Slabé držanie hlavičky 13-týždňového dieťatka

19. júl 2023

Ahojte mamičky…
Náš malý má 13 týždňov, narodil sa o tri týždne skôr s váhou 2440g (gestačný týždeň 36.). Doktorka na poslednej poradni, cca pred mesiacom, bola zhrozená, že neudrží hlavičku aspoň 10 sekúnd, keď je na brušku. Hlavičku pekne zdvíha, aj keď sa na brušku jeduje, ale ešte ju nedrží úplne ako napríklad jeho “rovesníci”. Keď ho mám na rukách, tak ju má pekne rovno, nepadá mu 🙂 dosť ma vie pediatrička zneistiť, keďže je to jedna z tých “tabuľkových” doktoriek.
Je to moje prvé dieťa a vôbec som netušila, že ho treba na brušku stimulovať po chrbátiku, aby hlavičku zdvíhal a udržal. Nemám naokolo nikoho, kto by mi to poradil a pediatrička nám to zabudla povedať… myslíte, že je problém, keď je takto trošku “pozadu”? Odkedy nám to doktorka začala vyčítať, tak ho každý deň často dávam na bruško, prihováram sa mu, ukazujem mu hračky, ale stále sa len jeduje (aj keď vtedy ju najlepšie zdvíha 😀).
Ďakujem za každú odpoved 🙂

lucia13022023
19. júl 2023

Ci je to problém uvidíš neskôr.. Ale na ukludnenie-ja som bola s malým dlho v nemocnici keď bol novorodenec, dosť zaostával.. Tetaz? Ma 5 mesiacov a je dosť na predu, otáča sa z brucha na chrbát, z chrbta na bruško, pivotuje, začína sa stavať na 4, plazí sa... A vyzeralo to tiež všelijak ☺️ takže len motivovať hračkami ako sa dá ☺️ držím palce.

lenkakoc444
19. júl 2023

Podla mna to je v pohode moj v 3m tiez na brusku hlavu nezdvihal Lebo nechcel 🙂 Celkovo poloha na bruchu nebola jeho oblubena az dokedy sa nenaucil pivotovat co bolo cca v 6.5 mes.

autor
19. júl 2023

@lucia13022023 my sme strávili v pôrodnici 7 dní - kvôli žltačke. Priberá pekne, už má 6kg, len mám pocit, že je buď slabý alebo lenivý 🤭 on by podľa mňa aj dokázal držať hlavičku a sledovať hračky, len možno nechce. Lebo keď ju už nechce držať, tak si ju tak pekne pomaly položí 😀 ide mi o to, že doktorka ma od začiatku kvôli všetkému kritizuje a hádže na mňa nepekné pohľady, ako keby som už vychovala tri deti a stále niečo neviem. Potom som z toho všetkého len smutná a zneistená, že čo robím zle… ale ďakujem pekne 🙂

autor
19. júl 2023

@lenkakoc444 no to je problém aj u nás, po chvíli na bruchu sa hneď začne jedovať :D ale hádam to bude lepšie, ďakujem 🙂

maggiba
19. júl 2023

Uprimne? Pediatricka, ak nie je vzdelana vo fyzio oblasti, tam by mi bola (a je) ukradnuta. (Nasu pediatricku mam rada, chodim k nej kvoli nej do ineho mesta, ale fyzio veciam nerozumie. Pozna len tabulky. Nic medzi, manipulaciu neukaze, nevysvetli, nepovie, ze trakcny test ty doma nemas robit atd.)

Ak sa ti to nezda, ak ta zneistila, ak nieco, najdi si fyzioterapeuta/tku, chodte na konzultaciu a budes presne vediet. Alebo aspon cvicenie s babatkami spojene so spravnou manipulaciou.

Ono nemusi to byt nic a moze to byt nieco. My ti tu nemame ako odborne pomoct, poradit.

autor
19. júl 2023

@maggiba nám pediatrička ukáže až vtedy, keď už by to podľa nej mal robiť… a keď niečo nevie, tak už hádže tie jej pohľady… už som uvažovala aj nad zmenou pediatričky, budúci týždeň ideme na poradňu, tak sa rozhodnem priamo tam… dokonca nám kázala na každú poradňu priniesť aj taký vývinový dotazník, kde sa označuje, čo už všetko vie a čo nie, podľa veku iný dotazník… 🙄 ak zas bude mať s niečím problém, tak obvolám iných pediatrov a určite beriem kartu… ak sa to s malým nezlepší, tak určite budem kontaktovať fizioterapeuta… ďakujem pekne za radu 🙂

marianarem
19. júl 2023

Ak sa da vymenit pediatricku, tak vymen. Ci uz dieta nejaky problem ma alebo nema, pediater nema na normalnu starajucu sa mamicku vrhat zhrozene pohlady a kritizovat, ale ma vysetrit dieta, matke profesionalne radit a ked sa mu nieco nezda, tak odoslat k odbornikovi.
Moj polohu na brusku neznasal a bol tam velmi malo, len par minut denne este v 3 mesiacoch. Hlavicku tam tiez dlho neudrzal. V 3.5m sa zacal sam otacat na brusko a az vtedy zacal dobrovolne past koniky a drzat hlavu.

