Pomohol vašim deťom výber nosných mandlí?

peta131
22. jan 2013

Synovi zistili nosnu mandlu, ktora mu aj robila dost problemy, maval stale obstrukcne zapaly priedusiek, sopliky...ale cim je starsi tym byva uz menej chory...len nas velky problem je, ze nevie vobec dychat nosom, dycha len pusinkou, ktoru ma stale otvorenu...riesime ci dat mandlu von alebo nie...na jednej strane pocuvam, ze vyber mandle urcite pomoze, ze nebude byvat tak casto chory a nauci sa dychat nosom, na druhej strane, ze vyberom nic nevyriesime....rada by som vedela nazor maminiek, ktore dali svojim detom vybrat nosne mandle, ci to vasim detickam pomohlo alebo nie...

strawberry17
23. jan 2013

mne to vybrali ked som mala 5 rokov a myslim, ze pomohlo...akurat to vtedy robili este za ziva drastickou metodou (r.1976), dufam, ze teraz to tak uz nerobia

cemi
23. jan 2013

Nam to tiez velmi pomohlo, malej vyberal iked mala 4 roky a 3 mesiace. Odvtedy mame klud okrem beznych viroz, ale tych je naozaj ze malo. Navyse nam to pomohlo aj co sa tyka rozpravania, dovtedy nevedela povedat šcčs, hovorila namiesto nich T. Ze vraj ona sama nepocula ten rozdiel, mandla tlacila aj na uska. Nerobili jej to v celkovej narkoze, dali iba oblbovak. Mala si nic nepamata.

sevi
23. jan 2013

mojej dcére vyťahovali 9/2012 a zdravá bola len tri týždne.potom nastúpila do školky a každý mesiac je chorá a na atb. Pred výberom mandli mala stále "len" soplíky bez teplôt a kašľu. Po výbere jej každá choroba sadá na hlasivky a priedušky.sem tam aj teplota.a sople má počas choroby tak ci tak. Takže nezlepšilo a ľutujem toho výberu mandli. Aj keď dve doktorky nezávazne od seba mi hovorili že mame vydržať že sa všetko zlepší časom a nebude toľko chorá.

barcelona94901
23. jan 2013

áno,pomohlo 🙂 boli sme v Zámkoch ,tiež sme mali obavy,celková narkoza,no boli to zbytočné obavy

gondulka
14. feb 2013

Náš mal vybratú pred 2 rokmi a źiadne zlepšenie, a to mu vyberali na 2 krát, raz lokálkou ale samozrejme ostali tam zbytky a narastla nanovo a potom v celkovej narkóze spolu s krčnými a chorý je rovnako stále.

liptacka81
26. feb 2013

Ahoj, ja som malej dala vybrať mandľu lebo veľmi chrápala, až tak že som ju pozorovala v noci lebo sa mi niekedy zdalo, že akoby jej zastal dych, v tom nám to pomohlo už tak nechrápe, mali sme často nádchu a potom aj kašel aj v tom nám to pomohlo ale vždy sa nejaká tá choroba pridruží takže nezaručím ti, že chorý malý nebude. Ale mám aj svoju skúsenosť lebo mne ju vyberali pred 4 rokmi to som mala 28 r, čiže mama my ju nedala vybrať v 6 rokoch potom my bolo dobre ale aj tak po rokoch mi ju bolo treba vybrať, mne sa nezmenšila ako to v niektorých prípadoch býva, už nemám také nádchy ale zostal my taký ten nádchový hlas, hoci kedy sa ma pýtajú či nemám nádchu lebo hovorím nosom a tiež som si musela zvykať dýchať nosom, na to som nebola zvyknutá. Malú tiež ešte teraz upozorňujem aby dýchala nosom. Treba si to rozmyslieť a utvrdiť sa tým že je to nosnou mandľou. Trošku nám to pomohlo. 🙂

laskonkakaty
26. feb 2013

Ahoj,aj moj syn ma vybratu mandlu-robilo sa to lokalne,o dva tyzd.na no uz bol chory a je tak isto casto chory ako predtym.jedine,coho sme sa zbavili je chrapanie.pocula som,ze ked sa to robi v celk.anezt.je to lepsie a nenarastie alebo nenarastie tak rychlo.no a po tom vybere sa mi zda,ze mu tie hlieny rychlejsie stecu,hned kasle...toto je zakrok na dlhe zvazovanie,ak by sme tn mali este raz postupit,no neviem neviem ci by som do toho isla........

jelus
31. mar 2015

Ahojte,chcem prispiet do diskusie s nasou skusenostou.Syn do troch rokov nebol vobec chory,po nastupe do skolky-katastrofa.Sople,dva hnisave zapaly oboch usiek,v spanku hrozne chrapal,zle sa mu dychalo.Takze mandla isla von.Pomohlo,prestal chrapat,krasne dycha.Lenze...tyzden v skolke,opat zelene sople,kasel,bolest ucha.Znova ku krcnej,znova antibiotika.Trochu som verila,ze po vybere bude priebeh tych soplov jednoduchsi,no bohuzial nie je.Neviem uz co robitBral tri mesiace Imunoglukan sirup,zbytocne.Takze tolko nasa skusenost.Ci sa to zlepsi,netusim.Uvitam akekolvek rady.

