Pupočná hernia - skúsenosti

ajush5
21. mar 2018

Ahojte, mate niekto skúsenosti s pupočnou herniou? Ako ste sa o to starali? Maly ma ten pupček hrozný, natlačíme doň guľôčku z Gazy prelepime velkym leukoplastom a ked maly zaplace vytlačí gulocku z pupceka vedla. Potrebujem nejaky tip ako to spravit tak aby to tam držalo.

unctadorg
21. mar 2018

Moj maly mal, neprelepovala som, dr veavela ze same to odide a aj tak bolo...

ajush5
autor
21. mar 2018

@unctadorg to sa mu sam vtiahol dnu?

aniele
21. mar 2018

Keď sa mne dávno pradávno narodili dievčatá, bolo normálne v lekárni dostať pupočný obväz. Elastický, so stužkami na zaviazanie. Moja mama vyvarila päťkorunu, zabalila do gázy a v tom obväze sme pritlačili pupček. No a ja som nebola "moderná", akceptovala som jej rady. Ani jedna moja dcéra herniu ani vytlačený pupok nemala.
Možno to ten leukoplast nestačí udržať.

ajush5
autor
21. mar 2018

@aniele s tym obvazom to vidim biedne. Pytala som v lekarni nieco na to a pozerali na mna ako puci 🙂 ale to s tymi drobnými sa mi celkom pozdáva. Skusim este ani obehnúť par lekarni. Dakujem krasne

verkom
21. mar 2018

Herniu určite ošetrovať treba!!! Nasa malá ju mala a dr aj na chirurgii nam dal radu že treba 1€ mincu zabaliť do gázy, vtlačili pupok spat, zatlačili mincou a prelepili leukoplastom, pupček sa jej úplne vrátil do normálu do približne dvoch mesiacov.... a viem ze je určite nutne to riešiť pretože mam zas známu, ktorej chlapček to mal, hovorila som jej aby to riešila pravdaže ona bola ľahostajná a maly ma skoro 4 roky a pupok teda otrasný, bude sa mu to dat riešiť uz iba operačne! 😞 takze dobre robis ze to riešiš, naozaj to je treba! A skoc s tym aj za dr, nas hneď oboznámil s rizikami a co robit v prípade ze sa črievko zasekne v tej trhlinke, ze hneď volať záchranku pretože to moze spôsobiť az to najhoršie... držím palce! 🙂

blabla195
21. mar 2018

Moj maly to mal a dost zle, boli sme na chirurgii a nakazali nam urobit z gazy gulicku, dat do pupka, na to velky gombik (napr. z kabata) a to prelepit takym sirsim papierovym lekoplastom, tusim najprv x a potom tri pasy vedla seba cez cele brusko z boku na bok. Cely bol polepeny. Mincu neodporucali, kvoli moznej alergii i reakcii, kedze sme mu to menili tusim raz tyzdenne (a bol to strasny rev).

verkom
21. mar 2018

@blabla195 trebalo kupit špeciálny antialergické leukoplast, s nim sme my nemali žiadny problem, a my sme menili denne po kúpaní.... ten leukoplast išiel dole úplne super, nezabechaval ani lepidlo po sebe na kozicke....

A inak ak je problem dat dole leukoplast tak ho treba pred tym riadne namocit do teplej vody a tak ide ľahšie dole 🙂

ajush5
autor
21. mar 2018

@verkom boli sme s tym u lekárky ta nam kázala tu gazovu gulocku prelepit no kedze to vytláča nema to ziaden efekt. Ale ten tip s mincou popripade gombíkom je super a skusim to poistiť este tym. Ma ten pupček obrovský staci ze zaplace a je to vonku :(

blabla195
21. mar 2018

@verkom robili sme to podla navodu doktorky, navyse on mal fakt prelepene cele brusko a nielen, ze som to namocila aj olejom sme to davali dole a trvalo to. Ona nam ukazala aj aky leukoplast presne mame kupit a denne sme menit nemali. Chvalabohu sa to tusim za 3 mesiace upravilo, napriek tomu, ze prereval vacsiu cast dna aj noci 😂
A on to mal vonku stale, aj ked bol v klude.

verkom
21. mar 2018

@ajush5 určite skús tu mincu.... upraví sa to, tak malým deťom sa rychlo regeneruje celé telo a rany sa hoja rychlo.... bude to fajn.... aj dcérka mala Herniu obrovsku, mávala koliky a vredy sa jej vytvorila, no postupne pri dennej starostlivosti to naozaj ustúpilo az sa to celkom zahojilo. 🙂

roselyn
21. mar 2018

@ajush5
my sme s dcerkou - museli k detskemu chirurgovi a ten sa jej o to staral pekne az do vyhojenia. cistil, nieco tam daval a zalepoval s gazou.
nepamatam co (nejaka tycinka) nam kazal kupovat v lekarni, ale sme to kupovali a jemu to davali a on s tym sa jej o to staral.
a my doma sme uz len mali davat pozor, ze ked to zacalo mokvat, tak sme museli dat novu gazu.
trvalo to celkom dlho, pokial sa to vyliecilo.
a ziadne prudke pohyby s bruskom a nozkami, aby to mala pevne.
ale sme radi, ze vsetko dobre dopadlo, lebo nas strasili s plastikou pupka 😳

vikinko204
21. mar 2018

ako pisala uz blabla195, nam hovorili tiez cistit raz do ttzdna...ale to je blbist, lebo sa nam to zapalili, potim sme istali v nemic.na antibiotikach a cistili sme liehim.takze cistit praviselbe...aj nam povedali v ba, ze staci raz do tyzdna.Teraz idene v aprili na kontrolu, pupcek krasne zahojeny, len troska je vidiet, ale vrab sa to da opetacne spravit alebo nechat tak.u chlapcov vraj netreba s tym nic robit.u dievcat ani, kedze budu niekedy tehitne a pupok bude vacsi, aby to nerobilo v tehotenstve galibu.

