Rachitída - krivica u ročného syna

miskafilipkovab
14. dec 2020

Ahojte chcela by som vas poziadat o radu. Synovi (1rok) diagnostikovali rachitidu. Zle som mu podavala vitamin D. Ma velmi nozicky do O. Poucili nas o cviceni s nozickami, strava bohata na vitamin D a plus vigantol. Zaujima ma ci mate skusenosti. Ci sa detickam upravia nôžky co mi odporucite ako mu mozem este pomôcť. Kedy ste videli zmenu k lepsiemu, topanocky mi môžete kľudne odporucit. Proste vsetko co mu nezhorsi stav.. Ked to ortopéd videl bol zaskočeny ze to ma dost krive. Ja blba som si myslela, ved vsetky deticky maju najpv nohy do O ved sa telo vyvyja to sa mu upravy. Budem vdacna za kazdu vasu skusenost alebo pozitivnu odpoveď. Dakujem ☺️

ariannazara
14. dec 2020

Mňa by zaujímalo ako si ho podávala zle? Nedávala si mu vôbec? 🙂

miskafilipkovab
autor
14. dec 2020

@ariannazara davala som do prikrmov a nie do mliecka lebo je kojeny a UM sme nedavali a ked jedol kasu napriklad tak nikdy nedojedol. Cize tam som nedavala nikdy. Ale mne sa nechce dako verit ze to je tym. Alebo si to len nechcem priznat ze mojou vinou teraz ma problem. 🙄 Uz to nevratim spat. Uz len cvicit treba.

ladyvi
14. dec 2020

@miskafilipkovab to sa mi nejako nezda 🤔 chapem, ak by si zamiesavala do celej kase. A zje z nej len 2 lyzicky. Tak to ozaj nedostal polroka takmer ziadne Dcko. Ale ak si dala na lyzicku 2kvapky do polievky, kde bol tuk, pomedzi to nakojeny, tak neverim, ze by nedostaval dost. Ja mam mozno mylne informacie, ale ja viem tak ze nemusi to byt zivocisny tuk, aby sa vstrebalo dcko.

ladyvi
14. dec 2020

No a topanocky najlepsie prekonzultovat s ortopedom,alebo mozno este ak financie dovoluju,tak nejake fyziocentrum kontaktovat a nejake hodiny u nich.

kingstonka
14. dec 2020

Môj syn mal ročný nohy do O. Niekoľko mesiacov preto nosil plastové ortézy robene na mieru, veľmi mu to pomohlo. Potom mal ešte robené vložky do topánok, ktoré boli hrubšie( vyvýšené asi o 1 CM z vonkajšej strany). Teraz má 10 rokov a nemá žiadne problémy.

kacena4
14. dec 2020

rachitida je v dnesnej dobe bezne ochorenie ktore sa vyskytuje ak nedavas vitamin D no ak si ho davala a dieta aj tak neprosperuje (co je vas pripad - aj ja som tak davala a vsetky deti boli ok!!) urcite by som si dieta dala kompletne vysetrit - nie je to sranda mat taketo ochorenie, moze mat celozivotne nasledky teraz triafam od buka ale mozno nedokaze dostatocne vztrebat vitaminy treba to zistit zbytocne ho budes predavkovavat D-ckom ak by ho nedokazal aj tak prijat a len by to telom preslo, alebo je za tym ine ochorenie v kazdom pripade treba vela slnka, ak ma deformovane dolne koncatiny tak fakt ortopedovi a nech mu nasadia ortety na nozky, popr. ak je potrebne na spevnenie clenkov nejaku speci obuv neviem ci v tomto veku uz davaju (ale urcite ak su site na mieru preplaca to poistovna a ty doplacas len tusim okolo 25€) tiez ak je uz problem aj s chrbticou tak ortezu aj na skelet chrtbite, rehabilitacie najlepsie u odbornika na podporu spravnej chodze (pouziva sa casto "chodnik zdravia" neviem ako sa to vola ale su na nom rozne predmety a dieta stupa po nich po takom sme chodili na rehabke s 2r. dietatom) tiez mozu pomoct masaze, vodne liecebne procedury na svalstvo... ale to ti vsetko odporuci ak je to vhodne ortoped najlepsie

chrumka333
14. dec 2020

Určite nejaké kvalitné fyziocentrum navštíviť, najlepšie na základe recenzii. A ak by tam mal niekto kurz z iq pohyb, bolo by to veľké plus. Ja som nohy do o a odstavajuce lopatky teda anjelské krídla odstránila až po 30 🙂 ohľadom toho dcka som si nemyslela, že to je až taký veľký pruser, musím byť aj ja dôslednejšie v podávaní