sandyan
19. júl 2023

Neviem,ci nepises o pediatricke mojho maleho..😁 do roka ma tak strasila,domov ma poslala s velkym plagatom tabuliek a sledovat co dokaze..dokonca ma poslala na neuro,ultrazvuk mozgu atd,,doktorova prva otazka na neuro bola,co tam hladam s tym chlapcom..Mna tak strasila az som zacala o malom pochybovat.. v septembri bude mat2 roky a je vsetko ako ma byt😀 ale vsetko chcela od nas nacas podla tabuliek, ked to maly nevedel,bolo zle nedobre...

hariet
19. júl 2023

Daj na svoju intuiciu a vymen ju! Takto stresovat jednu matku s dotaznikmi😳 Nemame uz dost stresov zo vsetkeho? Ona je asi nejaka mlada zacinajuca? Deti nie su naprogramovane roboty a nebudu robit vsetky veci podla tabuliek.

autor
19. júl 2023

@marianarem to je ten problém… s malým nás k žiadnemu odborníkovi neposiela, len je múdra… a k odborníkovi sa predsa bez výmenného lístku nedostanem…
Zo začiatku na brušku ľúbil aj zaspať, ešte bol vtedy pokojný… len potom mu začali koliky a už to šlo dole vodou… dávam ho na bruško aj keď plače, veď nejak sa to musí naučiť 🙂 hádam aj u nás to už bude po pár týždňoch super

autor
19. júl 2023

@sandyan no ja som zvedavá, čo si nájde pri ďalšej poradni 🙂 dúfam, že to čo píšeš, nebude aj náš prípad :D ale sestričku, čo tam má, tak tá nám vie viac poradiť ako ona… keď tam raz doktorka nebola, tak sa s malým aj pekne rozprávala, hladkala ho, u doktorky toto nehrozí… verím, že aj náš malý všetko dobehne, lebo sa chudáčik snaží a týmito tabuľkami len vystresuje mňa a všetko sa to odráža na malom…

autor
19. júl 2023

@hariet okolo 40ky má… počula som na ňu pekné ohlasy na začiatku, ale už sa mi to naozaj prestáva páčiť… ako vidím, tak nás ozaj len zbytočne stresuje… nevedela nám ani len poradiť, kde prestrihávajú uzdičku, posielala nás k stomatológovi a až z internetu som sa musela dozvedieť, že to robia na ORL 🤦🏻‍♀️

marianarem
20. júl 2023

Moj sa rad nosil v polohe tigrika a klokana. Hlavicku a brusne svaly si posilnil tym. Ked uz mal.silne brucho, tak sa zacal vzpierat zo sikmeho lahu, az sa nakoniec aj otocil. Potom sa naucil.otacat aj na rovnom a bolo vybavene. Nasiel si svoju cestu, vnucovat moju bolo v podstate trapenie.

maggiba
20. júl 2023

K fyzioterapeutom vymenny listok nepotrebujes. A radsej ist na konzultaciu skor ako neskor (vlastna skusenost).

Vyvinove dotazniky pouziva vela pediatrov, to nie je vymysel jednej pediatricky (tusim od roku 2017, ma to pod palcom Ministerstvo zdravotnictva, nahadzuju do databaz, sleduju tym statistiky, okrem dietata samotneho).

https://health.gov.sk/?Prilohy-primarna-pediatria

autor
20. júl 2023

@marianarem bývali časy, kedy sa bábätká všetko naučili samé, nikto mamičkám nekázal toto alebo tamto… dnes ľudia na mamičky tak tlačia, že sa z toho len vystresujú a niekedy vyslovene nútia to bábätko 🙈 aj keď to naozaj nakoniec dopadne tak, ako si napísala - nájde si vlastnú cestu a mama si niekedy ani sama neuvedomí, kedy to stihlo 😀 skúšam aj nosenie v polohe tigríka po dome, ale to mu hlava len visí dole a nič ho nezaujíma 🙄

marianarem
20. júl 2023

Aha sranda. Mozno este nema dostatocne vyvinuty zrak, kedze je predcasniatko. Moze byt ze naozaj nevidi nic zaujimave a teda ho to nemotivuje. Alebo skus pripadne este toho klokana, tam je tak tvarou k svetu.

