Šelest na srdci dvojročného chlapca

adelsa
14. nov 2015

dobry den. mate niekto tento problem? mojmu 2 rocnemu to teraz zistili na sone silny selest 2/6 a este k tomu je stale chorlavy od kedy starsi syn chodi do skolky vzdy nieco prinesie. a ide to dokola. uz je dva mesiace chory sopliky a kasel. to iste.nevieme sa toho zbavit.moze to mat vplyv aj na selest?

lyzzy
14. nov 2015

Ťažko...ten selest má pravdepodobne od narodenia...môže mu to samé zarast a nemusí.....ale.choroby to neovplyvnia

adelsa
autor
14. nov 2015

@lyzzy ma to od narodenia.

lyzzy
14. nov 2015

@adelsa.... To je logické.....selest sa nevytvori počas života....

zuzik307
14. nov 2015

@adelsa 2/6 nie je silny selest, silny je 6/6...

csenibaba
14. nov 2015

Ahoj ja mám selest od narodenia a nevyrastla som(a absolurne my neoplivnuje mõj kazdodenny zivot,a nie som ani chorlavá),a selest na srdci mala aj moja dcérka ale ona to vyrastla z toho 😉

adelsa
autor
15. nov 2015

@csenibaba aha u nas v rodine to nema myslim nikto, ale citala som ze ak to nevymizne pripadne sa zhorsi hrozi tam operacia. da sa to liecit? alebo co sa s tym robi dalej. my mame chodit na pozorovanie raz za rok. viac mi k tomu kardiologicka nepovedala.

adelsa
autor
15. nov 2015

@lyzzy ale vytvori, uz som to niekde citala. ze jedna pani prekonala nejaku, neviem presna aku chorobu a zanechalo jej to na srdci selest.

sojorez
15. nov 2015

Mne ostal po prekonani reumatickej horucky... selesty mozu byt nevinne a chorobne (tam uz su zmeny na srdci zavaznejsie)...do 3/6 sa povazuju za oka... ja mam funkcny/ nevinny,muzikalneho charakteru 🙂 bola som sledovana do 18 tky u kardiologa,normalne telesna,sport (horolez.turist.,atletika),cim som kardiologa vzdy pobavila,lebo oni radi doporucuju telesne setrenie 🙂 po 18 tke v ramci preventivy kardio vysetr.,dva normal porody...zit sa s tym da,pokial nie je zavazny nalez,paniku netreba robit 🙂

jannadr
15. nov 2015

@adelsa Ak mate chodit ku kardiologovi len raz rocne a doktorka k tomu nic ine nepovedala, je pravdepodobne, ze dieta ma len tzv.funkcny selest, to je ten "nevinny", kedy jeho pricinou nie je ziadne ochorenie srdca, len napr.samotne prudenie krvi v cievach. Zo vsetkych selestov u deti je tento u cca 80% selestov, t.j.je casty a nic neznamena. Doktori ho len sleduju, vacsinou v detstve ci puberte zmizne. Za zvysnymi % su potom samotne choroby srdca, ci uz vrodene alebo ziskane (najc.po infekciach, napr.po reumatickej horucke), to je ina kapitola, tam su deti sledovane casto, cca raz za 3-6mes., maju casto silnejsi selest (4/6 a viac), casto aj ine vaznejsie priznaky, ako problemy so zadychavanim, opakovane infekcie priedusiek a pluc (nie obycajne nadchy s kaslom), nesprospevaju, modraju. Niekedy aj taketo deti z toho vyrastu, casto vsak podstupia nejake operacne riesenie chyby srdca. Treba sa preto spytat doktorky (kludne pediatricky), ci ma dieta teda len ten funkcny selest alebo aky, ale ten funkcny je ozaj pravdepodobnejsi. 🙂

csenibaba
15. nov 2015

@adelsa U mna to kontroluje moja obvodna kazdy druhy rok pri prehliadke,a ani raz ma s tym neposlala ku kardiológovi ani operáciu nespomínala!

piacere
15. nov 2015

@adelsa aj môj 2-ročný má od narodenia šelest, chodíme na kardio 1x ročne (ale my aj kvôli aneuryzme) a spôsobuje mu ho iba tendo - blana v komore, takže je to iba zvukové.... Boli sme aj upozornení, že ak by nás niekedy nejaký lekár upozornil, že pri počúvaní malého počuje šelest, máme mu povedať, že má "tendo"....

mirkakab
15. nov 2015

@adelsa aj moja dcera ma šelest od narodenia, chodime na kontrolu každý rok. už má 9 rokov. chorá nebýva vôbec, myslím že to nemá na to vplyv. operácia hrozí v krajnom prípade,

maslenka47
15. nov 2015

@lyzzy selest sa samozrejme da ziskat pocas zivota, napriklad po prekonani srdcovej prihody alebo zapalu v oblasti strca. Alebo aj hrudnym zranenim.

@adelsa selest nesposobuje chorobnost v zmysle "prechladnutia" alebo zapalov dychacich ciest. Ani chorobnost nezhorsuje selest (nie viac, ako napriklad zvysena zataz pri behu). Nemusi nutne sposobovat problemy v beznom zivote.

Mna by ale zaujimalo, na co tvojmu dietatu robili sono srdca/hrudnika. Toto nie je vysetrenie, ktore sa robi len tak bezne z nudy, musel byt na to nejaky dovod. Inak sa da selest na srdci diagnostikovat aj fonendoskopom...

piacere
15. nov 2015

@maslenka47 môjmu synovi tiež kontrolovala na kardio šelest sonom 🙂 Aby zistila, či je "chorobný" alebo je srdce OK.

maslenka47
15. nov 2015

@piacere no ved iste, ale pre nieco vas na tu kardiologiu museli poslat. Napriklad preto, ze si selest vsimla obvodna...

piacere
15. nov 2015

@maslenka47 šelest mu zistili v pôrodnici a odtiaľ ešte počas pobytu na novorodeneckom putoval 1x na kardio.

adelsa
autor
16. nov 2015

@maslenka47 obvodna nas poslala ked bol maly chory. ale boli sme aj ked bol ako novorodenec.