Problém s kakaním dvojročnej dcérky

anit444
15. okt 2014

Ahojte mamičky, potrebovala by som pomoc, ohľadom kakania mojej 2 ročnej dcérky. Cca. 2 mesiace nemáme plienku. Pekne sa pýta cikať, no s kakaním máme fakt problémy. Nejedná sa o klasický problém, ktorý majú ostatné mamičky (dieťa nechce kakať do nočníka, nepýta sa, má tvrdú stolicu, zadržiava kako). Isabelka chodí do jasličiek a tam v pohode kaká každý deň do nočníka, no doma je s tým strašný problém. Pekne nám povie, že jej treba kakať, no ani za svet netlačí. Už som skúšala naozaj všetko, spievali sme, kreslili, odmeňovali, pozerali rozprávky, atď. Jednoducho, keď jej doma treba kakať, tak plače ako by sme ju ťahali za vlasy. Sedí na nočníku, alebo na záchode a plače. Strašne sa trápi. Vyzerá to tak, že to bude nejaký psychický problém. Stolicu nemá tvrdú, takže ju to bolieť nemôže. Asi hodinu beháme na nočník, potom na záchod každé dve minúty a nič. Nakoniec jej dáme plienku, no kým jej nedám bodynko, tak si ju dá dole, že ona do plienky kakať nebude ..... Neviem si už rady. Poteším sa každému názoru. Ďakujem

katarinamarkova
15. okt 2014

@anit444 mam otazku?
v jaslickach kaka bezne do nocnika.
doma ju posadis a nechce? potom sa vykaka niekde inde, alebo sa nevykaka?
robi to aj cez vikendy? lebo ono ak kaka v jaslickach, kludne staci raz dvakrat za den......doma sa jej potom uz asi fakt nechce 🙂
plienku nechce, da si ju dole, takze sa tam nevykaka, nechce, chce chodit na zachod to je super 🙂 na co jej potom davas plienku?

anit444
autor
15. okt 2014

v jasličkách kaká každé ráno bez problémov, no večer už vidím, že jej treba. Ráno už veľmi potrebuje, čo nám aj hovorí, no vykaká sa iba v jasliach. Veľmi veľa nám papá, takže 2x by sa vedela vykakať. Doma ju posadím, plače, že jej treba kakať, no neodváži sa. Normálne trpí, preto jej po hodine dám plienku. Potom sa do pol hodiny vykaká ale aj to len vtedy, keď ju necháme samú. Ak nie je v jasliach, tak je schopná pol dňa sa trápiť a naozaj každé 2 minúty na záchod, potom na nočník a nič. Mne to pripadá tak, ako keby sa bála alebo čo. Skúšala som jej nedať vôbec plienku, no vtedy sa mi vykakala do nohavičiek, a potom si ich nechce nechať vyzliecť. Je veľmi šikovná, ani raz sa nám nepocikala a fakt nám hneď hovorí, keď jej treba kakať no nejde to..... Nechce kakať nikde inde len v jasliach. Celý víkend sa trápime....

anit444
autor
15. okt 2014

Keby si ju videla, ako sa trápi tak ti pukne srdce :/

sissy27
15. okt 2014

@anit444 aké majú podmienky na toaletu v škôlke? píšeš, že keď ju necháš samu, tak sa vykaká... nie je toto problém, že nemá dostatok súkromia? porozprávaj sa s personálom v jasliach, ako to majú zavedené tam a skús sa tomu čo najviac prispôsobiť....

milotaa
15. okt 2014

@anit444 skusenosti s tym este nemam, ale ako to citam, tak jedine co mi napada je skusit nasimulovat podmienky co najpodobnejsie tym, ako ma v jaslickach, ked jej to tam ide. Aky tam ma nocnicek, ako na nom sedi, ako vyzera to prostredie kde kaka, pripadne sa popytat tych vychovavateliek, ako to prebieha.... Nic lepsie mi nenapada, moc drzim palce, nech sa to zlepsi.

anit444
autor
15. okt 2014

@sissy27 Ak ju nechám samú na nočníku alebo na záchode, tak sa nevykaká. Vykaká sa iba ak má plienku s bodynkom, ktoré si nevie dať dole. S učiteľkou sa o tejto téme rozprávame každý deň, naozaj som skúsila všetko. Dokonca jej kreslím do zošita srdiečko za každé kako do nočníka, čomu sa aj teší, no predsa sa nevie odviazať. Som zúfalá, lebo sa fakt trápi. Niekedy s ňou už plačem aj ja :/

anit444
autor
15. okt 2014

@milotaa Ďakujem krásne za radu. Všetko robím tak, ako to robia v jasliach no nič. Od budúceho týždňa tam začínam nosiť náš nočník, možno to pomôže, no neverím.... Aj tam má len jednoduchý nočník a kaká tak, že tam je ešte aj zopár iných detí, takže fakt neviem..... Mne sa zdá, že ju psychika nepustí.... Už som prečítala všetky fóra, no nič podobné som nenašla :/ Ešte raz ďakujem a prajem všetko dobré.

