Pupočná hernia u mesačného bábätka

sofia1129
30. aug 2020

Ahojte kocky, ako ste prosim vas riesili pupocnu herniu - minca velmi nezabera - operacii by sme sa radi vyhli / dakujem za rady

durianka1973
30. aug 2020

My sa veru operacii nevyhneme. Nas syncek ma tiez herniu na pupku od narodenia, teraz ma 6 rokov. Uz mame za sebou prvu konzultaciu na detskej chirurgii. Tiez nam radili kadeco (aj mincu), ale nepomohlo. Nas syn nema tu herniu velku, len taky trosku vypukly pupcek. Zatial je to skor len esteticky problem. Ale aj na chirurgii mi vysvetlili, ze v dospelosti to moze chlapom robit tazkosti, ak by napriklad nieco dvihali alebo robili nejaky sport. A zatialco v detstve je to pri operacii otazka nejakych dvoch stehov, v dospelosti je to tkanivo okolo pupku tvrde a uz sa tam musi davat sietka, aby to drzalo. Odporucili teda jednoznacne dat to do poriadku este pred nastupom do skoly. Ja som sa tiez bala a stale sa bokim operacie, ale teda rozhodli sme sa pre nu. Caka nas to tuto jesen. Neviem, ci sa to bez operacie vie dat samo do poriadku, po nasich skusenostiach si myslim, ze skor nie.

bosorka2302
30. aug 2020

Moj ma tiez od mesiaca. Teraz ma tri a vobec to neriesia. Trosku sa mu zmensila ale operacia bude ked bude vacsi. Pediatricka povedala ze je to len kozmeticka zalezitost.

majamat
30. aug 2020

@durianka1973 nielen chlapom, kazdemu.

je to teda dobra nahoda, zrovna dnes mam s nou problem. ja mam pupocnu erniu od porodu, co je 9r. na zaciatku bola mensia,a le mam aj nadvahu a hmotnost kolise, ale teraz som schudla ( tento rok ). najhorsie je, ked ma moc naduva. a tiez v praci dviham. vtedy ma v nej picha, vzdy to co v nej je, vtlacam dnu a ked mam zly den, tak to picha v tej hernii.
no vcera ma nejak naduvalo, dnes ani nie,a le teraz nedavno to trochu zacalo a zas pichanie v hernii, bola nejak hrbolata, pichalo ma nielen v hernii,a le aj vo vzdialenejsich castiach brucha a to som doma nic dnes nerobila. tak som nahodila stahujuce nohavicky ( mam take s hrubym pevnym pasom ) a lahla som si. no stale to pichalo. nedalo sa mi to dobre zatlacit, stale som tam neico citila. potom som musela na wc, na malu a vstala som,s tale som pupok drzala, aby som ho mala viac zatlaceny, tak som do nohaviciek este vlozila zrolovanyelasticky obvaz. a teraz to vyzera, ze to ustupuje. nastastie. na nedelny vecer som naozaj pperaciu neplanovala 🙄

margaretka_
30. aug 2020

@durianka1973 hmm, aj nas ma. Jemu ale iba pupok vytrca. Aj sa mu to stiahlo a zas vyskocilo. A pediater povedal, ze sa to zvykne operovat az v dospelosti. No asi skpcime aj my na chirurgiu prekonzultovat

durianka1973
30. aug 2020

@bosorka2302 No nam chirurgicka povedala, ze teraz v detstve je to kozmeticka zalezitost, ale ak sa to neriesi, v dospelosti to moze robit problem. Ale nam to iste ako chirurgicka povedala aj nasa pediatricka, ktora nas vlastne na tu chirurgiu odporucila. Tak neviem.

durianka1973
30. aug 2020

@majamat Aha, no, to mi je luto. Ta chirurgicka to myslela vyslovene vo vztahu k synovi - preto ona spominala chlapov - ze proste mali by sme to riesit, lebo v dospelosti s tym moze mat fakt problem. Ale jasne, ze hernia moze robit problem ako chlapom, tak aj zenam. Drzte sa.

