Čo robiť, keď dieťa zadržiava stolicu?

sisssulka
24. máj 2015
Mám 2 ročného syna, ktorý úmyselne začal zadržiavať stolicu. Od roka chodil bez problémov kakať len do šerblíku, ale raz po jednej tvrdej stolici zacal umyselne zadrziavat. Kakať ide až keď už skáče po špičkách a nakoniec s plačom ho dam na nočník a keď začne kakať tak už pohoda vysmiaty. Trápia ma tie ceremónie čo robí pred tým. Kakať chodí tak na tretí alebo štvrtý deň. Neviem ako ho mám zbaviť tej traumy, že je to úplne prirodzená vec. Skúšala som už všeličo možné. Trvá to už asi 2 meiace. Momenálne má presne 2 roky a 3 mesiace a už by som chcela aby začal chodiť aj cikať do šerblíku alebo na WC, ale dostal k tomu nejaký odpor a nechce tam ísť ani za svet. Mám počkať kým ho prejde tá trauma s kakaním?
maminag
24. máj 2015
@sisssulka ahoj, my máme presne ten istý problém, začal sa pýtať na nočník keď mal asi 21 mesiacov, tiež mal raz tvrdú stolicu, a odvtedy stolicu úmyselne zadržiava, jednoducho si zapamätal, že ho to bolelo, a preto sa bojí, je to psychický problém, boli sme aj na rôznych vyšetreniach, sono brucha, konečník, boli sme s tým aj v Martine v nemocnici, dr. nám odporučil, vynechať mlieko, ale mliečne výrobky môže, banány, ryžu, kakao a čokoládu, varenú mrkvu, biele pečivo, hlavne veeeeľa piť, aby sa docielila mäkšia stolica, zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, užívame už tretí mesiac preháňadlá, duphalac, zo začiatku zvýšenú dávku, postupne čoraz menej, tiež som sa bála, že dostane odpor k nočníku, ale cikať do nočníka alebo do WC je v pohode, sme bez plienky, ale na kakanie si vždy pýta plienku, a hlavne vždy po hlavnom jedle, po raňajkách, obede aj večeri vysádzať na nočník, a pochváliť ho, nenútiť ho, ale ho tak povzbudzovať, chce to veľa trpezlivosti..... 🙂
sisssulka
autor
27. máj 2015
@maminag Ahoj, on si na šerblík aj sadne, ale ked to nanho príde chce hned ujst. Naposledy to dopadlo, tak ze som ho nechala a skoncilo to kusok v slipkoch a ostatne uz potom do serblika a povedal mi "Mami nevadi" 😃 tak mu hovorim nevadi, ale nabuduce si skor sadkaj na serblik. 🙂 Odmieta cikanie do serblika v pohode to da do slipkov, ale do serbla ani bohovi. Este aj to pocasie mi nepraje. Nestihaju sa mi uschnut veci. Rozmyslam, ze mu dam pauzu. Skusim este chvilku pockat mozno ked bude tak horuco a necham ho potom holeho a uvidim co bude. Skusala som ho uz aj ukecat na Kinder vajicko aj na gumenne medvediky a nic. Radsej si neda. 😃 Tvrdohlavec moj... Este som rozmyslala nad detskou psychologickou, ale este teda chvilu pockam snad to prejde.
orsi_h
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminag
28. mar 2018
@orsi_h ahoj, no hneď ako sme prišli z nemocnice, vysádzala som ho po každom hlavnom jedle na nočník, aj keď s plačom, ale vydržali sme to, koľko krát sme plakali obidvaja, a potom jedného dňa proste prišiel starší syn zo školy, bol na WC a ten menší chcel tiež, tak mu dal nočník, a povedal mu, tu si sadni, a......malý sa aj vycikal a vykakal, bez vymýšľania a hlavne bez nútenia a bez plaču, to by si neverila, koľko radosti bolo, on sa tak tešil, že to dokázal sám, a odvtedy je to v poriadku, ide každý deň, a sám....
orsi_h
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenky
28. mar 2018
@orsi_h Nedavno sme zazivali s dcerkou to iste. Dokazala v sebe drzat aj 7dni duphalac kazdy den ako nam nasadil dr nepoımohol. Zacalo to tym, ze ju to raz pri kakani bolelo a od vtedy odmietala nocnik na kakanie, povedala, ze sa boji hovienka...parkrat ju prehnalo aj samo a urobila to kludne kdekolvek a podotykam to uz bude mat 3r.asi 3x sme pouzili capik a pomohlo. Trvalo to asi mesiac potom som to prestala riesit a sama nakoniec sadla opat na nocnik, povedala, ze kazdy kaka do zachodika, alebo nocnika iba bracek do plienky. Ja si myslim, ze kazde dieta ma nejake take obdobie kedy sa nieco pokazi. Nam velmi pomohol slivkovy sirup z dm-ky je to len nato, aby nebola stolica velmi tvrda.
maminag
29. mar 2018
@orsi_h no posadila a aj pridržala plakal, vzdoroval, objala som ho a sedeli sme až kým sa nevykakal a takto každý deň 😆
zuzikaaa
29. mar 2018
Baby skúste vlákninu Optifibre (https://www.nestlehealthscience.cz/sk/produkty/...), dá sa kúpiť v lekárni a stojí cca 16 - 17 eur väčšie balenie a okolo 10 eur menšie balenie. Je to veľa peňazí, ale myslím si, že neoľutujete. Nám to pomohlo, malý chodil z nej na záchod každý deň a nebál sa, už som ju kúpila 4 krát a asi ju kúpim znova. Ja to malému dávam do mlieka. Inak je dobre rozpustná a nemení chuť jedla. Môže sa primiešať aj do polievky, čaju. Účinkovať mu začala do týždňa. Veľa zdaru 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli