Problémy s plazením a lozením - hypertonus

lydiasabolova
4. okt 2021

Zdravím, chcela by som sa poradiť.
Mám 8m synčeka s podozrením na hypertonus a, bohužiaľ, fyzio vyšetrenie až koncom tohto mesiaca.
Trochu s problémami, ale napokon pekne a správnym spôsobom, mi prešiel všetkými vývojovými fázami, no sekli sme sa práve na lezení a plazení.
Plazí sa mi priťahovaním sa rukami a odrážaním prevažne pravou nohou. Ľavú nepoužíval vôbec, teraz je to už lepšie (podarilo sa mi ju ,,sedliackym umom,, nejako povzbudiť k používaniu - poležiačky som ho nechávala zapierať sa o moje ruky, formou hry, lebo niekde som čítala, že si musí uvedomiť, že má aj druhú nohu na používanie).
Začal robiť aj kroky k plazeniu - postavil sa na 4, pohupkával sa dopredu-dozadu, a začal už aj skúšať zdvihnúť rúčky a preložiť ich pred seba, ale potom sa to všetko ,,pokazilo,, tým, že nožičky nezačal prekladať, ale začal našľapovať na chodidlo, prevažne pravé, zapierať sa oň, prípadne mu noha prejde pred telo a ide do sedu.
Nožičky zvykne mávať napäté, pevne ich vystiera, preto to podozrenie na hypertonus + iné veci na to poukazujú.
S prvým synom mám vychodené rehabilitácie kvôli opačnému problému - hipotonu - viem preto, že prejsť si všetkými vývojovými fázami a správne, je veľmi dôležité, aj som sa snažila aplikovať všetko, čo som sa naučila (okrem cvičenia, lebo cviky si nepamätám), ale neviem mu ten vývoj ukorigovať do správneho.
A za mesiac už bude zasa všetko inak, plus kým sa z vyšetrenia dostaneme rovno na cvičenie, ďalší čas prejde.. preto som sa rozhodla napísať sem, či nemáte náhodou skúsenosti s týmto problémom a ako ste sa s ním popasovali - aspoň koľko-toľko, čo by som mohla doma spraviť, kým nebudeme vyšetrení a nepôjdeme cvičiť.
Vopred vďaka!

naty2020
4. okt 2021

@lydiasabolova ahoj, s dcérkou som tiež trochu cvičila, mala mierne hypertonicke nohy a špičkovala... Tiež sme dostali dlhý termín na rehabky až o mesiac, ten termín som totálne odignorovala a našla som si súkromnú fyzio, dala nam cviky, chodili sme k nej raz za týždeň. Dokopy sme tam boli asi 4 alebo 5 krát a všetko je v poriadku... Tie hodiny u súkromných fyzio sú okolo 20-30eur, nie je to veľa a určite radšej si priplatiť pár eur a cvičiť čím skôr a hlavne správne 🙂

lydiasabolova
autor
5. okt 2021

@naty2020 ahoj, ja mám vychodenú fyzio s prvým synom a so štátnou dr. som bola veľmi veľmi spokojná, preto počkám na termín, ale aj tak vďaka za tip
mne ide skôr o to, čo som písala v príspevku - aspoň čo-to s ním robiť/nerobiť doma, na čo dávať pozor, kým sa dostaneme na cvičenia, vieš, nejaké praktické veci z bežného života, alebo aké chybné pohyby mu zamedzovať a ako.. atď.. 🙂

naty2020
5. okt 2021

@lydiasabolova doma môžeš po kúpeli veľa masírovať, hladkať ... my sme mali cviky na lopte ale to už vám musí ukázať rehabilitačná lebo jedno dieťa má slabé bruško, druhé slabé nôžky, napnuté a podobne ... 🙂 Držím palce nech to máte čím skôr za sebou 🙂

lydiasabolova
autor
6. okt 2021

@naty2020 vďaka 🙂 ten môj je taký tuľkáč, mám pocit, že to mu pomáha - nosiť sa :D inak, ty si nemala aj nejaké iné problémy s dcérkou? môj máva bolesti bruška, do polroka spal iba na bruchu (ak spal, lebo ani spať poriadne nemohol), vystrájal pri papaní a celkove bol veľmi urevaný, vždy len ruky.. lebo ja rozmýšľam, či náhodou tam nebude aj nejaký neurologický problém :-/