margaretka_
30. aug 2020

@durianka1973 nam povedal, ze v dospelosti staci lokalnu anestezu, takto v detstve by trebalo celkovu. Ja neviem zhodnotit ako je to zle, ale tak ma to teraz zarazilo. Musim sa tomu povenovat

durianka1973
30. aug 2020

@margaretka_ Aj nasmu len tak vytrca pupcek. Niekedy sa to stiahne, niekedy sa to vypuci. Ano, teraz bude treba celkovu anestezu ☹ No, nam ta chirurgicka na Kramaroch vyslovene zdoraznila, ze v dospelosti su tie svaly okolo pupku tvrde a po zasiti sa to nemusi zrast. Ze tam potom musia davat sietku, aby to drzalo. Tak my sme sa rozhodli predsa len to dat spravit teraz. Nas ma 6 rokov. Ved skuste sa len ist ukazat na chirurgiu a uvidite, co Vam povedia.

margaretka_
30. aug 2020

@durianka1973 hej, asi pojdeme. Nas nema ani 2 roky. A ma aj diastazu od narodenia. Tak aj pocvicit by mu trebalo. Len dr nas nikam neposlal. A rrhabilitacna dr vravela, ked bol malicky, ze to az neskor mam riesit. Ale neviem kedy 😀

majamat
30. aug 2020

@durianka1973 diky. no aj vy sa drzte. hernia vyzera niekedy fakt velmi neskodne,a le je to celkom potvora a vie potrapit aj ohrozit 😀
mne je uz lepsie, nastastie.

durianka1973
30. aug 2020

@margaretka_ Jaj, tak to podla mna este mate cas riesit. Nas ma 6 ako som pisala a odlozenu skolsku dochadzku - tak som si povedala, ze ten cas na to vyuzijem. Aby to bolo vyriesene do nastupu do skoly.

labocca
30. aug 2020

toto je moja nocna mora..maly ma 4 r...od narodenia aj malinka hernia aj vacsia diastaza. Cvicime stale....
Brusko uz vyzera ovela lepsie. Avsak pupcek tiez trosku vytrca. Jeden Dr. povie,ze to z diastazy,druhy,ze ta malinka hernia. Uz vazne neviem co si mysliet. Teraz to riesime a chystame sa ist tiez na konzultaciu. Z operacie mam teda obavy......

labocca
30. aug 2020

@durianka1973 kde sa chystate ist so syncekom na tu operaciu prosim ta?

durianka1973
30. aug 2020

@labocca na Kramare v Bratislave. Najprv sme sa objednali na detsku vseobecnu chirurgicku ambulanciu na konzultaciu s listkom od pediatricky. Da sa objednat aj cez internet, takze sme ani nejako necakali. Vzali nas prakticky na objednany cas. Hned nam aj chcela dat termin na operaciu, ale ja som povedala, ze este zavolam, lebo nieco musim poriesit aj s dcerou (ine zalezitosti), takze presny termin este nemame. Ale rada by som, aby to bolo hotovo tak do novembra.

barb0renka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
durianka1973
30. aug 2020

@barb0renka Super, ze sa Vam to takto podarilo a zahojilo sa to vlastne samo.

iwka1984
30. aug 2020

@sofia1129 my sme to mali tiež a prelepovali sme pupček dlho asi do polroka. Kázali nám urobiť z gázy maličkú guličku a prelepit širokou papierovou páskou, zlepšilo sa to ale zas ho má taký vypuknuty. Zatiaľ neriešime lebo vraj sa to môže do troch rokov upraviť 🙄 my máme 21m tak uvidíme

miadi
31. aug 2020

Nas mal od narodenia dost ma to trapilo ale to prilepovaniw mince ci gombika mi prišlo zbytocne ved bol od 2t postupne na brusku cvicil a stačilo to okolo 2-3m narastol a zmizlo to . Same sa to scvrklo a mà krasny normalny pupok 🥰 ( a potom nas zacal trapit baby elzem a Dufam ze aj to casom zmizne) tak mate šancu ze to zmizne aj same.