sissy27
15. okt 2014

@anit444 určite je to nejaký blok, len ešte zistiť aký 😖
ešte ma napadá, keby si z toho nerobila takú "vedu" ? chápem, že ťa to trápi a nechcem to ani zľahčovať, len proste aby malá nemala pocit, že sa deje niečo výnimočné... treba ti kakať? tak šup, ideme na nočník / záchod... nejde? nevadí, oblečieme sa a skúsime neskôr... a pomedzi to robiť bežné činnosti...

anit444
autor
15. okt 2014

@sissy27 Presne takto to robím. Ak sa nevykaká, v pohode ju oblečiem a ideme ďalej.... Som úplne kľudná, spievame, kreslíme a všetko možné, no keď vidím svoju dcérku, že sa už trápi viac ako hodinu, tak už neviem čo mám robiť..... Pýtam sa jej či chce byť sama, no akonáhle odídem, tak príde za mnou. Ahc jaj, ako vidím, nikto podobný problém nemá.... 😖

tova
16. okt 2014

@anit444 sadni vedal nej na wc aj ty, aj muz aj kazdy kto je doma 😀 na vedra, nocnik, a kazdy nech tlaci, ked v skolke to robi podla inych deti 😀

anit444
autor
16. okt 2014

@tova sedíme s ňou, dokonca jej už aj ukazujeme záchod aj po našej veľkej potrebe. Povie, že som šikovná, urobí pápá a spláchneme, no aj tak nič. V jasliach sedí sama keď kaká. Dnes som tam zobrala náš nočník, tak uvidíme čo bude zajtra keď bude doma. Ďakujem za radu 🙂

anit444
autor
16. okt 2014

Nemáte ďalšie nápady? Ďakujem

rakywanda
16. okt 2014

@anit444 ak by to pretrvávalo, kľudne sa poraď so psychologičkou, kamoška mala niečo podobné so synom a psychol. jej veľmi pomohla a malého odblokovala,
len to prosím neber príliš na ľahkú váhu, jedna známa to podcenila, stále to zľahčovala a dopracovali to až tak, že dcéra mala 6 rokov (už rok chodila do školy, tam kde žije začínajú deti chodiť do školy ako 5 ročné) a kakala zásadne len do plienky a len v jednom kútiku vo svojej izbe

u nás je opačný problém, moja si to nosí domov, v škôlke ani keby ju roztrhlo 😀
držím palce

anit444
autor
16. okt 2014

Momentálne to trvá asi 3 týždne. Koľko mám ešte počkať? Neberiem to na ľahkú váhu, práveže ma to dosť trápi. Isabelka sa nechce vykakať ani do plienky, no po hodinovom (niekedy aj viac) trápení jej vlastne tú plienku už nanútim. Hovorí, že nie do plienky, lenže už kako tak veľmi zadržiava, že nemám srdce ju nechať trápiť sa. Na psychologičku som už myslela aj ja, lebo je zrejmé, že problém bude v psychike. Keď mala cca rok, tak mi v pohode kakala 2 týždne do nočníka, nebol s tým žiadny problém, práve preto nechápem čo sa deje. Ďakujem ti za radu, konečne niekto kto aspoň niečo podobné počul 🙂

katarinamarkova
16. okt 2014

@anit444 ked doma kaka, si pri nej? mozno potrebuje sukromie, ked hovoris ze sa sama vykaka....posad ju, nechaj pootvorene dvere, dvojrocna obsedi chvilku sama na wc, na nocniku urcite.....ze nech len zavola ked bude vykakana 🙂
mne cosi podobne robila mala, od malinkata ked kakala sa schovala niekde do kuta za dvere, kde ju nikto nevidel a ked sa ucila na zachod,tak v mojej pritomnosti nekakala, riesila som to takto 🙂
samozrejme treba byt na blizku, lebo deti na wc vymyslia cokolvek 🙂

katarinamarkova
16. okt 2014

@anit444 jeej citam dalej, nepomaha :(
ani to, ked jej ukazete ze vy chodite kakat tiez :(
2r. - to by som este nebrala ako tragediu, samozrejme skus prist na to, preco?
prajem rychle vyriesenie kakacieho strajku

tilda
16. okt 2014

Je to sucast vyvinoveho vzdoru,analna faza...rob len to co doposial,nerob z toho vedu zbytocne a ono to prejde. Este mi napadlo,niektore deti takto reaguju na zvysenu zataz,problemy...je vsetko doma i jasliach ok?

