Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pomočovanie 5 ročnej dcérky

sofiaslavika
1. aug 2014

Moja päťročna dcera sa niekedy pocika nad ranom. Nie je to pravidelne iba z času na čas. Nbijem ju za to ani na nu nekričím chcem vedieť kde može byt chyba. Ďakujem

mawka
1. aug 2014

@sofiaslavika http://www.pomocovanie.sk/ je tam kvantum serioznych informacii.

sofiaslavika
autor
1. aug 2014

@mawka zobral som ju z prostredia, kde matka tyrala a bila aj ostatne deti može to byť psychickeho razu po rozvode? Čo robiť? Poraďte prosím.

pribinak
1. aug 2014

@sofiaslavika no tak choďte psychlogicke, nech si s dievčinkou pokeca a uvidis ako ďalej

zvolsiinylogin
1. aug 2014

@mawka co je odborna verejnost?

fialoocka
1. aug 2014

@sofiaslavika nie je to iba tým, že večer pred spaním sa nevycikala a do rána jednoducho nevydržala? Aspoň u nás to tak funguje... 😉

hradnapani
1. aug 2014

@sofiaslavika je uplne bezne, ze sa predskolaci pomocuju, ak zazili nejaky psychicky otras. Ci uz rozvod alebo nieco horsie. Urcite smer detsky psycholog - u neho ste vsak mali byt uz davno, pokial bolo dieta tyrane ci bite.

mawka
2. aug 2014

@zvolsiinylogin medicinske profesie.

mawka
2. aug 2014

Prvolíniovou liečbou podľa ICI a EAU/ESPU* je dezmopresín (MINIRIN Melt, MINIRIN). Dezmopresín je syntetický analóg endogénneho vazopresínu, no má silnejší antidiuretický účinok. Vazopresín podmieňuje zvýšené spätné vstrebávanie vody zo zberných kanálikov nefrónov, a tak reguluje objem telových tekutín a tvorbu moču. U veľkej časti detí s nočným pomočovaním je v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu.2 Následne sa u takýchto detí vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa spí a mozog nie je schopný rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou.

ale vzdy sa najskor skusa dodrziavat rezim - prijem tekutin pred spanim sa obmedzi a tiez treba vylucit pricinu psychicku. pretoze ak sa dieta pocikava nasledkom dusevnej traumy, tak mu lieky teda rozhodne nepomozu.

ale rozhodne ak ide o znizenu tvorbu vazopresinu za to rodicia nemozu. to uz treba riesit odborne. dolezite, ze sa to riesit da.

sucha_postielka
2. sep 2014

@sofiaslavika Dobry den, problem s nocnym pomocovanim ma vela deti vo veku 5 rokov. V tomto veku je vsak uz vhodne navstivit detskeho lekara a zverit sa mu s tymto problemom. Netreba sa za to hanbit, treba jednoducho dietatu pomoct a zvytocne necakat. Moze sa to totiz odrazit ne jeho psychike a poznacit ho na cely zivot. Detsky lekar vam potom po zvazeni vsetkych okolnosti navrhne spravny sposob liecby. Ak mate akekolvek dalsie otazky a nejake pochybnosti, mozete sa s odbornikom poradit aj v tejto online poradni: http://www.pomocovanie.sk/page/47/poradna/
Drzime palce a prajeme vela trpezlivosti🙂

sofiaslavika
autor
2. sep 2014

Všetkym ďakujem za rady už som dohodol stretnutie s detskym psychologom asi to bude najlepšie riešenie 🙂

snoopy1
3. sep 2014

@sucha_postielka dobrý deň, máme ten istý problém, už mu robili aj kultiváciu moču a bolo to negatívne. Poslali nas na urológiu, to ma prekvapilo, čakala som skôr nefrológiu. Ale nevyhádala som sa. Tak nás čaká urológia....máte nejaké info, či je tento postup v poriadku? A čo nás tam čaká?? Ďakujem

sucha_postielka
4. sep 2014

@snoopy1 Ak sa mozeme opytat este - ma vas syn problem s unikom mocu aj pocas dna? Teda nielen v spanku? Vdaka.

