Sopeľ z plesní

zabina27
9. aug 2017

Ahojte, viem, ze z plesni mozu vznikat alergie, teda aj sopel, ale chcem sa spytat, ci je potom tento sopel "nakazlivy"? Totizto, nas maly mal na jar parkrat soplove obdobie a zhodou okolnosti ho vzdy chytil, ked prisiel od svokrovcov. Aj som sa pytala dr, ze aky to moze mat suvis, ale teda z veci, co mi povedala - zviera, zaprasene kvety, kozusiny... svokra nema nic. Ale nedavno som si vsimla, ze mava v izbe pod radiatorom suchy chlieb pre sliepky, aj dost plesnive kusy. Tak mozno tam bude pricina. Teraz maly sopel nemava, ale myslim, ze je to preto, ze teraz su stale otvorene okna, ze to nie je take koncentrovane ako na jar, ked sa este tak nevetra. Ale vzdy o par dni chytila sopel aj mladsia dcera, ktora tam na navsteve nebola, tak teraz neviem, ci aj toto moze byt nakazlive a ci to teda moze byt tym. Dakujem 🙂

pribinak
9. aug 2017

infekcny sopel je zlty a zeleny. plesne ako alergen su skor zo zhniteho listia

zabina27
autor
9. aug 2017

@pribinak plesne ako alergen su predsa vsetky, nie? ci uz je plesen v byte na stenach, alebo za nabytkom, alebo sa siri z takychto splesnenych veci, ktore su v uzavretom priestore... teda podla mna, preto sa pytam. decka nemavali farebne sople, len take vodove cire, ale predsa syn dostal (nechodil este do skolky) a dcera par dni po nom

pribinak
9. aug 2017

@zabina27 ano, kazda plesen je alergen, ja som alergik a mne doktorka hovori, ze ja reagujem na plesne, napr. na zhnite listie, jesen, ked prsi vtedy sa tvori vela plesni a ja vtedy dost soplim

katulienkax
9. aug 2017

Podla mna to bude skôr nadcha ak to chytila aj dcéra a z plesne to nebude
Ale napriek tomu treba dohovoriť mužovi nech mame rázne dohovorí aby nedržala na radiátore plesnivy chlieb! Pleseň sama o sebe produkuje toxiny, moze poškodzovať dýchacie cesty ze to vdychuje deti a tym pádom sa oslabí imunita a môžu nachytať choroby.

zabina27
autor
9. aug 2017

@katulienkax mam podobny nazor, chcela som vediet, cim mam svokre argumentovat 😀 ona sama ma problemy s nadchami a dych. cestami, aj moj muz odmala a on mi na tuto moju konspiracnu teoriu povedal, ze vzdy mavali odlozene taketo pecivo... tak uz bohvie, z coho mava on tie tazkosti... ale nepaci sa mi, aby do takej izby chodili deti, len ja tam casto nechodim a teda som si to vsimla az teraz. len stale ostava otazka, preco vzdy chytil ten sopel po navsteve u nich 😀

juliet86
10. aug 2017

A nad tym ze tam nachladnu?? Mozno ich svokra nechava bosych je tam zimsie oblieka im menej vrstiev dava menej bohatu stravu alebo tam horsie spia. To moze byt viac faktorov. Cestuju tam vlakom kde fuka atd atd

libawet
10. aug 2017

@zabina27 nie, nie sú nákazlivé, toto sú čisto " sople " z alergie, čo môžu prejsť v neliečenom štádiu do kašľa až astmy. Treba navštíviť imunológa, aby urobil testy a tak ste zistili, na čo je syn alergický. U svokrovcov sa mu môže nádcha spustiť z práve prítomností plesní, roztočov, zvierat v byte/ srsť, ak tam sú, prachu...a doma, ak už alergén nie je prítomný, mu to prejde. Takže - smer imunológ.

bluka2
10. aug 2017

Fuj, plesnivy chlieb pre sliepky?

zabina27
autor
10. aug 2017

@juliet86 nie nie, oni byvaju blizko, chodia tam napr. na poobedie a zda sa mi, ze je tam teplejsie, ako u nas... fakt neviem, na jar som nad tym aj rozmyslala, ale potom som to nechala tak, oni tam ani nic z tych typickych alergenov nemaju, pokial viem, nic nechovaju, kedze tam syn nespal, tak ani z perin... len ked som videla to pecivo, tak mi to znovu napadlo

@bluka2 to je aj moj nazor, ja tiez odkladam stare suche pecivo, ale ak nieco splesnie, tak to vyhodim, neodkladam... svokor to nosi niekomu na dedinu pre sliepky 😕

misscelaneous
10. aug 2017

@zabina27 A nemaju tam o moc teplejsie? Ani prehriate prostredie nie je zrovna najzdravsie ...

eeffka
10. aug 2017

@zabina27 alergicky sopel je uplne ciry, doslova tecie z nosa ( som alergicka)
to co popisujes je proste "chrobacna fajta" , svokra/muz/vase deti.... ja mam takychto svagrovcov
na svagrinu a jej deti kychnes a maju zapal dutin, mojho muza ( jej brat ) ofukne a sopli 2tyzdne radioaktivne sople mne a detom nic nie je

yanni
10. aug 2017

@eeffka radioaktivne sople😂😂😂

simca06022011
10. aug 2017

Z plesní skôr ochorenie dýchacích ciest a pľúc a podrobne. A nie je pleseň ako pleseň. Inak letel by ten plesnivy chlieb von oknom to už ani pre sliepky nie je. Argumentovala by som veru voči tomu, ona sa ta pleseň veľmi rada roztrusi...

eeffka
10. aug 2017

@yanni nedam ruku do ohna ze po tme svetielkuju 😅

zabina27
autor
11. aug 2017

@simca06022011 keby tam deti nechodievaju, je mi to sumafuk, nech si svokrovci maju v byte a tele, co chcu 😀 ale najblizsie im to poviem, ked tam deti pojdu

inak, pozabudla som na svoju druhu teoriu - svokra uci v skolke, asi teda moze aj prenasat nejakeho bacila bez toho, aby ona ochorela, len deco to chyti. co myslite?
ale popravde, prvu som mala ako konspiracnu teoriu taku, ze je to alergia na svokru 😀 😀 ze by to synator po mne zdedil 😀

eeffka
11. aug 2017

@zabina27 to si mala hned povedat aj som sa chcela opytat, samozrejme, vacsina matiek je po tom ako ich deti nastupia do kolektivu nakazena skolkarskou moraxelou, ta sposobuje tie zelene sople.
Niekomu vadia, niekomu nie, mne napr nie ale 100% to mam

s tymto plesen nic nema, a popravde ani svokra ona je tu obet 🙂 ber to tak ze ti zaockovava decka pred nastupom do skolky, takto bude imunita kus vytrenovana

zabina27
autor
11. aug 2017

@eeffka no ze uci v skolke - obcas mi to napadlo, ale teraz som na to uplne zabudla, pardon 😉 akurat som u nich videla to pecivo a chcela som vediet, ci to moze mat nieco spolocne. ale aj tak sa mi nepaci, aby to deti na navsteve u nich dychali, maju to pod radiatorom, deti su nizke, takze su tomu aj blizsie... no, urcite im to poviem, ale teda sople to asi neporiesi 😠