Rázštep hornej pery. Bude ho mať moje dieťa?

taninka
9. okt 2007

ahojte prosim viete mi niekto poradit ? mam brata ktory sa narodil s razstepom hornej pery, ja teraz cakam miminko a bojim sa aby to moj drobec nemal taktiez. Mama mi povedala ze to nieje na genetickom podklade, ze boli na genetike a proste sa to stalo. Moze to mat aj moje dieta ?

karinka3
23. aug 2010

@emjee ano ja mam dcerku.

karinka3
23. aug 2010

@karin_ ja som velmi spokojna s pracou MUDr. Hájeka- operoval mi dvakrát mala a to by si mala vidiet. Jendoznacne by som nedovolila aby kazdy rok niektorí íny doktor operoval moje dieta,. Kazdy doktor ma iný " rukopis" ako sa hovori. A veru videla som deticky ktory kazdu operaciu robil iny doktor, a mala som velke obavy ze to tak bude mat aj moja mala. Ak by si chcela poslem fotky hned po operacii a po zhruba mesiaci a pol ako to vyzerá.

sara2
23. aug 2010

ahoj karinka3,
môžem sa ťa opýtať v čom bola tá tretia operácia neúspešná?
My máme dnes už takmer 5 ročnú kočku.Tiež sa narodila s ľavostranným rážtepom peričky i podnebia.Zatiaľ absolvovala 2 operácie v BB u dr.Valentovej.Obé boli úspešné.
Boli sme aj v Ružinove u čeľustnej ortopédky,ale napokon sme sa vrátili k ortopedovi do BB ,pretože tieto dve pracoviská pracujú úplne rozličnou metodou.Takže je to tak ako si písala,že netreba striedať viac lekárov,ale dôverovať jednému.

tulipka
24. aug 2010

ahojte baby, ja mam tiez 2rocnu slecnu s razstepom pery a celuste, operovana bola v BA Ruzinove. nam sa ale jazva pekne nezhojila, uvidime kedy bude mozna korekcia. taktiez sme narazili na rozdielny pristup u celustnej v BA a BB ako pise Sara. v BA nam povedali ze este nic netreba riesit, zato v BB by jej uz urobili strojcek. (boli sme sa tam spytat) pretoze podla mojho nazoru jej dasienko dost tlaci von a trebalo by to vtlacit viac dnu...karinka a sara, ako ste teraz spokojne s vyzorom deti?je im to vidiet dost alebo sa to zahojilo pekne? ste predsalen o cosi starsie ako nasa...ak by sa dalo, poprosila by som o foto dievcatiek. (tiez poskytnem ak chcete) . dakujem

sara2
24. aug 2010

tulipanka ahoj 🙂 ..môžeš si kuknúť náš fotoblog tu na koníku a uvidíš moju princezničku.

Ja som v BB veľmi spokojná.Sáru operovali-zošitie peričky keď mala 11 dní po narodení.Jazvička sa krásne zrástla takmer ju nevidieť.Druhá operácia podnebia bola keď mala presne 6 mesiacov.Podarilo sa zošiť celé a vydržalo.Tiež sme boli u čeľustnej v BA pretože v Bystrici sme nemali dobrú skúsenosť.Lekár bol trošku viac drsný na malú a nedokázali sme ju tam dostať.Ale po čase sme zistili,že nebude fungovať koordinácia práce s čeľustnou v BA a plastičkou v BB.V Bystrici riešia všetko predčasnejšie.Aj nám povedali pred rokom a to mala Sára takmer 4 roky,že čeľusť netreba riešiť.Ale nakoniec sme sa vrátili k doktorovi do BB a strojček nosíme už 3/4 roka.A je to vidieť.
tak držím palce 😉