2medvede
14. dec 2020

sice si sa nato nepytala, ale mate rachitidu diagnostikovanu z krvnych testov endokrinologom? My mame taku skusenost, ze synovi diagnostikovala pediatricka "rachitidu" len pohmatom a naordinovala megadavky vitaminu D. Mne sa to nezdalo, tak som si vypytala listok na endokrinologiu, kde to doktorka vyvratila a megadavky Decka hned zrusila, ze naopak vysoke davky mu mohli poskodit organy. Ak si pamatam spravne, tak diagnostika musi byt z krvnych testov a pri vysokych davkach Decka, sledovat pravidelne krv a moc... to len tak na okraj, aby to u vas doktori nezanedbali. Nemyslim si, ze si az tak pochybila a ak si do prikrmov pridavala rastlinny olej, D sa rozpusta aj v takychto tukoch. Ak je to naozaj take zle, ortoped nariadi nosenie ortez a na cvicenie sa nechajte vypisat do rehab centra, alebo sukromne k fyzioterapeutovi

kingstonka
14. dec 2020

Musím ešte povedať, že môj syn nemal rachitiddu ale varozitu kolien.

caray
20. dec 2020

@kacena4 tak myslím, že keď sa takýto problém objaví, tak potom sa robia vyšetrenia pravidelne na množstvo déčka, či je to ok či nie, postupne možno mesiac po mesiaci a tak, teda aspoň podľa mňa by to tak malo byť 🙂 toto ochorenie veru nie je bohviečo pasovať sa s tým, najmä treba to riešiť hneď, nesprávne podávanie vitamínu, alebo jeho podceňovanie ozaj vie problémy narobiť :(

veronikaszabova
20. dec 2020

@miskafilipkovab ani jednemu synovi som nedaval vitD a su OK

caray
20. dec 2020

@veronikaszabova to myslím, že môžeš byť rada, lebo nie každý má také šťastie, najmä pri malých deťoch, ktoré sú len dojčené je fest problém aby mali dosť déčka bez nejakého doplnku, nejakej pomoci

ladyvi
20. dec 2020

@caray tak ono to zalezi, kto ako vnima napriklad slnenie babatiek. Ja sice budem zvozena, ale priznam sa, ze ja som deti vystavovala slnku bez kremov. Tak 15-20minut som ich nechala slnit. Tvar, rucky,nozicky. Podla rocneho obdobia proste, kolko sa dalo. Ak sa slnili v bazene o 15tej nejaku hodinu, nemali ani naznak spalenia a UV som nepouzila, kedze brzdi tvorbu dcka. Mne nejak moj rozum hovori, ze to slnko nesmie byt ani pre babatkach strasiak. Nehovorim opalovat. Ale vystavene priamemu slnku (v rozumnom case, pri rozumnych teplotach a primerany cas) boli moje deti uz od narodenia. Doteraz UV nepouzivam pokial nejdeme na dlhsie k vode, ale maminy vidim, ze natieraju aj na ihriskach kde je polotien a kde sa zdrzia hodinku. V zime zasa poctivo davam vigantol, v lete tak sporadicky. Kebyze ich mazem UV kremom, alebo su vkuse zabednene v kociari za plienkou, asi by som aj v lete davala poctivo. (Inak si myslim, ze moje deti uz ako babatka fakt nepotrebovali brat dcko vacsinu roka).

caray
20. dec 2020

@ladyvi ono so slnením to preháňať netreba, ale zase ani úplne chrániť, strániť deti slnka nemá zmysel, len veľa som čítala o tom, že déčko zo slnka sa dá získať len v určitý mesiac niekoľko dní, nie je to s jeho získaním zo slnka také jednoduché jak by sa mohlo zdať, preto my tiež Beky dávame tieto kvapky čo aj ty už pomaly od narodenia, pretože mi na tom ozaj záleží 🙂

27dianka
3. jan 2021

Jasné, že slnko nemá byť strašiakom to nie, ale netreba sa len na to slniečko spoliehať, pretože z neho nedostaneme ani my a ani deti dostatok vitamínu aby sa pokryli naše potreby, ktoré máme.