vikinko204
21. mar 2018

@vikinko204 sorry za preklepy

senta_sofia
21. mar 2018

@ajush5 mali sme u oboch, prelepovanie nepomoze, je to vec svalstva, ked zosilnie, vtiahne sa dnu aj sam. Tejping nie je zly, viditelne pomaha, len tie tejpy idu velmi zle dolu. Mladsi mal herniu o velkosti orecha.

vikinko204
21. mar 2018

Lezali sme na My na dojcenskom, ked bol zapaleny pupok a najlepsie je ten pupok zatlacit dnu a prilepit kozu o kozu papierovou paskou, kupi sa v lekarni.Poradil primar a super.Drzalo lepsie ako nezmysli s mincou alebo gazou

vikinko204
21. mar 2018
blabla195
21. mar 2018

Moj nemal pupok zapaleny a hernia sa mu spravila po asi 2 mesiacoch od narodenia, cize uz bol uplne zahojeny. Mal silne koliky a je narocne dieta, fakt vela reval a neverim, ze by sa mu to same stiahlo. Mal to velke ako velky orech ci gastan. Museli sme mu to fakt dobre zalepit, aby to nevytlacil von. Kamoskina dcera to mala tiez, no ona o dost mensie a prelepovala jej to len tak do kriza.
Ak si nie si ista,mradsrj zbehni na detsku chirurgiu.

blabla195
21. mar 2018

@vikinko204 kozu o kozu sme lepili tusim po 2 mesiacoch od prelepovania s gombikom, dovtedy by sme to ani neprelepili. Ale pasku sme pouzivali tiez tuto.

ryve
21. mar 2018

Ahoj,aj naša dcérka mala pupočnú herniu. Teraz má 1,5 roka a pupok pekne vtiahnutý. Už v pôrodnici mi povedala lekárka,že mincu jej na to nemám dávať.. naša pediatrická mi odporučila vysterilizovat plastový žetón do nákupného vozíka a prelepit jej to.. no ja som našla veľký gombík a ten som jej prelepovala. Do 2 mesiacov sa pupok vtiahol.

silvia92
9. apr 2018

@ryve prosim vás a ten gombík tam len priložíte a prelepite? Alebo jej aj kozu nejako stiahnete?

ajush5
autor
9. apr 2018

@silvia92 Nam ten gombík vobec neponahal vzdy ho vytlačil nabok tak sme skúsili lepiť koža o kozu a aj ked sme používali tie najjemnejšie papierové leukoplasty zacala malemu mokvat koža a tvorili sa mu ranky. Uz tyzden používame herniovy pas a je to zatial za mna najlepsia pomôcka

silvia92
9. apr 2018

@ajush5 aj nam sa tvorí exem a rany pod leukoplastom. Uz som zúfalá čo jej tam dat. Leukoplasty sme vyskúšali asi vsetky. Pozrem teda este ten pas. Ďakujem za radu

monca77
9. apr 2018

@silvia92 skuste porofix pupocnu naplast, malemu sme to pouzivali, pupok sa mu krasne stiahol

silvia92
10. apr 2018

@monca77 skúšali sme. Ale vydrzala jej na brušku tak 2-3 hodiny. Ona ješidlo a hned Sa jej to odlepilo.

ryve
10. apr 2018

@silvia92 ja som to prelepovala každý večer po kúpeli nanovo. Pupcek som zatlačila dovnútra,dala na to gombík a prelepila. Nestalo sa mi,žeby ten gombík posunulo, ani žeby sa urobili nejaké ranky na koži.. u nás to bolo chvalabohu bez ďalších komplikácií.. ale verím,že niektoré bábätká môžu mať aj citlivejšiu, jemnejšiu pokožku.. nepoznám ten pupočny pás, ak s tým majú mamičky dobré skúsenosti,vyskúšaj ten

monca77
10. apr 2018

@silvia92 nám vydržala aj 2-3 dni, dobre držala, lekár nám odporúčal nedať to dole, až keď to dobre nedrží. My sme boli spokojný.

silvia92
10. apr 2018

@monca77 tak aj neviem uz ale naozaj jej to vôbec nedrží.... skúsim ten pas este

silvia92
10. apr 2018

@ryve mala ma ten pupček len tak trosku vonku ked plače. Dala som jej na to gombík a prelepila. Uvidíme čo bude. Ale nevidím nijaké zlepšenie

ryve
11. apr 2018

silvia92 to je fajn,že to tvojej maličkej až tak veľmi nevytrca.. držím palce,aby sa to vtiahlo. V našom prípade som tomu veľmi neverila,veľa ľudí mi hovorilo,že bude potrebný chirurgický zákrok,naozaj to mala škaredé, centimeter kože jej pretrcal von,ale našťastie sa to vtiahlo.