tulipka
24. aug 2010

ahoj sara, vdaka ze si tak rychlo odpisala. fotky si pozrem, len musim zistit ako na to 😝 ja si tu vacsinou len citam, takze musim preskumat 😀 ja uz inak normalne lutujem ze sme nesli do BB aj na prvu operaciu, bo bol to boj do tych troch mesiacov, a to nehovorim ako som sa psychicky citila ja a ako to vnimali ini ked ju videli...je mi to luto aj kvoli vysledku lebo co som pocula tak v BB boli tusim vsetci spokojni, teda myslim co sa hojenia jazvy tyka. my sme mali ale razstep velmi siroky, takze urcite to je aj kvoli tomu horsie zhojene. a som fakt prekvapena kvoli tej celustnej, ja teraz neviem co robit. aj ked momentalne asi nic, bo mala sa boji uz len ked ju doktor chyti nieto este otvorit lickusta a brat jej otlacky:( no ale bola by som rada keby sme to riesili, lebo ma fakt to dasno moc vpredu a je to vidno-akoby predkus ci ako to nazvat...tvoja sarinka mala aj krive zubky? nasa ma jeden velmi krivy a jeden jej nevyrastol. takze aj to treba riesit. no a este nostek, ten nam taha dolava, ach je mi velmi smutno z toho...vzdy ale rada pocujem ked je niekto spokojny a povie ze to nakoniec nie je take zle🙂 drzim palce malej-velkej sikule a samozrejme aj tebe.

natalia32
29. aug 2010

AHOJ DENISA MNE SA TIEž NARODILA PRED ROKOM DCéRA S RAšTEPOM MäKEHO A TVRDEHO PODNEBIA.Už SME MALI AJ TERMIN NA OPERACIU LENžE MALEJ NAJšLI BACILA V NOšTEKU TAKžE SA TERAZ LIEčIME.TI SI BOLA S MALOU V NEMOCNICI V BRATISLAVE NA RUžINOVE AKY SU TAM DOCHTORI.

u2jana
29. aug 2010

@natalia32
ahoj, my sme boli v ruzinove na operacii makkeho podnebia minuly rok.
Doktori su tam dobri, aspon ja som mala taku skusenost, pred operaciou pridu, vysvetlia ti co budu s malou robit.
Sestricky su aj dobre aj horsie - mala som velmi zlu skusenost s jednou sestrou - aj som si porevala.
Pravda je, ze som bola s nervami na konci, bolo to pre mna narocne, hlavne pre to, ze dcerka odmietala jest, pit... tak bola dlho na infuziach.
Ale prezili sme, drzim ti palce nech ti vsetko dobre dopadne. Ak by si sa chcela este nieco spytat, napis mi IP.

karin_
15. sep 2010

Karinka3 ďakujem za ti za odpoveď budem veľmi rada ak mi pošleš tie fotky ako vyzerala mala pred op. a po operácii.
Mail: karin446@azet.sk
Ak sa môžem opýtať kedy idete na dalšiu operáciu? Alebo ako často su kontroly? Každý rok jedna?

janka634
5. okt 2010

Prosim vas kolko chirurgov je v BA pri navšteve poradne? Vždy jeden? Alebo dvaja naraz? Alebo je to tak že každy týždeň sa striedaju a vždy je tam iba jeden? Možno blba otazka len som zvedava ako to tam prebieha.

bubu89
16. okt 2010

ahojte nemate niektora skusenosti s operaciou razstepu tvrdeho podnebia a hornej pery na plastickej chirurgii FN L Pasteura v KE?

natashaa
14. nov 2010

Dobrý deň milí rodičia.

Som tiež mamou dieťaťa s rázštepom pery a podnebia. Študujem na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave špeciálnu pedagogiku a píšem záverečnú prácu na tému Raná starostlivosť o dieťa s rázštepom pery a podnebia. Súčasťou práce je prieskum, ktorý robím formou dotazníka. Ak by ste mali čas a chuť mi ho vyplniť, veľmi by mi to pomohlo. Sama som si mnohým prešla a poznám čo starostlivosť o naše deti obnáša. Práve preto som si zvolila túto tému.
Môj dotazník sa nachádza na tejto adrese>

http://natasha.dotazniky.com/

Stačí ju len skopírovať do príkazového riadka a kliknúť na ňu.
Dotazník bude pred vami. 😉

Vopred vám veľmi pekne ďakujem za vašu účasť a prajem pekný deň.

Kišova Renáta

natashaa
14. nov 2010

Pre bubu.

Mam skusenosti s kosickou razstepovou poradnou. Nas syncek tam bol operovany.
Keby si chcela nieco konkretne vediet, pytaj sa.

