Rázštep v ústnej dutine

adina75
6. aug 2012

Maminky mate niektora skusenosti z takouto liecbou?

viktorka555
6. aug 2012

mojej sestre sa narodil chlapec pred 2 rokmi a mal rázštep pery aj dieru v ústnej dutine. Operovali ho ako dvojtýždňové bábätko v Banskej Bystrici, kde aj rodila, to si vybavila sama. Ustnu dutinu mu operovali až ako 2 mesačnému. Prenosti neviem, ale je to veľmi pekný chlapec, všetko dobre dopadlo.

anicka26
11. aug 2012

@adina75 www.rozstepy.sk(na otázky odpovedajú odborníci na rázštepy s Bratislavy), na FB sme pod názvom Úsmev s čiarkou,je to stránka,kde si maminky detičiek s rázštepmi vymieňame svoje skúsenosti.Rázštep podnebia sa obvykle operuje po šiestom mesiaci života,je potrebné kontaktovať odborníkov,operuje sa v Bratislave,B.Bystrici,a v Košiciach

adina75
autor
11. aug 2012

@viktorka555 dakujem ze sa mi aspon niekto ozval bola by som rada keby som sa toho dozvedela viac trosku-vlastne moc sa toho bojim,doktorka midaa cislo do tej BB mam si tam zavolat

viktorka555
11. aug 2012

@adina75 v pondelok sa vráti sestra z dovolenky, môžeš sa pýtať, ja ti cez nu odpoviem

kika1111
11. aug 2012

@adina75 môj synček má kompletný rázštep..aj pery, podnebia aj dasna.. ked mal 10 dní, operovali ho v BB, o 2 mesiace dostaneme termín druhej operácie, to mu už začnú robiť podnebie.

viktorka555
11. aug 2012

@kika1111 presne tak ako v prípade mojej sestry

adina75
autor
11. aug 2012

@viktorka555 budem rada ked sa z niekym o tom porozpravam kto to pozna

adina75
autor
11. aug 2012

@kika1111 mne vraveli ze mu to podnebie budu robit ked bude mat 3-6 mesiacov najskor sa tam musime objednat tiez do BB ako si tam bola spokojna?

adina75
autor
11. aug 2012

@kika1111 a mali ste nejake problemi z papanim? moj maly nevedel papat,ja nekojim a tak sme hladali tu spravnu flasku az sme ju nasli,no lacna nebola

kika1111
11. aug 2012

@adina75 podnebie robievaju tak od tych 3 mesiacov lebo oni nedavaju umele implantaty ale vlastne tkanivo z ustnej dutiny a na to mu to tam v ustockach musi narast. preto cakaju. v BB som bola s pracou lekarov spokojna, ale zdravotne sestry su kravy na tie treba davat pozor

adina75
autor
11. aug 2012

@kika1111 a preco co boli neprijemne alebo co? varuj ma popredu co nas tam caka ☹

kika1111
11. aug 2012

@adina75 s papanim problemy boli. ak myslis tu specialnu habermanovu flasu tak to si zbytocne vyhodila peniaze. stacil by mu makky cumlik s velkou dierou. v BB ine ani nepouzivaju. ale aj my sme na to museli dojst. tiez nekojim. hlavne preto ze ma razstep - on mal aj peru roztatu

adina75
autor
11. aug 2012

nie tu bola to flaska DrBrovn tak nejak je pre predcasne narodene deti lahsie sa im taha,taka obycajna nam nepomohla sotva vytiahol 20 a isli sme z vahou dole

kika1111
11. aug 2012

@adina75 niektore aj neprijemne, jedna sa tam k detom co tam nemali rodicov spravala na moj vkus tvrdo a bezcitne no a na intenzivke boli niektore nepozorne a lenive. musela som davat pozor co a ako robia. mojmu malemu cely den pichali lieky mimo zily a celu nohu mal tak opuchnutu z toho, ze ju mal taz tak hrubu ako tu co v nej nemal zavedenu zilu. samozrejme ze si nikto nic nevsimol, az ja ked ho predomnou sestra prezliekala

kika1111
11. aug 2012

@adina75 aj my sme chudli kym sme nezistili ze z cumlika musi mlieko tiect takmer samo. do kazdeho robime doma diery

adina75
autor
11. aug 2012

@kika1111 ty si tam bola s nim? my ked sme mali vedsiu dierku tak mu to stekalo prudko do krku a vytekalo nosom z touto flaskou som spokojna

kika1111
12. aug 2012

@adina75 ja som bola s ním, mal 10 dní, ja by som ho tam nenechala samého... ale keďže som nekojila, platila som si stravu..no aj tak nelutujem, keby som ho tam nechala samého a správali by sa k nemu tak ako k iným deťom bez rodičov, tak by som asi vraždila... nikdy ho tam nenechám samého, na každú operáciu pôjdem s ním.