anit444
autor
16. okt 2014

@katarinamarkova Ďakujem za radu. Už sme skúsili všetko. Ona keď mala ešte plienku nebola ako ostatné deti, práveže prišla k nám a pri nás sa vykakala, vôbec sa neschovávala. Darmo ju nechávam na nočníku alebo wc samú ☹ To, že nekaká do nočníka alebo wc neberiem tragicky. Tragicky beriem jej správanie, nedá sa opísať ako sa trápi. Plače, robí cirkus a neupokojí sa kým sa nevykaka. A pritom nemá ani tvrdú stolicu. Ach neviem.......

anit444
autor
16. okt 2014

@tilda Viem, že to je normálne, že sa ešte učí nekakať do plienky, lenže mňa trápi jej správanie. Naozaj má z toho stres a mne to už nepripadá normálne. Učiteľka v jasliach nám povedala, že väčšina detí skôr kaká doma a nie u nich. Nechápem prečo sa neodváži kakať práve doma.... Doma je inak všetko ok, mám super manžela a zatiaľ som doma, takže ani pracovný stres nehrozí. Do jasličiek chodí veľmi rada, má tam kamarátov. Ďakujem za názor :D

tilda
16. okt 2014

@anit444 psychoanalytik by ti to vysvetlil tak,ze kakanim ta vlastne odmenuje ;) vied co myslim

anit444
autor
16. okt 2014

@tilda fíha, tak to som potom zlá mamina?! 🙂

tilda
16. okt 2014

@anit444 to som tak vobec nemyslela,boooze ;) len ze toto "mavanie"s tebou kakaniu je vlastne sucast separaciebod teba...ale ty potrebujes prakticke rady,nie teoriu,vsakze ;) napada mi,ze deti su uplatne,treba jej niecobslubit akbsa vykaka a potom ju strasne ale strasne chvalit,ked sa jej to podari;)

katarinamarkova
16. okt 2014

@anit444 to spravanie - aj chcem kakat aj nechcem kakat - to je ta prva ,,puberta,, deticiek vo veku 2-4r. treba mat hlavne penve nervy a kludne vystupovanie 🙂 este podobnych hlasok aj chcem aj nechcem bude vela.
ja som minule riesila u 3.rocnej pred spanim ja chcem tuto babiku na spinkanie...ked som jej ju dala, tak mi ju vratila, ja ju nechcem tlaci ma tu....tak som ju zobrala....ale ja chcem tu babiku, ale nechcem aby mala taku tvrdu hlavicku, potom ma tlaci.....
tak asi po troch minutach otazok, ci teda chce alebo nechce, som babiku zobrala polozila vedla na policku: ked budes chciet zober si ju do postielky, ona tu bude cakat, dala malej pusu, odisla.....asi min. mala kricala ze chcem, nechcem, chcem,nechcem a potom zrazu ticho, pridem a ona sa tulila s babikou v posteli, ze najkrajsia babika s krasnou hlavickou 🙂
to je tym, ze deticky v tomto veku si zacinaju uvedomovat ze nieco chcu, len nie vzdy im dojde aj to, ze chciet nemozu naraz protiklad toho isteho 🙂 aj chcem kakat, ale nechcem kakat
keby to bolo s babikou je to jednoduchsie 🙂
ale asi len pomoze nechat ju tak, ked budes chciet kakat chod, ked sa vykakas bude brusko stastne 🙂
skus jej plienku nedavat vobec, podla mna sa do katiek nepokaka 🙂....mozno si uz len akosi automaticky na to zvykla, ze doma kaka do plienky,deti sa rychlo ucia, blbosti sa ucia najrychlejsie 🙂

anit444
autor
16. okt 2014

@tilda ja len srandujem 🙂 Treba jej niečo sľúbiť?! ach jaj, už som jej nasľubovala aj modré z neba a nič. Zajtra bude doma celý deň, tak som zvedavá čo bude :D

anit444
autor
16. okt 2014

@katarinamarkova No vidím, že aj ty máš o zábavu postarané :D Naša sa v pohode pokaká do nohavičiek, a vôbec jej to nevadí. Je to ťažké, lebo sa veľmi trápi keď jej treba kakať, zadržiava kým vládze :/ Ďakujem za príspevok

anit444
autor
16. okt 2014

Ahojte, dnes som zobrala do jasličiek náš nočník a čuduj sa svetu, Isabelka sa počas prechádzky radšej pokakala, čo sa za posledný mesiac nestalo. Učiteľka, ktorá je maximálne ochotná mi dala domov nočník do ktorého kaká u nich, tak som zvedavá, či sa zajtra do neho vykaká. Držte nám palce!!!!!

anit444
autor
17. okt 2014

Nočník z jasličiek nepomohol..... ☹