Renata Kisova

adika2684
14. nov 2010

@gangulienka ahoj kamoske sa tiez teraz narodilo babetko s rastepom a tiez hladam vsetko mozne aj nemozne o tom ....kolko mal maly ked isiel na operaciu <

adika2684
14. nov 2010

@natashaa ahoj a to uz male babetko mozu operovat ked ma rastep ?

karin_
15. nov 2010

Adika detičky operuju v BA už od tretieho mes. A v Banskej Bystrici približne týždeň po narodení. Takže inde maju svoje spôsoby kedy operovať. V BA uprednostňuju až po troch mes. ževraj ak je babätko váčšie a silnejšie k operácii a v BB zase hneď . My chodime do BA ale ak nad tým tak rozmýšlam najlepšie by bolo aby operovali deti aspoň týždeň po narodení aj v BA. Hlavne kvôli tomu že sa musia mamičky 3 mes pozerať na svoje dieťa a takto by bolo pekne vlastne za týždeň. A ak to BB maju tak zariadene určite vedie čo robia.

natashaa
15. nov 2010

My sme z Kosic a nasho synceka operovali tiez v 3 mesiacoch.
Oni to odvodnuju tym, ze maloktora nemocnica disponuje takymi schopnymi anesteziologmi, ktori by vedeli uviest bezpecne novorodenca do narkozy. V BB ich vraj maju. Takisto su tam aj ine priciny, preco nechcu v BA operovat skor.
Pre mamu, hovorim z vlastnej skusenosti, by bolo asi prijemnejsie a jednoduchsie ak by uz z porodnice prisla s babatkom ktore by malo zoperovanu peru. Uvidime casom, ci sa tieto dva prudy nejako zjednotia vo svojich postupoch.

Mamicky, tu je ten moj dotaznik http://natasha.dotazniky.com/

Renata

magerka
20. nov 2010

@natashaa Ako si spokojná s operáciou v Košiciach?

natashaa
23. nov 2010

Ahoj Magerka.

Neviem to objektivne zhodnotit, lebo nemam s cim porovnavat.
Ale po operacii to s perou vyzeralo velmi dobre. Postupom casu malemu pericka tak nejak poklesla, takze polovicu pery ma akoby poklesnutu smerom dole. Na podnebi ma vraj dve dierky, ale malicke, ktore bude treba operovat ale az pred nastupom do skoly. My sme zmenili razstepove centrum, uz vyse roka chodime do Bratislavy. Tam este nebol operovany vobec. Ale ked som sa lepsie rozhliadla po detickach, ked sme cakali na chodbe, tak sa mi vysledky zrejme bratislavskych chirurgov tiez nejak extra nepozdavali. Takze neviem.
Ake mate skusenosti vy ostatni? Zaujmalo by ma to aj kvoli tomu, aby som sa vedela do buducnosti dobre rozhodnut kam ist na dalsiu operaciu s malym. Je to naozaj velmi tazke rozhodovanie zvlast ak nemate s cim porovnavat.

Pozdravujem vas vsetkych a dakujem za dotaznik.

Renata

karin_
26. nov 2010

Natashaa určite všetci chirurgovia robia čo sa da a čo najlepšie a najkrajšie. No možno sa to neda až tak prirodzene spraviť. Ale videla som par deti na fotkach z internetu a nebolo vidno že mali razštep, takže zaleži asi aj toho ako ten razštep hrozne vyzeral. No a potom šikovne ruky chirurga.

karin_
27. nov 2010

Tu su napr rôzne razštepy, a niektore au pekne spravene a u niektorých je bohužiaľ vidno že mali razštep. Ak sa vam bude chcieť poprezerajte si tieto stranky.
http://www.google.sk/images?q=cleft+lip+and+pal...