adina75
autor
12. aug 2012

ako dlho ste tam boli a kolko ta to vyslo

anicka26
13. aug 2012

@adina75 my máme za sebou už dve operácie.Na prvej som si odsávala mlieko,takže som neplatila nič.Na druhej som takisto neplatila nič,ale neobjednala som si stravu.Dá sa tam totiž stravovať aj v bufete,v poliklinike,ktorá je asi 3 min.odtiaľ.Určite tam varia lepšie menu.A nevyjde ani drahšie.Takže ja odporúčam radšej takto a nebudeš hladná.Samozrejme raňajky a večere,všetko som si tým pádom zaobstarala sama.
Určite sa treba ísť dopredu ukázať na plastiku.Tam sledujú vývoj bábätka,a keď má dostatok tkaniva pre prekrytie toho rázštepu,tak Vás objednajú na operáciu.Ale do pol roka máte čas.Skôr sa to nerobí.My sme dokonca boli až v 9 mesiacoch,do roka by to malo byť odoperované.
Čo sa týka stravy,tak sme všetko pekne papali,aj napriek diere,len nám strava tiekla nosom,nechcela jesť jogurty ani nič kyslé,asi ju to v nose štípalo...Timotej je ešte malý isto sa rozpapá.
Mimochodom na internete som videla cumlíky špeciálne pre razstep podnebia od firmy NUK,skús si popozerať,stál do 3 eur a pasoval do bežných detskych fľašiek.My sme používali tiež klasické s veľkou dierkou,dokonca na začiatku som aj stláčala cumlík aby lepšie tieklo

adina75
autor
13. aug 2012

@anicka26 vy ste boli kde operovany? mne dala doktorka kontakt do BB tak neviem ci mam ist tam alebo sa mozem rozhodnut sama ono to bude trosku horsie aj z dochadzkou tam no neviem este ako sa rozhodnem daj typ 😉

anicka26
13. aug 2012

Tiež v BB...Ale hlavne preto,že sme mali aj rázštep pery a je to jediné pracovisko,kde robia operácie hneď po narodení.V BA sú vraj tiež dobrý odborníci.Ja sa však sťažovať na Bystricu nemôžem.Tak isto aj podnebie spravili,všetko dopadlo dobre,bez komplikácii.Akurát v Blave je to vraj lepšie čo sa týka ubytovania,maminky sú s detičkami spolu na izbe,vraj sa tam aj sestričky lepšie starajú.Sú prípady,keď prestupujú s Bystrice do Blavy,ale aj naopak,takže ono je to veľmi individuálne a nedá sa to moc posúdiť.Ale tých pár dní sa dá všade vydržať.Hlavne nech sú ostatné veci v poriadku 😉

adina75
autor
25. aug 2012

@anicka26 a nevies mi povedat ako je to z dopravou? daju mi sanytku ked nas tam objednaju? ja sa tam nemam ako inak dostat som sama auto nemam a ani vodicak tak neviem ako to teraz chodi ☹

anicka26
26. aug 2012

Joooj tak to netuším vždy ideme autom,inak neviem ako by sme to zvládli.To sa treba popýtať priamo tam.

adina75
autor
3. sep 2012

@anicka26 ahoj,chcela som sa ta este spytat,mne dala doktorka teleonne islo do tej BB ze si tam mam zavolat a objednat sa to si tam len zavolam a co im mam povedat ze sa chcem objednat na vysetrenie ci co ved mne to doktorka nevysvetlila co im mam povedat ved ony si ho najskor musia vysetrit az potom nas objednaju na operaciu,nie

step13
11. apr 2013

Ahoj vie mi niekto poradit moa mala sa narodila s rastepom mekeho podnebia ma niekt skusenost

andreakubalikova
5. feb 2014

nás čaká operacia podnebia 12.03.2014 mala bude mat 6 mesiacou. ☹

rastik12
12. okt 2014

Narodil sami syn s raštepom on ma raštem hornej peri a nič viacej prosim vas ako je v te v bb mam s nim isť už koncom oktombra no strašne sa bojim tak mi niekto odpište že ako to tam je dakujem

natali7478
13. jan 2015

Ahojte, ako je to s recou deti ak maju razstep tvrdeho aj makkeho podnebia? Hovoria po operaciach cisto a jasne? Videla som dokument ze niektory dost ..huhnaju.. rozpravaju nosom.. je to tak vzdy? Samozrejme myslim vacsie deti.
Krmenie prebieha ako? Je to moc komplikovane hlavne co sa neskor tyka prikrmov?

anicka26
16. jan 2015

@natali7478 ahoj.U nas to bolo s krmenim v poriadku.Okrem toho,ze nam vytekala strava aj nosom.Hlavne redsia.Po operacii uz je to ok.Co sa tyka reci,uz pozorujem rozdiely v zdravych detoch a v nas...Nieje to ale nic tragicke,no logopedii sme sa nevyhli a asi to bude na dlhe lakte s tou jej tvrdohlavostou.Vobec nechce cvicit,takze stagnujeme v tomto.Dalsia vec je aj ze takymto detickam sa lahko upchava eustachova trubica,coho nasledkom moze byt zhorseny sluch.Uz mame zavedene drenazne rurky,takze zatial je to v poriadku.Aspon na cas.Mala bude mat 4 roky

natali7478
16. jan 2015

Dakujem za odpoved. Operovali vas v bb alebo ba? Makke podnenie po operacii je plne? Nepouzivali ste take nadstavce? A ako je to s tvrdym podnebim teda dasnami? To je asi v poradi az tretia operacia..ci? Ako to je potom so zubkami ked rastu?