autor
20. júl 2023

@maggiba no dobre vedieť… a k tým dotazníkom… môžu tu byť aj od neviem ktorého roku, povedz mi, nestresuje to zbytočne tých rodičov? Ešte keď to daná pediatrička berie až veľmi vážne a v tom dotazníku musí byť všade zaškrtnuté “áno”? Používa ich možno veľa pediatrov, ale nie každý… my máme jednoducho učebnicovú pediatričku, ktorá si myslí, že sú všetky deti naklonované 🙄 a to už až tak v poriadku asi nie je

autor
20. júl 2023

@marianarem no hračky ešte tiež nechytá, ale pekne ich sleduje, smeje sa na ne… takisto aj keď robím grimasy, tak sa začne smiať 🙈 veď budeme skúšať aj toho tigríka ďalej a hádam sa to zlepší 🙂 ďakujem

marrilyn
20. júl 2023

Nasa pediatricka tiez pouziva tie dotazniky a je pravda, ze pri prvom to na mna tiez posobilo velmi zle. Pri kazdej poradni som mala pocit, akoby som chodila na kontrolu ja, ze co som s nim za ten cas dorabala. A z tych dotaznikov som mala neskutocny stres, ked maly nieco z toho nerobil. Prvy syn nebol zrovna tabulkovy, daval si nacas a napredoval sice pekne, ale vzdy vsetko robil az na poslednu chvilu, resp "kratko po termine" ako mal. Tiez som z nej mala pocit, ze ma len kontroluje, ci som nieco nepototo. A pritom mi to nebola cudzia osoba, vacsiu cast detstva som u nej ako pacient stihla aj ja. Narodil sa druhy syn a ten ma oneskoreny PMV. Paradoxne pri nom z tych dotaznikov stres uz ziaden nemam, nemam problem jej tam vyklikat aj polovicu otazok "nie", dokonca ona ma presviedcala zo zaciatku, ze je este v norme, ked som s nou nieco konzultovala. Na fyzio sme zacali chodit z vlastnej iniciativy, maly zacal napredovat pomaly, aj ona sa snazi byt napomocna roznymi radami. Ono to s tymi dotaznikmi proste len zle na niektorych ludi vplyva, obzvlast pri prvom dietati, ked sa niekdo pomaly boji toho dietatka aj dotknut. Skus sa jej popytat, ak je nieco zle, ze co teda navrhuje, aby ste s nim robili, nech ti to vysvetli, ukaze. A ak sa ti aj tak nieco nezda, oslov fyzioterapeuta, ten ta prec neposle, dietatko vysetri, zhodnoti jeho stav, ukaze vam ako s nim pracovat, manipulovat, co si vsimat.

marianarem
20. júl 2023

Inac to je pravda, aj moji rodicia hovorili, ze kto kedy ich daval na brusko 🙂 Kedysi sa to nerobilo. Teraz je presne ten tlak, ze vsetko ma vlastne zariadit mama a je to jej vizitka. A vkuse sa venovat, rozvijat babatko. Je no namiesto niekdajsieho prania plienok a inych robot, ktore uz dnes robia stroje.

marrilyn
20. júl 2023

@marianarem presne tak. Mne sa maly do pol roka ani nepretacal z bruska alebo z chrbatika, nemal zaujem o ziaden pohyb. A svokra mi vravela, ze to kedysi nikto neriesil, ze moj muz bol taky, ze on len lezal, ze ziaden pohyb nic, v 11 mesiacoch ho posadili do pavuka, nech sa chodit nauci. Naucil sa, vsetci boli spokojni a hotovo. Netvrdim ze to je ten správny pristup, ale teraz sleduju vyslovene kazdy jeden detail a dokazu to niekedy tej zene tak podat, akoby kaslala na vlastne dieta a nezaujimala sa o neho.

marrilyn
20. júl 2023

Ale zas velakrat si ten tlak vytvaraju aj mamicky samé, kedze maju prístup k roznym tabulkam a praveze velmi citlivo potom vnimaju, ked to ich dietatko v comkolvek co i len trosicku zaostava. Hlavne pri prvom dietatku. Aj ha som si vacsinu toho stresu sama vytvarala pri prvom.

sofia1979
20. júl 2023

Vyckaj motivuje ho uvidíš on to dá, neboj je to individuálne teraz by, som to neriešila nestresuj sa zbytočne čo od neho chceš keď prišiel skôr. Neboj všetko dobehne, držím palce

autor
22. júl 2023

@sofia1979 ďakujem krásne, budeme ho naďalej motivovať 🙂

maryetta
22. júl 2023

Ja som mojich davala pri kazdom prebalovani na brusko. Aspon na chvilku. Tiez to neznasali. Jedovali sa. Ale tak nemozeme pri kazdom placi robit ustupky.
Najhorsie to asi znasala dcerka. Tiez potom dr na nu ze je leniva. Tak som ju davala lezat na fit loptu. A ja oproti nej som ju drzala za rucky a pozerala na mna. Ked bola vacsia tak hracky. Knizky popred nu. A takto potom stale viac a viac vydrzala. Az nakoniec si brusko tak oblubila ze aj spala iba na brusku.