karin_
29. nov 2010
mattulda
7. dec 2010

Mile maminy a tatinovia, tiez mam syna s razstepom tvrdeho a makkeho podnebia a uvuly. Teraz ma 9 mesiacov. Chodime do poradne do Bratislavy. Maly papa z flase ale nie Habermanovej, taka normalna z DMka 🙂 . Len dudlik som mu kupila s vacsou dierkou. Aj mna naucili v nemocnici krmit tak, ze mu stlacali dudlik, aj ked tak som z nikoho ziadne informacie nedostala. Takze som potom skusala rozne dudle, ktory by mu najviac vyhovoval a zostali sme pri tych z DM aj ked mu to obcas este stlacam, vie si aj sam potiahnut. A ja napr. krmim uplne po leziacky, lebo inak sa mi nechce najest. Z nosteka mu to nevyteka, len obcas ked sa mu grclo, ked bol mensi castejsie, teraz uz takmer vobec. teraz uz papa prikrmy a nie je to tiez take zle ako som sa povodne obavala, to sa uz krmime posediacky. 😉
Mali sme termin operacie na januar 2011 (mal by nieco cez 10 mesiacov) ale vcera sme dostali list, ze nam ho z technickych pricin menia az na koniec februara, tesne pred prvymi narodenami 😒 . Pravdupovediac dost ma to prekvapilo, uz operacia v 10 mesiacoch sa mi zdala neskoro, ked som vsade citala, ze deturence su operovane skor, niekde uz okolo pol roka ale az v roku?! V telefone ma pani dr. ukludnovala, ze to je normalne a v poriadku. 😕
Maly uz teraz beha po 4, zacina sa stavat, takze je realne, ze v tom roku uz bude aj behat. Fakt neviem co si mam o tom mysliet. Kontaktovala som aj lekara v BB, mozeme tak prist na vysetrenie, tak sa musime rozhodnut, ci budeme cakat na Ba alebo riskneme tu BB. Zase nebudem spavat, kym nieco nevymyslime. 😖

karin_
8. dec 2010

Ahoj Mattulda chcem sa ťa opýtať, že tvojmu synčekovi nerobili ešte ani jednu operaciu? Ani peru? Kto ho ma operovať ak sa môžem opýtať? A to akože z technických pričin? To sa neda tie technicke pričiny vyriešiť do toho januara ? Alebo žeby mali toho tak veľa a kvôli tomu posunuli termín? Hm.

mattulda
8. dec 2010

@karin_ ahoj karin, my mame len podnebie, peru nema, takze zatial nam nerobili nic.
Tak tie technicke pricim dostali aj mna, ani v telefone mi nebolo povedane co to ma znamenat 😒 Neviem ci maju toho vela, ale my sme termin uz mali, takze neviem preco by nam ho posuvala a myslim ze 10 mesiacov je uz najvyssi cas na operaciu. Ale podla dr. vraj mesiac hore dolu 😠
Zajtra ideme na konzultaciu do Banskej, tak uvidime co tam

karin_
10. dec 2010

Mattulda ako ste dopadli v BB, ak sa môžem opýtať? Idete na operáciu tam?

karin_
10. dec 2010

Inak moja sestra čaka bábätko sa boji sa že tiež bude mať razštep ako moja dcerka. My bývame kusok od Bratislavy ja chodim tam, ale sestra je rozhodnuta že ak jej zistia neskôr že bude mať aj ona dieťa s razštepom tak pôjde rodiť do BB a aby jej tam aj dieťa hneď zoperovali, ak to tam ževraj robia už týždňovým bábätkam.. No a domou pride s malou už po operácii. Bude to lepšie aj pre ňu na psychiku ak s nou pôjde von v kočiku na prechadzku aby sa vyhla tým pohľadom blízkych.

mattulda
15. dec 2010

@karin_ Ahoj Karin, v BB mali volny termin az 2.2.2010. Zatial si nas zapisali, keby sa nieco zmenilo, mame dat vediet. Problem je v tom, ze prave nemocnicu prerabaju, takze s malym by som mohla byt iba ked bude kojit, inak nie. 😒 Teraz sice odstriekavam este, ale to sa moze zmenit velmi rychlo, takze neviem. Este skusame zistit tu Blavu po znamosti, tak uvidime.

karin_
15. dec 2010

Takže predsa to mate v BA bližšie k terminu 🙂. To je za chvilku,a ako povedala dr mesiac hore dolu. A môžem sa spýtať, kto bude tvojho maleho operovať? Ževraj kto s prvou operáciou začne tak operuje dieťa až do dospelosti, tak snaď to tak bude , lebo by som bola nerada, keby moju malu operoval pokažde iný chirurg lebo každy ma svoj "rukopis" a my sme zatiaľ spokojný s dr Hajekom.

mattulda
15. dec 2010

@karin_ neviem kto ho bude operovat, na poradni v Ba sme boli 2x a chirurg ho videl iba ten prvy raz a to mal maly 2 mesiace, druhy raz tam bola iba pediatricka a dala nam termin. Takze neviem, niekde som citala ze to tam uz robia iba dvaja ale mena neviem a ani ci to je naozaj tak neviem.