kittykitty
1. júl 2017

@jelus ahoj, narazila som na tvoj starsi prispevok. Prosim ta z odstupom casu, je ako na tom syncek? Mame asi rovnaky priebeh. Len s tym, ze ja som este nedala vybrat mandlu. Ale ona nechrape nema problem z uchom ani nedycha ustami stale len ked ma nadchu. A tu ma po kazdom tyzdni v skolke. Dlhsie nevydrzala a ma to aj v lete. Uz som zufala.

jelus
6. júl 2017

@kittykitty ahoj. Teraz je to uz lepsie, antibiotika nebral dva roky, urcite pomaly z toho aj vyrasta...Ale nam potom tiez pomohlo,ze sme sli k alergologovi, zistil mu silnu alergiu na macky-s ktorou bol predtym v kontakte-takze sliznica nosa bola stale podrazdena,lahsie sa mu tie bacily zachytavali v nose. Este mu dal na imunitu Imunor a Luivac. Zelene sople samozrejme ze chyti v skolke, ale kym neberie ATB som spokojna. Teraz mu viac chyta hrdlo mam pocit. Ale nelutujem, ze sme vybrali mandlu.Len treba vydrzat. Niektore deti aj u nas v skolke nic nechytia a my vkuse nieco tiez.

kittykitty
10. júl 2017

@jelus dakujem velmi pekne za tvoj prispevok. A prosim ta tu alergiu mu zistili z krvnych alebo koznych testov? Mojej nechcu robit kozne testy, ale maju podozrenie na alergiu. Tiez sa velmi bojim, ze jej to pojde na hrdlo ked vyberieme mandle. Ona nikdy nema hrdlo zapalene a nema ani usi. Nikdy ani nemala zatial. Ani na priedusky jej to nesada uz. Antb uz obmedzujeme. Ale teda zelene sople ma akoby stale uz. Maximalne 5 dni vydrzi v kolektive. Teraz dostala ribomunyl, tak skusime asi este a ked nie tak dam asi tu mandlu von. Ale stale vaham. Ked vidim ake tazke priebehy mavaju ine deticky a nedavaju im von. Sa bojim ze to nezaberie a budeme mavat anginy namiesto toho a zapaly priedusiek. Tazke to je rozhodovanie. Kazdopadne dakujem za odpoved.

diane87
10. júl 2017

Urcite pomoze. Mojmu malemu pri vybere nosnej mandle aj cistili uska. Dopadli sme s ventilacnymi trubickami v oboch bubienkoch. Pozor na to. Chvalabohu ze sme vyber mandle neodkladali... Odvtedy dycha nosom a v noci nechrape ale pokojnejsie spinka

kittykitty
10. júl 2017

@diane87 a prosim ta, mali ste problemy s uskami aj predtym? Ci len ked vyberali mandle to zistili?

diane87
10. júl 2017

@kittykitty problemy s uskami ako take nemal. V septembri nastupil do skolky. Po dvoch dnoch zacal potahovat nosom. S kazdym bacilom sa mu mandla zrejme zvacsovala. Ani nebol extra chory. V oktobri mal zisteneho penumokoka v nose. V novembri som s nim sla lebo dost kaslal. Poslala nas na krcne ze ona vidi ze mandla zvacsena. Robili mu aj tympano a jedno usko mal zlu krivku. V decembri uz to mal horsie na kontrole. Hned na to aj ochorel. To mu pediatricka dala hned atb aby mu nezatieklo na uska. Musim podotknut ze maly nevie fukat nos cize sa mu neuvolnil podtlak v uskach. Mandla natlacila na trubice usne a uzavrel sa tak priestor za bubienkami. Vo februari bol zas chory a dr.mi vravela ze nech dame vybrat mandlu. Hnedo tyzden sme sli na krcne po dlhej dobe a vypisal nam papier lebo mandla bola uz skorona maximum. O dva tyzdne mu vybrali. To bolo v marci. Nemal ani 4r. Rano pri prijme spravili tympano a ze zle krivky ze teda mu nadrezu bubienky a uvidia co tam je. Cakala aom ze voda ale bol tam uz glej. Uz mal vraj velmi zlyyy stav a este chvíľa a bol by audiologicky pacient. Takze ja len tolko ze behom pol roka sa moze tal vážne narusit sluch. A ano zle musel pocut. Niekedy na ucitelky v skolke ani nereagoval kedze nepocul dobre. Inac ani nerozpraval. Lepsie zacal az po operacii. Prepac za litanie dlhe

pakin
12. feb 2018

Ahojte, chcela by som sa opýtať na niečo, malému vybrali nosnú mandlu pred 2 týždňami. V nemocnici povedali, že ešte 2 týzdne bude mať sople a treba fúkať a fúkať a treba ho stále upozorniť aby dýchal nosom. Lenže neviem dokedy bude mať ešte také zelené sople, keďže teraz nie je ani nachladnutý. Dýcha nosom, niekedy na to ešte zabudne alebo keď nechce vyfúkať ☹ Ale ináč je na tom lepšie. Len tie zelené sople odkial má? Od čoho môže mať? Boli sme na kontrole a dr povedal, že krásne mu to urobili, lenže aj on videl že má tam veľa hlienov. Stretli ste sa aj vy s takým prípadom? Ďakujem za odpovede.

azuritkoovb
13. dec 2020

@diane87 a rozhovoril sa vám potom synček?

diane87
24. dec 2020

@azuritkoovb áno. Ale ako hotentot. Stále sa mu čistí reč. Ma už 7.5 roka. Vyvínová dysfazia, agramatizmus.

cloviecka
24. dec 2020

Áno, pomohlo. Veľmi som sa toho bála, resp. nedôverovala tomuto zákroku, dokonca, keď nám 1.x volali z nemocnice, aby sme nastúpili, odmietla som.po nejakých dvoch rokoch už nebolo pomoci, sama som videla, že to nie je dobré, malý začal mať dokonca problémy so sluchom. Napokon, s odstupom času musím povedať, že ti bolo dobré a problémy sa vyriešili.

azuritkoovb
25. dec 2020

@diane87 moja dcérka zrejme tiež bude mať dysfaziu... Ešte nemá diagnózu... A chodí vás do speci skoly

valdovalda
25. dec 2020

Nam pomohlo velmi, od vtedy ziadne ATB, obcas maly soplik

azuritkoovb
26. dec 2020

@diane87 zdravím píšem vám ss

laila18
26. dec 2020

Mne vyberali kedysi, ešte pekne "zaživa" 🙄 bolo to vraj kvôli chrápaniu, časom asi dorástla zase keďže chrápem doteraz 😂🙈

nataska2
13. mar 2024

@kittykitty dobry den, neviem ci po takej dlhej dobe tu budete ale davali ste vybrat nosnu mandlu ci nie?? Riesim podobny problem, mala ma len vkuse sople. Ziadne chrapanie, dycha nosom vzdy ked nema sople kludne spava. Lem tie opakujuce sa sople su des.

scorpionflower1
21. mar 2024

@nataska2 ahoj, ja ti sice neodpoviem, ale my to mame rovnako. Sople dookola, inak ziaden problem. Uz druhy rok v skolke. U nas bol januar rekordny - cely mesiac bola v skolke bez choroby, no februar - marec zase sople, sople...ach...

scorpionflower1
6. apr 2024

Je to síce staršia téma, ale skusim napisat - moja dcera (5 rokov) je druhy rok v skolke (vlastne 1. lebo minulu jar). Nas problem je casta chorobnost, boli sme na ORL lenze vtedy mala zase nadchu, takze nebolo moc dobre vidiet mandlu, mala vtedy 3x za sebou sople a mala chytene aj uši. Dala nam vtedy lekarka sprej Mometasone a stav sa zlepsil. S usami uz nema problemy, od polky decembra do polky februara bola zdrava, no vo februari to zacalo zas, odvtedy ma uz 4x sople. Na ORL sa nevieme dostat, lebo dr. povedala, ze ju musi vidiet; ked je zdrava a lebo v BA su na vsetkych doktorov dlhe cakacie doby. Moja dcera okrem tych castych soplov nema zdravot. problemy - nedycha ustami, nechrape, nepokasliava, neposoplieva, ATB uzivala naposledy v dcembri, ked mala tie sople a ani jej nepomohli. Vtedy jej pediatricka robila aj krvny rozbor - povedala mi, ze nema alergiu, a dokonca nema ani znizenu imunitu, nabrala jej krv do 4 ampuliek a vsetky vysledky mala dobre.
Ked chyti sople ma ich cca 7-10 dni. A takto sa to dookola opakuje. Ked je doma je, samozrejme, zdrava. Sople chyti v kolektive. Ale v tomto obdobi tam vydrzi tak 3 dni alebo tyzden.Uz nas to s muzom fakt ubija, lebo je stale doma a nemoze byt v skolke. Moj problem je; ze ja neviem, ci jej dat vybrat tu mandlu. Ked na ORL povedia, ze jednoznacne jej to pomoze, tak dam. Ale vela mamin pise; ze detom sa skratila choroba a prestali chrapat v tom ta operacia vraj pomohla. No len moja ani nechrape a ani nema tie choroby nejake dlhe, tak nie som si ista, ci nam to pomoze.