mariejenka
6. okt 2021

@lydiasabolova ahoj, označila si ma v inej téme...
Som fyzio,ale prioritne sa venujem dospelemu pacientovi. Preto v detskej rehabilitácii nie som doma,a nerada by som zavádzala. Tam v tej absorudnosti,ze 3.mes.dieta chodí?? No musela som sakrasticky reagovať.

Postupujes dobre v domácom prostredí. Ja by som do podpory spravneho zapajania svalov chrbta a bruska pocvicila na fitlopte. nic nepokazíte ak das synceka bruskom ľahnúť na loptu,on sa bude rukami držať vpredu viac na sirsie a ty ho zo zadu za bedrá budes držať. A tak na lopte nachylovat dopredu a späť. Mozete sa dat oproti k zrkadlu.
Sama som tak cvicila so svojím ,vtedy tiež podobne vekovo,mal 6-7 mes.. a aj moj teraz uz ma rok, ale prasne tak isto zacinal stvornozkovat,ze jednou nohou šiel rovno na chididlo, to som ho vzdy zastavila. Plus som cvičila tie cviky na kĺby, cize s nohami, ze som drzala nohu v zohnutom postavení bedrový klb,kolenny aj clenok ,a maly chcel vyrovnat tak vtedy 3 sekundy som mu bránila aby nevystrel. A nozky sme striedali. Tazko.sa mi to píše, ale verim ze ma pochopíš.
A verím,ze sa malemu sikovnikovi bude dariť,a budete zdraví.

lydiasabolova
autor
6. okt 2021

@mariejenka ahoj, veľmi pekne ďakujem, že si si našla čas a napísala mi 🙂 už som akurát písala mojej mame, aby mi pohľadala fitloptu, ja som kedysi tiež cvičila na chrbticu, len lopta zostala v rodičovskom dome.. určite vyskúšam tie cviky.. ako často by asi bolo treba?
Inak, ja toho môjho aj opravujem, ale už keď sa ,,naučil" podsúvať tú nožičku, tak už to robí stále :-/ ťažko sa mi na to dohliada, lebo mám ešte dve malé deti (1,5r a 3r) 😀 a akurát včera začal robievať aj taký mostík, že sa zaprie nohami na špičke :-/ tak ja neviem.. a vyšetrenie máme až 27.10. a on každým dňom postupuje v tom zlom vývoji :-/

mariejenka
7. okt 2021

@lydiasabolova dva-tri x do dňa, a tu strieškou myslis takto?

lydiasabolova
autor
7. okt 2021

@mariejenka áno, presne takto a už aj k nábytku sa začal dnes takto stavať, že sa zaprie na nohy

mariejenka
7. okt 2021

@lydiasabolova na obrázku je môj malý, mal asi 6-7 mesiacov este nesedel a uz robil toto, a garantujem ti ze na tom nieje nič patologické, nemaj obavu, koriguj to stvornozkovanie ked sa ti bude dat. Mas to veru náročné tri malé deti,to je zahul. Si super mamka,co chce len to naj pre svoje detičky. S kludom pockaj na vyšetrenie, a su deti co vôbec nesli stvornozkovat ale rovno sa stavali a robili bočné kroky, len sa vyvarujte chodakom a verum ze maly bude o.k.
Drž sa

lydiasabolova
autor
8. okt 2021

@mariejenka vieš, keď môj malý ma všeobecne dosť často napnuté nôžky, nie len pri tomto mostíku, ale aj počas jedenia alebo keď je nervózny.. keby mi takéto mostíky robil počas štvornožkovania, tak ok, beriem, ale on mi kvôli tým napnutým nožičkám neštvornožkuje a zle sa plazí, takže sa mi to nezdá, že je to ok.. ale uvidíme, ako pochodíme u fyzio, možno sa bude dať čo-to ešte dobehnúť 🙂