Silná žltačka v dôsledku rôznych krvných skupín dieťaťa.

7. mar 2020

Ahojte, je tu prosím vás nikto komu sa narodilo dieťa s krvnou skupinou Rh faktor mínus napriek tomu, že obaja rodičia majú Rh faktor plus? Malo dieťa problém so silnou žltačkou po pôrode? Ako dlho to trvalo? Malo to aj trvalé následky? Ďakujem za každú jednu skúsenosť

danielak84
7. mar 2020

A to sa da biologickym rodicom narodit dieta s negativnym faktorom ked rodicia maju pozitivny?

deedol
7. mar 2020

ano, to sa da. rh faktor sa nededi takym sposobom ako krvne skupiny.
moj maly ma b-, my s muzom + (ja b, muz 0). po porode mal zltacku, ale taku klasicku, 9 dni sme boli v porodnici.
taka ta "vazna" zltacka je len vtedy, ked ma matka - a dieta +. pozri tu:
https://mamaaja.sk/chore-dieta/novorodenec/chor...

jeanne14
7. mar 2020

Môj syn sa narodil s rh plus, ja mám mínus. Mal silnú zltacku asi do 2mes. Bol len spavý. Kojila som, pediatrička mi odporucila brat 2x denne riboflavin.

raszuz
7. mar 2020

@danielak84 my so segrou sme deti RH pozitivnych rodicov a my máme negatívny RH faktor

minniemouse25
7. mar 2020

Pichli mu pri narodení vit.K?aj to môže byť dôvod prečo ma dieťa zltacku.. A väčšinou žltačka je z tohto svinstva ktoré dieťa ak nie je predčasné alebo nemá nejaké problémy nepotrebuje až toľko ako mu pichnú..

danielak84
7. mar 2020

@deedol no vidis,zase som sa naucila nieco nove😃.Ja mam 0 a muz AB,obaja + a nase 4 deti A+.Dve deti mali trosku silnejsiu zltacku,jedno malo velmi silnu a bola 9 dni pod svetlom.Najmladsi mal patologicku zltacku a stravil 7 dni pod svetlom.

deedol
7. mar 2020

@danielak84 ani ja som to nevedela, kym mi v porodnici nepovedali krpcovu krvnu skupinu a rh faktor. hned som googlila, ze ci sa to da :D

danielak84
7. mar 2020

@deedol ja som pozerala len ohladom krvnych skupin ake mozu byt a vobec som nemyslela ze ked su obaja rodicia + dieta moze byt-.

autor
7. mar 2020

@danielak84 áno môže, pred pár dňami sa nám narodil syn s krvnou skupinou B- , ja mám 0+ a manžel B+

autor
7. mar 2020

@minniemouse25 tak toto vôbec neviem a priznám sa, že prvý krát počujem, že dieťaťu po narodení pichnú vit. K

autor
7. mar 2020

@deedol ja mám Rh + dieťa má -.... Syn má 3 dni a včera som už bola spokojná, lebo mu bilirubínu klesol a dnes opäť stúpol, tak som z toho nešťastná a chcela som konkrétne prípady žien, čo to tak mali. Ďakujem aj za článok

deedol
7. mar 2020

presne ako u nas🙂 a nemyslim, ze s tym ma nieco vitamin k...
inak ten bilirubin aj nasmu stupal a klesal stale, to je normalne. hlavne nech ho kontroluju a v pripade potreby bilibed (ak maju) alebo lampa. kazdy den dieta "zvladne" vyssie hodnoty toho bilirubinu, takze napr. pri trojdnovom je hodnota 200 vela, ale pri tyzdnovom je to uz v pohode (cisla si vymyslam, uz si nepamatam presne).
drzte sa.

autor
7. mar 2020

@jeanne14 a tie 2 mesiace ste boli v nemocnici? Na kojenie ti nikto nič nepovedal? Lebo som teraz čítala, že v niektorých nemocniciach kojiť nedovolia pri silnejšej žltačke, kôli nejakému hormónu v MM, vraj to spomaľuje odbúravanie bilirubínu. Tak teraz neviem... synovi včera hodnoty klesli a zároveň som ho včera prvý krát nakojila a večer hodnota zase stúpla 😢

sisaka
7. mar 2020

Si v nemocnici, prečo nekomunikuješ s lekármi? Oni sú tam od toho, aby ti všetko vysvetlili a odpovedali na všetky tvoje otázky.
Nechápem, ako sú ľudia spokojní s takýmto zdravotníctvom, na kieho je tam cely personal, keď žena sa pýta kade tade po internete, keď je v nemocnici a ma tam odborníkov, ktorí jej to majú všetko vysvetlit ...

autor
7. mar 2020

@sisaka vždy sa nájde niekto strašne múdry ktorého komentár je úplne k ničomu ... Ja nechápem načo máš potrebu komentovať niečo k čomu sa nedokážeš vyjadriť... Potrebovala si si rýpnuť??? Dúfam, že sa ti uľavilo... Samozrejme s lekármi komunikujem, neviem čo je divné natom, že som si chcela prečítať skúsenosti iných matiek, ja nikde netvrdím, že nepočúvam lekárov ale riadim sa tým čo prečítam na MK.... Pekný večer ti prajem

jeanne14
7. mar 2020

Nie práveže mi kázali kojiť čo najviac ako sa bude dať. Z nemocnice nás prepustili domov. Sledovala ho len pediatrička. Môj syn mal aj kefalhematom na hlavičke, a pomaly strašne sa mu to zmenšovalo práve kvôli žltačke. Doma spal pri okne na slnku, čo najviac na slniečko a ja ten riboflavin.

sisaka
7. mar 2020

Všetko je na tom divne, si v nemocníci, obklopená odborníkmi, ktorí poznajú zdravotný stav tvojho dieťaťa a či zuza25 či Maraklara mali Rh take či onaké a zltacku 3 týždne je pre zdravie tvojho dieťaťa úplne irelevantné

simcatko17
7. mar 2020

Ahoj, ja s tým skúsenosť mám. Synček je A- ja som 0+ a manžel A+, synček mal zltacku v pôrodnici bol aj 3 dni pod fototerapiou, ale klesalo to tak nás pustili domov s hodnotou asi cca 150...žiaľ neklesalo to doma a mne sa zdal stále zltsi...Mudr mu urobila odber a mal hodnotu cez 300, tak sme skončili v dvoch týždňoch v detskej fakultnej na fototerapii a infúziách 😔 boli sme tam týždeň. Chvalabohu to klesalo...zltsi bol ale ešte asi mesiac...ale hlavne bolo veľa veľa kojit...musela som vážiť plienocky kolko vypije a ako veľa kaka, keďže sa bilirubin vylučuje z tela takto von...potom už len kontrolný odber a bolo to ok 🙏🏻 Ale s takým rozpadnutým bilirubinom prichádza na rad silná anemia, tak sme potom chodili ešte na hematologiu a bral maltofer, kyselinu listovú a pyridoxin, našťastie bolo všetko potom ok 👍🏻🙂

autor
7. mar 2020

@simcatko17 ďakujem pekne za napísanú skúsenosť, to je prípad veľmi podobný tomu nášmu