szabina1984
4. sep 2014

Ahoj, uz dlhší čas,alebo iba teraz sa to začalo?.. Mne ked syn začal pocikávať, potom sa zistilo, že má cukrovku. Strašne vela pil, nejedol, schudol.. a aj pocikával sa.. Takto to išlo 2 týždne, a potom sa zistilo, že je to cukrovka..

sucha_postielka
4. sep 2014

@szabina1984 Nadmerne pitie, nadmerne mocenie a ubytok na vahe su skutocne tymi hlavnymi priznakmi cukrovky u deti. S nadmernym pitim je potom spojene aj pomocovanie. Prave kvoli takymto pripadom je potrebne co najskor navstivit lekara, aby zistil pricinu nocneho pomocovania a mohol ho zacat liecit. Zbytocne cakanie moze viest iba k dalsim komplikaciam a problem nevyriesi. Szabina, a po zisteni diagnozy a zacati liecby cukrovky pomocovanie ustupilo? Ci este pretrvava?

szabina1984
4. sep 2014

@sucha_postielka Pomočovanie už ustúpilo, chned ako sme začali liečbu.. Má inzulín, už sa má lepšie.. 🙂

sucha_postielka
4. sep 2014

@szabina1984 Vyborne, to sme radi, ze sa aspon problem s pomocovanim podarilo uplne odstranit. Szabina, drzime palce v dalsej liecbe. Liecba cukrovky je sice trosku narocna, ale dnesna medicina uz ponuka mnozstvo moznosti, ako ju zvladat co najlahsie. Prajem syncekovi vela vela zdravia🙂

szabina1984
4. sep 2014

@sucha_postielka Dakujeme velmi pekne.. 🙂

snoopy1
4. sep 2014

@sucha_postielka Dobrý den, je to len nočný problém. Od troch rokov je bez plienky, nepocikal sa ani počas denného spania. Už rok máme zaužívanú metódu, že ho v noci (cca 3hodiny po zaspaní) zobudím na cikanie a potom vydržal aj 8-hodín spať až do rána bez nehody. Ale tento august to nestačilo, tak som sa bála, preto som dala vyšetriť moč. Neviem, či to bolo kvôli počasiu alebo kvôlu tomu že je veľmi hyper, veľa behá a tak aj viac pil. No v každom prípade sa v noci nezobudí že mu treba, ani sa nezobudí ked sa pociká.

sucha_postielka
4. sep 2014

@snoopy1 A kolko ma syn rokov, prosim vas?
V kazdom pripade ste urobili spravne, ze ste sa obratili na detskeho lekara. Ten vas podla uvazenia poslal k urologovi. V zasade s nocnym pomocovanim vasho syna vam pomoze urologom rovnako ako nefrolog. Treba ho navstivit, aby urobil potrebne vysetrenia. Musi totiz vylucit akukolvek inu fyziologicku pricinu pomocovania - t.j. pritomny zapal, anomalie mocoveho ustrojenstva a pod. Vysetrenie bude prebiehat velmi podobne ako u nefrologa - kompletnu info o tom, ako prebieha take vysetrenie, si mozete precitat tu: http://www.pomocovanie.sk/article/9/aby-sa-vase...
Urcite vam odporuci aj dodrziavanie rezimovych opatreni - spominali ste, ze si je velmi aktivny a vela pije. Aktivite asi nezabranite🙂, ale pokuste sa mu ponukat pitie hlavne dopoludnia. Poobede uz co najmenej a vecer minimalne dve hodiny pred spanim uz vobec nie. Vecer sa snazte mu urobit pokojny program, aby sa ukludnil - ci uz nejake stolove hry, alebo si kreslite, malujte a podobne. Treba na to vela trpezlivosti, ale stoji to za to🙂

snoopy1
4. sep 2014

@sucha_postielka syn mal 5-rokov. Ďakujem za info.

snoopy1
4. sep 2014

@sucha_postielka ja už som to začala riešiť pred rokom, urobili moč a kedže bol negatívny, tak už neriešili. Mam v noci budiť na cikanie a čakať, že z toho vyrastie. A na tom sa zhodli pediatrička aj psychoterapeutka. Ale tak teraz po roku som trvala na tom, aby ma niekam poslali....takže neurológa určite navštívime.
Pred rokom mu so zdravotných dôvodov robili obriezku a malý to psychicke zle zvládal, preto sme skončili aj u terapeuta. Ale pocikával sa v noci aj pred tým, takže si nemyslím, že to s tým má niečo spoločné.

sucha_postielka
5. sep 2014

@snoopy1 Kedze ma vas syncek az teraz 5 rokov, je v podstate spravne, ze sa zacalo s liecbou v tomto veku. Do 5 rokov totiz deticky maju trosku "pravo" na taketo nehody. Ich nervovy system stale dozrieva, u kazdeho z nich rozdielnym tempom. Vasa vytrvalost je urcite na mieste, kazdy rodic chce pre svoje dieta to najlepsie. Odporucame teda urcite navstivit spominaneho urologa a po vysetreni uvidite, ake budu jeho odporucania na liecbu. Moznosti je niekolko. Dajte nam vediet, ako to dopadlo - ako syncek zvladol vysetrenie a ako sa bude v liecbe vo vasom pripade postupovat dalej. Moze to pomoct aj dalsim mamickam. Spominana obriezka moze byt velmi traumatizujucim zazitkom, urcite to spomente lekarovi na vysetreni. Mali ste uz v rodine niekoho, kto trpel nocnym pomocovanim? Aj na to sa lekar urcite opyta.

snoopy1
5. sep 2014

@sucha_postielka Dobrý deň, v rodine tým trpel otec a bratranec malého.U oboch to prešlo samo, ale až v období tesne pred začatím školskej dochádzky alebo krátko po, čiže cca 6-7rokov. Urológa máme za sebou, obe veci som spomenula....nakoľko nám obriezka spôsobila veľa psychických problémov, ktoré začali ustupovať až po pol roku po zákroku, tak som na malého pyšná 😀 , že návštevu zvládol hrdinsky aj napriek tomu, že tu čakáreň hneď spoznal a sedeli sme tam 4-hodiny, ale pripravila som ho na to, že čo nás asi čaká.....takže to zvládol bez problémov. Povedali, že obličky vypadajú byť ok, dali nám Minirin MELT 60 ug na noc a o dva mesiace kontrola.
Budem rada ak naše skúsenosti a informácie pomôžu aj niekomu inému. Ďakujem aj vám. 🙂

sucha_postielka
5. sep 2014

@snoopy1 Vdaka za odpoved. Aj vo vasom pripade sa teda potvrdilo, ze pri tomto probleme zohrava genetika velmi velku ulohu. Sme velmi radi, ze ste vysetrenie zvladli, synator je skutocne sikovny🙂 Ale urcite ste ho aj vy super namotivovali🙂
Lekar teda vo vasom pripade zvolit liecbu liekmi. Ich ulohou bude u vasho syna v noci regulovat tvorbu mocu tak, aby k pomocovaniu v idealnom pripade uz nedochadzalo vobec. Len pri ich uzivani dodrzujte to, aby ste synovi 1 hodinu pred uzitim a 8 hodin po uziti nedali pit. Cize ho uzivajte teste pred spanim, aby ucinkoval pocas spanku. Bavili ste sa s lekarom aj o rezimovych opatreniach - teda obmedzeni pitia vecer, pravidelnom moceni, pravidelnom spanku a podobne?

snoopy1
6. sep 2014

@sucha_postielka ohľadom opatrení mi dali letáčik takže všetko máme a boj začína lebo môj syn samozrejme najradšej pije večer....takže jeho prvá reakcia bola: " nestaráš sa o mňa dobre mama, chceš aby som umrel od smädu??" 😀 😀
Ale to nič.....zvládneme to. Ďakujem za radi a komunikáciu.

sucha_postielka
7. sep 2014

@snoopy1 Urcite to zvladnete, chce to trosku trpezlivosti a vytvalosti, ale pojde to. Maly to urcite bude brat lepsie, ked zisti, ze to pomaha. Ze sa jednoducho nebude budit mokry. Drzime vam palce a ak by ste mali akekolvek otazky, sem s nimi🙂 Dajte nam potom vediet, ako vam to ide a mozno aj potom, ak budete po kontrole. Vsetko dobre!

snoopy1
7. sep 2014

@sucha_postielka dakujeme....budeme vas informovat. 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli