Skúsenosti s diagnózou Torticollis

lenusska72
8. júl 2021

Dobrý večer, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosť s diagnózou Torticollis, rada by som sa poradila ohľadom liečby. Ďakujem

dijka123
8. júl 2021

@lenusska72 ahoj no to je poskodenie stuhnuty sval tak v prvom rade dietatko musis polohovat na postihnute miestu musis musis mu dat medzi hlavku a plecia tvrdy vankus a dat mu svietiace hracky aby bola bol nuteny sa za nimi otacat ale vzdy polohujes na postihnnutu stranu

evaachesa
8. júl 2021

Chodili sme na cvičenie k fyzio a doma sme cvičili vojtovu metódu. Pomohlo 🙂

deedol
8. júl 2021

cvicili sme vojtovku, upravilo sa to.

oblecenie99
8. júl 2021

@lenusska72 Nam Vojtovka nezaberala, teda nie úplne, po šiestich mesiacoch sme prešli na Bobatha, zároveň strečing (ukázala fyzio) a osteopatia 🙂 nehovorím, že Vojtovka nie, je to indi vindi, poraďte sa u fyzio, niektorým deťom zaberie, niekde to treba kombinovať s iným. My sme mali aj iné problémy, Diastazu bruška a oslabený trup (slabé medzilopatkove svaly, tak sme museli spevniť) . Vlasy som trhala, plakala s malým, boli to aj stresy, ale nie je to nič strašné sú aj horšie veci, kozmetický problém, ktorý sa dal pekne dat do poriadku, len treba vytrvať. Ak ste z KE ci z okolia, viem dat rovno kontakty na dobré fyzio 🙂

akirlu
9. júl 2021

Moj syn to tiez mal, pediatricka nas poslala na fyzioterapiu, kde mi ukazali cviky, po par mesiacoch sa to zacalo upravovat a hlavicka sa zacala zaoblovat. Syncek kvoli stuhnutej siji otacal hlavicku len na jednu stranu pri spani a mal to potom zalezane a vsimli sme si to asi az okolo siesteho tyzdna. Mal uz stredny stupen splostenia hlavicky. Znamej dvojicky mali uz ten najvyssi stupen a tam im uz doktor predpisal specialne na mieru robene prilby, aby sa im hlavicky zaokruhlili. Tu tortikolis sme pekne rozcvicili, Vojtovu metodu sme necvicili.

lenusska72
autor
9. júl 2021

@evaachesa môžem sa opýtať od kedy a ako dlho ste cvičili?

lenusska72
autor
9. júl 2021

@oblecenie99 veď práve že od 1 mesiaca cvičíme vojtovku a zabralo ale nie úplne... Na chvíľu sa to krásne upraví a potom to celé zas spadne... Nemali ste skúsenosť s týmto? Chodíme ku fyzioterapeutke no tá nám zatiaľ nič iné nespomenula... Len aby sme vytrvali v tomto...

lenusska72
autor
9. júl 2021

@akirlu môžem sa opýtať ako ste to rozcvičili? Akými cvikmi? A tá splostena hlavička sa vám ako upravila? Aj dcérka má na jednej strane viac zležanú ale zatiaľ nás nikto nikam neposlal ani nič neodporucil

lenusska72
autor
9. júl 2021

@deedol ako dlho ste cvičili? A napravilo sa to raz a tak to aj ostalo? Alebo sa vám stávalo že sa napravilo a potom spadlo naspäť?

marianeta
9. júl 2021

@lenusska72 sestrina dcéra to mala..cvičili vojtovku, ale okrem toho v kočíku aj v postieľke musela mať takú podkovu okolo hlavy, aby jej nepadla na tú slabšiu stranu.. Keď cvičili bolo za tým veľa plačú ale pomohlo..

lenusska72
autor
9. júl 2021

@marianeta ako dlho cvičili? A napravilo sa to raz a aj to tak ostalo?

suinka211
9. júl 2021

@lenusska72 aj moja mala sa stým narodila. Podkladala som hlávku a najme cvičila cvičila cvičila. Tam naozaj len cvičiť a polohovat polohovat a cvičiť. Bolo to náročné, ale Upravilo sa.

lenusska72
autor
9. júl 2021

@suinka211 cvičili ste dlho? A upravilo sa to raz alebo sa to vracalo?

suinka211
9. júl 2021

@lenusska72 cca asi do toho 6m uparvilo áno, ale nie hneď bolo to ťažké lebo ona mala reflux horko ťažko som v nej niečo udržala pri cvičení to šlo von, ale keď sa uz začal krivit chrbatik tak mi nič iné neostávalo len poctivo cvičiť a polohovat.

lenusska72
autor
9. júl 2021

@suinka211 moja má 6 mesiacov teraz... Od 1 mesiaca do 5 sme podstivo cvičili... Teraz sme mesiac nie po očkovaní a bola chorá... A teraz nám kážu pokračovať... Len mám pocit že jej to nie úplne pomáha... Pretože na chvíľu sa to napraví a potom to z ničoho nič spadne... Nikto si nevie vysvetliť prečo sa to takto deje...
Je šikovná krásne sa pretaca, púšťa sa do sedenia aj lezenia... Len tá hlavička má zlé postavenie... Niekedy je tak akoby jej ani nič nebolo a niekedy ju má úplne na ramienku položenú... A ešte že má veľmi stuhnuté svalstvo tak ju natieram...

deedol
9. júl 2021

@lenusska72 cvicili sme dlho, ale moj mal aj ine diagnozy. torticollis sa napravil ako prvy cca po 3m cvicenia. potom som este obcas mala pocit, ze sa mu to "pokazilo", hlavne ked sa naucil nejaky novy pohyb, ale my sme cvicili dalej aj kvoli inym veciam, takze potom sa to zas napravilo a tak.
inak bola tu taka mamicka, ktora riesila mozno nieco podobne, skus si pripadne pozriet jej prispevky tu: https://www.modrykonik.sk/group/2007/?query=leo....
u nich to ale nebol torticollis, dlho im nevedeli zistit, ze o co ide, lebo malej tiez hlava padala len obcas a obcas ju mala ok.

marianeta
9. júl 2021

@lenusska72 to už si nepamätám ako dlho( neterka má už 20 rokov) ale 4 - 6 mesiacov určite.. Každý mesiac tuším chodili na kontrolu..Áno upravilo sa a aj zostalo.. Pamätám si tie cviky..Hlavka jej visela dolu zo stola a tak je krútila krkom do všetkých strán a na hrudníku jej stlacala nejaký bod a to jej sponovalo celé telo aj krk.. Ak ju dávala už spať na bok tak na pravý lebo ten slabý sval mala naľavo a ak na chrbáte tak mala tú už spomínanú podkovu okolo hlavy..

suinka211
9. júl 2021

@lenusska72 a chodíte niekde s tým ci len k vašej Dr? Ja som vždy pýtala ortopéda keď sme boli na nozickach ochotne mi ju pozrel aj on

nelka0810
9. júl 2021

@lenusska72 nam sa toto tiez deje pri torticollise. U nas je to tak ze 2 tyzdne ma hlavu v pohode (vidiet iba mierne naklonenie) a 2 tyzdne uplne hlavu k ramenu taha. Zacalo sa nam to prejavovat ako zuby zacali rast. Fyzio mi tvrdi ze to moze byt v case ked je akoby imunita oslabena (unava, choroba, teplota, zuby...)

lenusska72
autor
9. júl 2021

@deedol ďakujem krásne idem si pozrieť 🙂

lenusska72
autor
9. júl 2021

@marianeta ďakujem vám veľmi pekne za rady 🙂

lenusska72
autor
9. júl 2021

@suinka211 chodíme od narodenia... K obvodnému, fyzioterapia, rehabilitácia, neurológia, ortopédia... Lenže problém je že každý lekár mi povie niečo iné... Jeden že to nie je vážne že to netreba až tak riešiť a prežívať a druhý zas že to neskôr môže mať vážne následky... A ja už som za toho pol roka úplne zúfalá pretože neviem čo mám robiť a komu veriť... Na jednej strane si myslím že to naozaj nie je také vážne pretože je šikovná v ničom nezaostáva a na druhej strane sa bojím že niečo zanedbam...

lenusska72
autor
9. júl 2021

@nelka0810 tak to máte presne ako my... Takisto je 2 týždne krásna a potom všetko zle...
11.6 sme sa boli 1x očkovať, vtedy mala hlavičku spadnutu... a doktor mi kázal týždeň necvicit po očkovaní... Počas toho týždňa sa jej hlavička krásne zrovnala tak doktor mi povedal že aby sme necvicili že uvidíme ako sa to bude vyvíjať... Všetko bolo super začína sa nám púšťať liezť a aj do sedu dvíhať... Lenže minulý piatok bola zlá taká placliva a hlava spadla... A v utorok jej vyšli 2 zúbky... Takže tiež to pripisujem tomu...
Fyzioterapeutka mi povedala presne to isté že to môže byť tými infekciami... Lenže sa mi nechce veriť tomu že by mala každé 2 týždne nejakú infekciu 🤷‍♀️ a akurát včera sme boli pri nej tak kázala cvičiť ďalej... Lenže teraz keď je už staršia a má viac sily tak to je omnoho horšie a psychicky náročnejšie ako keď bola bábätko... A to som s ňou cvičila podstivo od 1 týždňa... Preto nerozumiem tomu že sa to neustáli...

lenusska72
autor
9. júl 2021

@nelka0810 môžem sa opýtať koľko má vaše dieťatko a ako dlho cvičíte?

oblecenie99
9. júl 2021

@lenusska72 nemusíte sa báť, že ťa hlavička sa akoby vrátila, ešte to niekedy vyskočí aj neskor, najmä ak je dieťa v nepohode.. Zúbky a pod. Vtedy podvedome hľadá svoju uľavovu polohu z maternice. Dá ju do boku na krivo. Viem, že ste alergická na to slovo, ale ono z toho pekne postupne "vyrastie" a naučí sa to držať rovno. Ale k tomu treba cvičiť vytrvalo. My sme okolo siestich mesiacov skončili s Vojtovkou, ale nám aj bolo vysvetľovane, že jednak bola menej vhodná, jednak sa cvičila zle, čo je škoda, lebo by možno pomohla aj nám. Ja som sa vylaslala na nemocnicu a išla súkromne a mali sme veľké šťastie na fyzioterapeutku aj na neurologicky, obidve povedali, že Vojtovka je úžasná vec, nie však pre všetky deti. Ona sama cvičí s deťmi Vojtu, ale v našom prípade to nepovažovala za potrebné. Dokonca sa vyjadrili obidve, že torticolis už celkom fajn (a pritom som ja mala pocit, že mu ta hlava proste padá do boku stále), u nás sa bolo treba sústrediť na jeho zaklon a slabý trup, lebo sa nevedel dat do druhého vzpriamenia. Ale v tomto nám veeeelmi pomohla osteopatka.

Chce to trpezlivosť, a vytrvalosť, ja som cítila najčastejšie zufalost, nás mal dokonca také obdobie, že som mala pocit, že sa už krivý celým telom, tak sme cvičili a cvičili dookola. Ak máte pocit, že Vojtovka Vám nesedí, odporúčam kontaktovať súkromné rehabky, kde cvičia s deťmi, majú skúsenosti aj s inými cvikmi a strecingom, mne v nemocnici okrem Vojtovky odmietli iné ukázať.

A samozrejme ani nás neobislo splostenie hlávky ale pekne sa to upravilo! Nám dokonca hrozila kranialna orteza, bolo to presne okolo jeho šiesteho mesiaca, tak v snahe tomu predísť som v kuse dookola aj v noci malého polohovala, prakticky nespala, prevrátil sa na ľavý bok, otočila som ho na pravý a tak dookola 🙄 bol to masaker, ale výsledok sa dostavil a pekne sa mu to zagulatilo.

Presne viem a chápem ako sa cítite, ale nebojte sa ten torticolis cvičením postupne zmizne. Ešte aj v neskoršom veku si môžete sem tam všimnúť, že mu tam hlavička dá do boku, ale dieťa sa to postupne naučí držať. Bude to už iba o zlozvyku. Postupne sa aj dieťa sám vlastným pohybom vycvici. My sme cvičili do cca ôsmeho ci skôr desiateho mesiaca a potom to už nebolo potrebné.. A pritom v jeho šiestich mesiacoch som už cítila úplnú zúfalost.. Nebojte sa, bude to dobre, krásne sa to upraví 😉

lenusska72
autor
10. júl 2021

@oblecenie99 áno tiež mám ten pocit akoby ju začalo v chrbtici lámať, vykrucat...
Práveže chodíme ku súkromnej fyzioterapeutke... Od začiatku som bola veľmi spokojná lebo som videla že malej to prospieva a robí pokroky... Lenže teraz už nemám ten pocit... Myslím si že by potrebovala už niečo iné...
Od pondelka ju chcem prihlásiť na plávanie tak uvidíme ako sa jej bude dariť... A rozmýšľam nad tou kraniosakrálnou terapiou... Nemáte s tým skúsenosť? Chystám sa v pondelok zavolať do Žiliny a poinformovať sa či by to bolo pre malú vhodné...
Ďakujem vám veľmi pekne za povzbudenie ❤️ verím že sa jej to po náročnej ceste a tvrdom bojí napraví úplne...

monikamama
10. júl 2021

@lenusska72 chodila som cvicit s malym Vojtovu terapiu, dost mu to pomahalo aj ked mi to srdce trhalo,ked plakal. Ale je uplne v poriadku 🙂

tulipanicek
10. júl 2021

Cvičili sme Vojtovku od cca 2,5 mesiaca. Výborne pomohla. Trosku príliš asi malú podporila, lebo začala následne robiť mnohé veci o dosť skôr ako je bežne 🤷‍♀️ Už po krátkej chvíli bol vidieť značný rozdiel.

akirlu
10. júl 2021

@lenusska72 hlavicku@ma peknu gulatu, teda uz m takmer 5 rokov a kratsi zostrih a ziadne splostenie nebadam. Cviky si uz detailne vsetky nepamatam. Fyzioterapeutka ho casto dala na chrbatik a potom mu na tej strane, kde mal stuhnutu siju, ukazovala hracky, a tak ho motivovavala, aby sa otacl tym smerom, aj ona sa presunula na tu stranu a zboku nanho hovorila. A drzala mu jednou rukou plece, aby ho nedvihal z podlahy, aby len krk vykrucal do strany, nie aj trup. To som s nim cvicila kazdy den. A bol tam aj strecing, ze som mu jednou rukou zafixovala pliecko, teda ho jemne tlacila k podlahe a dlan druhej ruky som mu prilozila na licko a jemne potlacila hlavicku do strany, kde ju mal problem otacat a tusim vydrz v jemnom natiahnuti 20 sekund. Pri tom som mu tiez dala na bok nejaku svetiekujucu hracku, aby sa za nou pozeral. A potom bol este jeden cvik, ked som ho drzala z boku pred zrkadlom na predlakti, on bol zboku tak nalezato len nozicky a krk som mu podopierala, takze taky polobluk vytvoril s telickom a aj stuhnuty krk sa mu napol do strany. Ved skus pozriet nejaqke videa na Youtube, tazko sa to takto popisuje.

akirlu
10. júl 2021

@lenusska72 a este@takyto vankusik s dierou v strede mi fyzioterapeutka odporucila kupit a davat do kocika aj do autosedacky, neviem, ci aj u nas dostat. Mozes ked tak objednat cez americky Amazon (www.amazon.com), poslu Ti ho aj na Slovensko. Vola sa to Boppy Noggin Nest Head Support ahttps://www.amazon.com/dp/B076K8VDKY?ref=ppx_po...