár cvikov a chodili sme každé 2 mesiace na kontroly, lebo malému sa stav zlepšoval len pomaly. Na rehabilitácii nám vravela, že malému nič nie je, len to má v hlave, že je tvrdohlavý a nechce sa mu. Objednali sme sa okrem toho aj do súkromného rehab.centra, kde sme boli asi 3x kým nenastala korona kríza (marec 2020, malý mal vtedy 10 mesiacov) a nezrušili nám všetky termíny kontroly (neurológia, rehabka aj súkr.centrum). Cvičila som s malým naďalej tak ako mi kázali (z môjho pohľadu cviky od pani zo súkromného centra zabrali najlepšie) a samozrejme všemožne sme sa ho snažili motivovať k pohybu. Už som myslela, že ten môj malý bude stále len ležať a zrazu keď mal v máji rok, začal byť viac aktívny, všade sa plazil. Keď mal presne 13 mesiacov tak sa začal stavať k stolíku, sadať si a dokonca štvornožkovať(aj keď len pár metrov, stále má radšej plazenie). Teraz má 14 mes. a chodí okolo stolíka, chce chodiť aj po dome, ale len ak ho držíme za obe ruky, vôbec sa nechce pustiť. Teraz po koronakríze je opäť objednaný na kontroly tak som zvedavá ako to dopadne. Asi to mal naozaj len v hlave a potreboval dozrieť.

kythos21
13. nov 2022

@ivka_3335 ako ste prosím dopadli po rokoch?